Штрајк со глад?!?

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Пред да започнам со образложувањето на темата сакам да напоменам дека немам намера никого да реметам , навредам , повредам или да му нанесам било каква дошевна или психичка болка. А доколку некој се навреди или што и да е од тоа што го напоменав погоре јас се извинувам однапред.

Ај да започнам со темата.
Темава ја отварам тука зошто сепак сметам дека припаѓа на овој подфорум а не забележав дека има слична тема некаде на форумов.

Значи вака нема да навлегувам што е штрајк, штрајк со глад , бунт протест или што и да е.
Прашањето ми е едноставно (бар според мене) иако одговорот очекувам да биде сложен (за кого како).
Која е целта на штрајк со глад?
Гледам во последно време повторно почнаа да се актуелизираат теми во врска со штрајкови протести и слично. Но мене лично никогаш не ми било јасно која е филозофијата на „Штрајкот со глад„
Зошто на штрајкот со глад му се дава толку големо значење и е еден од најострите мерки на искажување на незадоволство (по мирен пат). Не ми е јасно што би можел да постигнеш ако си наштетуваш самиот на себе?!? Бидејки живееме во капитализам и илјадници умираат од глад секој дневно не ја сваќам целта на штрајкот, многу им е гајле на капиталистите дали умрел еден повеќе или помалку од глад, битно ини имаат милијарди. Нели моќта на демократијата е тоа што се може да се реши со дијалог?!?
Ако веќе сакаш да го покажеш своето незадоволство а воедно и да извршир некаков поголем притисок , а притоа го ризикуваш своето здравје и живот зошто едно ставно не земеш и не се самозапалиш? Сепак тоа мене ми делува како „побезболен„ начин (иако ако го преживееш ке остави поболни последици ама сеа тоа е ризик), а воедно веста многу брзо ке се прошири низ светот и сметам дека создава многу повеќе притисок.
Мое мислење е следното: дали штрајкот е обичен или со глад дека нема никаква врска, целата работа е дали протестот е мирен или не.
Ги молам сите кој имаат спротивно мислење од моето да ме побијат со факти :)
 
K

kalimer0

Гостин
Според мене кога штрајкот би бил обичен би траел со недели без да се донесе конкретно решение, додека штрајкот со глад се знае - повеќе од 2-3 денови тешко се издржува без храна и ЕУ ќе мора да ги притегнат надлежните во Македонија за побрзо решение на проблемот (Пред да паднат жртви за кои државата ќе добие минус поени).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не би рекла дека може да трае со недели.
Кога некој блокира главна улица/автопат/граничен премин, тешко дека некој би дозволил 2-3 недели да трае штрајк.
Или ако протестираат железници, болници, полиција... тоа е нешто што мора веднаш да се реши.
Штрајк со глад се применува кога ,штрајкувачот, не може да излезе на улица. На пример затвореници. Тие немаат што да саботираат, не можат да излезат на улица, ниту на било каков начин да пореметат нормално функционирање на градот/државата (како на пример ако штрајкуваат медицинските лица). Единствен начин да привлечат внимание е да штрајкуваат со глад.
И не сум слушнала некој друг да штрајкува со глад, освен нив, или единствено некои ивалидизирани лица и сл.
Секој друг, едноставно не работи (железница, болници, полиција), а останатите (одредена државна институција, или фабрика) излегуваат на улица и пореметуваат функционирање на градот.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
јас во 5 одделение штрајкував со глад дома зашто неќеа нинтендо да ми купат и на крај ем јадев, ем ќотек изедов и нинтендо ми купија ;) сепак се исплати
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
Пред да започнам со образложувањето на темата сакам да напоменам дека немам намера никого да реметам , навредам , повредам или да му нанесам било каква дошевна или психичка болка. А доколку некој се навреди или што и да е од тоа што го напоменав погоре јас се извинувам однапред.

Ај да започнам со темата.
Темава ја отварам тука зошто сепак сметам дека припаѓа на овој подфорум а не забележав дека има слична тема некаде на форумов.

Значи вака нема да навлегувам што е штрајк, штрајк со глад , бунт протест или што и да е.
Прашањето ми е едноставно (бар според мене) иако одговорот очекувам да биде сложен (за кого како).
Која е целта на штрајк со глад?
Гледам во последно време повторно почнаа да се актуелизираат теми во врска со штрајкови протести и слично. Но мене лично никогаш не ми било јасно која е филозофијата на „Штрајкот со глад„
Зошто на штрајкот со глад му се дава толку големо значење и е еден од најострите мерки на искажување на незадоволство (по мирен пат). Не ми е јасно што би можел да постигнеш ако си наштетуваш самиот на себе?!? Бидејки живееме во капитализам и илјадници умираат од глад секој дневно не ја сваќам целта на штрајкот, многу им е гајле на капиталистите дали умрел еден повеќе или помалку од глад, битно ини имаат милијарди. Нели моќта на демократијата е тоа што се може да се реши со дијалог?!?
Ако веќе сакаш да го покажеш своето незадоволство а воедно и да извршир некаков поголем притисок , а притоа го ризикуваш своето здравје и живот зошто едно ставно не земеш и не се самозапалиш? Сепак тоа мене ми делува како „побезболен„ начин (иако ако го преживееш ке остави поболни последици ама сеа тоа е ризик), а воедно веста многу брзо ке се прошири низ светот и сметам дека создава многу повеќе притисок.
Мое мислење е следното: дали штрајкот е обичен или со глад дека нема никаква врска, целата работа е дали протестот е мирен или не.
Ги молам сите кој имаат спротивно мислење од моето да ме побијат со факти :)
Прашај го Ганди...

Обично штрајкот со глад се врши со цел да се предизвика чувство на вина или срам кај целната група/организација. А истовремено и да се привлече вниманието на јавноста на одреден проблем.

На пример, штрајкот со глад најчесто е случај по затворите. Луѓето не сакаат да умрат од глад, но истовремено знаат дека надлежните мора да обрнат внимание на нивниот проблем бидејќи доколку дозволат да изумрат ќе чувствуваат лична вина и последица - како да ги убиле лично.
Едноставно дозволувајќи некој да умре и не сторувајќи ништо во тој поглед, го прави пасивниот сторител на тоа дело директно одговорен за смртта на лицето.
Тоа чувство е многу моќно, затоа и штрајкот со глад е толку силен и успешен начин на протест.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
У демократија не ти помага штрајк со глад....бидејќи нели они тоа го сфаќаат како твој личен избор(оти тогаш на "невладините" ако не си им во прилог ќе си преќутат) ...за демократијата само пушка ги освестува,ништо друго....ене видете што прават ИРА, и ЕТА...досеа ако штрајкуваа со глад,сите ќе им пцовисаа.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Сепак мислам дека треба да се искористат прво „демократските„ механизми , иако пушката е прв и најдобар механизам, сепак да им се даде шанса и на толку фалениот „дијалог„ кој најчесто е монолог кој на крај станува ултиматум ама пак :P
јас би се задржал на „мирните„ методи на протест. Земете ги за пример Белгијците кој сиротите мислам дека уште немаат влада (блазеси им немаат влада а се им работи совршено) па поради тој нивни проблем протестираа голи , не се бањаа , спиеа на плоштад преку ден и што уште не. Дури дел од нив и одлично се забавуваа додека го искажуваа својот револт и незадоволство, а притоа веста за нивните „протести„ многу брзо се прошири низ светот :)
После тука се и Гринпис кој имаат уште поекстремни методи на искажување на незадовоство, добро во дел од нив се загрозуваат и животи на дел од протестантите но сепак тоа е помалку опасно во споредба со штрајкот со глад :)
Според мене штрајкот со глад може би имал некакво влијание во други општествени уредувања каде колку толку се водела сметка за членовите на истите општества, а во капитализмот мислам дека тоа е мазохизам кој им ги „крева акциите„ на капиталистите (кој се па садисти и уживаат во тоа :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom