Хернија (кила)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Нормално е да имаш болки од оперираното/сеченото. А за кревање тешки ствари најдобро да се консултираш со лекар, ипак до човекот е (физички карактерстики итн).
i da pazis so koja tezinska kategorija zenski si imas rabota :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Е, сега главното, еден совет од паталец:
Не чекајте, закажете операција поскоро. Кај мене беше слезено се во скротумот, а исто лекарите рекоа и дека имало некои сраснувања, што само по себе и не било толку страшно, но операцијата се одложи на скоро два часа.
Зборувам за ингвинална кила.
Колку време ја имаше пред да направиш операција? :D
По операцијата сум чул дека многумина се жалат дека со месеци имаат болки. Вистина или не? После колку време можеш да се движиш нормално?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Колку време ја имаше пред да направиш операција? :D
По операцијата сум чул дека многумина се жалат дека со месеци имаат болки. Вистина или не? После колку време можеш да се движиш нормално?
Вака...
Ја имав добри две години, и чекав, чекав... и самиот не знам зошто...
Да, со месеци имав болки, но болки во смисла кога правам некои нагли движења и сл. И ден денес, после две ипол години чувствувам како да ми е отрпнато местото и тврдо на допир.
Нормално се движиш одма. Проблем е да станеш 2-3 дена :) Барем мене така ми беше.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
И, еве ме пак пишувам тука...
Некаде на почетокот на февруари се разбудив едно утро со огромен десен тестис, отприлика колку стисната машка тупаница... релативно тврд, не си осеќам тестисот на допир и упм од памет излегов и веднаш на уролог... Излезе дека е тоа хидроцела, релативно бенигна состојба, соберена вода помеѓу тестисот и обвивката на тестисот, која знам дека ја имав уште од пред 20 години, но во многу помала количина, и сега одеднаш стана огромна, а со тоа, според урологот, опасност за снабдувањето на крв на тестисот и операцијата стана единствена опција и на 22 февруари се оперираше...
Е, работата е што на ехо прегледот се виде ингвинална кила на левата страна ( на десната сум опериран веќе), која немаше тогаш видлива манифестација, и во разговор со хирург одлучивме да чека...
Во март веќе ми се појави мал оток...
И, еден ден на почетокот на овој месец осетив болка на левата препона, и подоцна кога видов, отокот станал топка скоро како тениска топка...
Се распрашав по приватните болници, операцијата се комплет чини од 50-57000 денари, и се се завршува за еден ден, одиш сабајле, анестезиолошки испитувања, операција, доцна поручек одиш дома, ти дадат нешто против болка и тоа е...
Но, поради лошо искуство на мој пријател со таква операција баш пред јас да се решам во една приватна болница, решив да одам во струмичката општа болница, каде веќе имав искуство :)
Стандардна процедура... завршени анестезиолошки испитувања, операцијата договорена за 19-ти, отидов во болница вечерта на 18-ти.
На 19-ти самата операција околу пладне, во 14 е се готово се разбудив на одделение...
Цел ден инфузии, мислам дека беа 5, станав од кревет и прошетав по ходниците нешто после 18 часот.
Болки немав.
20-ти онака... станував од креветот со она помагалото како триаголник над креветот, болки немав и само една инфузија. И ужасно ме нервираше што ја макнев со мене дренажата насекаде :)
Фала Богу има интернет и ТВ :) Цел ден само течности смеев и тоа е...
21 ми ја извади докторот дренажата, една инфузија и дома... Толку беше...
Вчера бев да ми извадат конците, има благ оток околу раната што е нормално. Функционирам скоро нормално, нема секс, нема тешко дигање...
Убаво поминав.
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Пред скоро време ми се појави ингвинална кила. Уште не сум бил на доктор но чисто информативно ме интересира, колкави се трошоците за операција на ингвинална кила?
 
Член од
18 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Дали започнаа со лапараскопски операции на државна и кој доктор го прави тоа?
Доколку е за класична операција кој хирург би го препорачале.
Станува збор за препонска кила.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Можно е да постои ингвинална кила без манифестација на болка? Имам некое чувство како нешто да ми стои на десна страна, некогаш чувствувам ладно, некогаш топло, некогаш како мускулите околу да ми се преморени, ама болка воопшто не. Опериран сум од слепо црево пред некои се 6-7 години и спаѓам во ризик фактор група, ама кога ми се воспали слепото црево имав огромни болки, не можев да станам од кревет, ова сега што го чувствувам не се споредува.
Од саботата наваму ми се симптомиве.
@Струмикс
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Можно е да постои ингвинална кила без манифестација на болка? Имам некое чувство како нешто да ми стои на десна страна, некогаш чувствувам ладно, некогаш топло, некогаш како мускулите околу да ми се преморени, ама болка воопшто не. Опериран сум од слепо црево пред некои се 6-7 години и спаѓам во ризик фактор група, ама кога ми се воспали слепото црево имав огромни болки, не можев да станам од кревет, ова сега што го чувствувам не се споредува.
Од саботата наваму ми се симптомиве.
@Струмикс
Е убо ми напрај. Јас пред година и нешто сум опериран од тешко загноено слепо црево скоро цели стомачни до препони сум сечен. И сега почнав пак на трнеинг ( ММА, BBJ, Нинџицу ) а понекогаш имам блага болка на десна страна, некогаш ладно и преморени мускули..
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Е убо ми напрај. Јас пред година и нешто сум опериран од тешко загноено слепо црево скоро цели стомачни до препони сум сечен. И сега почнав пак на трнеинг ( ММА, BBJ, Нинџицу ) а понекогаш имам блага болка на десна страна, некогаш ладно и преморени мускули..
Тебе сигурно ти е од операцијата сигурно и јас имав долго време после тоа "вртење" на цела десна страна од стомакот, ама сега поинаку се чувствувам.

Можда ќе помогне некој со совет :D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Тебе сигурно ти е од операцијата сигурно и јас имав долго време после тоа "вртење" на цела десна страна од стомакот, ама сега поинаку се чувствувам.

Можда ќе помогне некој со совет :D
Мене докторкот ми рече стомачни 2 год да не прајш и тоа убо му го памтам зборот и да се пазиш ми рече 2 години ама кај тебе 6-7 многу се бе брат да не ти психа?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Можно е да постои ингвинална кила без манифестација на болка? Имам некое чувство како нешто да ми стои на десна страна, некогаш чувствувам ладно, некогаш топло, некогаш како мускулите околу да ми се преморени, ама болка воопшто не. Опериран сум од слепо црево пред некои се 6-7 години и спаѓам во ризик фактор група, ама кога ми се воспали слепото црево имав огромни болки, не можев да станам од кревет, ова сега што го чувствувам не се споредува.
Од саботата наваму ми се симптомиве.
@Струмикс
Килата не боли :) воопшто нема болка... само испапчување како топка на препоните и тоа е...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
...тогаш нема оправданост за хирушка интервенција ако не боли ! :D
Не би рекол баш... ја оставаш топката да ти стои на препоните, па си расне... па почнува да станува приметливо преку облека, и на крајот килата слегува долу во скротумот, и имаш огромни ташаци кои не ги собира во гаќите ;)
 
Член од
4 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali nekoj imal papocni kila ( umbilikalna hrenija)? IIskustva? dali mora operacija? si gi nosam skoro 2 godini. Mi se pojavi dodeka bev bremena i vo dogovor so dr ostavivme da ne pravime operativen zafat dodeka ne se porodam. Sega dojam i nikako da se resam da idam bidejki ke treba da prekine sinko so cicanje.
 
Член од
3 декември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
4
Dali nekoj imal papocni kila ( umbilikalna hrenija)? IIskustva? dali mora operacija? si gi nosam skoro 2 godini. Mi se pojavi dodeka bev bremena i vo dogovor so dr ostavivme da ne pravime operativen zafat dodeka ne se porodam. Sega dojam i nikako da se resam da idam bidejki ke treba da prekine sinko so cicanje.
Dali nekoj imal papocni kila ( umbilikalna hrenija)? IIskustva? dali mora operacija? si gi nosam skoro 2 godini. Mi se pojavi dodeka bev bremena i vo dogovor so dr ostavivme da ne pravime operativen zafat dodeka ne se porodam. Sega dojam i nikako da se resam da idam bidejki ke treba da prekine sinko so cicanje.
Da, jas imam papocna kila, denes bev na doktor i mi kazaa deka moram da se operiram.
Navekje me zagrizuva deka ne bilo potrebno da se postavi mrezicka kaj mene, tuku trebalo samo da me zakrpat. Dali nekoj imal vakov problem i dali podocna mozel da praktikuva sport?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom