Шум на срце

Член од
31 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Епа вака...Имам 15 години. Спортиста сум тренирам фудбал веќе 4 години. На 3-4 месеци правиме спортска медицина и последниот пат кога правев преглед докторот ми кажа дека се сомнева дека имам невин шум на срце ама ми кажа дека можам и да тренирам и да играм на натпревари но ми препорача да одам на специјалист. Кога бев кај матичната и кажав и ми закажа кај специјалист. Спортска медицина праев во ноември а ми закажаа пред неколку дека на специјалист и бев и направив преглед. Во извештајот ми пишува лесен шум на срце и таа ми кажа дека левата страна од срцевиот мускул ми била малце поголема накај горната граница. ми кажа дека нетреба да тренирам професионално а рекреативно можам да играм исто така несмеам во теретана да одам дополнителен напор да иам. ми закажа во јуни и ми рече барем до тогаш да паузирам за да не си направам проблеми после да паузирам цел живот. Имам слушано дека исто деца со моја возраст со поголеми проблеми си тренираат најнормално.
Сакам некој што повеќе знае што е постручен да ми даде совет!
Фала однапред
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Биди си реален, сакаш да добиеш одговор што ти сакаш да го слушнеш, а нејќеш да добиеш стручен одговор. Ако сакаше стручен одговор немаше уопште да ја отвориш темава и ќе си правеше како шо ти рекол доктор.
Демек форумџиите се постручни од доктори па сеа ние треба да ти кажеме шо да правиш...
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Биди си реален, сакаш да добиеш одговор што ти сакаш да го слушнеш, а нејќеш да добиеш стручен одговор. Ако сакаше стручен одговор немаше уопште да ја отвориш темава и ќе си правеше како шо ти рекол доктор.
Демек форумџиите се постручни од доктори па сеа ние треба да ти кажеме шо да правиш...
поточно сакам да знам дали е голем ризикот ако си продолжам како порано
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
поточно сакам да знам дали е голем ризикот ако си продолжам како порано
А зошто уопште да ризикуваш ?
Ако ти рекол специјалист дека постои ризик да паузираш цел живот, сигурно тоа не го рекол онака.
Не се базирај на рекла-казала и слушај некој кој е стручен во таа област.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.123
Дете не бараш ти стручен одговор, туку бараш надеж и некој да те утеши.
Стручен одговор кај доктор, и не кај еден туку кај повеќе специјалисти. Не е лошо да се слушнат повеќе мислења. Сепак за здравје се работит.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Ак сакаш да се плашиш од вакви работи слободно продолжи да тренираш професионално. Јас ко almost doctor би ти препорачал да ги намалиш твоите активности и да се посветиш на некоја активност шо барат помала физичка работа.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Срцето е озбилна работа, чим ти рекле дека треба да одмараш послушај ги.
 
S

staycalm

Гостин
Ак сакаш да се плашиш од вакви работи слободно продолжи да тренираш професионално. Јас ко almost doctor би ти препорачал да ги намалиш твоите активности и да се посветиш на некоја активност шо барат помала физичка работа.
офтопик: овој на видеото не умре од срце ја како шо сфатив :D
oнтопик: ваљда треба да ги послушаш докторите.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Епа вака...Имам 15 години. Спортиста сум тренирам фудбал веќе 4 години. На 3-4 месеци правиме спортска медицина и последниот пат кога правев преглед докторот ми кажа дека се сомнева дека имам невин шум на срце ама ми кажа дека можам и да тренирам и да играм на натпревари но ми препорача да одам на специјалист. Кога бев кај матичната и кажав и ми закажа кај специјалист. Спортска медицина праев во ноември а ми закажаа пред неколку дека на специјалист и бев и направив преглед. Во извештајот ми пишува лесен шум на срце и таа ми кажа дека левата страна од срцевиот мускул ми била малце поголема накај горната граница. ми кажа дека нетреба да тренирам професионално а рекреативно можам да играм исто така несмеам во теретана да одам дополнителен напор да иам. ми закажа во јуни и ми рече барем до тогаш да паузирам за да не си направам проблеми после да паузирам цел живот. Имам слушано дека исто деца со моја возраст со поголеми проблеми си тренираат најнормално.
Сакам некој што повеќе знае што е постручен да ми даде совет!
Фала однапред
Ти треба совет од професионалец за вакво нешто.Јас имам мал шум и играм футсал аматерски по два пати неделно.За професионално бавење со спорт оди на специјалист.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Шум на секој му кажуваат дека има и да идеш на приватно да фукнеш 500 денари, нека бркаат работа.
Порано ни специјалист ни доктор ни шум ни мум имало ни па знаеле што е и дека постои.
Терај си работа како што си тргнал. Можат само да го :pusigo:
 
П

Пепси_

Гостин
имав/имам и осеќав долги години стегање во тој предел. Сите доктори ги поминав не можеа да најдат ништо. Почнав у теретана после 4 месеци исчезна тоа стегање.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ак сакаш да се плашиш од вакви работи слободно продолжи да тренираш професионално. Јас ко almost doctor би ти препорачал да ги намалиш твоите активности и да се посветиш на некоја активност шо барат помала физичка работа.
На пример дечково има болно срце и забрана од лекари да игра фудбал, еве го веќе 30 години ќе напуни а цела кариера игра на негов ризик.



Еве ти срцев удар.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Шум на секој му кажуваат дека има и да идеш на приватно да фукнеш 500 денари, нека бркаат работа.
Порано ни специјалист ни доктор ни шум ни мум имало ни па знаеле што е и дека постои.
Терај си работа како што си тргнал. Можат само да го :pusigo:
А ти да го попу*иш? Бива ли?
Ако толку не верувате на доктори шо мајка барате при обични настинки да одете на болница?

А до детето со шумот. Не си играј играчка со живото.


Советувај се со повеќе стручни лица.

И ако ти е за од стручно лице (на медицински сум, не сум целосно стручно сеуште)[DOUBLEPOST=1422666665][/DOUBLEPOST]
Епа вака...Имам 15 години. Спортиста сум тренирам фудбал веќе 4 години. На 3-4 месеци правиме спортска медицина и последниот пат кога правев преглед докторот ми кажа дека се сомнева дека имам невин шум на срце ама ми кажа дека можам и да тренирам и да играм на натпревари но ми препорача да одам на специјалист. Кога бев кај матичната и кажав и ми закажа кај специјалист. Спортска медицина праев во ноември а ми закажаа пред неколку дека на специјалист и бев и направив преглед. Во извештајот ми пишува лесен шум на срце и таа ми кажа дека левата страна од срцевиот мускул ми била малце поголема накај горната граница. ми кажа дека нетреба да тренирам професионално а рекреативно можам да играм исто така несмеам во теретана да одам дополнителен напор да иам. ми закажа во јуни и ми рече барем до тогаш да паузирам за да не си направам проблеми после да паузирам цел живот. Имам слушано дека исто деца со моја возраст со поголеми проблеми си тренираат најнормално.
Сакам некој што повеќе знае што е постручен да ми даде совет!
Фала однапред

Види, ако специјалист ти рекол да престанеш да вежбаш професионално, тогаш престани. Едно срце имаш. Тоа проширувањето шо ти е, е од напор. И ако продолжиш да го напнуваш повеќе и повеќе и повеќе, тоа ќе дојде до една граница кај шо веќе нема да може да ти пумпа крв. А после тоа идат многу многу полоши ствари.

Не е се во фудбалот. Можеш рекративно чат-пат, ама професионално не.
Ако толку многу сакаш, можеш да се советуваш со други специјалисти. Али врти сучи сите истото ќе ти го кажат.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Не ми е јасно едно нешто. Ако тренираш активно 4 години скоро нормално е да ти е зголемено срцето (атлетско срце) или? Да ме поправи некој ако грешам?

Лично јас при еден преглед заради сосем трета работа на интернист ми откри демек шум на срце.

Истиот ден отидов кај еден приватен интернист со кого сме куќни пријатели. Ми направи ехо и ми го кажа истото како и сите доктори подоле.
Наредниот ден отидов на ехо кај интернистка во Штип. Ехото стварно беше детално пошто ми го правеше пред студенти/ки на пракса. Мислам дека такво ехо не прават никаде, пола саат ми го гледаа само срцето до детал. Али имав среќа што бев ,,заморче". Она ми откри минимален пролапс на митралниот залисток и ме охрабри да си ги терам физичките активности.

Наредната недела отидов до кај д-р Кедев кој ми е чичко, колку да бидам на сигурно.
Истото ми го кажа за пролапсот и дека имам сосема нормално срце (да продолжам со активен живот, дури и повеќе) и наодот од тамошното ехо беше скоро идентично со штипското. Докторката која ми го правеше ехото (заборавив како се презиваше) беше ептен кул.

Вака напишано сфаќам дека 4 специјалисти ми го кажале истото. Ако они викаат дека е ОК, тогаш кој сум јас да тврдам обратно? Пролапс пролапс, е*и му мајката...

Е сега ти се бавиш со спорт професионално, јас рекреативно и тука е разликата. Разликата е во различните докторски наоди, така да најубаво побарај си второ, па и трето стручно мислење.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.435
На пример дечково има болно срце и забрана од лекари да игра фудбал, еве го веќе 30 години ќе напуни а цела кариера игра на негов ризик.
.
Имаш право за ова (појма немав за нигеров така дека играл). Знам за Лилијан Турам на 36 год кога од Барса отиде у ПСЖ тогаш му открија исто шум на срце и му рекоа дека на свој ризик 20 год кариера градел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom