Цени на плин (LPG) на бензинските пумпи

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
32,5 нас гас...
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
33 Марија...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Знаат плинарите дека летово странците ќе дојдат накеширани, па покрај нив ќе не стрижат и нас

Поскапе плинот на бензинските пумпи!


ТНГ, течниот нафтен гас или попознат како плин, деновиве има нова цена бензинските пумпи. Низ целата држава плинот поскапе за 2 до 3 денари, а според трговците, повисоката цена е условена од поголемата побарувачка во овој перод кога започнуваат годишните одмори.
Регулаторната комисија за енергетика не ја регулира цената на плинот, за разлика од онаа на стугите автомобилски горива.
Кај нас цена формираат продавачите , зависно од побарувачката. Во моментов на светските верзи гасот поевтинува.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Знаат плинарите дека летово странците ќе дојдат накеширани, па покрај нив ќе не стрижат и нас

Поскапе плинот на бензинските пумпи!


ТНГ, течниот нафтен гас или попознат како плин, деновиве има нова цена бензинските пумпи. Низ целата држава плинот поскапе за 2 до 3 денари, а според трговците, повисоката цена е условена од поголемата побарувачка во овој перод кога започнуваат годишните одмори.
Регулаторната комисија за енергетика не ја регулира цената на плинот, за разлика од онаа на стугите автомобилски горива.
Кај нас цена формираат продавачите , зависно од побарувачката. Во моментов на светските верзи гасот поевтинува.
ова е исто ко и на празници, кога СЕ’ поскапува. кога си нашол поефтини производи за великден на пример? така да за време на лето, зголемана е потрошувачката, сакаат да се нафатираат и нормално ние ќе си патиме :(
П.С. тоа со светските берзи важи само за плакнење очи и кога се избори
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.863
Поени од реакции
34.907
41.5 Макпетрол пак денар по денар оди нагоре а требаше да падни за уште 5 денари барем...

Ме интересира дали сте приметиле некоја разлика во плинот од Макпетрол, Лукоил со овој на приватниците...

Од Струмица си? Претпоставувам дека мислеше на Марија Треид кога спомна приватниците. Дедо ми се жали од тој на марија треид , наводно еднаш кога ставал моторот му фатил роса , бил целиот воден. Јас ставам од таму моментално најефтин е , 32 денари за разлика од макпетрол кај е 34 , и до сеа не сум осетил никаков проблем. Баш ме интересира дали мислиме за истата бензинска , мислиш дека е можно некако да го разретчуват плинот со вода? - Дали е можно уствари ова да се изведе , ако нема некои нус појави во реакцијата не би ме чудело , заебан човек е газдата. :D
Инаку пред 2 саата си ја наполнив цела 40 литри , 32 денари беше. И да го поскапуваат се надевам барем нема да отиде пак до 40 денари за литар. Моментално најмногу ми се исплаќа да возам на плин , со иљадарка минам 300 км.
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Од Струмица си?

Nope, битолчанец во Скопје :)

Од човек кој ги испитува плинот, бензинот... ми е кажано дека Макпетрол е број еден, и полнам таму еднаш до два пати месечно зависи колку пати си одам за Битола. За низ град некако прам штедња па Марија Треид :D литар плин сум ќар со разликата во цената.
Тоа дали мешат вода со плин или го разредват некако не ми се верва (мада ништо чудно), поверојатно ми е на пумпа да те крадат (плаќаш 10 добиваш 9 литра принцип)

Математиката ми е во ќар во секој случај, отворено сум 7.5/100km а град 9/100km разликите меѓу пумпите се пола литар негде, мада главниот проблем е тоа што не ја штедам колата ич :sneaky:

Какво масло (уље) да му ставам? Ми кажаа дека имало посебно за мотори кои работат на плин...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
посебно масло за возила на плин не постои... лажење за уши е тоа... исто и свекици посебни не... ке идеш кај некој што продава и ке му побараш дали има а он ке ти го каже баш она што го очекуваш да го чуеш, дека има специјално ово оно и дека баш и не е скапо...

значи турај масло какво што тураш на колата стандард, и свекици исто...

плин неможе да се расреди и вода да му се тури.. не тресете зелени... можат само да си играат со состојките и односот...

инаку денес цени на плин:

-мп 38
-лук оил 37-37,5
-макоил 37,5
-нас гас 32


па за 6 денари по литро ЈАКА РАЗЛИКА е, се се исплати...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
посебно масло за возила на плин не постои... лажење за уши е тоа... исто и свекици посебни не... ке идеш кај некој што продава и ке му побараш дали има а он ке ти го каже баш она што го очекуваш да го чуеш, дека има специјално ово оно и дека баш и не е скапо...

значи турај масло какво што тураш на колата стандард, и свекици исто...

плин неможе да се расреди и вода да му се тури.. не тресете зелени... можат само да си играат со состојките и односот...

инаку денес цени на плин:

-мп 38
-лук оил 37-37,5
-макоил 37,5
-нас гас 32


па за 6 денари по литро ЈАКА РАЗЛИКА е, се се исплати...
се’ што си напишал се согласувам, али сеепак останува една “мистерија“. како тоа од макпетрол ми троши повеќе (минувам да речеме 100км) а од лукоил помалку (поминувам 120-130км)? ако знаеш објасни
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
се’ што си напишал се согласувам, али сеепак останува една “мистерија“. како тоа од макпетрол ми троши повеќе (минувам да речеме 100км) а од лукоил помалку (поминувам 120-130км)? ако знаеш објасни
и тоа ти го пишува во мојот текст.. само треба да се задлабочиш... ај ке ти помогнам малку:

hint- мешање...
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 00:57 ---
се’ што си напишал се согласувам, али сеепак останува една “мистерија“. како тоа од макпетрол ми троши повеќе (минувам да речеме 100км) а од лукоил помалку (поминувам 120-130км)? ако знаеш објасни
и тоа ти го пишува во мојот текст.. само треба да се задлабочиш... ај ке ти помогнам малку:

hint- мешање...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
и тоа ти го пишува во мојот текст.. само треба да се задлабочиш... ај ке ти помогнам малку:

hint- мешање...
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 00:57 ---


и тоа ти го пишува во мојот текст.. само треба да се задлабочиш... ај ке ти помогнам малку:

hint- мешање...
логички дека со нешто го мешаат, али како и со што е прашањето. знам за вода во бензините, али за ова ...не:(
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
логички дека со нешто го мешаат, али како и со што е прашањето. знам за вода во бензините, али за ова ...не:(

Имаме дискутирано за ова, ЛПГ е смеса од пропан и бутан. Кога смесата е поквалитетна (а и поскапа) има повеќе пропан, и обратно со помалку пропан смесата е понеквалитетна и побрзо се троши. Зимно време смесата има повеќе пропан и затоа зимно време плинот генерално е нешто поскап од летниот период кога има смеса со помалку пропан. Плус во самата смеса може да има влага и нечистотии кои дополнително прават проблеми, а и зависи од адитивите што ги додаваат големите дистрибутери за поквалитетно согорување.
Исто така и на иста плинара/бензинска може да варира квалитетот на смесата во зависност од пратката, еднаш ќе ставиш и ќе добиеш топ плин, следниот пат може да добиеш катастрофа плин (ова ми се има случено на бензинска на Макпетрол).
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
Da tocno e toa, no oficijalno soodnosot treba da bide 60:40 propan butan, i kako sto spomnaa pogore vo sekoja pratka e razlicen soodnosot, a so toa i karburatorskite modeli razlicno trosat, na primer kogastavam jas na makpetrol kolata saka da poleta, a od crna reka petrol obrtometarot ne odi nad 6000 obrtai :) i sekako od makpetrol pomalku trosi ama drugite se pousluzlivi i taka :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Најинтересно е ако не се лажам, плинот поскапе буквално кај сите во Македонија :) и тоа за отприлика истата сума.

Со оглед на тоа што цената е оставена да ја регулира пазарот интересно е како самите продавачи си ја „стабилизираа“

Анти-монополската комисија сеа за сеа само го разгледува случајот за тоа дали има здружување за фиксирање на цени... :) што по мене очигледно има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom