Црн Дроб (Проблеми, Терапија, Природни лекови)

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Грејпфруотовите флавоноиди се причината за блокирањето на метаболизмот, но не сум информиран доволно за другите цитрусни овошја.
Да де за грејпфрутот знам дека имат интеракции со некои лекови (најмногу антиаритмици, статини, Ца блокатори и многу психотропни лекови), ама не знаев дека цитрон се викат :):). Ете шо ти прајт студирањето во странство...
 
Член од
24 мај 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
Фала на советите, иначе од препораки има едно кај нас LIVERCARE (мешавина од магарешки трн, глуваче, лен) 850 денари е. Чај од Магарешки трн, и ленено масло на гладно наутро по лажица до две. Почнав, ама изгледа за средување на црн дроб треба време, минимум 3 месеци до година дена. Како и да е, све што пишаввте стои на место за исхраната но сепак многу често за црн дрог дијагнозата е дека е МЕТАБОЛНО (поточно не од храна и алкохол). Така да понекогаш колку и да се чува човек, се дешава некаква промена у организмот шо право некој дисбаланс.
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
26
Поени од реакции
19
Црниот дроб (hepar) е орган кој е многу важен во човековиот организам. Без него човекот не може. Тој е прочистувач на крвта и е прв орган кој страда од неправилна исхрана, алкохол...
Најчести заболувања од кои страда црниот дроб се хепатит А, Б, Ц, цироза...
Доколку овие заболувања не се третираат може да дојде до негово големо оштетување , а самиот имун систем во најголем број случаи не може да се избори самостојно , па потребно е и одредена терапија.

Драги мои затоа не занемарувајте ги тегобите кои укажуваат на проблеми со црниот дроб и веднаш посетете го вашиот матичен лекар.

Најдобро е да направите ехо преглед , а уште подобра и поточна метода е фиброскен кој со точност ја одредува фазата од негово оштетување.

Освен терапијата препишана од хепатолог (кој никако не смеете да ја прекинувате) постојат и природни начини за негова брза регенерација (обновување). Како на пример: чај од комбуха, или нектар од грозје (има продавница покрај кеј на вардар кај оние што продаваат книги на старо, продавницата е на тиквеш) и се пие по една чаша наутро растворена со вода.

Многу е важно да се внимава и на исхраната

Мој совет е да си го чувате и негувате црниот дроб бидејќи неговата функција е доста важна , а неговата обнова е доста тешка.

(ова е кратка верзија за црниот дроб се надевам ќе ви биде од корист)

поздрав
д-р
 
Член од
11 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
16 godini sum piam ajlicko zestoko i pocna da me bole najverojatno crniot drob, najstrasnoto e so mislam deka sum zavisen od alkohol sovet kako da go odviknam ?
 
Член од
20 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kakva e taa metoda fibrosken i kade ja pravat ? Imam kerkicka 2,5 god so zgolemen crn drob 4 prsta i zgolemen bakar koj go unistuva drobot. Enzimite se vo red



Црниот дроб (hepar) е орган кој е многу важен во човековиот организам. Без него човекот не може. Тој е прочистувач на крвта и е прв орган кој страда од неправилна исхрана, алкохол...
Најчести заболувања од кои страда црниот дроб се хепатит А, Б, Ц, цироза...
Доколку овие заболувања не се третираат може да дојде до негово големо оштетување , а самиот имун систем во најголем број случаи не може да се избори самостојно , па потребно е и одредена терапија.

Драги мои затоа не занемарувајте ги тегобите кои укажуваат на проблеми со црниот дроб и веднаш посетете го вашиот матичен лекар.

Најдобро е да направите ехо преглед , а уште подобра и поточна метода е фиброскен кој со точност ја одредува фазата од негово оштетување.

Освен терапијата препишана од хепатолог (кој никако не смеете да ја прекинувате) постојат и природни начини за негова брза регенерација (обновување). Како на пример: чај од комбуха, или нектар од грозје (има продавница покрај кеј на вардар кај оние што продаваат книги на старо, продавницата е на тиквеш) и се пие по една чаша наутро растворена со вода.

Многу е важно да се внимава и на исхраната

Мој совет е да си го чувате и негувате црниот дроб бидејќи неговата функција е доста важна , а неговата обнова е доста тешка.

(ова е кратка верзија за црниот дроб се надевам ќе ви биде од корист)

поздрав
д-р
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
26
Поени од реакции
19
Kakva e taa metoda fibrosken i kade ja pravat ? Imam kerkicka 2,5 god so zgolemen crn drob 4 prsta i zgolemen bakar koj go unistuva drobot. Enzimite se vo red




Фиброскен е неинвазивен метод сличен на ехо, сосема е безболен. И е златен стандард на замена за биопсија. Го одредува нивото на оштетување на црниот дроб, одредува брзината на промена на клетките итн...
Го применуваат на Инфективна клиника, на Клиника за гастроентерохепатологија...[DOUBLEPOST=1471948881][/DOUBLEPOST]
16 godini sum piam ajlicko zestoko i pocna da me bole najverojatno crniot drob, najstrasnoto e so mislam deka sum zavisen od alkohol sovet kako da go odviknam ?
Побарај од матичниот да си направиш преглед на црниот дроб..
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Некој дали има искуство со Хепатитис Б, заразена сум, незнам на кој начин (преку секс не е-затоа што секогаш практикувам секс со кондом), уште помалку сум зависник од интравенски дроги, единствено можно е преку крводарителство затоа што се поклопува со периодот. Си купив чаеви од билна аптека, месо не ни обожавам да јадам, многу ретко само пилешко. Нешто екстра што на некој од вас му помогнало во лекување на акутен ХБВ?
 
P

Patience

Гостин
Некој дали има искуство со Хепатитис Б, заразена сум, незнам на кој начин (преку секс не е-затоа што секогаш практикувам секс со кондом), уште помалку сум зависник од интравенски дроги, единствено можно е преку крводарителство затоа што се поклопува со периодот. Си купив чаеви од билна аптека, месо не ни обожавам да јадам, многу ретко само пилешко. Нешто екстра што на некој од вас му помогнало во лекување на акутен ХБВ?
Иглата и пластичните ќеси во кои се зема крвта се за еднократна употреба и затворен систем што значи дарител на крв не може да се зарази. А и примател не може. Крвта секако прво се тестира пред да се даде некому.
Праша во друга тема дали може да даваш крв, одговорот е не бидејќи си носител на вирусот.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
4
Veke 6 godini who mi dava senki 3 senki golemi ...sekoj izvestaj e so senki Pa so moze da SE....toa doktorot vika nisto ne Dali SI bil povreden nekogas
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Здраво, би сакал да отворам тема за овој многу важен орган во човечкиот организам.
Генерално за здравјето на овој орган, искуства, болести, природни лекови, терапии?

Јас имам искуств со дијагноза - замастен црн дроб.
Дали некој има информации кои се причините за оваа состојба (освен алкохолна стеатоза и дебелина). Правев крвна слика и ALT имаше реултат 117 (референтно е <65), правев и ехо и ми дадоа дијагноза стеатоза, димензиите на црн дроб ми беа зголемени до 139 мм. Не ми дадоа некоја конкретна терапија, освен LIVERCARE. Инаку не станува збор за алкохолна стеатоза, ниту дебелина? Доколку некој имал искуство со ова ве молам да го споделите? И секако препорак за надминување. Благодарам
Како си сега ?
Јас два месеци по ред имам алт 100 аст 50
На ехо излезе дека е само со зголемена ехогеност , големина текстура ви ред,. Пијам силимарин ама нема подобрување..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како си сега ?
Јас два месеци по ред имам алт 100 аст 50
На ехо излезе дека е само со зголемена ехогеност , големина текстура ви ред,. Пијам силимарин ама нема подобрување..
До храната е затоа нема подобрување.
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
106
Поени од реакции
32
Како си сега ?
Јас два месеци по ред имам алт 100 аст 50
На ехо излезе дека е само со зголемена ехогеност , големина текстура ви ред,. Пијам силимарин ама нема подобрување..
Најде некое чаре?
И јас иам замастен црн дроб па реков освен силимаринов дали има некоја друга алтернатива?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom