Фудбалски вести

C

Castiel

Гостин
Уште кога ќе ги видите тимовите кои ја форсираат оваа лига, јасно ви станува што е целта. Какви трофеи, каква традиција и престиж од ЛШ ќе им фалела, газ ќе дадат за пари. Само не знам што им е поентата баш сега да уценуваат кога УЕФА нели го воведе тоа правилото по 4 екипи од топ лигите, како и да беше.
Слободна лига ќе биде тоа за перење пари и местење натпревари без никаков проблем. Ни за престиж ни за традиција ниту трофеи ќе биде во право за тоа. Само од алчност ќе биде.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Па глуп е тој аргумент да. Али во право е. За неутрални фанови Милан е поуспешен тим од Интер ради тие тирули во европа. Затоа и има поголемо реноме во светот па можеби и повеќе фанови во светот. Можеби не некоја огромна бројка ама сепак. Мада ако продолжат со мизеријава и неиграње во европа и понатаму и под европа подразбирам Лш помладиве генерации појма нема да имаат кој с3 Миланските гиганти ниту па нови фанови ќе имаат екипиве.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Немам јас проблем со тоа некој индивидуално да мисли дека Милан е поголем од Интер, проблемот настана кога беше кажано дека Милан е 100 пати поголем бренд од Интер и има многу поголемо реноме, што секако не е точно пошо и двата клуба се гиганти во италијанскиот и светскиот фудбал.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Стек, Милан никад не е 100 пати поголем бренд од Интер, не е ни 2 пати поголем бренд од Интер, муабетот е дека (ова е мое мислење) да прашаш луѓе што навиваат за клубови надвор од Италија, да ти одвојат два тима од Италија, тоа ќе бидат Јуве и Милан, да одберат два тима од Англија ќе бидат Ливерпул и Манчестер. Не значи дека Ливерпул во моментов е појак клуб од Челзи или Сити.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Милан можеби не, ама Ливерпул одамна е забораен.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Стек, Милан никад не е 100 пати поголем бренд од Интер, не е ни 2 пати поголем бренд од Интер, муабетот е дека (ова е мое мислење) да прашаш луѓе што навиваат за клубови надвор од Италија, да ти одвојат два тима од Италија, тоа ќе бидат Јуве и Милан, да одберат два тима од Англија ќе бидат Ливерпул и Манчестер. Не значи дека Ливерпул во моментов е појак клуб од Челзи или Сити.
Па прочитај што пиша Хот АиЗ, 100 пати поголем бренд бил од Интер...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Стек, Милан никад не е 100 пати поголем бренд од Интер, не е ни 2 пати поголем бренд од Интер, муабетот е дека (ова е мое мислење) да прашаш луѓе што навиваат за клубови надвор од Италија, да ти одвојат два тима од Италија, тоа ќе бидат Јуве и Милан, да одберат два тима од Англија ќе бидат Ливерпул и Манчестер. Не значи дека Ливерпул во моментов е појак клуб од Челзи или Сити.
Финтата е што во Италија, у нашево време (од 90тите навака) никад немало 2 клуба. Два клуба се во Шпанија, Реал и Барса. Два клуба беа во Франција (Лион и Марсеј), два клуба се пак во Франција (ПСЖ и Монако). Во Германија е еден. За Англија пак у ова нашево тинејџерско минато време пак важеше „големата четворка“. Сега веќе ни таа не постои, то ест со изменети тимови е. И за Италија никад немало дуопол, увек биле Јуве, Милан и Интер, а некад се и Рома и Лацио споменувани во тој круг на великаните.

Јуве испонамести... овај издоминира сеа на крај и затоа може да се стави веќе ко нешто ко што Баерн е во Немачка, но у тој втор ешалон на „брендови“ во Италија, Милан и Интер се буквално на исто скалило.

Исто што ко до пред ливерпулизирањето, Манчестер Јунајтед беше скалило над, па по него идеа Ливерпул, Челзи и Арсенал да ја комплетираат големата четворка. :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Финтата е што во Италија, у нашево време (од 90тите навака) никад немало 2 клуба. Два клуба се во Шпанија, Реал и Барса. Два клуба беа во Франција (Лион и Марсеј), два клуба се пак во Франција (ПСЖ и Монако). Во Германија е еден. За Англија пак у ова нашево тинејџерско минато време пак важеше „големата четворка“. Сега веќе ни таа не постои, то ест со изменети тимови е. И за Италија никад немало дуопол, увек биле Јуве, Милан и Интер, а некад се и Рома и Лацио споменувани во тој круг на великаните.

Јуве испонамести... овај издоминира сеа на крај и затоа може да се стави веќе ко нешто ко што Баерн е во Немачка, но у тој втор ешалон на „брендови“ во Италија, Милан и Интер се буквално на исто скалило.

Исто што ко до пред ливерпулизирањето, Манчестер Јунајтед беше скалило над, па по него идеа Ливерпул, Челзи и Арсенал да ја комплетираат големата четворка. :D
Јас знам АМА, да те прашам да одвоиш два тима од Италија, кои ќе бидат тимовите? :)[DOUBLEPOST=1486497563][/DOUBLEPOST]
Па прочитај што пиша Хот АиЗ, 100 пати поголем бренд бил од Интер...
Да да, те сфаќам што сакаш да кажеш и не кур ми реплицирај така дрско сфе ќе ти ебам, разбра?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262


Викаат дека е возможно да се формира Европска лига. Реал и Барселона се ЗА. Нормално, сите лиги се против. Мене лично ич не ми се допаѓа оваа идеја. Веќе има ЛШ, а од 2018/19 со по четири екипи од Италија, Германија, Шпанија и Англија(што исто не ми се допаѓа).

Мое мислење е дека ќе се загуби шмекот на фудбалот но, парите го вртат светот, моментално ТВ-правата од ЛШ вредат 1.5 милјарди евра, додека од НФЛ 7 милијарди. Од друга страна од 2 милијарди спортски фанови 1.6 милијарди гледаат фудбал, а само 150 милиони американски фудбал.
Исто така тука е и Кина, која доколку продолжи со вртоглавите трансфери ќе почне да им краде се подобри и подобри играчи на европските гиганти.
Полека но сигурно се губи истиот. Прашање на време е кога фудбалов ќе стане на ниво на телевизија (како уред) кога се гледа чисто ради навика и ради реда без некоја внесеност во истото. Полека ќе почне да умира со ЕП и СП и новиве правила....не знам до 2030 дали би преживеал (шмекот на) фудбалот.

Најверојатно би изгледал комплетно спортивно. Ако не 2030, тогаш 2040/50 ќе изгледа сигурно сосема различно со една главна лига со 20 екипи, и лига б, лига ц и слично. (нели во лигиве би играле микс од најјакиве лиги а поединечните национални првенства нема да постојат. Рушење на границите and shit)
(Што од друга страна колку и да сметам дека умира фудбалот.....може да биде и не така лоша работа.кој знае..)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ти и Кобе рипнавте ко хиени да го браните Интер само затоа што сте фанови на истиот, ја се кладам дека сите други што се неутрални фанови ќе се согласат дека Милан > Интер. Интер е непостоечки клуб, исто како Арсенал.
:pos:
Toa e фан на Челзи коа ќе почне да објаснува за фудбал а истиот почнал да го прати спортов у 2007ма година.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Јас знам АМА, да те прашам да одвоиш два тима од Италија, кои ќе бидат тимовите? :)[DOUBLEPOST=1486497563][/DOUBLEPOST]
Да да, те сфаќам што сакаш да кажеш и не кур ми реплицирај така дрско сфе ќе ти ебам, разбра?
Па тоа ми е муабетот, не можам да одвојам два тима у Италија. Или е еден или големото трио. Исто ко во Турција, не моеш да одвоиш два од трите најпознати. :icon_mrgr:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Па тоа ми е муабетот, не можам да одвојам два тима у Италија. Или е еден или големото трио. Исто ко во Турција, не моеш да одвоиш два од трите најпознати. :icon_mrgr:
Во ред Нињо, хипотетички, ти ставаат пиштол на глава и ти викаат да одбереш два најјаки тима од Италија според тебе ќе му кажеш „абе не можам два, само три“ или ќе одбереш? :D
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Во ред Нињо, хипотетички, ти ставаат пиштол на глава и ти викаат да одбереш два најјаки тима од Италија според тебе ќе му кажеш „абе не можам два, само три“ или ќе одбереш? :D
Сакав и да пишам ова со пиштолов, бем му матер ако ми стават пиштол на глава ќе одберам Лацио и Чезена, само да се два и да се спасам. :icon_lol:

Шала на страна, Интер и Милан се буквално на исто скалило на „бренд“ според мене. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.818
И со право, непостоиме.
ОК не постоите некое време. Но кога се разгледува историски целосна статистика, тие се двата тима.
Не гледам многу простор за релативизирање при вакви муабети. Статистиката го дава одговорот (освоени КШ,ЛШ, ПЛ...).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom