Што носи сината карта?

Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
Грешен ти е линкот не се отвора а баш си реков некој нешто корисно напишал :)
--- надополнето: 23 септември 2012 во 02:42 ---

Еј извини во врска со линкот copy paste беше работеше кога го пратив еве пак http://www.bluecard-eu.de/forum/working-in-germany-3/how-will-employer-find-my-cv-how-will-they-communicate-with-me-15.html
Инаку у случај пак да не e ок како што реков и погоре тоа е дел од официјалниот форум на страната за аплицирање која е http://www.bluecard-eu.de/eu-blue-card-germany/
Инаку одговорите на прашањата ги дава официјален администратор што значи не е "рекла казала"
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Jас сум дипломиран стоматолог, сакав да прашам дали бараат да се дополага нешто за работа во германија (за лиценца и сл. такви работи). За јазикот ќе го научиме некако, после ќе бараме работа. Туку некој нека направи список на интернет страни кај ги гледате понудите за работа.
Бев пред некој месец во една агенција ВАРИУС , кај мавровка на битпазар која нуди работа за во германија за сите профили. Ми рекоа уплати 2000 ден, донеси ЦВ и после наша е работата, ние ти наоѓаме работа, ти одиш на интервју преку скајп и одиш таму потишуваш договор. Дали некој имал искуство со агенцијава или некоја друга?
VRABOTUVAME VISOKO STRUCNI KADRI od site profiliMEDICINARI,INZHINJERI,I.T.PROGRAMERI,EKONOMISTI i DRUGI PEROFILI -MAJSTORI VO GRADEZNISHTVO,UGOSTITELSTVO,TEKSTIL i DRUGI profili .VRABOTUVANJETO E PO PROGRAMA NA GERMANSKA VLADA ZA VRABOTUVANJE NA STRANCI KOI NE SPAGJAAT VO EVROPSKA UNIJA TOA ZNACI ISKLUCIVO SO MAKEDONSKI PASOS
agencija VARIUS-Skopje T.Centar MAVROVKA vo vlezot na ALSAT televizija rabotno vreme od 11 do 17 sekoj raboten den osven nedela
tel .za kontakt 078-807-213 i 070-807-703 NIKA

Извор: pazar3

Исто и мене ме интересира дали некој имал искуство со агенцијава?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
VRABOTUVAME VISOKO STRUCNI KADRI od site profiliMEDICINARI,INZHINJERI,I.T.PROGRAMERI,EKONOMISTI i DRUGI PEROFILI -MAJSTORI VO GRADEZNISHTVO,UGOSTITELSTVO,TEKSTIL i DRUGI profili .VRABOTUVANJETO E PO PROGRAMA NA GERMANSKA VLADA ZA VRABOTUVANJE NA STRANCI KOI NE SPAGJAAT VO EVROPSKA UNIJA TOA ZNACI ISKLUCIVO SO MAKEDONSKI PASOS
agencija VARIUS-Skopje T.Centar MAVROVKA vo vlezot na ALSAT televizija rabotno vreme od 11 do 17 sekoj raboten den osven nedela
tel .za kontakt 078-807-213 i 070-807-703 NIKA

Извор: pazar3

Исто и мене ме интересира дали некој имал искуство со агенцијава?
http://forum.kajgana.com/threads/Мислење-за-агенција-за-посредување-работа-во-странство.59989/

Превара.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Želite posao u Nemačkoj: Kako do priznanja kvalifikacije

Nemačka vlada u junu 2011. pokrenula “ofanzivu” za privlačenje stručne radne snage.



Ukoliko se na nemačkom tržištu rada ništa ne promeni, 2025. godine će firmama nedostajati šest miliona radnika.

Mehaničar za finu tehniku koji vozi taksi, medicinska sestra koja radi kao čistačica, inženjer koji živi od socijalne pomoći. U Nemačkoj je puno doseljenika koji ne rade posao za koji su kvalifikovani.

Zakonsko pravo na priznanje kvalifikacija

Predstavnik nemačkog Ministarstva privrede Ulrich Schönleitner kaže da je teško uporediti strane kvalifikacije sa nemačkim. “Mi imamo visok nivo, koji ne želimo da razredimo. Zato moramo tačno da utvrdimo kakve su konkretne kompetencije nekog pojedinca”.

Sajt za upoređivanje kvalifikacija

Informacije o tome kakve profesionalne kvalifikacije postoje u nekoj pojedinoj zemlji i kako ih se može uporediti sa nemačkim sistemom vrednovanja mogu se naći na internet stranici BQ-Portal u čijem je postavljanju među ostalima učestvovalo i nemačko Ministarstvo privrede.

Koliki su troškovi

Za priznavanje kvalifikacija u tačno utvrđenim zanimanjima kao što su lekar ili medicinska sestra, zaduženi su na primer činovnici u pokrajinskim institucijama za zdravstvo. “Oni ne osećaju pritisak neke firme koja kaže – nama su ovde potrebni ljudi”, objašnjava Maier.

Dodatna prepreka su troškovi, koji nastaju pri priznavanju kvalifikacija. Po pravilu to košta oko 600 evra, ali trošak se može popeti i na 2.000 evra. Sve zavisi od toga koliko dokumenata treba skupiti.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Да прашам некој случајно да не знае...
Дали и колку е призната диплома од нашиот правен факултет,односно адвокат со лиценца овде, дали би можел да работи во Германија.Знам дека има можност да полага некои испити ама дали воопшто е признаен факултетот.
Дали има некој што веќе е таму и работи во адвокатска канцеларија или како адвокат,што треба да се направи за да можеш да работиш како адвокат или приправник во адвокатска канцеларија.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Ќе пишам и овде. Дали има некој доктор или специјализант на форумов во Германија или дали има некој член кој познава таква личност????
 

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
Јас се најдов дека дипломата ми е призната на А2/Н+, како што разбрав треба да учам германски до А2 и да полагам во гете институт. Имам 10 години работно искуство во сервисирање компјутери и администрирање на мрежи, уште да најдам како треба да изгледа германско CV и не разбрав од постовите кај да ја пратам дипломата да ми ја признаат оти за секоја покраина таму е посебно, или нема врска, важи признавањето во цело ЕУ?
 
Член од
26 февруари 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Некој да нашол во скоро ИТ работа во ДЕ, па да сподели инфо како исконтактирал со работодавецот?
 
Член од
1 мај 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Za da doznaesh kako se pishuva Germansko Cv pishi na Google Lebenslauf beispiel i kje ti dade primeri vo pdf format...
Pozdrav,
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
На пракса во Германија

германската влада бара млади квалификувани работници да дојдат во Германија и да постанат практиканти за дефицитарните занимања
УСЛОВ за влез во тој програм познат под називот „Работа на мојот живот„ е старост од 18-35 години , (барем) средношколска диплома и право на движење во рамките на ЕУ .
Програмот вклучува -учење на германскиот јазик, платени патни трошоци за доаѓање на разговор со потенцијалниот работодавач, како и паричен надоместок во висина од 820 евра за животни трошоци во текот на учењето кое се’ заедно трае околу 3 и пол години
Понудата е примамлива и не може да се мери ни со било што што им се нуди на младите без работа

Имено, германците нагласуваат дека не станува збор за класично школување по училници- туку напротив- како еден вид пракса во зависност од дефицитните занимања - дали се работи за угосителски објекти, домови за стари лица, погони .... и на крај се полага специјалистички испит кој е и влезница за германската берза на труд .
дефицитарни занимања по оваа програма:
=работи во угостителството
- одржување на разладни и санитарни уреди
- негователи на стари лица
- пекари и месари
-водоинсталатери
- инжинери во преработувачката индустрија
 
Член од
6 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
31
Гледам почнавте да чекате да излезат сини и незнам какви карти, за да си отидете од Македонија. Всушност, кога ќе размислам подобро, одете си, мислите некој ќе плаче по вас? Песимисти, само да се мрчело нешто.
Не ја напуштам Македонија, па и месечна плата 44.000 евра да ми се нуди. Тоа е тоа. :)
Едноставно премногу си ја сакам државата и сум благодарна што сум се родила овде, за вака да и враќам. Ако во времето на Филип Втори, Александар Македонски, Гоце Делчев итн вака се откажувале, што ќе бевме сега? НИШТО. Тие ги дале нивните животи за нас, за подобро УТРЕ, ама ова да го видат, ќе се превртуваат во гроб. Срамота.
Што ви фали бе во Македонија?
друже сеа ке пробам да ти објаснам да долго и на широко.....
почнав да работам пред некое време,преку луѓе најдов работа (не е партија, па да останам гол нема да се допрам до нив). Работата ми е многу одговорна, се грижам за човечки животи, имам директен контакт со нив. Плата почетна ми е 200 евра, а понатаму ке рипне докај 300. Е сеа кажи ми ти мене дали јас, млад човек со 20 години и 200 евра месечно можам да плаќам кирија (под услов да се тргнам од моите, зашто тоа е нормално и цел свет така прави), да плаќам сметки, да јадам, да имам женска (со која ке мора да излезам негде), и да ми остане некој денар за да можам на лето да идам негде да видам вода, (кола не ни спомнувам). А од друга страна, у Германија за истата работа зимаат плата од 3000 до 3500 евра, со кои можеш и семејство да одгледуваш сам, и пак да ти остане..... е ај сеа ти кажи ми што те влече толку тебе
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Дали некој има од вас аплицирано за работна виза со понуден договор од фирма во нашата германска амбасада, и колку време чекал до добивање на визата?
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
На пракса во Германија

германската влада бара млади квалификувани работници да дојдат во Германија и да постанат практиканти за дефицитарните занимања
УСЛОВ за влез во тој програм познат под називот „Работа на мојот живот„ е старост од 18-35 години , (барем) средношколска диплома и право на движење во рамките на ЕУ .
Програмот вклучува -учење на германскиот јазик, платени патни трошоци за доаѓање на разговор со потенцијалниот работодавач, како и паричен надоместок во висина од 820 евра за животни трошоци во текот на учењето кое се’ заедно трае околу 3 и пол години
Понудата е примамлива и не може да се мери ни со било што што им се нуди на младите без работа

Имено, германците нагласуваат дека не станува збор за класично школување по училници- туку напротив- како еден вид пракса во зависност од дефицитните занимања - дали се работи за угосителски објекти, домови за стари лица, погони .... и на крај се полага специјалистички испит кој е и влезница за германската берза на труд .
дефицитарни занимања по оваа програма:
=работи во угостителството
- одржување на разладни и санитарни уреди
- негователи на стари лица
- пекари и месари
-водоинсталатери
- инжинери во преработувачката индустрија
Друже, имаш некој корисен линк за оваа работа.....дали уште важи ваквата понуда со оглед на фактот дека постов е од пред 2 и пол години?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom