Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Босилекот не ни успева нешто не знаеме, не погодуваме некој марифет што му е неопходен. Помагајте друштво. :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Босилекот не ни успева нешто не знаеме, не погодуваме некој марифет што му е неопходен. Помагајте друштво. :)
Да ја прашам мајка ми....кај нас со генерации го има и се сади многу лесно. Се сеќавам и баба ми покрај пиперот обавезно садеше босилек. вероватно е лесен за садење
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Босилекот не ни успева нешто не знаеме, не погодуваме некој марифет што му е неопходен. Помагајте друштво. :)
И од мене истото прашање......................, како се расте и чува босилокот? Понекогаш на празникот Св. Петка купувам едно саксииче босилок, но по 2 - 4 месеци целиот поцрнува, овенува и се суши.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Босилекот не ни успева нешто не знаеме, не погодуваме некој марифет што му е неопходен. Помагајте друштво. :)
Сака редовно залевање и средно квалитетна земја, но пропустлива
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Фала ви, иначе кога се сушел на есен веке оние црнките што паѓале од него по правило се собирале и догодина во пролет од нив си го садиш, врска немавме дека тоа било семето мислевме измет од нешто што го јаде е. :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Фала ви, иначе кога се сушел на есен веке оние црнките што паѓале од него по правило се собирале и догодина во пролет од нив си го садиш, врска немавме дека тоа било семето мислевме измет од нешто што го јаде е. :)
Инаки за да се разграни босилекот и да не биде како стап треба редовно да му се кинат врвовите за да не процвета
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.339
Значи срце ме боли! Цело време ми умираат овие сукулент. Укапирав дека не сакаат многу вода, океј. Не сакаат директна сончева светлина. Океј. Ова ми стоеше на бирото и откако ја видов промената го ставив на прозор, ама изгледа предоцна. И што сега? И ова ќе ми умре. :(
Да не е до земјата нешто? Треба да се меша со камења и песок, кај мене едино песок нема. Ама ни во цвеќатара немаа, зошто не ми виреат? :/

20161119_141229.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Брат ми беше летоска по чај на Бистра и таму најде огромен чуваркуќа и го донесе дома. Мајка ми го стави во обична саксија во земја од доворот и нема мака. Кога е вадено кога не и си тера....

Јас ја внесов мојата ``колекција`` дома, температурите веќемн се во минус и треба добро да се засолнат посебно палмите. Имам нешто ново купено како бананата, и Хумилисот палма, како и по некоја плус Вашингтонија и Трахикарпус фортунеи(како оние што ги сади владата само помали)




 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Значи срце ме боли! Цело време ми умираат овие сукулент. Укапирав дека не сакаат многу вода, океј. Не сакаат директна сончева светлина. Океј. Ова ми стоеше на бирото и откако ја видов промената го ставив на прозор, ама изгледа предоцна. И што сега? И ова ќе ми умре. :(
Да не е до земјата нешто? Треба да се меша со камења и песок, кај мене едино песок нема. Ама ни во цвеќатара немаа, зошто не ми виреат? :/

Прегледај го приврзокот 160140
Кога бевме мали вакво цвеќе/растение имаше кај другарка ми во двор и секогаш памтам дека си кинев едно две ливчиња од него и од нив ја вадев таа како лушпа/кеса што е:giggle: Иначе цвеќево го чуваа во обична сакасија, која можеби и не беше саксија, туку беше метална лимена кутија. Цвеќето постојано им стоеше надвор, и во лето и во зима и со години опстојуваше. За неговото негување знам дека му одговара надвор да стои, а не дома, и дека му треба често полевање, т.е. да не го оставиш со сува земја во саксијата. Уствари и така и опстојуваше кај другарка ми во двор. Друг мој предлог ти е и да ги тргнеш украсниве каменчиња и свеќата:D од саксијата, па дури и да го пресадиш во посебна саксија. И колку што имам слушнато го викаат куќна чуварка:confused::D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.339
Ова не е исто со класичната чувар куќа. Имам и такво. Ова е поинакво и малку понежно.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ова не е исто со класичната чувар куќа. Имам и такво. Ова е поинакво и малку понежно.
Како и да е, обиди се бар да му пружиш некои подобри услови. Ослободи го од декоративни каменчиња и миризливи свеќи или најдобро пресади го во друга саксија, најобична пластична, полна со хумус, иако и обична земја ќе ти заврши работа. И ова е од оние цвеќиња на кои им требаат вода (секако во некоја нормална мера). Земи скини едно ливче, прекрши го и стисни го, ќе видиш дека најголемиот процент на содржина на листот е вода. Чувај го на тараса, по можност свртено кон југ и ќе успее. Обиди се, па пиши дали цвеќево успеало:)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.339
Како и да е, обиди се бар да му пружиш некои подобри услови. Ослободи го од декоративни каменчиња и миризливи свеќи или најдобро пресади го во друга саксија, најобична пластична, полна со хумус, иако и обична земја ќе ти заврши работа. И ова е од оние цвеќиња на кои им требаат вода (секако во некоја нормална мера). Земи скини едно ливче, прекрши го и стисни го, ќе видиш дека најголемиот процент на содржина на листот е вода. Чувај го на тараса, по можност свртено кон југ и ќе успее. Обиди се, па пиши дали цвеќево успеало:)
Имам правено и така и не бива. Не сака вода и не сака чиста хумусна земја.[DOUBLEPOST=1479587174][/DOUBLEPOST]Чувар куќата и на камен расте и не бара многу вода.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Proveri na net dali slučajno da ne mu smeta bazna sredina. Ima cvekina koi sakaat kisela sredina.

Vo toj slučaj kupi tečno železo i voda samo od doždovnica. Vodata od češma i rečna voda sodržat bigor koi ja pravat počvata bazna.

Vidi gi slikite moi kade e Cikas palmata. Žoltite lisja se dodeka stavav voda od češma a zelenite so doždovnica so tečno železo
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.339
Proveri na net dali slučajno da ne mu smeta bazna sredina. Ima cvekina koi sakaat kisela sredina.

Vo toj slučaj kupi tečno železo i voda samo od doždovnica. Vodata od češma i rečna voda sodržat bigor koi ja pravat počvata bazna.

Vidi gi slikite moi kade e Cikas palmata. Žoltite lisja se dodeka stavav voda od češma a zelenite so doždovnica so tečno železo
Знаеш дека не сум помислила на бигорот дека ги убива?

Инаку како може бе, видете го ова како живее. ^2CAA31A2272CFE52EEA0CF984D22B4DC8DC1AED722D3E687E6^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Се заљубив! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom