Хернија (кила)

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Кила или хернија (латински: hernia) е испупчување (испакнување) на перитонеумот надвор од стомачната шуплина, во која можат да бидат и делови на стомачните органи. Надворешната кила се испупчува низ стомачниот ѕид под кожата низ преформирани отвори (килна врата) или низ отвори настанати од повреда, операција и сл. Испупчениот дел на перитонеумот (килна вреќа) поминува низ вратата или каналот на килата, и во него како содржина се наоѓаат стомачните органи, најчесто црева, стомачната кошулка (марама) и др.
Кај внатрешната кила килната врата и вреќа се наоѓаат во самата стомачна шуплина и не излегуваат надвор од неа.
Природена кила се создава заради мани во развојот на некои делови од телото (на пр. кила кај папочната врвца, природена препонска кила и др.), додека во текот на животот кила се стекнува обично заради ненормални анатомски односи на идните килни врати, односно канали. Кила настанува и од силно напнување на стомачните мускули (кашлање, работници-носачи и дувачи на стакло).
Болните, кои боледуваат од кила, често имаат чувство на напнатост и непријатност при одење и станување, патат од обструкции, имаат повремено болки. Со време содржината на килната вреќа сраснува со ѕидот на вреќата, со што се отежнува состојбата на болниот. Во килата можат да се развијат воспалителни промени, може да дојде до застој на столицата и, што е најопасно, компликација на килата, до уклештување. Уклештувањето на килата го загрозува животот и единствено успешно се лечи со итна операција. Излегувањето на килната содржина може да се спречи со појас за кила (брахериј). Килата успешно се лечи со оперативно отстранување на килната вреќа и пластично покривање на килната врата, односно канал. Најчести се препонските кили (hernia inguinalis, т.е. ингвинална кила), феморални кили (кила на надколеницата), потоа папочни кили (кај мали деца и дебели жени), кила на браздата на стомачниот ѕид (вентрална кила), кила на дијафрагмата (хијатална, кила кај која килната вреќа влегува во градната шуплина) и др. Кај лажна кила (hernia spuria) се испупчуваат органите на стомачната шуплина низ отворот на стомачниот ѕид без содејство со перитонеумот. Поимот кила го вклучува и испупчувањето на градните органи низ ѕидот на градниот кош (хернија на торакалниот ѕид), испупчување на мускулите низ отворот на мусклулната обвивка, испупчување на содржината на черепната шуплина низ дефекти во черепните коски и др.

Иам слушано по народот дека кила се добиваат од кревање големи товари и од скокање од високо...
Ама не ми е јасно како станува тоа, ако може некој подробно да го објани :)
Патем.. колку време трае операција од кила, кај нас у мк, каде може да се оперисува (освен у ск)...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Kилата се оперира во секоја хируршка болница, и е рутинска операција... мислам дека трае неполн час. И да...треба да одам да ме закрпат, ама не ми се лежи 3 дена во болница.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Kилата се оперира во секоја хируршка болница, и е рутинска операција... мислам дека трае неполн час. И да...треба да одам да ме закрпат, ама не ми се лежи 3 дена во болница.
Не ќе да се 3 дена...кај мене лекарчињава,првиот пат одам.ништо не ти е евети чајче,вториот пат одам оуу со бубрезите си имаш ти проблем..земи со вакво накво...третиот пат одам коа ме кинеше цел стомак...а бе па ти слепо црево си имал :toe:
 
T

Tetro

Гостин
Хернија (Кила) се појавува кога некое ткиво или орган отекува и се шири од мембраната што го покрива. Тоа обично се случува во абдоминалниот дел на ателото, но исто така може да се случи во интервертебралните дискови. Лекувањето на хернија води кон потенцијален ризик за запирање на снабдувањето со крв на заробениот орган или ткиво, предизвикувајки непријатност и болка.

Причини и Симптоми
Кога секојдневните активности се вршат со континуиран притисок врз мускулите во абдоменот, тие имаат тенденција да стануваат слаби или да солзат, што резултира во издаденост на цревните делови, формирајќи булбус. Симптомите се главно болка и непријатност, предизвикани од оток и болна осетливост на хернија. Ова може да се случи поради различни фактори, како што се дебелината, дигање на тешки предмети, постојано кашлање, течност во абдоминалната шуплина и се чувствуваат по текот на движењето на дебелото црево или при уринирање. Понекогаш семејна историја на хронична хернија и слабите стомачни мускули, исто така, може да биде причина за појавата.





Видови на хернии
Видот на хернија зависи од причините и местото на неговото настанување. Ова се различните типови на хернија:




Inguinal Hernia: This hernia occurs in the groin and is the most common type of hernia. Nearly 75% of all abdominal hernias are inguinal hernias, and they are known to occur more in men than women. Inguinal hernias can be further divided into indirect inguinal hernia and direct inguinal hernia. Both occur in the groin (inguinal canal), where the skin of the thigh joins the torso. In indirect inguinal type, the bulge is formed at the entrance of the inguinal canal, whereas in direct hernia, the hernia contents push through a weak spot in the back wall of the inguinal canal.

Femoral Hernia: This occurs in the femoral canal just below the inguinal ligament. The femoral vein, artery and nerve leave the abdominal cavity, to enter the thigh through the femoral canal. The bulge formed by this type of hernia, is more rounded and there is a greater risk of strangulating the blood supply. It is caused when the abdominal materials get into and push through the weak part of the femoral canal. Women are more at risk for this type of hernia.

Umbilical Hernia: This hernia is a protrusion at the umbilicus (bellybutton), which is normal at birth, and usually closes itself spontaneously by the age of 2 years. However, larger hernias at the naval have to be surgically removed. The area around the umbilicus is generally weak and decussation of fibers at the linea alba tend to cause bulges that protrude. Occurrence of umbilical hernia is high in pregnant women and obese people.

Incisional Hernia: These occur in the vicinity of any prior surgical incision in the abdominal area, which is not completely healed. Surgery tends to weaken the area around the particular incision in at least 2 - 10 percent people, and these incompletely or inadequately healed areas are especially prone to this type of hernia. It is caused due to tension on the unhealed tissue or general disruption of the surrounding areas.

Obturator Hernia: This is a rare hernia that mostly occurs in women. In this type, there is no external formation of any bulge, but there is nausea, vomiting and bowel obstruction. It is caused due to the protrusion of tissue from the pelvic cavity through an opening in the pelvic bone.

Hiatus Hernia: This hernia occurs in the upper part of the stomach and protrudes into the chest cavity through an opening in the diaphragm. Hiatus hernia commonly occurs among the middle-aged and people who are overweight. Faulty dietary routine is one of the main causes for its occurrence.

Epigastric Hernia: This type of hernia rarely comprises of any intestinal tissue. It has more of fatty tissues and forms between the navel and lower part of the rib cage in the abdomen.

Spigelian Hernia: Another rare hernia which occurs mostly towards the right side of the middle of the abdomen, along the edge of the rectos abdominal muscle.

Spinal Disc Herniation: This hernia occurs either in the lower back (lumbar area) or in the cervical vertebrae, and causes back pain that radiates into the thigh or leg. The bulge is caused by the central weak part of the intervertebral disc, pushing out through the fibrous band connecting it. This condition is also known as 'herniated disc', 'bulging disc' or 'pinched nerve', and can lead to sciatica.

Brain Hernia: Also known as cistern obliteration, this life-threatening hernia occurs because of excessive intracranial pressure on the brain, or in the absence of high inductively coupled plasma (ICP) testing, when mass lesions such as hematomas (localized swelling filled with blood) occur at the borders of brain compartments.







Kилата се оперира во секоја хируршка болница, и е рутинска операција... мислам дека трае неполн час. И да...треба да одам да ме закрпат, ама не ми се лежи 3 дена во болница.
Не ќе да се 3 дена...кај мене лекарчињава,првиот пат одам.ништо не ти е евети чајче,вториот пат одам оуу со бубрезите си имаш ти проблем..земи со вакво накво...третиот пат одам коа ме кинеше цел стомак...а бе па ти слепо црево си имал :toe:
При лекувањето од хернија, одредени мерки на претпазливост треба да бидат разгледани. Целиот зафат зависи од тежината на пациентот, претходната диета, исхрана, физичката активност,.... Третманот зависи највеќе од тежината.
Хернијата мора да се третира најбрзо по нејзиното откривање.

Поголемиот дел од овие видови кои се набројани погоре, може да бидат брзо и лесно хируршки отстранети.
 

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
Ингвинална хернија, или препонска хернија се манифестира како избочување во ингвиналниот канал. Кога пациентот стои, на инспекција (набљудување) се гледа поголемо или помало избочување во пределот на ингвиналниот прстен. При кашлање и напнување се зголемува, а при лежење може да се повлече, при поголема хернија треба мануелно да се репонира.

Антрирање е метода која се изведува со показалецот или со малиот прст и претставува палпација на каналот. Прегледот на десниот канал се врши со левата рака и обратно. Со помош на прстот се потиснува кожата од скротумот и се напипува ингвиналниот прстен. Ако болниот се накашла се чувствува притисок на јагодицата на прстот. Кај жена по правило не може да се изврши антрирање зошто не може да се потисне кожата од големите усни.

По правило оваа хернија индицира хируршко лекување при што се одстранува килната вреќа, се репонира килната содржина и се затвара килниот отвор.

Феморална кила.
Оваа хернија поминува низ феморалниот канал и се избочува под ингвиналниот лигамент. Почеста е кај жените поради пошироките размери на женската карлица. Секогаш е стекната, и претежно се појавува во средните или во поодминати години. Оваа хернија не може да се репонира и честа е инкарцерацијата.
Лекувањето е оперативно по методата на Lotheisen. Друга метода е со лапароскопска херниопластика.

Умбиликална хернија
е хернија која се јавува во пределот на папокот. Разликуваме природна или конгенитална (вродена) хернија која настанува поради непотполно затварање на умбиликалниот прстен и стекната хернија која се вика параумбиликална хернија, и се јавува кај жени со прекурмерна тежина, и кај повеќеротки.

Во типовите на хернија кои поретко ги среќаваме спаѓаат: обтураторна, ишијадична, перинеална и лумбална.
За повеќе информации овде За Здравје

и овде http://www.zazdravje.com.mk/upload/showthread.php?82-Кила-Hernia
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
Zdr bi sakal da prasam nesto vo vrska so ovaa tema znaci vezbam bodybuilding imam prilicno tvrd stomacen zid voedno i gi vezbam stomacnite pri golemi tezini koristam pojas pa prasanjeto mi bese dali ima opasnost vo ovoj sport od dobivanje na kila ako se zemat vo predvid ovie dve raboti
kako bezbednosni merki protiv herniata
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Малце е стара темава, па си викам дека не би било проблем пак да се активира.
BTW успат да прашам.
Ryuk или pumaval да ве прашам, дали Хијетална кила се оперира т.е. како се отстранува.
Значи хијетална кила од лизгачки тип.
Фала.
 
T

Tetro

Гостин
Малце е стара темава, па си викам дека не би било проблем пак да се активира.
BTW успат да прашам.
Ryuk или pumaval да ве прашам, дали Хијетална кила се оперира т.е. како се отстранува.
Значи хијетална кила од лизгачки тип.
Фала.
Хијатална кила не се класифицира како некое заболување. Нема тегоби и најчесто нема никаква болка кај луѓето. Мажите над 40 години обично ја добиваат а поголемиот дел и не се свесни дека ја имаат. Може да се открие со рендгенографија или со гастроскопија.

Најчесто не е потребен никаков третман, доколку не се искомплицира. Ако се искомплицира, се отстранува со хируршки зафат.
 
O

Orion.

Гостин
Zdr bi sakal da prasam nesto vo vrska so ovaa tema znaci vezbam bodybuilding imam prilicno tvrd stomacen zid voedno i gi vezbam stomacnite pri golemi tezini koristam pojas pa prasanjeto mi bese dali ima opasnost vo ovoj sport od dobivanje na kila ako se zemat vo predvid ovie dve raboti
kako bezbednosni merki protiv herniata
Старо али ај да стои како информација

Изградбата на абдоминални мускули ја превенираат појавата на хернија
Значи не само што не е штетно, туку е и корисно :)
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Zdr jas se operirav od preponski kila pred eden mesec no seuste imam nekoi bolki pa sakav da prasam nekoj Dali ima iskustvo so ova I Dali e toa normalno doktorot vika deka e normalno I kolku vreme vie se pazevte od krevanje tesko
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Нормално е да имаш болки од оперираното/сеченото. А за кревање тешки ствари најдобро да се консултираш со лекар, ипак до човекот е (физички карактерстики итн).
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
Zdr bi sakal da prasam nesto vo vrska so ovaa tema znaci vezbam bodybuilding imam prilicno tvrd stomacen zid voedno i gi vezbam stomacnite pri golemi tezini koristam pojas pa prasanjeto mi bese dali ima opasnost vo ovoj sport od dobivanje na kila ako se zemat vo predvid ovie dve raboti
kako bezbednosni merki protiv herniata
Во теретана кила можеш да добиеш од правење стомачни НО
треба доста многу да се оптеретиш. Ако случајно правиш СУПЕР СЕРИЈА за стомачни по пауза од недела дена (причина настинка, одмор или сл.) 1 - 2 недели вежбај стандард систем за стомачни (т.е со твојата сопствена килажа) после навикнувањето на мускулите започни си пак со СУПЕР СЕРИЈА =).ОД ИСКУСТВО Е СОВЕТОВ ;)
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Jas pred da se operiram pocnav da vezbam nesto taka so tegovi ne bese kujznaj sto ili so nekoi golemi tezini pocnav sosema minimalno da se previknam prvo I Sega pred eden mesec se operirav od kila preponski ne gi dobiv od vezbanjeto no neznam Dali I po kolku vreme ako moze pak da si prodolzam so vezbanje neka pise nekoj ako ima vakvo iskustvo da bil operiran I da podolzil posle da vezba I ako moze sovet posle kolku vreme I kako da pocnam ( Dali prvo nesto trcanje ili za pocetok stomacni , sklekovi itn).
 
O

Orion.

Гостин
Jas pred da se operiram pocnav da vezbam nesto taka so tegovi ne bese kujznaj sto ili so nekoi golemi tezini pocnav sosema minimalno da se previknam prvo I Sega pred eden mesec se operirav od kila preponski ne gi dobiv od vezbanjeto no neznam Dali I po kolku vreme ako moze pak da si prodolzam so vezbanje neka pise nekoj ako ima vakvo iskustvo da bil operiran I da podolzil posle da vezba I ako moze sovet posle kolku vreme I kako da pocnam ( Dali prvo nesto trcanje ili za pocetok stomacni , sklekovi itn).
Прво нека ти заздрави раната. После почни да правиш вежби за истегнување(не стомачни) и почни да трчаш. После неколку недели (1-2) почни да вежбаш пак. Секако почни полека, со помали тежини и усоврши ја правилната форма на изведување на вежбите. Со тек на време, можеш пак да се вратиш на големите килажи. Стомачни обавезно како би ги зацврстил абдоминалните мускули.
Јас не сум се оперирал од хернија така да доколку си во можност советувај се со хирургот кој те оперирал. Корисни инфорнации ти се достапни и на нет
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Ok fala ti brate , ako ima nekoj iskustvo so ova neka pise slobodno kako toj postapil fala vi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom