Швалери

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Доколку се случува често нема да биде и интересно.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Мислам дека ако некој/а се "сврти" кон швалерот/ката дека врската со "првата дама" не е баш стабилна и сигурно нешто не чини. Човек се откажува од една личност ако некоја друга успеала да го сврти неговото внимание кон себе и успеала да го задржи истото.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Po moe fortune e vo pravo imav svalerka koga vrskata mi bese mizerija (pred krah) i so znampretezno bese samo za sex mnogu malce konverzacija i skoro ic emocii.Traese edno dva meseci i quit.
Svalerkata mi raskina istovremeno koga i devojkata.
Ko ce trgni za napred trgnuva :lol:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
FortunE напиша:
Мислам дека ако некој/а се "сврти" кон швалерот/ката дека врската со "првата дама" не е баш стабилна и сигурно нешто не чини. Човек се откажува од една личност ако некоја друга успеала да го сврти неговото внимание кон себе и успеала да го задржи истото.
Дззззт, ронг енср!
Човекот не се откажува од едната личност, само се свртел за момент кон некоја друга која му го привлекла вниманието.

Е тоа внимание или ќе биде посветено само во момент (или малку повеќе моменти), или ако остане кон таа личност, тогаш првата ќе добие "клоца".
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
FortunE напиша:
Мислам дека ако некој/а се "сврти" кон швалерот/ката дека врската со "првата дама" не е баш стабилна и сигурно нешто не чини. Човек се откажува од една личност ако некоја друга успеала да го сврти неговото внимание кон себе и успеала да го задржи истото.
Се сложувам со тебе ... апсољутно :D

Инаку и ја не го сфаќам терминот швалер/швалерка.... :? :? :?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Употребувајте синоними, нарекувајте го како сакате...
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Mislam deka e nisko , nezaprligeno e , a sho ima eden maz so nema sloboden decko??
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Мистичен напиша:
Употребувајте синоними, нарекувајте го како сакате...
Дојебник :) :) :)

Како што јас сум го сфатил (уште на времето) терминот, да имаш швалер/ка е да си во подолга (т.е. подолга од една-две ноќи) „илегална“ врска со некој/а, а во исто време да имаш „легална“ врска. Сега, дали едно неповторувачко легнуење се квалификува за швалерај, тоа е друга приказна. Ако се квалификува, сум бил и во една и во друга ситуација (истовремено :) :) :) ), и ми беше не баш мило ем драго.

Кредит на Форчн : точно дека ако почнеш по повеќе време да поминуваш со дојебникот, нешто е многу труло во врската (бракот). Е сега ако се случи еднаш - не е за оправдување, ама се дешава, јеби га.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Мистичен напиша:
Е тоа внимание или ќе биде посветено само во момент (или малку повеќе моменти), или ако остане кон таа личност, тогаш првата ќе добие "клоца".
А не е ли подобро да се потруди човек околу подобрување на врската, да се разговара кои се грешките и да се обидат двајцата да ја поправат врската? Постојат начини со кои може да се врати љубовта (ако исчезнала). А ако веќе сите обиди се залудни, тогаш да се најде нов партнер :)
Што знам, јас прво би пробала да се спаси ако е можно, а ако не, тогаш "клоца" како што велиш ти :)

spooky напиша:
Како што јас сум го сфатил (уште на времето) терминот, да имаш швалер/ка е да си во подолга (т.е. подолга од една-две ноќи) „илегална“ врска со некој/а, а во исто време да имаш „легална“ врска. Сега, дали едно неповторувачко легнуење се квалификува за швалерај, тоа е друга приказна. Ако се квалификува, сум бил и во една и во друга ситуација (истовремено :) :) :) ), и ми беше не баш мило ем драго.
Ма се е швалерај денес, без разлика колку трае и што имаат двајцата :lol: :lol: Порано швалерки имале само припадници на елитните кругови, а денес нема кој нема :D

spooky напиша:
Кредит на Форчн : точно дека ако почнеш по повеќе време да поминуваш со дојебникот, нешто е многу труло во врската (бракот). Е сега ако се случи еднаш - не е за оправдување, ама се дешава, јеби га.
Колку и да "смрди" нешто во врската, не е добро да се изигра личноста која била тука за тебе додека ја немало втората. Доколку во мојата врска од било кои причини се поремети се, јас прво ќе расчистам со партнерот, а после ќе си најдам друг човек. Барем совеста ќе ми биде чиста и можам слободно да си "плеснам" се во фаца што не чинело. Иако и тоа не е баш најправилно затоа што секогаш треба отворено да зборуваш за проблемите, а не да чекаш да се натрупаат па да ги исфрлаш еруптивно.
Избегав од темата, ама не многу :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Не сум бил швалер никогаш. Не сум ни имал швалерка.

(Нема да ме има у SVET) :(
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Бев швалерка летово за прв пат:)
Не фати типката 2-3 пати.. и ништо страшно.. срцката не ни мораше да се вади и да измислува оправдувања. И после 2-3 дена нејзе и ги даде „клоците“ а сега е уште со мене :P
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Svalerajstvo e za lugje so slabi karakteri so se mene tice ;)
(mislam za pravoto znacenje na svalerajstvo, imanje nekogo na lager postojano, a vo isto vreme izigravanje dobrodusnik prema drug). Bidi maz/zena pa odluci se shto te cini srekjen vo zivotot... ako te cini srekjen toa shto ke si so dve/dvajca istovremeno, bidi karakter pa priznaj, a ne da se kries ko picleme.
Mada za maskite e malku po razlicno, i niv donekade gi razbiram,ama so koleskite od ist pol imam problem.

Ali iksutsvto uci ne:)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
А зашо швалерајството е за луѓе со послаб карактер?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
StormAngel напиша:
А зашо швалерајството е за луѓе со послаб карактер?
Prodolzi da citash posle prvata recenica vo pogorniot post od mene, mislam deka go sodrzi odgovorot. :D
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
И јас не сфатив зошто е швалерството за луѓе со слаб карактер!? :roll:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom