Што мислат религиозни луѓе за еволуција?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ама баш ништо не би помислил. Поубав ми е “саатот“ Па уште и Ролекс некој ако е, још боље, па макар и копија.
Ама бактеријава користи квантното тунелирање за да произведе енергија од светлина, што кур ќе ти е ролексот?
Може бактеријава те донела еден чекор поблиску до разбирање на мистериите на животот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ама бактеријава користи квантното тунелирање за да произведе енергија од светлина, што кур ќе ти е ролексот?
Може бактеријава те донела еден чекор поблиску до разбирање на мистериите на животот.
Ти чувај си ја бактеријата може ќе те однесе до “ еден чекор поблиску до разбирање на мистериите на животот“. Јас што qr ќе правам со ролексот тебе преку ... да ти е. :P
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ти чувај си ја бактеријата може ќе те однесе до “ еден чекор поблиску до разбирање на мистериите на животот“. Јас што qr ќе правам со ролексот тебе преку ... да ти е. :P
Ти си знаеш....голем си.
All matter originates and exists only by virtue of a force... We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent Mind. This Mind is the matrix of all matter.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ти си знаеш....голем си.
All matter originates and exists only by virtue of a force... We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent Mind. This Mind is the matrix of all matter.
Кој го врти бе Макс Планк. Негова работа.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Кои тоа ние бе момче? Кои сме тоа ние? Каде ти виде да јас пропагирам нешто? Не пробувај мене, па и било кого, да ме ставаш во некакви твои глупи стереотипи.

Пак бегаш од прашањето. Кои се доказите за креационизам?
И пак ќе ти речам остави ја логиката, остави ја и свеста и сета критика (неоснована секако) и наброј ги доказите.
И што врска има spontaneous generation со еволуцијата?

П.С. Воздржи се од навреди да не се казнуваме
Кај виде ти навреда во постот ?
Нема никаква врска spontaneous generation со еволуцијата , сигурен си ?
Значи ти велиш да ја оставиме логиката и свеста и сета критика и да си играме наука ? Јас ти дадов многу докази , тоа што ти негираш се што е рационално и логично со цел да си ги оправдаш твоите верувања тоа е друг проблем.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Кај виде ти навреда во постот ?
Jас ги видов, ако ти не ги гледаш, немој да ги видиш кога ќе биде касно. Само како предупредување.
Нема никаква врска spontaneous generation со еволуцијата , сигурен си ?
Да нема. Создавањето од неорганска во органска материја, со Теорија на еволуција немаат никаква врска.
Значи ти велиш да ја оставиме логиката и свеста и сета критика и да си играме наука ? Јас ти дадов многу докази , тоа што ти негираш се што е рационално и логично со цел да си ги оправдаш твоите верувања тоа е друг проблем.
Ја немам никаков проблем ниту пак некакво верување. Твоите верувања се проблем. Никакви докази ни бутур видовме за твојот ти интелегентен дизајн освен некоја си твоја слепа верба. Повторно ќе те повикам (по 1493ти јубилеен пат) ако имаш такви докази, бујрум со нив. Докази за интелегентен дизајн се тоа, тоа и тоа.
Повеќе среќа следниот пат.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Jас ги видов, ако ти не ги гледаш, немој да ги видиш кога ќе биде касно. Само како предупредување.

Да нема. Создавањето од органска во неорганска материја, со Теорија на еволуција немаат никаква врска.
Како прво од неорганска во органска е .Незнам зошто се правиш наудрен, доколку го исфрлиш верувањето дека е можно хемиските материи некако да се комбинираат така случајно и да формираат жив организам , тогаш скоро целата пропаганда околу еволуцијата губи смисла.

Ја немам никаков проблем ниту пак некакво верување. Твоите верувања се проблем. Никакви докази ни бутур видовме за твојот ти интелегентен дизајн освен некоја си твоја слепа верба. Повторно ќе те повикам (по 1493ти јубилеен пат) ако имаш такви докази, бујрум со нив. Докази за интелегентен дизајн се тоа, тоа и тоа.
Повеќе среќа следниот пат.
Сеа повторно се вртиш во круг јас ти кажувам рационален доказ ти кажуваш остај логика на страна. Смешен си , а уште пожалосно е што не одговоривте на едно просто прашање што го поставив за еволуцијата.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Како прво од неорганска во органска е .Незнам зошто се правиш наудрен, доколку го исфрлиш верувањето дека е можно хемиските материи некако да се комбинираат така случајно и да формираат жив организам , тогаш скоро целата пропаганда околу еволуцијата губи смисла.
Ух де случајна грешка, за неа се фати.
А твојата неукост е зачудувачка. Ако некој ти напише подолг пост, нема ни да го прочиташ.
Си чул за абиогенеза? Таа го проучува тоа што тебе не ти е логично. Таа нема врска со теоријата на еволуција.
Сеа повторно се вртиш во круг јас ти кажувам рационален доказ ти кажуваш остај логика на страна. Смешен си , а уште пожалосно е што не одговоривте на едно просто прашање што го поставив за еволуцијата.
:pos::pos::pos: Нит рационален нит ирационален. Доказ немаш. Се работи за твое верување. Можеш да веруваш во што сакаш твое право. Твоето верување не е доказ.
И пак да ти кажам WTF имам јас со еволуцијата? Каде ти тоа виде дека јас ја поддржувам? И дај конечно кажи кое сме тоа ние. Кои ти се тоа стереотипи? Ние поддржувачи на теорија на еволуција? Некои други ковачи на завери? Кои сме ние а кои вие?
Ти реков и претходно и пак тоа го занемаруваш. Рушењето на едната прикаска не ја докажува другата. И да успееш да ја докажеш како потполно грешна еволуцијата (што чисто се сомневам) нема да ја докаже таа идиотска идеја за интелегентен дизајн.
 
D

Daedalus

Гостин
Како прво од неорганска во органска е .Незнам зошто се правиш наудрен, доколку го исфрлиш верувањето дека е можно хемиските материи некако да се комбинираат така случајно и да формираат жив организам , тогаш скоро целата пропаганда околу еволуцијата губи смисла.
Можеш да ги покажеш пресметките со помош на кои си утврдил дека шансата хемиските материи некако да се искомбинираат и да формираат живот е 0%?
Ако не, како знаеш дека шансата е 0%?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Како прво од неорганска во органска е .Незнам зошто се правиш наудрен, доколку го исфрлиш верувањето дека е можно хемиските материи некако да се комбинираат така случајно и да формираат жив организам , тогаш скоро целата пропаганда околу еволуцијата губи смисла.
Ем шуто ем боде. Ги игнорираш фактите, премолчуваш кога ќе ти се посочи конкретен пример, мешаш баби и жаби и згора на се арогантно отфрлаш се што ти е укажано и го прогласуваш за глупост без да образложиш.
Еволуцијата е адаптирачка особина на живите организми, способност да се адаптираат на околностите и промените што се случуваат околу нив. Еволуцијата не е настанок на жива од нежива материја, таа област се вика абиогенеза.
Зошто го премолче ова:
Дали постоеле пудлици, пинчови, чивави, пекинезери пред 3000 години?
Ако не постои еволуција, тогаш сите живи суштества ќе бидат онакви какви што биле во моментот кога се создадени, арно ама имаш конкретни примери каде таквата можност е побиена.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Ем шуто ем боде. Ги игнорираш фактите, премолчуваш кога ќе ти се посочи конкретен пример, мешаш баби и жаби и згора на се арогантно отфрлаш се што ти е укажано и го прогласуваш за глупост без да образложиш.
Еволуцијата е адаптирачка особина на живите организми, способност да се адаптираат на околностите и промените што се случуваат околу нив. Еволуцијата не е настанок на жива од нежива материја, таа област се вика абиогенеза.
Зошто го премолче ова
Се разбира дека се вика абиогенеза , но ако има нешто најбитно врз што се потпира целата еволуција тоа би било абиогенезата.Незнам како можете толку шуто да размислувате .
Јас не избегнав ниту едно прашање . Ти дадов логички рационален одговор.Вие неможевте да одговорите на едно просто прашање . Кај се транзитивните врсти помеѓу предокот на човекот и самиот човек ? Нема таква работа . Да не се лажеме , верувате во глупости затоа бегате од основни прашања.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Кај се транзитивните врсти помеѓу предокот на човекот и самиот човек ? Нема таква работа . Да не се лажеме , верувате во глупости затоа бегате од основни прашања.
Кај е гробот на Александар Македонски?
Го нема
Постоеше ли Александар Македонски или се лажиме?
 
D

Daedalus

Гостин
Се разбира дека се одговор.Вие неможевте да одговорите на едно просто прашање . Кај се транзитивните врсти помеѓу предокот на човекот и самиот човек ? Нема таква работа . Да не се лажеме , верувате во глупости затоа бегате од основни прашања.
Зошто мислиш дека е потребно да се знаат транзитивните врски помеѓу предокот на човекот и самиот човек, за да се потврди еволуцијата?
И зошто мислиш дека недостатокот од докази за транзитивните врски, докажува дека нема транзитивни врски?
Впрочем, знаеш што е алопатриска специјација?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Ух де случајна грешка, за неа се фати.
А твојата неукост е зачудувачка. Ако некој ти напише подолг пост, нема ни да го прочиташ.
Си чул за абиогенеза? Таа го проучува тоа што тебе не ти е логично. Таа нема врска со теоријата на еволуција.

:pos::pos::pos: Нит рационален нит ирационален. Доказ немаш. Се работи за твое верување. Можеш да веруваш во што сакаш твое право. Твоето верување не е доказ.
И пак да ти кажам WTF имам јас со еволуцијата? Каде ти тоа виде дека јас ја поддржувам? И дај конечно кажи кое сме тоа ние. Кои ти се тоа стереотипи? Ние поддржувачи на теорија на еволуција? Некои други ковачи на завери? Кои сме ние а кои вие?
Ти реков и претходно и пак тоа го занемаруваш. Рушењето на едната прикаска не ја докажува другата. И да успееш да ја докажеш како потполно грешна еволуцијата (што чисто се сомневам) нема да ја докаже таа идиотска идеја за интелегентен дизајн.
Ќе се сложиме во ова.Доказ дека еволуцијата не функционира не ја докажува теоријата за интелигентен дизајн. Се што јас ти велам е дека еволуцијата е најголемата глупост и штета што наивните луѓе веруваат во неа. Малку по објективно треба да гледате на работите.
Кажи ми зошто би постоеле вакви луѓе доколку еволуцијата е факт. Зошто човек што бил еволуционист по убедувања би го сменил мислењето како овој ? Не е факт еволуцијата , да не се лажеме.
Ако не сте игнорантни изгледајте го ова :
https://www.youtube.com/watch?v=vpoFmjgFRQ0


Можеш да ги покажеш пресметките со помош на кои си утврдил дека шансата хемиските материи некако да се искомбинираат и да формираат живот е 0%?
Ако не, како знаеш дека шансата е 0%?
Ако ти не си се запрашал кој би бил процесот од нежива материја да се креира свеста кај живите организми и ако не си доволно свесен да сватиш дека свеста е транседентна работа тогаш те жалам.Не може да биде направено , прифати го тоа.[DOUBLEPOST=1472311504][/DOUBLEPOST]
Кај е гробот на Александар Македонски?
Го нема
Постоеше ли Александар Македонски или се лажиме?
Браво , со прашање повторно одговарате со прашање.Немаш одговор бе момче , веруваш во глупости толку просто е .[DOUBLEPOST=1472311630][/DOUBLEPOST]
Зошто мислиш дека е потребно да се знаат транзитивните врски помеѓу предокот на човекот и самиот човек, за да се потврди еволуцијата?
И зошто мислиш дека недостатокот од докази за транзитивните врски, докажува дека нема транзитивни врски?
Впрочем, знаеш што е алопатриска специјација?
Ако ти мислиш дека не е потребно да се знаат транзитивните врски тогаш незнам како да ти помогнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom