Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Леле кој кур е со позајмиците бе?
Оскудација, скупе су паре. Јбг, веќе секој трансфер е ризичен, па и на клубовиве не им се исплати да го купуваат одма играчот. Мада види, дел од позајмициве се со obligatory buy мислам. Зошто го прават тоа, они си знаат. Ваљда да бидат океј финансиски според ФФП за оваа година, па трансферот да го направат следната што ќе влезе во следниот извештај. Како и да е, доколку се работи за obligatory buy, причината е финансиска. Дури мислам дека и играчот смее да игра против матичниот клуб (мада не сум сигурен за ова).
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.374
Поени од реакции
42.567
Оскудација, скупе су паре. Јбг, веќе секој трансфер е ризичен, па и на клубовиве не им се исплати да го купуваат одма играчот. Мада види, дел од позајмициве се со obligatory buy мислам. Зошто го прават тоа, они си знаат. Ваљда да бидат океј финансиски според ФФП за оваа година, па трансферот да го направат следната што ќе влезе во следниот извештај. Како и да е, доколку се работи за obligatory buy, причината е финансиска. Дури мислам дека и играчот смее да игра против матичниот клуб (мада не сум сигурен за ова).
Абе јасно ми е мене, ама пак да си искажам чудење. :D Најглупо нешто е тоа obligatory buy, ама може да се најде и за едната и за другата екипа. :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ќе видиме што ќе каже егото на Руни и Ван Перси за овој трансфер како човек со најголема плата во Јунајтед.

Кога сме кај трансфери мислам дека приматот за најглупо потрошени пари годинава го држат токму Јунајтед.

Ди Марија 75 мил. евра-За коњ со главата меѓу мадиња кој ако нема трибини и обележана линија, верувам дека со топката би заминал во Ливерпул да дадеш толку пари е енормна глупост.
Играч на таа позиција кој можа да се искористи и на други позиции како Валбуена направи трансфер за 7.5 мил. евра.
Потрошени над 60 мил. евра за леви бекови! На позиции каде што им фалат играчи Њукасл купи извонреден бек Јанмат кој одлично се вклопува во таа формацијата од Ван Гал за 6 мил. евра, му се нудеше центархалф како Де Вриј за 8 мил. евра и глупаците купија три леви бека за 60 мил. Играле и на други позиции...Што знам, мене Блинд не ме импресионира кога игра на друга позиција.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.464
Валбуена го споредува со Ди Мариа, enough Internet for a month :pos:
Да беше Валбуена некое играчиште немаше да игра до 29 години во факинг Марсеј.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мислам дека мораше да купат играчи како Фалкао и ДиМарија зошто не постоеше fear factor кај противничките играчи, кога играа против УТД. Види само лани колку поволни резултати им извадија на Олд Трафорд.
Плус, не се за оспорување квалитетите на гореспоменатите фудбалери.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Валбуена го споредува со Ди Мариа, enough Internet for a month :pos:
Да беше Валбуена некое играчиште немаше да игра до 29 години во факинг Марсеј.
друже глупи ти се споредбиве “кај играл до 29 години.“
ако е така Фалкао да беше играчиште немаше да игра до 28 години во факинг Монако, Порто па и Атлетико кој 2 години беше без ЛШ.
значи, Фалкао е моментално 4 години без ЛШ т.е. во ЛШ има само 8 настапи за ЦЕЛА кариера, еј Фалкао да беше играчиште ќе играше ЛШ. Или па Хулк.
неможе Валбуена да се спореди со Ди Марија, али Валбуена е повеќе од солиден играч, не за џабе бројката му беше повлечена од употреба во Марсеј.
И самиот Валбуена изјави “нема да лажам, отидов во Динамо Москва дека нивната понуда беше финансиски најдобра“, треба дечково да добие нобелова награда за искреност :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.374
Поени од реакции
42.567
друже глупи ти се споредбиве “кај играл до 29 години.“
ако е така Фалкао да беше играчиште немаше да игра до 28 години во факинг Монако, Порто па и Атлетико кој 2 години беше без ЛШ.
значи, Фалкао е моментално 4 години без ЛШ т.е. во ЛШ има само 8 настапи за ЦЕЛА кариера, еј Фалкао да беше играчиште ќе играше ЛШ. Или па Хулк.
неможе Валбуена да се спореди со Ди Марија, али Валбуена е повеќе од солиден играч, не за џабе бројката му беше повлечена од употреба во Марсеј.
И самиот Валбуена изјави “нема да лажам, отидов во Динамо Москва дека нивната понуда беше финансиски најдобра“, треба дечково да добие нобелова награда за искреност :D
Ама исто глупи се спордбите што ги правите и за ЛШ. Фалкао има 8 настапи ЛШ, значи тоа иде една сезона. Тие треба да му се во Порто така? Значи таму играл ЛШ, играл и Лига Европа и реално беше најзаслужен за освојување на таа титула. И последната сезона од Порто се пласираа за наредната (значи 2 пати им помогнал да се пласираат), ама ете замина во Атлетико кој тогаш немаше обезбедено пласман. Првата сезона им носи Лига Европа и на нив, ама реално слаби беа во Ла Лига. Втората им помага да се пласираат во ЛШ, арно ама пак оди во Монако. Тие па само што се враќаат од втора и исто им помага да се пласираат во ЛШ. И пак место да игра ЛШ прави трансфер, овој пат во Јунајтед, кои исто немаат обезбедено пласман. :D Сеа на нас нека ни го донесе купот и нека ни помогне да играме ЛШ догодина, па после ќе ако го откупиме ќе си игра конечно наредна. :D

Филозофирањето ми е, тој минимум уште 3 сезони можел да си игра ЛШ, ама правел трансфери. Тоа немора да значи дека е лош играч, само оти има многу јак агент кој прави пари од него. :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Можел да игра али паричињата. Затоа ми беше смешно во интервјуто дека од секогаш сакал да игра за голем клуб :)

Ноу дисреспект ту Монако али имаше појаки клубови што го бараа.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Пред 7 години...
После 7 години...
Не ми се верува. Андерсон и Нани се сеуште играчи на Манчестер Јунајтед :ROFLMAO:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.374
Поени од реакции
42.567
Можел да игра али паричињата. Затоа ми беше смешно во интервјуто дека од секогаш сакал да игра за голем клуб :)

Ноу дисреспект ту Монако али имаше појаки клубови што го бараа.
Meне секое интервју после трансфер ми е огромна глупост и секогаш се вртат најлицемерните муабети на таквите интервјуа. Два од три играчи сонувале да играат во екипата во која одат, третиот ќе каже оти секогаш сакал да игра за голема екипа, а таа е една од најголемите екипи на светот. Многу ме интересира Велбек што има изјавено вчера. :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Meне секое интервју после трансфер ми е огромна глупост и секогаш се вртат најлицемерните муабети на таквите интервјуа. Два од три играчи сонувале да играат во екипата во која одат, третиот ќе каже оти секогаш сакал да игра за голема екипа, а таа е една од најголемите екипи на светот. Многу ме интересира Велбек што има изјавено вчера. :D
Освен Марио :)
Слушај му го интервјуто ако не те мрзи. Го прашуваат за навивачите, што мисли за нив и вика. Немам некое добро искуство со нив, стално ме свиркаа и укаа. Се надевам дека сега нема тоа да биде случајот. Од друга страна Ловрен дркаше на интервјуто :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom