агенции за недвижности

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Јас работам во агенција за недвижности и сум агент.
Ако ви треба некое станче или што и да е обратете ми се слободно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
еден посредник/агенција што ми понуди стан ми побара 2% провизија од кој пола пола ги плаќаме со продавачот. што излегува дека провизијата е 1%
Cekaj be, ti kupuvac si? Kakva provizija be ti kako kupuvac da mu plaits, da ne te zaebava toj tebe nesto? Prodavacot treba toa da si go pokrie .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: su
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Исто ти се фаќа. Доколку агентот се договри со продавачот, тој може да му каже на купувачот вие сте ослободени од плаќање а да се договори со продавачот која е неговата последна цена - да речеме 50.000 еур и да го нуди станот за 52.000 како последна цена за купувачот. Има случаи кога тој што го продава станот вика ова ми е последна цена а ти ако сакаш и за 60.000 продај го :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Исто ти се фаќа. Доколку агентот се договри со продавачот, тој може да му каже на купувачот вие сте ослободени од плаќање а да се договори со продавачот која е неговата последна цена - да речеме 50.000 еур и да го нуди станот за 52.000 како последна цена за купувачот. Има случаи кога тој што го продава станот вика ова ми е последна цена а ти ако сакаш и за 60.000 продај го :)
друг е муабетот, нема логика бе јас /ти како купувач да плаќам/ш провизија, се знае тука, продавачот си ангажира агент и тој го плаќа. Не може јас да му го платам агентот што му бара купци.Овде во наведениов случај се бара провизија да плати купувачот, надвор од секоја логика, нема тука ваков таков случај, има и случаеви каде агентот се договара ке ми платиш толку плус толку ако го продадам над таа и таа цена, ама купувачот тука не плаќа ништо, све е на сметка на продавачот, јас да сум како дечково во случајов ке го отерам у триста пм агентот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: su
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
друг е муабетот, нема логика бе јас /ти како купувач да плаќам/ш провизија, се знае тука, продавачот си ангажира агент и тој го плаќа. Не може јас да му го платам агентот што му бара купци.Овде во наведениов случај се бара провизија да плати купувачот, надвор од секоја логика.
Да ама има и купувачи што се јавуваат агенцијата да им најде стан.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Да ама има и купувачи што се јавуваат агенцијата да им најде стан.
абе скоро сите се јавуваат во агенција да прашат, мал е бројот што бара приватно, ама се знае кој ја плаќа провизијата. Ова е надвор од секоја логика купувачот да ја плати провизијата, па каде тоа во МКД, нека се ебе и продавач и агентот.Јас два пати сум купувал и еднаш продавав ама вакво нешто прв пат слушам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: su
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Не е проблем 1% провизија за агенцијата,проблем е што они имаат надворешни соработници, па они бараат 20-30.000 е.Ги качуваат цените,само и само да не може да достигне цената што продавачот ја бара.
А купувачот дали дава %,да,дава,барем јас имам такво сознание.Агенција од нив зема 1-2% се е ствар на договор!
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2017
Мислења
35
Поени од реакции
14
пред 2-3 месеци ми се јавија од агенција New Way.Го виделе огласот закачен на дучан со телефонскиот број што го издавам и се јавија.Гледаа внатре и снимаа со мобилни и при тоа им дадов и катастерски извод и внатрешни димензии со што ме известија дека нивниот процент е половина од првата кирија која јас треба да ја платам како сопственик.Ветуваа дека имаат нивни клиенти кои за една - две недели ќе склучат договор.Еве поминаа три месеци и ништо,толку.Ако некој знае добра агенција да препорача нека напише за да го изнајмам дучанот.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Здраво на сите!
Се мислам да отворам агенција за недвижности. Процедурата за отварање ми е кристално јасна. Немам искуство па ме интересира дали има некој поупатен да ми објасни како одат работите евентуално да искомбинираме соработка... частам кафе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom