Што очекувате од животот?

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.456
Поени од реакции
10.153
хмм.На ова прашање ама баш никогаш не сум размислувал.Затоа сега ќе се потрудам да дадам адекватен одговор.Па вака,од животот очекувам среќа која што ќе ме служи во било какви ситуаации и која ќе ми помогне да стекнам какво такво богатство со кое рестот од животот би го поминал шетајки и купувајки шо ми душа сака или на нашки речено остатокот од животот ќе си го помина ладејки си го :)
 
E

elena.

Гостин
Not yet. Задоволна сум од се што сум постигнала за моиве 17 години, ама сметам дека можам и повеќе од ова, и се трудам да бидам подобра од ден на ден. Од животов не очекувам ништо конкретно, очекувањата најчесто ме доведувале до разочарувања. Затоа оставам на случајноста, или судбината (зависи кој во што верува :)) и се надевам дека ќе завршам на вистинскиот пат.
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Уште нешто да додадам - очекувам да ме изненади кога најмалку ќе очекувам.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Уште нешто да додадам - очекувам да ме изненади кога најмалку ќе очекувам.
Да те изненади?
Да те боцне маларичен комарец? Да фатиш сифилис од камбоџанец? Или, most surprisingly, да те наседне слон?


Не си создавам проекции, затоа што со нивното втемелување цртам слика на ностердамска омнипотенција за мојот ум, а со тоа и создавам плодна почва за идни разочарувања.
Она во што ќе се претвориме во денешниот свет најмалку зависи од нашите проекции за иднината на нашата личност, а најмногу од нашата подобност во очите на другите и сервилниот набој кој сите го имаме како дел од природната состојба.
Живееме, колку тоа тажно да звучи, од компромиси. Мали или големи откажувања од нашиот разум и волја. Умираме како една половична извитоперена верзија на она што сме сакале да бидеме а поради концесиите кои свесно сме ги давале на други времени господари со нашата личност, сме станале.
Заклучно, од животот очекувам што помалку компромиси.
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Да те изненади?
Да те боцне маларичен комарец? Да фатиш сифилис од камбоџанец? Или, most surprisingly, да те наседне слон?
Ха ха, ме пресмеа, хумор невиден...:icon_conf
А да, баш на такво изненадување мислев, браво, ме прочита од еден пост :icon_neut
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Не очекувам кој знае што од животот, немам некои големи очекувања, не верувам во чуда. Се знае горе долу што може да биде, понекогаш може да се случи нешто неочекувано, да не изненади но повеќе животот тече така како што ние налагаме, ние сме тие кои го диктираме темпото и начинот на живеење. Каков ќе ни биде животот, дали ќе се исполнат нашите очекувања се зависи од нас. Ние сме тие кои кроиме планови за нашата иднина, кои се трудиме да ги исполниме. Животот е одраз на нашите постапки, значи ако ние се трудиме и целата своја енергија ја насочиме кон остварување на нашите цели тоа и ќе се случи порано или покасно. Но ако имаме само очекувања без преземање на акција тие нема да се исполнат, не се случуваат чуда.
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Животот не е само планирање, и замислување на перфектна иднина
не се живее од фантазии, и колку да е различна од нашите посакувања сепак реалноста е таа која пред се треба да ја живееме. Немам претстава што би очекувала, но еве кога би требало да појаснам.. единствено што очекувам е само убави и добри денови исполнети со желбаза продолжуве понатаму, со еден збор среќа. Ако имаш среќа имаш се, ако немаш среќа и тоа што го имаш ке го изгубиш.
И да... очекувам да имам едно Порше ГТ2 :tv:
 
S

Shimamoto-San

Гостин
Од животот ништо не очекувам, тој нема ништо да ми даде, од себе си очекувам, да издржам, да напредувам, да успеам.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Очекувам да ги подреди работите што не зависат од мене така што јас кога ќе делувам на работите што зависат од мене да ми оди полесно.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
што очекувате од животот ? тоа што животот очекува од мене...
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Oд животот очекувам мир, спокојство и убава енергија.

За другото, сам сум способен!
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Очекувам да се вработам според факултетот што планирам да го завршам, да имам нат просечна плата и да си проживеам убаво...Досега успеав да направам многу, но главната битка допрва следува...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom