Швалери

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Of lele, da ne se osetivte povikani, pa odbranben sistem... ne ja nisam slabic :)

Bidi maz/zena pa odluci se shto te cini srekjen vo zivotot... ako te cini srekjen toa shto ke si so dve/dvajca istovremeno, bidi karakter pa priznaj, a ne da se kries ko picleme.
Zbog zaradi ova pogore deca. Neodlucnost, neznaenje za shto e ona shto se saka, nemanje karakter za da se spravish so problemite (so onaa/onoj so koj si u vrska) ili pak, nesigurnost vo kvalitetite i potrebata od istata, pa baranjeto na druga/drug, tako reci sedenje na dve stolcinja, dodeka se odlucis koj si, shto si, shto sakas. Ili pak, nisko ego, koe treba da se ispolni so nesto koe ke se percipira ko uspeh, ke te naprai "faca" "maz" "fraer" "picka i pol" i polnenje na istoto ego so idenje u lov na svaleri i svalerki i istovremeno foliranje so stabilnata doticna osoba. Neodbivanje na nekoj koj te napagja, aludiranje na sopstvenata "bitnost" ili "atraktivnost," znaci nepostoenjeto na princip ili stav (nemozev da ja odbijam e najniskata fraza koja shto sum ja slushnala) -- se e toa odraz na nishto drugo sem vo sustina slab karakter vo eden ili drug pogled.

POjasno sea kako mislam?
Moe licno mislenje samo :)[/quote]
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
33
Поени од реакции
1
Svalerajstvo e za lugje so slabi karakteri so se mene tice Намигнување
(mislam za pravoto znacenje na svalerajstvo, imanje nekogo na lager postojano, a vo isto vreme izigravanje dobrodusnik prema drug). Bidi maz/zena pa odluci se shto te cini srekjen vo zivotot... ako te cini srekjen toa shto ke si so dve/dvajca istovremeno, bidi karakter pa priznaj, a ne da se kries ko picleme.
Mada za maskite e malku po razlicno, i niv donekade gi razbiram,ama so koleskite od ist pol imam problem.
Да бев сега 15-18год ке плукав на твојот пост,али пошто го иам осетено тоа,што ради смувување у несвесна состојба на еден фестивал во тие години ја усрав тогашната врска се слагам со тебе.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
sum bila svalerka i sum imala svaler .......toa e nesto najnormalno koga imas los brak ili koga ti se smaci sekoj den se istoto :mrgreen:

svaler e loso da se ima zaradi ovaa :

1.Toj skoro nikogas nema da pobara razvod.
2.Prakticno e neupotrebliv sabota,nedela ,koga e praznik i devet od deset pati na vasiot rodenden.
3.Na nikogo ne mozete da go pretstavite kako vas decko.
4.Vo restorant sekogas se skrie pod masa koga ke zaide prijatelkata na negovata zena.
5.Nikogas vas nema da ve pretstavi na sefot nitu na bilo koj od poznacajnite luge vo negoviot zivot.
6.Iako nema namera da ve napravi zakonska zena , poluduva sekogas koga ke poglednete drug.
7.Ke vi kaze sve sto ke mu padne na pamet ( ubava si, sexy si , ti si mojata najgolema ljubov ) osven toa sto najmnogu sakate da go slusnete ,a toa e ´´ Ke se omazis li za mene ? ´´
8.Laze.
9.Ako se zaljubite vo nego , ke stradate .

a dobro e zaradi toa sto :

1.So godini moze da bide vas ´´veren´´ rob.
2.Ke ve saka poveke vas nego zena mu i sekogas pomilo bi mu bilo da e so vas nego so zena mu.
3.Ke ve posipe so neznost i vnimanie koe sto retko mozete da go dobiete od nekoj sloboden,koj misli deka ako vi kaze deka imate ubavi oci , ke go svatite toa kao ponuda za brak .
4.Ke ve vodi vo najdobrite restoranti i najdobrite nokni klubovi ... ti poklonuva prekrasni raboti...
5.Ke vi dava dobri soveti vo vrska so vasata rabota, so vasata familija pa duri i soveti za drugi mazi.
6.Sekogas e super dobar u krevet i vnimava da ne ve zatrudni
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
OBDN напиша:
StormAngel напиша:
А зашо швалерајството е за луѓе со послаб карактер?
Prodolzi da citash posle prvata recenica vo pogorniot post od mene, mislam deka go sodrzi odgovorot. :D
Тоа и го направив, неколкупати.
Баш заради тоа што во твојот пост пишува дека треба да се реши некој дали ќе се швалерише или не, не сфаќам зошто го ставаш како дефиниција дека швалерството е за луѓе со послаб карактер.
Образложи, не ме терај да читам навака натака, се сум прочитал. :lol:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Образложение...

Не е швалерај за луѓе со слаб карактер, туку за луѓе со НАСЈЛАБ!!!!

Зашто? Како зашто? Ако веќе сакаш да легнеш се живо и диво што ти се свиѓа (нормално и ако можеш), тогаш немај врска! Немаш потреба... Биди си слободен стрелец! Пошто ако се муваш со други, значи не си ја нашол правата личност во твојот живот, и жално е за тебе да остануваш во таква врска... Тука е слабоста на карактерот, во неможноста да раскинеш нешто што не го бива!!!

Пошто искрено, залажување е дека врската „кога-тогаш ќе ти тргне“, а за тоа време, дај да си се проебам со други... Заеби... Ако сакаш да си имаш секс без обврски, со рендом личности, немаш потреба да бидеш во брак, или долга врска...

Иначе и Мистичен е во право, и тоа ептен... Ако ти се допаѓа некој, а тој има долга врска, треба да пробаш,, и да се наметнеш како прва и единствена... Ама никако повеќе од 10 дена..Ако за максимум 10 дена не му станеш девојка, не си успеала, и бегај!!!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Значи Долфин ти си ни еден од тие со најслаб карактер м? :lol:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Macedalien напиша:
Значи Долфин ти си ни еден од тие со најслаб карактер м? :lol:
За жал, имало моменти кога сум бил... Нормално дека за постот и од лично искуство зборев! И да, сум еден од оние со најслаб карактер, во тој поглед!!!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
10 dena , zborate ko sinkir traen rok na mleko da e . Nikogas ne bi mu dala na decko 10 dena rok da e so mene pa da se odluchi posle kako saka , ako MENE me saka i posakuva togas ke se trgni od madam br1 a bw so vrska e taja kade sto veke se pomisluva na smenuvanje partner a ne se igra do kraj? demek opasnosta e vo sam/ sama da si ? Mi deluva mnogu slabo ...
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Mozi i da nemam ama si slusnal za pogovorkata : Od kol na kol , gazo vkol:)))))))))))))))))
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не е адекватна поговорката во случајов.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
StormAngel напиша:
OBDN напиша:
StormAngel напиша:
А зашо швалерајството е за луѓе со послаб карактер?
Prodolzi da citash posle prvata recenica vo pogorniot post od mene, mislam deka go sodrzi odgovorot. :D
Тоа и го направив, неколкупати.
Баш заради тоа што во твојот пост пишува дека треба да се реши некој дали ќе се швалерише или не, не сфаќам зошто го ставаш како дефиниција дека швалерството е за луѓе со послаб карактер.
Образложи, не ме терај да читам навака натака, се сум прочитал. :lol:
Ne jas ne rekov deka treba nekoj da se odluci dali ke se svalerisuva ili ne, treba da se odluci so saka vo zivotot, a toa ke odluci dali ke se svalerisuva, no ako odgovorot vo toj slucaj e DA, togash toj ne treba da se krie, nego neka bide gradski poznatiot svaler shto go znae i zena mu i ostali, a ne koga ona ke go prasa, toj ke se pravda i ke veli "ne zlato nema vrska tebe najvekje te sakam" (iako kafana se krijam pod masa).
Toa e slab karakter ili shto jas velam picleme, odluci se dali ke bidesh muz/picka u prav smisol na zbor a ne dali ke bidesh svaler; odluci se dali ke bidesh muz/picka a ne picleme. Momentot ko e javno ne e svalerajstvo, javno ebaanje e, se gubi odgovornosta i vnimanieto prema partnerot so toa shto ne se vodi smetka dali toj/taa ke razbere ili ke dobie priznanie. Ako ne primeti (vo zagradi imav staveno), jas zborev za ona koe jas po nekoja definicija go razbiram ko svaleraj, a toa e tradicionalnoto dolgo mesecno/godisno krienje, lazenje i zamajuvanje-za edniot ziveenje daleku od realnosta i veruvanje vo nekoj za nea/nego "pozitiven" ishod; a lazenje i neiskrenost (karakteristika na za mene slabi karakteri) od drugiot. Mnogu malku svaleraj zavrsil vo raskinuvanje na predhodni obvrski i nova iskrena vrska, no i koga toa se slucilo, toj preoden period ne bil svaleraj, tuku realizacija, i tuka ima ogromna razlika. No da ne pocnuvame so definicii za svalerajstvo sea, kasno e , a new york night life ceka:)
Citaj me vnimatelno Mirsade, nemora da se crta za da se skonta. :)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Toa e slab karakter ili shto jas velam picleme, odluci se dali ke bidesh muz/dunda u prav smisol na zbor a ne dali ke bidesh svaler; odluci se dali ke bidesh muz/dunda a ne picleme. Momentot ko e javno ne e svalerajstvo, javno ebaanje e, se gubi odgovornosta i vnimanieto prema partnerot so toa shto ne se vodi smetka dali toj/taa ke razbere ili ke dobie priznanie.
Тоа си е твое мислење. Некој друг па ќе ти каже дека силата на човекот се гледа во тоа да може да мота повеќе девојки, а да нема грижа на совест или слично.
или дека само слаб карактер може да очекува дека бескрајната љубов која ја вложува во партнерот, ќе го спаси од изневера.

nego neka bide gradski poznatiot svaler shto go znae i zena mu i ostali, a ne koga ona ke go prasa, toj ke se pravda i ke veli "ne zlato nema vrska tebe najvekje te sakam" (iako kafana se krijam pod masa).
не, туку треба да се труди да го запази општествениот лик на солиден, верен и чесен човек, без разлика на тоа што прави во приватниот живот.


Ako ne primeti (vo zagradi imav staveno), jas zborev za ona koe jas po nekoja definicija go razbiram ko svaleraj, a toa e tradicionalnoto dolgo mesecno/godisno krienje, lazenje i zamajuvanje-za edniot ziveenje daleku od realnosta i veruvanje vo nekoj za nea/nego "pozitiven" ishod;
Зошто би и кажувал, ако знае дека тоа ќе резултира со раскинување?
Можеби така му одговара?

Ако жените научат да ја ценат искреноста, тогаш и машките ќе бидат искрени. :wink:
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
sum imala svaler i sum bila svalerka,i imav sreka ne me fatija so svalerot,a koa bev svalerka potoa dojdov na 1vo mesto t.e-"prava dama" i moram da priznaam deka bese mnogu zabavno kriejki se od drugite :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom