Што ќе правам во рајот откога ќе умрам

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И само толку, после тоа нема ама баш никакви замисли , идеи, реинкарнации, рајови, пеколи,:(
Човекот е спој на форма и суштина, формата е минлива и менлива, суштината е вечна и неменлива. Смртта е искуство кога минливото се соединува со вечното. Од аспект на битието, смртта е илузија, од аспект на егото, смртта е крај, ништавило. Ако се идентификуваш со своите искуства, емоции, желби, потреби, тогаш се идентификуваш преку своето его, во тој случај смртта е крај и после неа нема да постоиш. Ако пак не се идентификуваш со ништо од тоа, туку успееш да допреш до својата суштина, тогаш ќе искусиш сосема нова гледна точка, ќе видиш дека егото е илузија а со тоа и смртта. Ќе сватиш дека постоењето е динамички процес во кој "оската" околу која се врти истиот е битието и тоа не е создадено ниту може да се уништи, бидејќи е дел од Бог - од вечноста, од постоењето.[DOUBLEPOST=1469302662][/DOUBLEPOST]
И во буквална сме.

Секој атом и кварк во нашето тело доаѓа токму од ѕвездите. Полесните елементи настанале при раѓањето на ѕвездата, потешките кога умирала (супернова).

Ама ти то веќе го знаеш ;)
Добро, јас зборував од Телемитски аспект. :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Uste da bese taka prost zivotot da so smrtta odeme direkno vo vecen zivot kako vo hristijanskite bajki.
Kolku e smesna taa ideja za eden "mig" od zivot od edni bedni 5-60-80 god covek uziva ili strada vecno? Da stradas ili uzivas odredeno vreme DA, toa e ligicno. Ama vecno?
Prema joga naukata koja e bazirana na iskustva, ne na prazni veruvanja, znaci licni iskustva, bas onaka kako so obicno ligjeto vikat : "Koj se vratil od tamu pa da kaze?
Pa da ne se vrakjale nemase da postoe niedna religija.
Znaci prema joga posle smrtta dozivuvanjeto e propaganje i ptauvanje kako vo nekoj tunel. Velat deka prvo koga go napustame teloto kako na zabrzana filmska traka ni proagja celiot zivot, sekoja sitnica (ja bi rekol deka dusata pravi rezime na zivotot sto me go proziveale koa ostanuva dlaboko ukoreneto vo potsvesta i vlijanie na karakternite osobini vo sledniot zivot) posle pagame vo nesvesna sostojba, totalna koma okolu 2-3 dena posle koja se budime vo sostojba mnogu slicna na son
i za kratko odnosno okolu 40 dena dozivuvame rajski ili pekolni iskustva ov sklad so delata sho me gi napravile vo tekot na zivotot. Od tuka proizleguvaat obicaite vo sekoja religija iznesuvanje i molitvni vo ime na mrtviot da moze polesno da premine potpuno na drugata strana.
Velat deka tie sho umrele nasilno t.e. od ubistvo, samoubistvo, razno-razni nesrekji ostavaat zaglaveni na nekoe neodredeno vreme kako duhovi koi ili ne se svesni deka umrele ili se premnogu emotivno vrzani i patat za preranata smrt i pokusavaat da se vratat so staroto telo ili da ostvarat nekakov kontakt so fizickiot svet. Od tuka postojat nogu prikazni za duhovi vo site zemji (razbira kako i obicno na sekoja vistinita ima 1000 izmisleni). Velat deka posle smrtta sme sami t.e. negi srekjavame nasite predci kako sho obicno se veruva, ama prema iskustvata na mnogu lugje postoi nekoja sila, vodic celo vreme. Posle smrtta nemame pol. Maz ili zena sme samo na zemjata.Procesto na razmisluvanje, intelktot togas ne ni e vo funkcija posto sme preplaveni od potsvesnite impresii od iskustvata na zivotot i togas nisto ne mozeme da odlucuvame svesno i sme prepusteni na kosmickite zakoni. I posle 40-tina dena sledi povtorno raganje. Kako, kade i vo kakvi uslovi vo kakov oblik covecki ili zivotinski se toa zavisi od delata od prethodnite zivoti......
...Dakle toa e otprilika ukratkome. :)[DOUBLEPOST=1469307591][/DOUBLEPOST]...Vo "rajot" isto taka ne sme ni hristijani, ni budisti, ni muslumani ..... Site tie dualnosti gi imame tuka na zemjata.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.730
Поени од реакции
7.874
Нема да се откажам..само се чудам како овие сезнајковциве на форумов за религија на пр.@MIKI1 и други несакаат да ми ја кажат нивната визија за рајот а библијата ја знаат како оче наш:)
Оваа книга ќе го задоволи твоето љубопитство.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Оваа книга ќе го задоволи твоето љубопитство.
не пиши нишо за алишта дали нови треба да се купат после смртта пошо старите сигурно ќе бидат големи за неколку броја
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Не пишува ни дали ке старееме таму, дали ке бидеме дебели, слаби, дали децата ке пораснат или ке останат само деца!?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Оваа книга ќе го задоволи твоето љубопитство.
Прва страна и веднаш апсурд:

,,Иако је она удео и жалостан, ненормалан, противприродан, иако неодговарајућ Божијој замисли"

Каков е тој ,,сезнаен", ,,семоќен" и ,,совршен" Бог, ако во неговиот дизајн има нешто кое не е одговарало на неговата замисла?! Тогаш тоа битие не е Господ, не е совршен и не е безгрешен! Му се измакнале нешта што не се дел од неговата замисла!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Прва страна и веднаш апсурд:

,,Иако је она удео и жалостан, ненормалан, противприродан, иако неодговарајућ Божијој замисли"

Каков е тој ,,сезнаен", ,,семоќен" и ,,совршен" Бог, ако во неговиот дизајн има нешто кое не е одговарало на неговата замисла?! Тогаш тоа битие не е Господ, не е совршен и не е безгрешен! Му се измакнале нешта што не се дел од неговата замисла!
Остави го Бог сега, прашањето е како и што ќе правиме во рајот??
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Остави го Бог сега, прашањето е како и што ќе правиме во рајот??
Ништо, дури и да постои задгробен живот, бидејќи телото се двои од душата, душата ќе го напушти телото без сите оние спомени, чуства, сеќавања и размислувања. Се тоа останува во мртвиот мозок. Дури и да постои душа, таа би заминала празна и чиста, па најверојатно би уживала седејќи под сонцето, ништо од она што тебе сега те прави среќна не би и било важно на душата.[DOUBLEPOST=1469323160][/DOUBLEPOST]
Во пеколот два пати не може :D.
Не верувам во рај и пекол, но ако постои би пиела коктелчиња на најудобниот кревет таму и 40 машки девици би ме разладувале со листови од палма :pos:
Не би ви препорачал машки девици, многу кратко ќе ти траат :)
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Интересно прашање за кое што има многу претпоставки, хипотези без конкретен одговор.
Ја мислам дека преоѓаш у друга димензија каде што просторот и времето не се пресудни.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Tи што сакаш да правиш во рајот?
Ме затекна со прашањето, навистина никогаш не сум се задубила во вакво прашање, вероватно дека самото размислување ми создава конфузија во глава, ми се наметнуваат други прашања...оф, едно е сигурно, да немам тага, болка, да нема страдање...:)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.611
Поени од реакции
18.053
Најпрво морам да си признам дека обожувам да ги читам најактивните членови на темите за религија, некогаш ќе разберам а понекогаш ништо не сфаќам, но не е битно....
Сакам само да поставам прашање до сите верници и неверници, до Христијаните и Телемитите, а тоа е што навистина ќе правиме во рајот, каков е таму животот, дали ќе продолжи нашата свест да се развива, нашата духовност, апетитите(за храна, секс,идр), дали ако посакам ферари да збрчам одма ќе ми се исполни желбата, дали воопшто таму се расте, созрева,старее(од бебе па до која возраст, нели и бебиња умираат) и уште еден куп прашања.:)
Телемитите велат дека после нашата смрт ќе бидеме звезди, какви ќе бидеме ме интересира, дали ке се разликуваме по големина, по старост, по светење во мракот...има ли разлика поради нешто??:)
Можеби глупи прашања ама многу луѓе сакаат да знаат каков е тој живот после смрт..никој не се врати да ни раскаже како е ама ние дефинитивно дискутираме многу на таа тема;)
Мислам дека дечково е најквалификуван за твојов одговор, два пати по две минути клиничка смрт доживеал.

What Happens When You Die?
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Tи што сакаш да правиш во рајот?
*Ова е уствари еден од можните одговори, Што сакаш да правиш во рајот? Твојот одговор е уствари тоа што ќе ти се случува. Секој ќе премине во тоа што сака и верува дека ќе премине.

*Друга можна варијанта е како што кажав да преминеш во повисок левл на просветленост во друга димензија.

*Да се реинкарнираш и сета кармичка енергија од претходниот да се рефлектира на новосоздадениот живот.

*И најсигурна варијанта е онаа која што веќе ја знаеме а тоа е ништо да не се случи.
 

Femme fatale

Љубената на Гаро
Член од
13 јуни 2016
Мислења
231
Поени од реакции
183
Ништо, дури и да постои задгробен живот, бидејќи телото се двои од душата, душата ќе го напушти телото без сите оние спомени, чуства, сеќавања и размислувања. Се тоа останува во мртвиот мозок. Дури и да постои душа, таа би заминала празна и чиста, па најверојатно би уживала седејќи под сонцето, ништо од она што тебе сега те прави среќна не би и било важно на душата.[DOUBLEPOST=1469323160][/DOUBLEPOST]
Не би ви препорачал машки девици, многу кратко ќе ти траат :)
Не можеш да знаеш какви намери имам за така да кажеш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom