Чудни анкети од врата на врата

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Guliver, 12 февруари 2017.

1. Beric Dondarrion

Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

Член од:
    14 август 2006
    Мислења:
    18.170
    Допаѓања:
    20.535
    има некои кои ги рачунаат октоподите како риби
  2. Чесен Рекетар

Чесен Рекетар

Член од:
    26 мај 2015
    Мислења:
    240
    Допаѓања:
    110
    или како лигњи абе бог исус да чува и алах да брани хохохохоо
  3. Govinda

Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

Член од:
    20 април 2014
    Мислења:
    1.235
    Допаѓања:
    869
    :roker:
  4. bijons

bijons паламудење & калимеросување

Член од:
    7 септември 2016
    Мислења:
    285
    Допаѓања:
    198
    ...на некој му треба внимание,
    ама не го добива ШУ да се прај, не обичам бради :D
  5. Incule

Incule

Член од:
    4 јануари 2015
    Мислења:
    294
    Допаѓања:
    47
    Многу е страшно и треба да се пази
  6. Guliver

Guliver

Член од:
    22 август 2009
    Мислења:
    609
    Допаѓања:
    219
    Во Чаир.
  7. Sungerot Bob

Sungerot Bob Живеј го животот

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    27.558
    Допаѓања:
    34.628
    Јас кога ќе видам такви на врата и гледам дека не ги знам не ни им ни отварам врата, едноставно чекам само да заминат, од проста причина што постои секаков народ. Не значи дека се крадци, но имало случаеви кога доаѓаат како за барање помош или анкета, а на крајот излегува дека се крадци и тоа најчесто го прават кај постари луѓе. Од групата на луѓе замарачи по врати се и Јеховините сведоци. Тоа се посебна група на луѓе што ти иде да ги треснеш од земја поради нивните понуди со кои те вознемируваат кога ти доаѓаат на врата.

И малку надвор од темата, но сепак поврзано, сега во септември кога беше земјотресот во Скопје кој и јас го преживеав, надвор дрмаше, сите испаничени, а една жена одеше од човек на човек да прави анкета за пушење на цигари :ROFLMAO:
    На Incule му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ireal

Ireal

Член од:
    12 март 2009
    Мислења:
    6.043
    Допаѓања:
    2.696
    финтата е да те навлечат на нешто, ќе ти пратат некое известување дека си извлечен да добиеш некоја награда што чини многу поскапо од самата награда а поводом роденден или слично...
    На времето многу луѓе беа измамени, најнапред анкета па после им праќаа во сандаче дека добиле награда а кога ќе дојдат таму им даваа да потпишат... имаше измами од типот награда сместување на некое егзотично туристичко место, ама превозот не е влезен и храната и слично, дури на времето комшиите наши беа извлечени и од мк телеком да одат во Мадрид 3 дена ама авионот сами да го плаќаат и други заеби на секој чекор...
    А има и да одиш на бесплатен оброк во ресторан, ама ќе те солетуваат таму да купуваш разни работи... Тука се користи и еден вид хипноза, ама кај нас слабо се гонат тие работи, а овие хохштаплери често имаат подршка и од страна... формално правно можам да напраам фирма човек и да продавам лет на Марс, да правам договор и да земам капар, а кој ти пропаѓа тебе ако не ми уплатиш до некој рок целата сума...
    А имаше ситуации да беа измамени луѓе и за обичен одмор до соседство
    --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2017 ---
    знаеш ли како веднаш ќе откриеш дека се Јеховини сведоци ??
    ... делат печатени работи бесплатно а во матерјалите нема ни православие ни католичка црква, само општо за Исус и Библија
    комшиите уште пред зграда ги бркаат, си имаме ние наша црква ... а кај нашата црква нема ништо бесплатно дополнувам јас ...
    за календарче ти зема 50мкд а не вреди повеќе од 20 мкд
    редовно доваѓаат пред било кој верски празник за разни осветувања на станот, уште да почне и по паркинг ако види дека си кренал хауба од кола да ти ја осветува колата
    Последно уредено: 14 февруари 2017
  9. Sungerot Bob

Sungerot Bob Живеј го животот

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    27.558
    Допаѓања:
    34.628
    Не ме изненадува твоево мислење од проста причина што гледам дека постои таков народ кој се што е бесплатно/гага го прифаќа, без разлика на тоа дали тоа нешто е добро или не. Па така и не би ме зачудило ако некој ти дојде на врата, ти прави анкета и те убедува да ја смениш верата и да веруваш во секта, а ти тоа го прифатиш од проста причина што он нуди нешто што е бесплатно/гага. Затоа во денешново време секој се осмелува да отиде на врата кај некој да прави анкети и да шири понуди.
  10. M-1

M-1 Добро утро Махачкала!

Член од:
    6 септември 2010
    Мислења:
    3.766
    Допаѓања:
    6.330
    Секташи. Варди дан му дајш та да те исексет најмалку 1 сат.

Сподели преку: