Што кога ништо не ви оди во животот ?

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.862
Pa u takov slucaj pitanje e na vreme kuga ke propadnes od nervite :tapp:[DOUBLEPOST=1462897103][/DOUBLEPOST]
Pa u takov slucaj pitanje e na vreme kuga ke propadnes od nervite :tapp:[DOUBLEPOST=1462898895][/DOUBLEPOST]
Odi kazu mu go toa na nekoj koj umirak od rak ili drugo. Kazi mu "jebi ga, ke umres, ali prifani go toa, so da praes. Ili use poubavo kazi mu: Abe ne se davaj, i pokraj beznadeznata situacija ti bidi pozitiven , se dodeka dises ne se predavaj..."
Zemi prvo ti samio najdi se u bezilezna situacija pa posle "mudruvaj" so citati kako "prifakanje".
Така е во право си признавам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Така е во право си признавам.
Fala Bogu i na mene nekoj neso da mi priznae u zivoto, makar i na forum da e :pos:[DOUBLEPOST=1462906276][/DOUBLEPOST]
Така е во право си признавам.
Fala Bogu i na mene nekoj neso da mi priznae u zivoto, makar i na forum da e :pos:[DOUBLEPOST=1462906345][/DOUBLEPOST]
Така е во право си признавам.
Normalno deka sum u pravo. Od sopstveno iskustvo si znam od sopstveni nervi :pos:
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Ако се сожалуваш и ја прифаќаш ситуацијата ондак ти годи мазохистички, негативен и драматичен живот.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
I pokraj beznadeznoto custvo ako uspees da ulozes 2 % trud so zelba za nesto ima sansa Gospod da te cue i da ti pomogne. Ama treba da imas malce poveke od 2 % volja i malce resitelnos i malce rizik da se prezeme. Zboram od licni iskustva. Nogu dobro znam deka u takvi situacii nemas go toa najosnovnoto - voljata. Ali ipak treba da najdes nacin nekako da ja probudes i pokraj seta nemokj.
I razbira se, treba i srekja da imas. Za i Gospod da te saka malce treba srekja. Bez srekja niso, jebi ga.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Да ве прашам зборувате за среќа, што е тоа среќа, дали вие во моментот кога таа состојба постои сте свесни или отпосле во присеќавањето сте свесни дека сте биле среќни па како резултат на тоа имате импресија што е среќа ?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Да ве прашам зборувате за среќа, што е тоа среќа, дали вие во моментот кога таа состојба постои сте свесни или отпосле во присеќавањето сте свесни дека сте биле среќни па како резултат на тоа имате импресија што е среќа ?
Pod srekja ako misles na srekjni okolnosti u momento koga si ti se zadesava srekjata sekogas ne si svesen. Nekogas momentalnite slucki ti se negativni i neprijatni za da posle na kraj na nizata slucki se pokazat kako pozitivni i da imas benefit i tek posle toa sfakjas deka ti si bil srekjen.
 
S

silmarillion

Гостин
Неможе ништо да не ти оди во животот затоа што не си се качил на секоја вожња за да видиш како ќе биде.

Она што кочи највише е дека сме преоптоварени со мислењето на околината. Некогаш оправдано, некогаш не. Али во ера на комуникации сите се осеќаме дека сме под тој постојан lime light кога сите очекуваат нешто од тебе. Некој очекува превише и прави притисок, друг очекува да заебеш работа да ти тргне сеир.

Првиот момент кога ќе пробаш нешто и кога ќе заебеш онака јавно, и кога ќе видиш дека не си од стакло тогаш почнуваш да идеш нагоре, да не кажам тогаш ти тргнува у животот али треба време нерви и работа на себе за да дојдеш до првиот fail официјален.

А дека притисокот е голем, голем е. Фамилија, партнери, пријатели, колеги, надредени...Осеќаш дека и на ФБ некој што не те знае го чека твојот следен чекор за да ти тргне сеир :) Јебига тоа е, али најбитно е да тропнеш на земја ужасно јако и да видиш дека не се умира од тоа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Кона ништо не ти оди во животот, немаш надеж, немаш верба, немаш среќа.... се вработуваш во Кромберг
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Имав и јас таков период, но баш како што опиша Силмарилион , одиш напред и не гледаш назад, падни стани, падни стани, ќе успееш во нешто. Најважно е како што напомена, да не гледаш што околината има да каже затоа што најголем дел од тие што имаат да кажат не знаат газ сами да си избришат.
 
S

silmarillion

Гостин
Сеа незнам од која причина е отворена темава, дали е поврзано за материјален момент, дали е љубовно-социјална проблематика што поттикнала ваккво нешто. А и се слагам дека на човек у тешка депресија неможеш да му влијаеш мотивационо со пуштање клипчиња од Тони Робинс и незнам кој друг мотивациски говорник. Си бара муабет, си бара сослушување. Уште имаме проблеми со идење на психолог и психијатар, а опкружувањето ни е такво да грото пре би сеирот да ти го тргнат него ли да те сослушаат и дадат совет.

У суштина ја што би напраил, у тетратка земи со пенкало или молив напиши што ти лежи на душа. Ама онака се, испукај се најискрено дури да почнеш да плачеш над тетратка :) Кога ќе ти падне камен од душа сврти лист и напиши кај се гледаш (материјално, љубовно, социјално, здравствено - што ти фали тоа). Напрај game plan како да стигнеш до тоа со дневни активности и ќе се тераш да ги остваруваш тие работи на дневно ниво. За 3 месеци си нов човек. За година дена другите ќе те перцепираат другачие и сами ќе ти се ствараат прилики и шанси. Може нема да го оствариш тоа што си го зацртал точно, али ќе оствариш НЕШТО и ќе бидеш сигурно посреќен него ли кога си ја отворил/а темава.

Шерни го ова за среќа хахахаха
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
За да ти оди нешто во животот треба да исфрлаш и нешто по патот..за нешто да добиеш треба од нешто да се откажеш:)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Смрт :facepalm:

Мислам секој не е психички стабилен за толку брзо да стане и да тера напред. И кога нешто не му оди никако не успева да остане позитивен. Тие личности постојано гледаат во минатото.
Јас имав такви периоди иако беа кратки тогаш се занимавав со различни спортови, патував некаде на летен одмор, скијање, екскурзии, запознавав нови луѓе.
Откако ми се случија некои работи имам друг пристап и целиот свет да е против мене и ништо да не ми оди јас сум позитивен.
Сега мислам дека се ми оди во животот иако нели никој не му е се совршено, но си правам дека е така. Не постои проблем кој нема да го решам. Никогаш не дозволувам да имам падови и други да ми даваат совети, уште толку да ме уништуваат и сам си ја создавам среќата.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Смрт :facepalm:

Мислам секој не е психички стабилен за толку брзо да стане и да тера напред. И кога нешто не му оди никако не успева да остане позитивен. Тие личности постојано гледаат во минатото.
Јас имав такви периоди иако беа кратки тогаш се занимавав со различни спортови, патував некаде на летен одмор, скијање, екскурзии, запознавав нови луѓе.
Откако ми се случија некои работи имам друг пристап и целиот свет да е против мене и ништо да не ми оди јас сум позитивен.
Сега мислам дека се ми оди во животот иако нели никој не му е се совршено, но си правам дека е така. Не постои проблем кој нема да го решам. Никогаш не дозволувам да имам падови и други да ми даваат совети, уште толку да ме уништуваат и сам си ја создавам среќата.
Супер за тебе, тоа со позитивноста, супер е и за тие околу тебе. Сепак не се сите исти, а некои си дочекале во животот куп грди работи, доживеале/направиле крупни животни промашувања и им се случиле нешта по кои опоравувањето и оправањето не е нималку лесно, ако не и невозможно. Приказната дека тоа што не те уништило може да те направи само посилен е измислена од оние што животот и не ги треснал премногу силно од земја. Секако, како што реков, не се сите луѓенца исти, некои се поиздржливи, некои не се. Некои преживеале концентрациони логори каде што гледале како семејството им исчезнува за неколку часа и сепак продолжиле натаму да се борат со животот. Други пак не можат да се помират оти не добиле на спортска, раскинале со женската/дечкото или се искарале со најдобриот другар.
Најубаво би било кога секој би можел да се избори за поубав живот, да биде позитивен, ведар, храбар и сл. Да издржи безброј „нокаути“ и да биде подготвен на уште толку ама не се сите така скроени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom