Фудбалски вести

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Покануваат репрезентација од соседните континенти, Северна и Средна Америка.
Едно време имаше шпекулација и Шпанија да настапи ама среќа не излезе ништо од тоа пошто ќе се уништеше она латино-американското ривалство.
Али ете, покануваат и земји ко Јапонија и Кина. Што ми е малце сулудо, со оглед на разлика во временска зона... кој ќе гледа во Јапан/Кина утакмиците. :D
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.944
Поени од реакции
25.213
Бразилскиот напаѓач Брандао заработи затворска казна од еден месец поради физички напад над играчот на ПСЖ, Тиаго Мота.
Поради насилство во спортска арена, Бразилецот се најде пред кривичен суд во Париз откако реши да се пресмета со својот сонародник Тиаго Мота по крајот на дуелот помеѓу ПСЖ и Бастија одигран во август.
Брандао од Фудбалската Федерација на Франција доби суспензија од шест месеци, притоа беше покрената и кривична постапка против фудбалерот.
Судот попладнево донесе пресуда и на играчот му додели затвроска казна од еден месец и парична глоба од 20 000 евра.
Сепак, веројатно е играчот да не заврши зад решетки, туку казната да ја компензира со добротворна работа, а адвокатите на Брандао најавија дека нема да ја обжалат пресудата.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Galatasaray part company with coach Cesare Prandelli after the 2-0 loss v Anderlecht.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
All-time great Thierry Henry may be preparing for his last game - but he won't go quietly

The Frenchman's New York Red Bulls could go out of the MLS Cup on Saturday with the former Arsenal star tipped to call it a day if they do.

Where does Thierry go next? He told L’Equipe his burning ambition is to go back to Arsenal:

"I have not taken any decision and speculation is not my thing. One thing is certain: I will stay in football, as a coach, a consultant or executive. We will see.

The second certainty is that I would love to see Arsenal win the Champions League. Whether that is from near or far does not depend on me but it is sure I'd like to help. This is my club and, as a player, I was not able to give them the Champions League."


Во моментов се игра втората полуфинална утакмица од МЛС плејофот помеѓу Њу Ингланд и Њу Јорк. Ќе треба чудо за Њу Јорк да се квалификува во финале со оглед што првата ја изгуби на домашен терен 1-2. Се најавува дека ова ќе последен или претпоследен натпревар во кариерата на Тиери Анри во зависност од резултатот.


[DOUBLEPOST=1417301461][/DOUBLEPOST]Интересна утакмица и неизвесна до крај. Малце фалеше за Њу Јорк да се квалификува во финале, но сепак на крај не успеаа. Има повици од фанови на Арсенал за Анри да се донесе како слободен трансфер во јануари со цел да му се даде можност да се пензионира во дрес од клубот.

 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Galatasaray part company with coach Cesare Prandelli after the 2-0 loss v Anderlecht.
Добар тренер ама јебига , као Турци кои сакаат кунг-фу наеднаш у Европа да се јаки и ќе нема .... Турскиот фудбал има уше многу за калење . Квалитетен е , ама убаци напред топка ,секој солира , назад одбраната катастрофа , ич не пазат на одбрана и на крај и добри тренери се жртвени јагниња од пуста желба .... Најмногу ми е криво за Пандев шо имаше уште да даде како фудбалер , вака да го зезнат ... Среќа шо има уште добра репутација и нека фаќа овој пат подобро и внимателно селектирање тоа каде ќе оди ...
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Постов со Меси на последно место во комбинација со твојов потпис е крајно ироничен :D
Јас ја ставив сликата од интернет, но тоа не значи дека јас ги оспорувам квалитетите на Меси!
 
Последно уредено:

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.944
Поени од реакции
25.213
Луис Суарез и Златан Ибрахимовиќ се сигурно меѓу петте најдобри напаѓачи во светот, а двајцата го печеа занаетот во Ајакс и од Амстердам тргнаа во пококување на Европа.

Стариот континент треба да се припреми за новиот напаѓачки феномен, актуелниот напаѓач на Ајакс, 20-годишниот Аркадијуш Милик кој има подобар учинок од Ибра и Суарез кога тие беа на негови години и играа за клубот од Амстердам.

Милик постигна 17 голови оваа сезона на 16 натпревари, а Ибра и Суарез на негови години и на ист број натпревари постигнаа по 6, односно 8 голови. Притоа Милик запиша и седум асистенции, додека Уругавецот тоа го направил шест пати, а Ибра само два пати.

Полјакот просечно ги тресе мрежите на секоја 41 минута, дека на многу попознатите колеги на негови години им требаше многу повеќе време – Суарез 83, а Ибра 122 минути.

Напаѓачите на Ајакс се секогаш „барана роба“ на трансфер пазарот, па можеме да очекуваме на крајот на сезоната европските гиганти да се „тепаат“ за Милик.

Позајмен од Леверкузен.
 
E

Epsilon

Гостин
Во последно време многу фудбалери носат зелени копачки, веројатно се адидас F50, што е фората?
-Патем како футсал патики се навистина добри, "спие топката на нив".
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Kajgana Shop

На врв Bottom