Црвена Јабука

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Кога има тема за Аца и за Бобанчето зошто па и да не за Црвеното Јаболче? :D

Инаку Црвена Jабука е поп-рок бенд од поранешна Југославија која е по потекло од Сараево, Босна и Херцеговина, но моментално делуваат во Загреб и Сплит, Хрватска. Во поранешна Југославија, црвена јабука беше еден од најуспешните бендови со богата дискографија.

Crvena-Jabuka-omot.gif

Историја:

Црвена јабука е основана далечната 1985 година во Сареево. Во оргиналниот состав биле: Дражен Ричл Зијо - ( Вокал, соло гитара, текстописец), Златко Арсланагић Злаја (ритам гитара, текстописец), Дражен Жерић Жера (клавијатура,пратечки вокал), Аљоша Буха (бас-гитара), и Дарко Јелчић Цуња (тапанар, ударни иструменти). Нивната музика е инспирирана од Битлси и индекс. Првиот албум, „Црвена јабука“, е објавен 1986 година. албум кој им донесе одличен успех. Групата брзо стекна голема популарност низ цела поранешна Југославија . Во текот на летото во 1986 година. Групата започна со концерт во Мостар и доживеа сообраќајна несреќа кај местото наречено: Јабланица каде што загинаа Дражен Ричл Зијо и Аљоша Буха.

По една година пауза , групата издадоа нивниот втор албум, „За све ове године“, кој се сметаше како еден вид посвета. Се чинеше дека групата се распадна бидејќи Ричл беше отелотворување и душа на групата, но другиот албум ги охрабри останатите членови да продолжат понатака, со Златком Арсланагићем како главен текстописец, Драженом Жерићем како пејач и Дарком Јелчићем како тапанар. Во групата се приклучија и Никша Братош од групата „Валентино“ и басистот Бранко Саука. Во брзо време им се придружи и клавијатуристот Златко Воларевић. Нивниот трет албум „Сањати“, објавен во далечната 1988 година, им донесе уште поголем успех од останатите албуми кои веќе ги имаат објавено. Албумот „Сањати“, се сметаше за најдобриот поп албум кој некогаш бил издаден на просторот на поранешна Југославија. После објавените албуми, групата започна со голема турнеја од 180 концерти низ цела поранешна Југославија. После завршената турнеја јануари 1989 година поново објавија нов студиски албум, свој четврт албум по ред, под името: „Тамо гдје љубав почиње“. Овој албум им донесе неколку прекрасни балади „Волио бих да си ту“, „Туга, ти и ја“, „Остани“ идр.

Во паркот Ташмајдан, 23 јуни 1989 година, групата одржа незаборавен концерт проследен со летен дожд кој не ја растера публиката. Во текот на турнејата, во Сараево, Титов град, Загреб, Баналука, сними ја албум во живо: „Узми ме кад хоћеш ти“, Кој беше објавен во далечната 1990 година. Во тоа време на концертите на гитара свиреше нов член на групата Игор Ивановић, кој го замени Никшу Братоша, кој тогаш се посветил на студиските работи. Во далечната 1990 година, албумот „Сањати“ достигна златен тираж, Црвена Јабука је наградена со наградата: међународном наградом Ampex Golden Rool Award.

Во почетокот 1991 година сними ја нов албум под името „Некако с прољећа“. Во групата повторно беше и Никша Братош заедно со нов гитарист Зоран Шербеџија. Сите песни ги напиша Злаја. Гостин беше Кемал Монтено, во песната „Некако с прољећа“. Албумот се објави во пролетта истата година. Поради лошите политички работи кои се случуваа во поранешна Југославија групата не можеше да направи промоција на албумот на концертите низ Југославија. Прв кој го напушти Сараево е Златко Арсланагић, кој се пресели во Лондон а подоцна во Канада. Бане Саука се отсели во Чешка, Дилајла во роденото место Метковић, Зоран Шербеџија во Германија, Никша во Загреб а Жера и Цуња останаа во Сараево се до средината на 1994 година, кога се преселија во Загреб.

Crvena+Jabuka++1986.jpg

Албуми

Црвена јабука, 1986.
За све ове године, 1987.
Сањати, 1988.
Тамо гдје љубав почиње, 1989.
Некако с' прољећа, 1991.
У твојим очима, 1996.
Свијет је лопта шарена, 1998.
Све што сањам, 2000.
Твојим жељама вођен, 2002.
Опрости што је љубавна, 2005.
Душа Сарајева, 2007.
Волим те, 2009.
За твоју љубав, 2011.

Во живо албуми

Узми ме (кад хоћеш ти) - двоструки, 1990.
Live Дом спортова Загреб 1996, 2001.
Ризнице сјећања - Unplugged, 1999.

Компилации

Има нешто од срца до срца , 1993.
Златна колекција - 2004.
Ultimate Collection - 2008.
Да није љубави - 25 година - 2010.
Најљепше љубавне пјесме, 2010.

ДВД

С друге стране сјећања, 2010.

Членови на групата

  • Дражен Ричл Зијо Пара
  • Златко Арсланагић Злаја
  • Аљоша Буха
  • Дражен Жерић Жера
  • Дарко Јелчић Цуња
  • Никша Братош
  • Срђан Шербеџија
  • Бранко Саука Бане
  • Златко Воларевић Дилајла
  • Игор Ивановић
  • Зоран Шербеџија Зока
  • Крешимир Каштелан Крешо
  • Данијел Ластрић
  • Марио Вукчевић Џими
  • Саша Залепугин
  • Златко Бебек
  • Јосип Андрић
  • Марко Белошевић
  • Дамир Гонз
Сегашни членови

  • Дражен Жерић Жера
  • Дарко Јелчић Цуња
  • Крешимир Каштелан Крешо
  • Дамир Гонз
Група со која верувам многумина пораснаа, песни со кои навечер заспивавме можеби некој и нешто друго... но нема некој кој не слушнал за нив посебно на балканов, песни со кои и овие генерации растат, песни кои сеуште се слушаат и кои понатака уште долго ќе бидат слушани со новите генерации.

Песни кои мене ми се најомилени и најпреслушани досега:

Дискографија
Толку од мене да ви оставам и нешто за вас :pipi:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
За моја среќа пред 2 години мислам имаа настап во Кичево во еден кафич и бев сместен баш пред нив, значи после Аки (кој исто така го имам слушано во Кичево) немам подобро поминато. А за нив и нивните песни што да се каже освен што се еден од врвните Ју-рок-бендови. (y)
--- надополнето: 1 декември 2013 во 05:08 ---


:cuc:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ukrast cu nocas sve tvoje snove
samo da budna ostanes
i da me ljubis sto vise mozes
toliko mi dugujes
Ukrast cu nocas sve tvoje snove
vrijeme je da ih ostvaris
mnoge sam, duso, dobio bitke
sad bi da me pobjedis
Udahni malo zraka s usana mojih
znam na to si dugo cekala
ja jos sam zeljan okusa tvojih
k'o mirna voda vjetrova
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 268.jpg .годинава се бираше најдобра песна од бивша Југославија,
имаше многу и од Црвена јабука,(инаку јас гласав со сликава за нив) догураа далеку,
ама на крај мислам останаа Азра и ЕКВ,но секако се во првите пет рок бендови на Ју.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Јас ја обожавам најмногу Principessa:)
Principessа
Lutao sam gradovima
cega sve na svijetu ima
puno suza, premalo smijeha
Mogao sam da poludim
samom sebi da presudim
slatka bjese jabuka grijeha
Uzavrela krv vozi se venama
al' prepoznah te za tren
medju svim tim zenama
Ref.
Da nisam sreo tebe principessa
sve sto imao sam kule su od pijeska
dok nisam sreo tebe principessa
da te nisam upoznao
i na ludi kamen stao
Plesala si lakonoga
cista mezimica Boga
nisam znao da takve postoje
Nikad pomislio ne bih
da cu postat' dobar sebi
rekle su mi sve oci tvoje
Tijelo dusi hram, lako je postalo
necu ni da znam
sta bi od mene ostalo
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.311
Еден од моите омилени Екс-ју бендови. Браво за темава.
Само не знам што сакаше да кажеш со првата реченица ? :unsure:
Те молам друг пат немој вакви споредби :D
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Од секогаш сум се прашувал дуп-оф на омотов дали е машки или женски?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Еден од моите омилени Екс-ју бендови. Браво за темава.
Само не знам што сакаше да кажеш со првата реченица ? :unsure:
Те молам друг пат немој вакви споредби :D
:D На шала го кажав без палење... :pipi:
--- надополнето: 1 декември 2013 во 18:44 ---
Oči tvoje boje naa'de , zaspati mi nedaju ! :pipi:
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Инаку споредбата горе со Аца Лукас беше непотребна.. али пошо гледам дека било нашала.. ќе те поштедам од зајадливи коментари
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Точно беше тоа нашала кажано не се тепајте :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom