бришење на хипотека

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Дали некој знае да ми каже како оди процедура за бришење на хипотека? Пред неколку дена ја платив последната рата од кредитот за кој што ми беше станот оставен под хипотека и сега ми треба да земем потврда дека станот не е под хипотека за да можам да го продадам. Од банка ми рекоа деа требало сето ова дека кредитот е отплатен да се заведе у централа, па после тоа од таму да ми дале белешка дека кредитот е оптлатен а во мегувреме да прателе потврда во катастар дека се е ок о дека може да се дигне хипотеката итн.... И го дрвеа до даска, па ако има некој искуство да каже како оди точно колку време и сл. пошто реално во такви установи знам дека работите може многу да се завлечкаат....
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во централниот регистар треба да поднесеш пријава за бришење на хипотеката и изјава од нотар кога хипотеката е запишана во судот. Ќе ти дадат потврда и ќе ја носиш во катастар.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
a taa prijava treba da mi ja dadat od banka ili....?
 
B

Bafra

Гостин
a taa prijava treba da mi ja dadat od banka ili....?
Од Банката ќе ти дадат документ дека станот НЕ ти е веќе под хипотека.
Со тој документ идеш кај Нотар за да ти биде избришана хипотеката во Катастар. Постапката трае неколку 2-3 дена .
Е сеа дали мора кај Нотар или сам можеш провери си
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Од Банката ќе ти дадат документ дека станот НЕ ти е веќе под хипотека.
Со тој документ идеш кај Нотар за да ти биде избришана хипотеката во Катастар. Постапката трае неколку 2-3 дена .
Е сеа дали мора кај Нотар или сам можеш провери си
Некако не ми е јасно, ако станот му е под хипотека заради долг спрема банка, како банката може да му даде документ дека НЕ му е под хипотека? Банката може да му даде само потврда дека кредитот е вратен, која ќе биде искористена во Катастарот за да се избрише хипотеката. Не дека ова го правам секојдневно, ама така ми е логично...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
@gurman2 ете тоа е тоа, а тој документ се чека 1-2 недели и тоа ако имаш срека бидејки општо познато е нели дека кај нас на никој за никому не му е грижа.... ај јеби га, ке чекаме.
 
B

Bafra

Гостин
Имавме деловен простор под хипотека за револвинг кредит. Се си беше подмирено и договорот за кредитот дури и беше застарен, но хипотеката за просторот си стоеше. Се јавив кај одговорната во КБ со која што го склучивме кредитот, таа рече нема проблеми сега ќе им се јавам во правна служба и ќе го добиеш документот. За 2 дена ми се јави и бев да си го подигнам документот, во кој што мислам дека пишуваше "просторот веќе не е под хипотека".
Со тој документ отидовме кај Нотар, нотар после неколку дена ни се јави и ни кажа дека во Катастар е тргната забелешката за хипотека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom