Штитна жлезда и проблеми со неа

  • Креатор на темата NeMiRnA
  • Време на започнување

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Јас имав така наре4ен јазол кај тероидната, но во наодите беше наведено како струма. Го имав од 13 год, а сеа коа наполнив 18 решив да го извадиме пошо стварно ко бапка имав во предело на вратот. Точно една недела има од ко ми го извадоја. Ме примија во четвртокот и до понеделник имав примено инфузии и сето тоа нели шо треба и сеа сум си дома.. мене ме мачи следново.. Имам страшен апетит се чуствувам поправено во пределот на стомако.. Јас сум свесна дека стомакот ми е полн и се трудам да пазам колку шо можам, а гладо како да го чуствувам во вратот стварно чудно е чуството нон стоп сум гладна.. се немам почусвувано заситено.. на матичната и спомнав и ми ре4е аа никако не се поправај незнам шо треба да преземам моментално сум на мирување.. Се плашам дека ке се здебелам.. и така имам 6кг вишок, а ако продолжам така да се чуствувам и 20 ке имам.. Дали некој знај од шо можи да биди или се нашол во слична ситуација.. ја ко ке идам на контрола ке му спомнам на докторот.. :"(
А нивото на тироидни хормони во крвта како е ? и пиеш ли некои лекови ?
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
toa nemalo nikakva vrska so teridnata.. teroidnata mi e najnormalna.. nishto ne pijam .. :(
не би се согласил може заради тие јазли ако имаат клетки кои продуцираат тироидни хормони се јавуваат симптоми на хипертиреоза, но може да се јави ако се од автоимуна етиологија и хипотиреоза, затоа прашав да не знаеш какви се резултатите од тироидни хормони во крвта
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
не би се согласил може заради тие јазли ако имаат клетки кои продуцираат тироидни хормони се јавуваат симптоми на хипертиреоза, но може да се јави ако се од автоимуна етиологија и хипотиреоза, затоа прашав да не знаеш какви се резултатите од тироидни хормони во крвта
gi drzam pred mene rezultatite od krvta, no nemozam da se snajdam za teroidni hormoni vo krvta..?
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
во резултатите е дадено уште ова RIA 19,3 .. drugo apsolutno nema
тоа најверојатно се мисли на Radio Immuno Assay методата со која ги одредиле хормоните ама бројов на што се мисли не знам стварно , не ми текнува во моментов на друго
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
тоа најверојатно се мисли на Radio Immuno Assay методата со која ги одредиле хормоните ама бројов на што се мисли не знам стварно , не ми текнува во моментов на друго
мн јадам мене тоа ме загрижува, а нејкам да се поправам.. па дали тоа ке трај одреден период или цело време ке имам такви пореметувања?.. дали е тоа нормално преголем апетит како шо опишав во првиот пост?
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
мн јадам мене тоа ме загрижува, а нејкам да се поправам.. па дали тоа ке трај одреден период или цело време ке имам такви пореметувања?.. дали е тоа нормално преголем апетит како шо опишав во првиот пост?
Не е , не ми изгледа да е поврзано исклучиво со тироидната, сепак можеби е период , напнатост, хормони и кога ќе се собере се се случуваат такви работи , не се секирај ќе помине биди само активна, зошто ако седиш и јадиш е тогаш е ептен лошо
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
okey.. ви благодарам ми олесна малце.. мене ми е чудно шо чуствувам глад во пределот на вратот мн чудно затоа и бев загрижена :)
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
7
мн јадам мене тоа ме загрижува, а нејкам да се поправам.. па дали тоа ке трај одреден период или цело време ке имам такви пореметувања?.. дали е тоа нормално преголем апетит како шо опишав во првиот пост?
Профилот го направив за да се вклучам овде. Многу јадење, или прејадување е потреба која најчесто се јавува кога се лачи интензивно кортизол, од надбубрежната жлезда. Овој хормон станува главна фаца при дебелеење, го покачува апетитот и се јаде три-четири пати повеќе од можноста да се потроши. Обично кога сме под стрес храната се базира на кашкавал и бел леб- или млечни производи и пченични продукти- тестенини. А при дефицит на секс, се јаде чоколадо и благи работи. Храната е предавник на нашата ситуација.

За да се избориме со апетитот треба да научиме да дишеме, да научиме да се смириме, и да се избориме против прекумерниот глад или апетит. Спортот е добредојден, но многумина од нас не го применуваат, исто така панинарењето и воздушните разлики од град кон планина се одличен одржувач на расположението и еликсир против дебелеење. Човечкото тело е создадено да се движи многу ( ловење, рибарење, трчање по плен, обработување на земјата, берење на плодови ) и да се храни како веган- само зеленчук и овошје.

Стресот кој ја активира надбубрежната жлезда и лачењето на кортизол, ја активира и хипофизата, или ТСХ хормонот, кој ја „уништува“ функцијата на тироидната. Ако се оштети тироидната жлезда, менаџментот на нашето тело е со нарушена организација и се јавува, залоен џигер, шекер од тип2, прекумерна дебелина кај тип хипотироидеа, намаено лачење на тироидна жлезда, во подогорочно присуство на дисбаланс, се јавува и зголемен џигер, зголемено срце, надуени црева- со тешко чувство надуеност и тежина која варира, но секогаш во нагорна линија- зголемување.

Кај нас ова забоување не се третира како страшно, но од тука се претпоставува дека потекнуваат и сите останати заболувања подоцна, како алергии и дури и рак, ако стресот траел подолго време, т.е. се лачел многу кортизол. Кашлица и стресна астма и друго.

Вакво оштетување на тироидна жлезда се добива и од терапија водена со кортико, или додавање на хормонски терапии, особено при задржување на бременост кај жените.

Иако кај нас има ендокринолози и одличен лекарски екипаж, на оваа боест не и се дава значење.

Време е оние кои страдаме од ова заболување да си помогнеме и да ставиме акцент на хипотироидеизмот, како на опасна и осетлива болест, со која многу тешко се справуваме.

По добивањето на болеста секое нервирање резултира со неколку литри течност во задршка, а потоа и дебелеење. Метаболитичките процеси се намалени за 30%, што значи храната е штетна по нашето здравје.

Најчесто сме алергични на бел леб и млеко, како и останати млечни производи. Сите тестенини создаваат чувство на топлина, дуење и нагло дебелеење. Особено салата од зелка и брокула.


Зошто сум овде?

Во моето опкружување имам многу пријатели/ки кои знаат да ме расположат, но ова што го започнувам не можам да го споделам со никој од нив, бидејќи овој проблем го немаат.

Ми треба вашата поддршка да спроведеме еден експеримент, а вие да бидете дел од тој експеримент, кој сакам да го применам. Да ми давате поддршка кога ќе запаѓам во кризи, а овде би бил запишан и мојот дневник за моето распоожение и ефектот од терапијата.

Имено станува збор за терапија со 42 дена гладување.

Во моето тело има вишок од над 30 кг и тоа вишок на токсини и течности. Надуеноста е присутна веќе неколку месеци без престанок. Се подготвив психички дека ова е мојата терапија.

По многу напори, диети, третмани и пред се читање, сватив дека еднаш мора да се исчисти нечистотијата која моето тело со години ја собира.

Последните резултати се добри од мојот преглед на слободен тироксин и ФТ4, во оптимум се, а лекот кој го земам е еутирокс 100.

Швајцарецот- Доктор Бројс го истражувал и докажал корисниот третман наречен ТОТАЛНА ТЕРАПИЈА и за многу болести дал појаснување како да се спроведе на едноставен начин и за секоја болест додава по некој чај кој треба да се конзумира.

Гладувањето не е ништо ново, го има во сите религии, како пост, верување во светлината, храна на универзумот. Во Австралија е познат како Прана енергија- или енергија од сонцето. Индија е исто така поддржувач на т.н. Сончева Јога, а Кина во својата религија го поставува Јоги чивекот и поддржува убедување дека на човекот му е потребна се помалку и помалку храна, се додека не престане да ја конзумира. И во Русија има поддржувачи на овој начин на живот.

Но, доколку не знаете да се изборите со токсините и немате верба дека ќе успеете, се случува фатална грешка. Докторите се скептици на приврзаноста на трајно гладување, но 40 дневниот телесен и духовен пост, со целибат е поддржан од сите.


Го започнувам мојот дневник

Ден 1
02.02.2011
Одлично се чувствувам, психички сум спремна на предизвикот.
Ја прифакам „ Тоталната терапија“ на Доктор Бројс.

За првите неколку дена набавив јаворов сируп, чај од нане, алкалакс, чај од камилица и ѓумбир.

Библијата е покрај мене, а имам и добра музика за смирување и релаксирање. Тековно ќе ви ги пишувам и рецептите од книгата на Бројс, како што ќе ги применувам.

Ви благодарам на сите што ќе бидете со мене во наредните 42 дена.:)
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
7
Првиот ден е при крај. Одлично се осеќам. Денес имав внесување на една чаша чај од нане и 1л редок јаворов сируп. Надуеноста е присутна. Внесот е голтка по голтка на десетина минути.
Дневно преспивање од 2 часа и многу вишок на енергија. :)

Им благодарам на сите за поддршката.
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zdravo drustvo! Stvarno treba da se formira drustvo za nas t.e za lica so problemi so stitna zlezda! Najmnogu me interesira listata na ishrana za ovie lica - koj znae moze da iskometira
Inaku jas imam Hasimotov sindrom i primam sekoj den eutirox 7 godini
Pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom