Што кога ништо не ви оди во животот ?

Член од
4 октомври 2014
Мислења
7
Поени од реакции
9
запрашај се
кој е тој? на кого не му оди
може, не си ти.
уште подобро,
запрашај се
кој сум јас?
и ако немаш одговор,
ти оди во животот
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Под дрво и под камен го бараш к'сметот, за еден убав ќотек да му удриш!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
на сите луѓе им се случува некој период да не им оде но кога ги имав тие периоди секогаш си велев дека мора да дојди сонце после дождот. Некогаш во животот е "just trying"
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
56
Поени од реакции
50
Престануваш да се самосожалуваш и да кукаш и почнуваш да си ја создаваш сам среќата, макар одел и против цел свет. Најлесен избор е самосожалувањето. Паѓаш, стануваш, се тресеш и продолжуваш да одиш. Правиш план, замижуваш, се залетуваш и скокаш кон тоа што го сакаш. Или ќе го дофатиш или пак ќе паднеш. Ако паднеш, пак го повторуваш истото, само со друг план се додека не ти се оствари.
Devojko kapa ti simnuvam , sekoja cest .... Ne samo za ovoj post, za mnogu drugi postovi sto sum gi citala ... si me naterala da podrazmislam za nekoi raboti :)
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Сум имал периоди кога не ми идело во животот едноставно се е против тебе ама не може цел живот да ти биде така.. Кога тогаш ќе помине и пак ќе ти биде како што треба.. Затоа треба да си само позитивен...
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Сум имал периоди кога не ми идело во животот едноставно се е против тебе ама не може цел живот да ти биде така.. Кога тогаш ќе помине и пак ќе ти биде како што треба.. Затоа треба да си само позитивен...
Многу мразам кога некој ќе ми рече "Мора да си позитивен", па добро бе луѓе во овие 17 години, заборавив кога бев последен пат среќен, кога барем една работа ми одеше од рака. Секој вели допрва ти е животот, во ова клета држава јас не гледам живот, и не гледам барем една работа дека ќе ми тргни од рака. Едино фала богу здравјето ме држи, само не знам дали уште го имам здравиот разум. Секој има свое мислење, и го поштовам, ама ова некако ме револтира.
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Многу мразам кога некој ќе ми рече "Мора да си позитивен", па добро бе луѓе во овие 17 години, заборавив кога бев последен пат среќен, кога барем една работа ми одеше од рака. Секој вели допрва ти е животот, во ова клета држава јас не гледам живот, и не гледам барем една работа дека ќе ми тргни од рака. Едино фала богу здравјето ме држи, само не знам дали уште го имам здравиот разум. Секој има свое мислење, и го поштовам, ама ова некако ме револтира.
Епа сега ќе ти кажам... Според ова што го кажа гледам дека си многу голем песимист.. Се што гледаш е од песимистичка страна.. Ништо не ти тргнало од рака и немало иднина во државава... Па ако нема ајде ондак да умреме сите.. И јас сум имал периоди каде што не ми се живеело па еве сум уште терам даље... Тие моменти поминуваат но мора малце оптимист да бидеш, да веруваш дека тој период ќе помине, бидејќи ако секогаш ако се гледаш од негативна страна, си разочаран, си песимист, никогаш нема да ти биде подобро а ни луѓето нема да те сакаат.. Ќе ти кажам еден краток расказ..
Една чаша е половина полна со вода.. Оптимистот вика чашата е полуполна. Песимистот вика чашата е полупразна..
Така да ти препорачувам да си се промениш и да почнеш да ги гледаш работите од позитивна, оптимистичка страна дека како песимист не се живее - и самиот викаш дека не знаеш дали го имаш здравиот разум...
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Сум, али сето тоа е произлезено од реалноста, колку и да гледам оптимистички, пак ќе најдам некоја маана во тоа, едноставно таков ме создала природата. Не ми беше муабетот да умираме, да сечеме вени, само сакав да кажам дека луѓето често велат да си позитивен, но од реалноста неможеш ништо да извлечеш позитивно, од сите страни притиснат, и ти едноставно само да се надеваш да дојде до некој пресврт во иднина? Повеќе се стремам на тоа да земиш да решаваш проблем 1 по 1, почнувајќи од најлесниот, али секогаш е во тоа што 1 откако ќе решиш, се јавуваат нови 2 и така до бескрај. Веројатно таков е животот, не е никогаш совршено.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@That Someone Special :) Секако оти не е совршен животот. Проблеми сите имаме, но зависи до пристапот со кој му излегуваме на истите. Пробај кога ќе налеташ на следниот проблем да го смениш твојот пристап и размислување за истиот. Ако до сега си одел со тоа оти е нерешлив, сега размислувај што ти е потребно да го решиш и чекор по чекор решавај го. Нека бидат бебешки чекорите. После некое време со ваков пристап ќе ти се смени ставот и ќе размислуваш попозитивно, од кога ќе увидиш оти решавањето на предходните проблеми ти успеало. Е сега нормално оти се не може да биде во твоја корист, за тоа треба да бидиш реален што можеш, а што не можеш да решиш.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Многу интересно видео за некој кога е во оваа ситуација .
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ништо.Седиш,ќутиш и се нервираш. Само треба малку среќа за да не пропаднеш со нерви.
Pa u takov slucaj pitanje e na vreme kuga ke propadnes od nervite :tapp:[DOUBLEPOST=1462897103][/DOUBLEPOST]
Ништо.Седиш,ќутиш и се нервираш. Само треба малку среќа за да не пропаднеш со нерви.
Pa u takov slucaj pitanje e na vreme kuga ke propadnes od nervite :tapp:[DOUBLEPOST=1462898895][/DOUBLEPOST]
Договорено
Odi kazu mu go toa na nekoj koj umirak od rak ili drugo. Kazi mu "jebi ga, ke umres, ali prifani go toa, so da praes. Ili use poubavo kazi mu: Abe ne se davaj, i pokraj beznadeznata situacija ti bidi pozitiven , se dodeka dises ne se predavaj..."
Zemi prvo ti samio najdi se u bezilezna situacija pa posle "mudruvaj" so citati kako "prifakanje".
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom