Царина при прием на мали пратки

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Некој да не знае дали е укината царината за скијачка опрема, пошо нешто така слушнав?
Сакам да нарачам наочари за бордање, 80евра.. па да знам дали би платил дополнително за царина.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.791
Поени од реакции
8.371
Царина за пратки се плаќа „одокативно“ т.е. како ке се исценкаш на лице место и колку тешок кретен е службеникот.

Пример 1. Другарче ми праќа од Холандија пратка со 20-25 оригинални филмови, 3 книги, една макета и нешто ситно џиџи-миџи за внуците. Царина од 300 ЕУР ја исценкав на 50 ЕУР. Пусуљ на рака пишан.

Пример 2. Истото другарче праќа трилогија филмови запакирани новогодишно со сите екстра фичрс. - Нема царина.

Пример 3. Истиот тип праќа на трето другарче 1стара винилска плоча (ги собира) - царина 60 ЕУР. Пусуљ на рака пишан.

Или сакаш или ке пишат по „грешка“ друга шифра и дур се докажеш ке ти пукне жучка.

До сега не сум сретнал поголеми кретени меѓу службеници од оние што работат во пошта на „царинење“ на пратки од странство.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Јас знам за случај на царина од 30 000 ден. намалена на 10 000 .
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пред да се нарача треба да види дали производот со вкупните трошоци не поминува сума од 45-50 евра и исто треба да се провери дали производот подлежи на царина или е не
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Јас неколку години купувам од амазон и слични страни, претежно книги и cd-иња, dvd-иња порачувам и до сега не сум доплаќал плус ништо, туку од страната колку ми скинале од картица сосе шипментот и толку било.
Корисникот што ја отворил темата вика во последниве две недели нешто чудно се дешавало со царинава, мене ми стигнаа три различни пратки псоледнава недела (по една книга беше во секоја пратка) и не ми побараа никакво царинско или дополнително доплаќање. Незнам што е работата можно е и службеното лице на своја рака да барало пари но не ми се верува дека има дегени што за 100 денари би ризикувале репутација или работно место.
Исто така, другар што работеше до пред некој месец на царина ми има кажано дека за пратки што изнесуваат над 100 долари се плаќа царина, доколку пратката изнесува под 100 долари не би требало да подлежи на царински трошоци, даноци или како и да се вика.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
ПОМОШ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Вака сеа, пристигна пратка преку ДХЛ и не информираа дека треба да платиме околу 3.000 денари царина на пратката. Пратката е адресирана на правно лице.
Проблемот е следен:
1. Во профактурата пишува дека се работи за: Advertising Samples - not for sale.
- Исто и кај сумата, пишува: Free of charge
2. Дури и да го оданочуваат, целиот пакет е со вредност од 7,7 евра, нели е 3.000 денари премногу?

Ај некој што знае да ми каже точно, али во никој случај нема туку така да им ги платам, зашто веќе на иста пратка и тоа поголема не плативме царина.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Нема шанси на пратка вредна 8 евра,да ти бапнат царина 3000 ден.Нашава пошта не вервувам дека има врска со тоа,туку ДХЛ.
ДХЛ,ТНТ,ФедЕкс репаат со по минимум 3000 ден на секоја пратка.Затоа ги избегавам на велико.
Мој совет барај врски кај некој во ДХЛ.Шо да ти речам.
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Нема шанси на пратка вредна 8 евра,да ти бапнат царина 3000 ден.Нашава пошта не вервувам дека има врска со тоа,туку ДХЛ.
ДХЛ,ТНТ,ФедЕкс репаат со по минимум 3000 ден на секоја пратка.Затоа ги избегавам на велико.
Мој совет барај врски кај некој во ДХЛ.Шо да ти речам.
nemam makedonska poddrska...ama podobro e da ode da pobara faktura zaso treba da plate...mos ja plaka i postarinata i carina ili lezarina toa e mnogu skapo..sepak faktura ke pomogne a ako ne ti se davat pari ne go ni zimaj
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ПОМОШ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Вака сеа, пристигна пратка преку ДХЛ и не информираа дека треба да платиме околу 3.000 денари царина на пратката. Пратката е адресирана на правно лице.
Проблемот е следен:
1. Во профактурата пишува дека се работи за: Advertising Samples - not for sale.
- Исто и кај сумата, пишува: Free of charge
2. Дури и да го оданочуваат, целиот пакет е со вредност од 7,7 евра, нели е 3.000 денари премногу?

Ај некој што знае да ми каже точно, али во никој случај нема туку така да им ги платам, зашто веќе на иста пратка и тоа поголема не плативме царина.
Царина или транспорт на пратката ви бараат?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Царина или транспорт на пратката ви бараат?
Па царина најверојатно, транспортот е платен од испаќачот(преку ДХЛ).
Средивме некако, али пак ќе треба да платиме некоја сума, утре ќе видам поточно што-како испаднало. А можно е и да е некој транспорт, не идеа кај мене документите ниту контактот со ДХЛ затоа не знам колку точно разбрале и ми пренеле..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па царина најверојатно, транспортот е платен од испаќачот(преку ДХЛ).
Средивме некако, али пак ќе треба да платиме некоја сума, утре ќе видам поточно што-како испаднало. А можно е и да е некој транспорт, не идеа кај мене документите ниту контактот со ДХЛ затоа не знам колку точно разбрале и ми пренеле..
На вредност 7,7 евра царина 50 евра не ми е логично. Веројатно транспортот не е платен од испраќачот, а тој чини толку колку што ти побарале.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.457
ПОМОШ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Вака сеа, пристигна пратка преку ДХЛ и не информираа дека треба да платиме околу 3.000 денари царина на пратката. Пратката е адресирана на правно лице.
Проблемот е следен:
1. Во профактурата пишува дека се работи за: Advertising Samples - not for sale.
- Исто и кај сумата, пишува: Free of charge
2. Дури и да го оданочуваат, целиот пакет е со вредност од 7,7 евра, нели е 3.000 денари премногу?

Ај некој што знае да ми каже точно, али во никој случај нема туку така да им ги платам, зашто веќе на иста пратка и тоа поголема не плативме царина.
Другар старо е ова меѓутоа е најблиску до мојот проблем.

Значи стигната ми е пратка адресирана на правно лице, празни кутии се еве да речеме дека спаѓаат во advertising samples.
Што точно треба да се однесе у царина и дали ќе ми ебат матер со некои давачки?

Ќе добијам профактура денес каде што ќе пишува Free Of Charge, бев у царина и ме измалтретираа едно 30 минути натека навака додека да добијам било каков одговор за што треба.

Значи ми треба профактура и барање за ослободување од царинење, што друго?

Како се оценува вредност на целиот пакет?

Колку ти искочи на крај да платиш и дали плаќаш некаква лежарина во случај да се одолговлечи ова пошто пратката ми е стигната на 13.11, известувањето според печатот е пратено на 15.11 а ние го добивме дури денес.
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
Другар старо е ова меѓутоа е најблиску до мојот проблем.

Значи стигната ми е пратка адресирана на правно лице, празни кутии се еве да речеме дека спаѓаат во advertising samples.
Што точно треба да се однесе у царина и дали ќе ми ебат матер со некои давачки?

Ќе добијам профактура денес каде што ќе пишува Free Of Charge, бев у царина и ме измалтретираа едно 30 минути натека навака додека да добијам било каков одговор за што треба.

Значи ми треба профактура и барање за ослободување од царинење, што друго?

Како се оценува вредност на целиот пакет?

Колку ти искочи на крај да платиш и дали плаќаш некаква лежарина во случај да се одолговлечи ова пошто пратката ми е стигната на 13.11, известувањето според печатот е пратено на 15.11 а ние го добивме дури денес.
Ке ти бараат колку е вредност на робата внатре. И нема да прифатат ако вредноста е 0,00. Најди си профактура со некоја минимална вредност (може и 0,01еуро по парче) и ако имаш среќа ке те пуштат без да платиш. Во спротивно ке треба да поднесеш молба до царина дека робата не е за царинење. За молбата правник од некоја шпедиција бараат од 500 до 1500ден плус административна такса 350ден.
Ова е од мое лично искуство.
Среќно
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.457
Ке ти бараат колку е вредност на робата внатре. И нема да прифатат ако вредноста е 0,00. Најди си профактура со некоја минимална вредност (може и 0,01еуро по парче) и ако имаш среќа ке те пуштат без да платиш. Во спротивно ке треба да поднесеш молба до царина дека робата не е за царинење. За молбата правник од некоја шпедиција бараат од 500 до 1500ден плус административна такса 350ден.
Ова е од мое лично искуство.
Среќно
Робата е уствари флаери/каталози/кутии од производи.
Се работи за прилично мала количина од 5-6 парчиња вкупно, тежината на целиот пакет е 1.5кг.

Значи според тебе да пишува дека секој од тие производи кошта да речеме 1 евро?
Дали шипингот треба да го има некаде?

Прееска бев во царина и ми кажаа дека мора и барање (не само про-фактура) каде според некој член се бара робата да не се царини.
Дали е тоа истата молба за која што ти спомна? Ако да како се плаќа административната такса?

Извини лаик сум за овие работи, претежно на физичко лице ми стигаат пратки ама сеа се заебав, не ми е за оние 500 - 1000 денари што ќе ги платам туку за целото малтретирање.
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
Робата е уствари флаери/каталози/кутии од производи.
Се работи за прилично мала количина од 5-6 парчиња вкупно, тежината на целиот пакет е 1.5кг.

Значи според тебе да пишува дека секој од тие производи кошта да речеме 1 евро?
Дали шипингот треба да го има некаде?

Прееска бев во царина и ми кажаа дека мора и барање (не само про-фактура) каде според некој член се бара робата да не се царини.
Дали е тоа истата молба за која што ти спомна? Ако да како се плаќа административната такса?

Извини лаик сум за овие работи, претежно на физичко лице ми стигаат пратки ама сеа се заебав, не ми е за оние 500 - 1000 денари што ќе ги платам туку за целото малтретирање.
Контактирај некоја шпедиција и тие ке ти ја напишат молбата. Во молбата треба да стои дека по член тој и тој (правникот од шпедицијата го знае) робата не подлежи на царина. Исто така тој ке ти даде уплатница за административна такса од 350ден.
Мојата роба беше на карго на аеродромот и еден правник од ТАВ се смилува и за 500ден ми ја напиша молбата и уплатницата.
Ако ова не помине тогаш ке платиш некоја смешна бројка за царина за 1.5 хартија но шпедитерот ке ти земе 40евра минимум а и плус лежарина во карго е 1200, во ДХЛ 900
Среќно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom