Хернија (кила)

Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
Да не знае некој дали се прави лапароскопска операција на препонска херниа некаде во МКД.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Kилата се оперира во секоја хируршка болница, и е рутинска операција... мислам дека трае неполн час. И да...треба да одам да ме закрпат, ама не ми се лежи 3 дена во болница.
Ова сум го пишал пред скоро три години...
Конечно решив да го средам тоа, минатата недела во струмичката болница.
Тука редот е да те примат во болница ден пред операцијата, тоа беше понеделникот вечер.
Во вторникот беше операцијата, малце имав страв од анестезија, кога пред 20 години ми вадеа слепо црево повраќав цел ден после... но, за среќа, овој пат помина супер.
Цел ден ништо... ни грам вода не смеев...
Болки... дури вечерта пред спиење побарав да ме боцнат :) И, тогаш и станав на нозе, се прошетав по ходникот и пак си легнав.
Средата и четвртокот ОК беше... стандардно инфузиии, само течности, барем 2 литри на ден а во четвртокот и нешто лесна храна можеше.
Во петокот бев дома. Ништо болки, малце тешко движење ама ОК, сепак е сечено...
Денес бев да ми извадат конците, лекарите рекоа дека сум супер :)
Фала Богу помина и тоа.
Е, сега главното, еден совет од паталец:
Не чекајте, закажете операција поскоро. Кај мене беше слезено се во скротумот, а исто лекарите рекоа и дека имало некои сраснувања, што само по себе и не било толку страшно, но операцијата се одложи на скоро два часа.
Зборувам за ингвинална кила.
 
Член од
28 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
mene me interesira poso sum praven vekje 2va meseci operacija od kila desno i sega poslem operacija nekako se seknav so jadenjeto me boli stomak za jadenje mi se jade a ne mozam da jadam,mi se gadi ponekogas i glava me zaboli i celo vreme poslem opreracijata mi e taka dali znae nekoj nesto do sto bi mozelo da e?
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 22:16 ---
Прво нека ти заздрави раната. После почни да правиш вежби за истегнување(не стомачни) и почни да трчаш. После неколку недели (1-2) почни да вежбаш пак. Секако почни полека, со помали тежини и усоврши ја правилната форма на изведување на вежбите. Со тек на време, можеш пак да се вратиш на големите килажи. Стомачни обавезно како би ги зацврстил абдоминалните мускули.
Јас не сум се оперирал од хернија така да доколку си во можност советувај се со хирургот кој те оперирал. Корисни инфорнации ти се достапни и на нет
jas se pravev od kila i kolku sto mi kaza doktorot deka ne smeam da da rabotam so tezina 5/6 meseci a ranata celosno zarasnuva edna godina taka da ne bi ti rekol da vezbas vednas nego da pocekas 5 meseci
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
24
Поени од реакции
0
здраво јас сум нов на форумов да ве прашам
што ке се случи ако не се оперираш од кила?,сум слушал ако не се оперираш ке не можеш да имаш деца можеби се ова глупости,што ке кажете вие?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
здраво јас сум нов на форумов да ве прашам
што ке се случи ако не се оперираш од кила?,сум слушал ако не се оперираш ке не можеш да имаш деца можеби се ова глупости,што ке кажете вие?

Шансите за стерилност се големи кога доаѓа до уклештување на хернија (кила), т.е ако се занемари килата големи се шансите за уклештување на истата.
А зошто да не се оперираш ?
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
24
Поени од реакции
0
Шансите за стерилност се големи кога доаѓа до уклештување на хернија (кила), т.е ако се занемари килата големи се шансите за уклештување на истата.
А зошто да не се оперираш ?
а ако дојде до уклештување, дали со операција може да се среди? јас незнам дали имам кила немам никакви болки , а сум слушал ако си искилаен ке имаш болки.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
а ако дојде до уклештување, дали со операција може да се среди? јас незнам дали имам кила немам никакви болки , а сум слушал ако си искилаен ке имаш болки.
Уклештувањето(инканцерација) на кила е индикација за хитна операција,до максимум 12 часа, во спротивно станува опасна по живот.Тоа е и нај сериозната компликација на килата, тука болките се големи за разлика од неуклештената и сакал нејќел мора да се побара лекарска помош. Обично ако е оперирана во рамки на овие 12 часа нема последици.
Во однос на тоа за стериитет зависи од видот на киата дали е ингвинална(препони),скротална(тестиси)умбиликална... но во обшти линии нема гоеми последици по способноста особено ако е едностранна. Сепак треба да се знае конкретниот вид, големина, времетраење.
 

AnGeL.BoY

г-дин Дијамант Сваровски
Член од
7 септември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
14
Ве молам помагајте!! Вчера и денес како да имам болки во препоните и околу пенисот. Исто така, како и да забележувам оток во левиот препон, а сеуште не сум отишол на доктор. Ве молам кажете ми, дали операцијата од кила е страшна? Како е, што е? Многу ми е страв.. верувајте ми многу се плашам! :( Споделете искуства со мене... :'(
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
Страшна е ако те оперира некој доктор со диплома од бугарски факултет :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ве молам помагајте!! Вчера и денес како да имам болки во препоните и околу пенисот. Исто така, како и да забележувам оток во левиот препон, а сеуште не сум отишол на доктор. Ве молам кажете ми, дали операцијата од кила е страшна? Како е, што е? Многу ми е страв.. верувајте ми многу се плашам! :( Споделете искуства со мене... :'(
Кратка операција е околу час. Рутинска работа е немај страв, но задолжително на лекар да се вииди прво дали е хернија, потоа каква е....
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Само што си дојдов од оваа операција, ме пуштија сабајлево дома да одмарам. Инаку бев примен неделата вечерта, ништо не јадев само лежев до сабајлето (понеделникот), па потоа еден систем и една инекција за мало опуштање. Анестезијата беше спинална (во 'рбетот) по што бев свесен цело време во текот на операцијата, само што не чувствував ништо од половината надолу се беше здрвено. Инаку целата операција траеше еден час и беше доста забавно проследено со муабет со анестезиолозите и хирургот, доста се шегувавме. Откако заврши тоа, 2 часа бев во шок соба и повторно системи, а подоцна преместен во нормална соба каде што лежев без да се помрднам околу 24 часа (во меѓувреме гледав филмови на лап топ). Потоа системи стандард и почнав да движам, се нормално беше и со системите нормално лекарства против болки и денеска само преврска и дома си сум, каде лежам по малку движам, јадам се и пијам многу течности. Ако иам болки по некое апче за намалување на болките и тоа е тоа. Нареден понеделник сум на преглед па ќе видиме што ќе биде. Инаку докторот кажа дека се е супер, само малку пауза од легнување со женски околу 2 месеци :(.
Кој и да го има овај проблем слободно нека си го среди, безболно е се средува за брзо време ;)
 
Член од
26 април 2011
Мислења
23
Поени од реакции
4
Само што си дојдов од оваа операција, ме пуштија сабајлево дома да одмарам. Инаку бев примен неделата вечерта, ништо не јадев само лежев до сабајлето (понеделникот), па потоа еден систем и една инекција за мало опуштање. Анестезијата беше спинална (во 'рбетот) по што бев свесен цело време во текот на операцијата, само што не чувствував ништо од половината надолу се беше здрвено. Инаку целата операција траеше еден час и беше доста забавно проследено со муабет со анестезиолозите и хирургот, доста се шегувавме. Откако заврши тоа, 2 часа бев во шок соба и повторно системи, а подоцна преместен во нормална соба каде што лежев без да се помрднам околу 24 часа (во меѓувреме гледав филмови на лап топ). Потоа системи стандард и почнав да движам, се нормално беше и со системите нормално лекарства против болки и денеска само преврска и дома си сум, каде лежам по малку движам, јадам се и пијам многу течности. Ако иам болки по некое апче за намалување на болките и тоа е тоа. Нареден понеделник сум на преглед па ќе видиме што ќе биде. Инаку докторот кажа дека се е супер, само малку пауза од легнување со женски околу 2 месеци :(.
Кој и да го има овај проблем слободно нека си го среди, безболно е се средува за брзо време ;)
Со кој метод те правеа операција, лапароскопски или класично (со рез)?
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Класик рез, пошо и мрежа ми ставија и супер, денеска одам да ги вадам конците, макар шо не глеам конци, има само линија една, а на крајот подврзано е со мало конче. Движам шетам, шпартам то е, ме интересира сеа колку време пазуа треба да правам од билокакви спортски активности (пливање и велоспиед) да видиме што ќе каже докторот.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Класик рез, пошо и мрежа ми ставија и супер, денеска одам да ги вадам конците, макар шо не глеам конци, има само линија една, а на крајот подврзано е со мало конче. Движам шетам, шпартам то е, ме интересира сеа колку време пазуа треба да правам од билокакви спортски активности (пливање и велоспиед) да видиме што ќе каже докторот.
Јас се оперирав пред нова година во градска исто класичен рез со мрежа за спорт ми рекоа после месец ипол што сакаш можеш да правиш
јас почнав со теретана после 2 месеца и до сега немам никакви проблеми.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Истио муабет, рече накај мај месец можам да правам што сакам без проблем. :) Засеа се чувствувам океј, раната си заздравува полека пополека, конците ги пресекоја и се е океј, потребна ми е итна физичка активност, не е на арно ова седењево дома гледање филмови и само јадење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom