Што ќе правам во рајот откога ќе умрам

Дискусија во форумот 'Религија' започната од katinakatalina, 23 јули 2016.

 1. Aleksandar Nevski

  Aleksandar Nevski Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!

  Член од:
  9 октомври 2011
  Мислења:
  1.072
  Допаѓања:
  347
  Секој според трудот ќе биде награден.
  Кого интересира подробно за Православниот поглед на оваа тема може да се информира - за кирилица линкот е тука, а за латиница и пдф линкот е тука!
 2. hypoterrian

  hypoterrian Young Free Thinker

  Член од:
  12 јуни 2016
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  48
  In Heaven: Worshipping the asshole who made every horrible thing that exists; running out of things to say; will be near rapists, murderers, pedophiles (if they prayed for forgiveness before they died); no smexy tiem.
  --- Споено дупло мислење, 31 август 2016 ---
  Ја на 15 сум си ок со тоа што кога ќе умрам нема веке да постојам. Целта на човештвото е да преживееме и да пробаме барем да станеме tier 3 цивилизација.
  Последно уредено: 31 август 2016
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Намќорка

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  48
  - Ќе седнам на клупа, во рајската градина, пуна со овошје, дрвја, зеленило и најубавите лалиља, рози, ружи, кој дотогаш ги немам видено, во разно-разни бои... Ќе ги гледам мирно, ќе им се восхитувам, ќе си ја наполнам душата со спокој, ќе си гризам од јаболкото црвено и сочно, поубаво и од најубавите, што ќе го држам во рака и така ќе му се заблагодарувам на Господ,секојдневно што ме испратил таму. :(
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  3.917
  Допаѓања:
  5.388
  Би сакал да прашам, дали има начин полесно да се најдат блиските во Рајот?
 5. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.143
  Допаѓања:
  2.557
  Блиските во Рајот едноставно се препознаваат во/по својата роднинска блискост, дури и ако живееле во различни времиња на Земјава.

  Така, оној лик кој ќе заработи свое место во Рајот, ги препознава своите предци (кои веќе се во Рајот), без да ги знае во овој живот, поради генерациската разлика меѓу нив.
 6. Toma

  Toma од Бардовци

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  1.366
  Допаѓања:
  375
  Ќе пушам трева, ќе се курвам, се гласам за СДСМ, ќе правам се наопако од пеколот овде.

Сподели преку: