Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ова не е на арно, штом е намалена цената на нафтата толку колку што е, исто и потрошувачката е намалена. Пишуваат објавуваат светската економија забавува, и кога сите понзи шеми ќе пропаднат тогаш почнуваат војна на Светско ниво.[DOUBLEPOST=1418459362][/DOUBLEPOST]
Моментот кога повторно бензинот ќе биде 23.5 денари, месечната за струја во зима 1750 денари, водата 57 денари и зејтинот 34 денари
:masa::pijani: :oeoeoe::bravobe::jeeee:
И платите и пензиите ќе се намалат за да се вратат кредитите :icon_lol:.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
исто и потрошувачката е намалена.
Не е точно, потрошувачката постојано се зголемува, само што во последно време зголемувањето е со поспоро темпо. Од друга страна понудата никогаш не била поголема, особено од САД, а се очекува и во почетокот на 2015 да продолжи да расте.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не е точно, потрошувачката постојано се зголемува, само што во последно време зголемувањето е со поспоро темпо. Од друга страна понудата никогаш не била поголема, особено од САД, а се очекува и во почетокот на 2015 да продолжи да расте.
Имаше една табела не можам да ја најдам сега ја гледав некаде, на нејзе имаше податоци за производството на нафта од 2008 па наваму дека тука некаде е константно нема нагло зголемување. Ако е точна таа табела значи имаме помала побарувачка и со тоа цената и паѓа.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Тоа кај американците гледав јас на светско ниво.

Ја го ја анализа цел текст на линкот:
Even the most cursory review of the data finds little support for this rationalization. According to the EIA, the average global crude oil production (including OPEC and all non-OPEC) per year is as follows:
2008: 74.0 million barrels per day (MBD)
2009: 72.7 MBD
2010: 74.4 MBD
2011: 74.5 MBD
2012: 75.9 MBD
2013: 76.0 MBD
2014: 76.9 MBD

The EIA estimates the global economy expanded by an average of 2.7% every year in this time frame. Thus we can estimate in a back-of-the-envelope fashion that oil consumption and production might rise in parallel with the global economy.
In the six years from 2009 to 2014, oil production rose 3.9%, from 74 MBD to 76.9 MBD. Meanwhile, cumulative global growth at 2.7% annually added 17.3% to the global economy in the same six-year period. What is remarkable is not the extremely modest expansion of oil production but how this modest growth apparently enabled a much larger expansion of the global economy. ( Other sources set the growth of global GDP in excess of 20% over this time frame.)
Global petroleum and other liquids reflects a similar modest expansion: from 89.1 MBD in 2012 to 91.4 MBD in 2014.
Given the presumed 17% to 20+% expansion of the global economy since 2009, the small increases in production could not possibly flood the world in oil unless demand has cratered. The "we're pumping so much oil" rationalizations for the 37% free-fall in oil don't hold up. That leaves a sharp drop in demand and the rats fleeing the sinking ship exit from "risk-on" trades as the only explanations left. We will discuss these later in the week.
http://www.zerohedge.com/news/2014-12-01/oil-drenched-black-swan-part-1
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Мене нешто не ми е јасно во целава калакурница. Прво се јавуваа експерти ќе снемало нафта или ке опаднело производството, после најдоа начин за екстрактирање на гас и нафта од шкрилци па се жалеа имало големи количини ама биле мн поскапи за вадење споредено со конвенционалната нафта. Е сега ако Саудиска Арабија и сличните држави не го зголемиле значително нивното производство на конвенционална нафта а Америка прави бум со нафта која е поскапа за вадење од таа конвенционалната зошто цените одат надолу? Еве и Канада прави загуби.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Мене нешто не ми е јасно во целава калакурница.
Целата калакурница ја започна Обама пред некоја година кога за да го забрза закрепнувањето на американската економија и да ја зголеми вработеноста почна да издава голем број на концесии за нафтени полиња и го скрати времето за отпочнување на акивностите на истите (со што го забрза процесот на отворање нови).
Ова одеше под рака со високите цени над 100 долари за барел, па трошоците 60-80 долари за барел од нафтени шкрилци беше економски оправдана. Краткорочниот бум во производството во САД створи вишок нафта на светскиот пазар, па се очекуваше ОПЕК да го стабилизира со намалување на нивните квоти. Како што знаеме тоа не се случи, па затоа ваква реакција на пазарот.

2008: 74.0 million barrels per day (MBD)
2009: 72.7 MBD
2010: 74.4 MBD
2011: 74.5 MBD
2012: 75.9 MBD
2013: 76.0 MBD
2014: 76.9 MBD
И од овие податоци се гледа дека има раст а не стагнација.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Целата калакурница ја започна Обама пред некоја година кога за да го забрза закрепнувањето на американската економија и да ја зголеми вработеноста почна да издава голем број на концесии за нафтени полиња и го скрати времето за отпочнување на акивностите на истите (со што го забрза процесот на отворање нови).
Ова одеше под рака со високите цени над 100 долари за барел, па трошоците 60-80 долари за барел од нафтени шкрилци беше економски оправдана. Краткорочниот бум во производството во САД створи вишок нафта на светскиот пазар, па се очекуваше ОПЕК да го стабилизира со намалување на нивните квоти. Како што знаеме тоа не се случи, па затоа ваква реакција на пазарот.



И од овие податоци се гледа дека има раст а не стагнација.
Точно а сега по овие цени ако производителите на конвенционална нафта трпат загуби, тие со шкрилци треба да банкротираат по логика. Вака изгледа како Америте да си пукаат во нога или имаат набилдано големи резерви па да ги истрошат и ќе се вратат цените незнам што да кажам.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Паѓа ли паѓа, кај нас треба барем 4-5 денари да намалат
Да се самоцитирам, на сопствено задоволство :rolleyes:

Регулаторната Комисија за Енергетика одлучи – од вечерва на полноќ бензините поевтинуваат за 4.50 денари, дизелот за 4 денари!


Согласно методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика ја користи, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 7.57%. Преведено во цени, тоа значи намалување на цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 за 4.50 денари, и намалување на цената на ЕУРОДИЗЕЛ за 4 денари.

Од вечерва на полноќ, еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе се продава по цена од 65.50 денари, еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе се продава по цена од 67 денари, а еден литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 56 денари. Како што напоменавме, цените стапуваат на сила вечерва на полноќ, а ќе важат следните две седмици.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Значи во право бев што се довлечкав до дома со цртката до доле денес :)
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Значи не се лажете, со цениве бензините и дизелот пак е прескап сеуште дебело не крадат.
Според цената на нафтата и доларот сега во мк бензинот треба да е 48/53 денари
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Значи не се лажете, со цениве бензините и дизелот пак е прескап сеуште дебело не крадат.
Според цената на нафтата и доларот сега во мк бензинот треба да е 48/53 денари
Се разбира цената за транспорт, производство и преработка и тн. не игра улога. Битно е нафта/долар на светска берза да гледаме и тоа е тоа.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Се разбира цената за транспорт, производство и преработка и тн. не игра улога. Битно е нафта/долар на светска берза да гледаме и тоа е тоа.
Во цената да ги стаиш и сендвичите за полицијата и вискито за цариниците па и ручеците на шоферите пак е превисока .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom