Што би направиле со богатството на МПЦ

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не знам точно со какви средства располага МПЦ ама сигурно не се за потценување.

Имам размислувано порано на оваа тема и го делам ставот дека црквата и свештениците би требало да живеат во духот на христијанството т.е скромно, понизно, да се помага на сиромашните и изнемоштените итн.

Да нема тарифи и за погреб и венчавки да плаќа кој колку може. Исто така со оглед на тоа дека црквата на сличен начин како државата собира народни пари би требало да има максимална транспарентност колку и каде се трошат парите и други средства.

П.С За жал ниту црквата ниту државата не се транспарентни па доста пари завршуаат на прекуокеански сметки.

П.С2 Завчера на божиќ ни ја ограбија локалната црква. Така да со сигурност можам да кажам дека не инвестирале во надзорен систем.

П.С3 Под скромно и понизно не се подразбира возење во џип од 30 илјади евра.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Јас би го поставил поинаку прашањето, ако веќе не е прашано овде: Дали МПЦ доволно се грижи за својот имот? Покрај финансиските афери на МПЦ и на поединци, секојдневно се крадат икони и други вредни предмети од црквите. Кога јас би го имал сето тоа богатство под контрола како што прашува Лет, прво би го заштитил, дека е народно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јас би го поставил поинаку прашањето, ако веќе не е прашано овде: Дали МПЦ доволно се грижи за својот имот? Покрај финансиските афери на МПЦ и на поединци, секојдневно се крадат икони и други вредни предмети од црквите. Кога јас би го имал сето тоа богатство под контрола како што прашува Лет, прво би го заштитил, дека е народно.
колку шо можат од тие огромни пари МПЦ ги затвора во деловни и стамбени објекти, во луксузни возила палати и си ги дели меѓусебе, но сепак анархијата во нивното книговодство дозволува да се украдат огромни количини на кеш, само како пример се професор и свештено лице на МПЦ кој зел неколку стотици иљади канадски долари како донација од верниците од Канада па ко се вратил со тие пари купил еден фрижидер за потребите на МПЦ (најскапиот фрижидер во светот го има МПЦ) или вранишковски кој успеал незабележително од една епархија да украде најмалце 250.000 евра.
Да не заборавиме дека и ретко се зборува за финансиските скандали на МПЦ така да народот и не знае колкав огромен брт на пари и секакви малверзации се вршат во таа организација која е затворена за очите на обичниот човек како и за експертите од економија и право.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...црквата е Божја работа.., обичните смртници немаат што да се плеткаат во божји работи и оние на неговите ополномоштени застапници на земјата . Само амин треба да викаат и ни зуц поише да на зуцнат. Такви како Let3 треба одма на клада, а пред тоа на тркало секое ковче да му се раздели на три...кој безобразлук и непоштовање јеботе благи бог ..., пљука по такво божјо чудо невидено.... 200.000 канадски долари со пуц на прсти да ги напраиш 200 , а тој закера ли закера....:)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
колку шо можат од тие огромни пари МПЦ ги затвора во деловни и стамбени објекти, во луксузни возила палати и си ги дели меѓусебе, но сепак анархијата во нивното книговодство дозволува да се украдат огромни количини на кеш, само како пример се професор и свештено лице на МПЦ кој зел неколку стотици иљади канадски долари како донација од верниците од Канада па ко се вратил со тие пари купил еден фрижидер за потребите на МПЦ (најскапиот фрижидер во светот го има МПЦ) или вранишковски кој успеал незабележително од една епархија да украде најмалце 250.000 евра.
Да не заборавиме дека и ретко се зборува за финансиските скандали на МПЦ така да народот и не знае колкав огромен брт на пари и секакви малверзации се вршат во таа организација која е затворена за очите на обичниот човек како и за експертите од економија и право.
Изгрев беше голем скандал, каде што за злоупотреба со кредитите само сопствениците на фирмата Миладинови добија затворски казни по две години (подоцна ослободени од повисоките инстанци), а од МПЦ никој не беше обвинет, иако заедно МПЦ и Миладинови стопанисуваа со хотелот Изгрев.
Ретко кој зборува затоа што криминалите направени/иницирани од државниот врв што се обелоденија последниве години се далеку пообемни и посреиозни.

Ако успее работата со СЈО и криминалот на државниот врв се санкционира, ќе се создаде атмосфера во државава за истерување на правдата, па така и потеклото на богатство на МПЦ ќе се истражува (ова како одговор на прашањето на темата).
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ако успее работата со СЈО и криминалот на државниот врв се санкционира, ќе се создаде атмосфера во државава за истерување на правдата, па така и потеклото на богатство на МПЦ ќе се истражува (ова како одговор на прашањето на темата).
Штом малите риби никој не ги дира, големите па ич некој ќе ги допре.
Јас не верувам дека СЈО ќе даде некаков резултат.

И Трамп викаше дека ќе ја затвара Хилари, ама изгледа ништо од тоа нема да биде.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Штом малите риби никој не ги дира, големите па ич некој ќе ги допре.
Јас не верувам дека СЈО ќе даде некаков резултат.

И Трамп викаше дека ќе ја затвара Хилари, ама изгледа ништо од тоа нема да биде.
Велиш лоповите ќе останат неказнети а украденото нема да се врати??
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Сите знаеме дека МПЦ е една од најбогатите организации во регионот па и пошироко. Од имоти, плацеви, деловен и стамбен простор, луксузни возила и мотори, акции, девизни и денарски сметки.... вредност во можеби стотици милиони евра

Што би направиле вие да го имате сето тоа богатство под контрола?
КЈас на пример би распродал се и парите би ги дал на сиромашни, на оние кои немаат за јадење, за лекови, за операции за школувања на семејства без покрив на глава, семејства без огрев, деца без школски прибор.... Онака како Исус што би направил.
Дали и вие би постапиле така или би го чувале тоа богатство или би го трошеле како и до сега за лични потреби?
Види...
Ти ја разбирам желбата да помогнеш,но за овие работи не можеже да дискутираме бидејќи не знаеме многу работи.
Вака општо лаички се може да се каже што ќе ни олесни на душичката.
Но не е се така како што изгледа.
И јас сум христијанин морам да признаам не голем,но ми пречи кога некој краде без усул.но ми пречат и многу други работи кој се поважни,не дека оваа не е важна тема.
Едноставно немаме информации за кои може да дебатираме.
Поважно ми е како ќе заврши авантуристичната серија за опстанокот на нашата држава.
Многу ме нервираат искомплексирани личности кои мислат дека се секогаш во право.
Немаат чуство за самоанализа,самокорекција...кои демократијата ја поистветуваат со анархија.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Daedalus

Гостин
Може да објасниш што значи христијанин но не голем?
На Велигден се крши со јајца, поштува традиции како што поштувале татко му, дедо му и цела фамилија, ама не е затуцан да се моли секој ден како тие будалите.
Умерен христијанин. Убаво е да се поштуе традиција, ама да не се претерува пошто ја знам еден таков што забега по тоа религиите, се молеше секој ден, пушти долга коса и стана металец после.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.159
На Велигден се крши со јајца, поштува традиции како што поштувале татко му, дедо му и цела фамилија, ама не е затуцан да се моли секој ден како тие будалите.
Умерен христијанин. Убаво е да се поштуе традиција, ама да не се претерува пошто ја знам еден таков што забега по тоа религиите, се молеше секој ден, пушти долга коса и стана металец после.
@Let 3 за тебе зборат :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
На Велигден се крши со јајца, поштува традиции како што поштувале татко му, дедо му и цела фамилија, ама не е затуцан да се моли секој ден како тие будалите.
Умерен христијанин. Убаво е да се поштуе традиција, ама да не се претерува пошто ја знам еден таков што забега по тоа религиите, се молеше секој ден, пушти долга коса и стана металец после.
Интересна ми е таа градација во религиозноста. Умерен христијанин. Имаше еден расказ од Толстој ми се чини, одамна сум го читал. Еден дечко навлезе во христијанството и одби да оди во војска во царска Русија, затоа што сметаше дека убивањето луѓе никако не е христијански. И сите умерени христијани го осудуваа, затоа што за нив христијанството беше токму тоа, кршење со јајца и палење свеќи. Мајка му се жалеше дека им го уништил семејството. Умерени христијани, каде религијата е само украс. Не сакаат да бидат изместени од удобноста на сопствената глупост, па така не сакаат да се зборува дека МПЦ се банда арамии.
 
D

Daedalus

Гостин
Интересна ми е таа градација во религиозноста. Умерен христијанин. Имаше еден расказ од Толстој ми се чини, одамна сум го читал. Еден дечко навлезе во христијанството и одби да оди во војска во царска Русија, затоа што сметаше дека убивањето луѓе никако не е христијански. И сите умерени христијани го осудуваа, затоа што за нив христијанството беше токму тоа, кршење со јајца и палење свеќи. Мајка му се жалеше дека им го уништил семејството. Умерени христијани, каде религијата е само украс.
Дај Боже сите христијани да беа „вистински“ христијани, а не „умерени“ христијани. Ја немам проблеми со хипици, имам со крстоносци, луѓе коишто бацуваат крст пред да пуштат бомби у Авганистан на цивилно население и луѓе кои млатат гејови бидејќи го сквернават чистото христијанско општество.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.159
јас не слушам метал и не пуштам коси од страф да не ме пријават во милиција дека сум хашишар.
Не ти зборат за сега туку за порано ко помлад ко беше и уште ко си го бараше местото под сонцето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom