Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Збориме за хипер и нервоза, така? Зошто за хипо не е воопшто типична нервозата.
Обично кога хормонот се нормализира и нервозата се регулира. Потребни се недели или месеци ама под услов да ја пијат редовно терапијата за тироидната. И ако има потреба и хелекс препишуваат.
Само едни апчиња пија...црвени се од позади пакувањето а тие се ко кафени...тиразол мислам дека се викаат.
 
Член од
15 јули 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo,
nova sum vo problematikata...
Pravev ispituvanja na hormoni na ginekologija vo Drzavna bolnica na 3 den od menstruacija. Vo delot za tiroidniot status, vrednost na TSH e 2,6 (referentni vrednosti 0,46 - 4,6), a f T4 e 11,2 (refer. vrednosti 11,5 - 22,7). Znaci TSH e vo normala a f T4 e malku ponizok. Dali toa znaci neshto? Ima li mesto za somnez za problemi so tiroidnata?
Ve molam za odgovor...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Речиси и да не е понизок, сосема мало отстапување е. Кога ТСХ е супер, нема место за паника. Ако ти е на мисла, закажи и ехо на ендокринологија, така ќе бидеш комплетно сигурна.
 
Член од
15 јули 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Речиси и да не е понизок, сосема мало отстапување е. Кога ТСХ е супер, нема место за паника. Ако ти е на мисла, закажи и ехо на ендокринологија, така ќе бидеш комплетно сигурна.
Fala mnogu. Vcera bev i kaj internistot, i toj mi rece deka nema mesto za panika.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
значи вака на бебе од само 11 дена му е констатирано проблем со штитната жлезда и истовремено има заболено од жолтица кој е ризикот и кои се шансите за да се излечи сето ова да си дојде на нормала ве молам за одговор?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
значи вака на бебе од само 11 дена му е констатирано проблем со штитната жлезда и истовремено има заболено од жолтица кој е ризикот и кои се шансите за да се излечи сето ова да си дојде на нормала ве молам за одговор?
Колку што знам од искуства на блиски,секое новороденче во Македонија се тестира на вродена хипотиреоза,и во случај бебето да е родено без штитна жлезда,ќе прима терапија со еутирокс,синтетички хормон ,доживотно,но не преставува никаков проблем се ќе се развива сосема нормално,ќе го прима хормонот преку таблета еднаш дневно,познавам девојче од 16 год.со таков проблем и освен рутината на секојдневно пиење нема никакви проблеми.И жолтицата нормално се јавува кај новороденчиња.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Ај вака, денес проверував хормони и имам покачување на тироксин. TSH ми е 3.0 а референтна вредност е до 4.0 што значи дека ми е во нормала. T4 ми е 13,1 а референтна вредност е до 11.6.
Голема е оваа разлика или барем доволно голема за да почнам да паничам пошто ионака сум хипохондрик?
На ехо секако ќе идам ама треба да чекам недела-две пошто нема слободен термин па ми треба нешто до тогаш за да се стабилизирам. :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Супер си. :) Штом тсх-то е супер не паничи, опушти се и терај си животот.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Супер си. :) Штом тсх-то е супер не паничи, опушти се и терај си животот.
Фала ти многу. :) Ми требаше информација колку за утеха пошто ‘докторката‘ не беше доволно компетентна за да каже нешто во врска со ова. Јас посекако ке одам на ехо за да сум на сигурно.
 
Член од
25 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas duri denes se vklucuvam na forumot bidejki me interesiraat nekoi informacii vo vrska so tiroideata. I jas Imam jazol na levata strana i ne sum sirurna dali da go operiram ili ne? Hormonite vo momentov mi se ok, odnosno odsekogas bile, no jazolot e relativno golem i doktorite kako i sekogas velat deka treba da se izvadi, a jas pak ne sum sigurna dali e toa dobra odluka. Citam na forumite povece informacii od lugje koi vece gi izvadile jazlite operativno, i ottogas pijat lekovi i imaat razlicni hormonski problemi. Moze li nekoj da mi dade sovet ili mislenje, sto e najpametno da se napravi? DOktorite vo privatnite kliniki preporacuvaat vadenje na jazolot, a ovie vo Drzavna Velat i ponatamu da se sledi , no ne mora da se vadi? Kogo da poslusam i sto da pravam? Blagodaram odnapred za Vasite mislenja i soveti!
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Пак јас. Нови испитувања правев пошто не сум требала да испитувам Т4 туку fT4 и TSH. :tapp:. Резултатите викаат- TSH 3.95 (реф. вредност. е 0.4 - 4), fT4 1.70 (реф. вредност 0.8 - 2). И двата ми се у нормала, да, ама ми биле многу блиску еден до друг и се блиску до горна граница и ми даде да пијам спирулини Тироси 6 месеци па тогаш пак да се проверам. Ако се нормализираат тогаш ќе било се во ред а ако не најверојатно ќе доведе до хипо. Правев ехо и демек добро било, нема чворови, нема зголемување.

Тоа е све супер ама еве веќе скоро две недели поминаа ама јас си имам уште симптоми, се заморувам на премала активност а последниве неколку денови имам болки во градите,особено на лева страна, кои или се јаки и траат 1-2 секунди или се послаби ама константни.Ова пак ме доведува до гушење и отежнато дишење. Фино лепо си отидов кај матичен и направив ЕКГ и ми кажа дека е се во ред и дека сето тоа ми е од стрес. Ја уопште не се осеќам дека сум под стрес али ајде нека биде. Пијам 2 пати дневно б6 и Белмиран дан :)facepalm:) али уопште не осеќам подобрување у поглед на дишењето.

Прашањето ми е : вие што имате проблеми со тироидата сте имале ли вакви симтоми (гушење или болки) и може ова некако да е поврзано со тироидата или си нема врска?

не толку битно прашање: у случај ако некој пиел спирулини, влијаат ли на килажа? :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Jaс искрено прв пат слушам за лекот затоа не можам да ти помогнам. За хипо единствен лек е еутирокс, а ова излегува дека тебе ти ги дале апчињава како превентива? И кај кој лекар беше?

Гушењето е поврзано со нејзе, да, и не е реткост ама болките не.

За килажата ако се замараш и б6 отвара апетит. :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
@CafeDelMar лекот е уствари на природна база и пишува дека се користи при јоден дефицит, додаток при хроничен третман на хипотироидизам со јоден дефицит и као јоден суплемент кај бремени жени. Сега, според резултатите очигледно е дека немам хипо затоа не ми препишал лек за тоа. Ова наводно требало да ми го регулира единот хормон пошто нормално било ако едниот ти е повисок другиот да е понизок.
Инаку во Куманово бев кај интернист.
Како го регулирате гушењето? Само со еутирокс?

За килажата се замарам и барам нешто што отвара апетит пошто мене ни б6 ни б комплекс ни ова спирулиниве не ми делуваат така.:unsure:
У секој случај фала за информација. :)
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo na site nova sum na forumov imam simptomi na hiper a vo izvestajot pisuva klinicki eutioidna sostojba terapija eutiroks 50mg tsh11,1 a ft4 12,3 ako ima nekoj poke iskustvo bi sakala da pisi me buno zosto eutiroks na hiper
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не си хипер со тој резултат. ТСХ ти е 11, тоа е хипо. Терапијата ти е таман.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom