Фудбалски вести

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Кој се гомнојадци Фифа/Уефа?
уефа правеле проценка за организација на Европско првенство. Потенцирани се недостатоци. Домашните гомнојадци тој извештај го користат за да претстават дека стадионот е срање. Е не е срање. Ќе се организира финале на Супер Куп и секој што одел на стадион во 90ти и 2000-2010 сон му беше стадионот да се дооформи и да го добие овој изглед. Тоа ти е ко ти да живеш во куќа лепенка и конечно да добиеш цела куќа и да си ја подновиш и ја да дојдам да ти викам купатилото ти е мало дворот не ти е среден без да ти кажам честито нова куќа! Е тоа пријателе е јадење г****.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Јас не ни знам зошто уопште се организира овде , не заслужува Македонија да и се деси нешто добро само заради што вакви гомнојадци ќе бараат игла во сено.

Недај боже па владата да направеше светски стадион од 400 милиони евра што ги исполнува сите критериуми и услови , тогаш муабетот ќе беше непотребно трошење , недомаќини луѓе трошат 400 милиони за стадион што дали еднаш ќе се исполни на годишно ниво , гниди , крадци итн.

Наместо да се радуваме што и покрај пропустите успеале да издејствуват вакво натпреварување да се игра овде , македонците серат како ќе немале доволно влезови , паркинзи , курци палци , а дали 10 % од нив ќе се на стадионот со оглед на цените на картите. Али јебига , таа "одредена" маса на луѓе ќе јаде гомна за се добро шо се дешава во државата , нормално бидејки не им оди во полза.
Сигурно УЕФА за таа 2017 година има планирано да се игра Суперкупов на Балканот.Со оглед на тоа што нашиов стадион е прилично најнов на Балканов а и бараат стадион до кај 40.000 претпоставувам,нашиот е најблиску до решението што они го бараат.Сите што јадат гомна за стадионот се водат од коментарот што го даде УЕФА при кандидатурата за Европско првенство.Факт е дека стадионот има пропусти за организирање на ваков настан али чим дале организација значи нашиве се обврзале да ги средат сите пропусти.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
уефа правеле проценка за организација на Европско првенство. Потенцирани се недостатоци. Домашните гомнојадци тој извештај го користат за да претстават дека стадионот е срање. Е не е срање. Ќе се организира финале на Супер Куп и секој што одел на стадион во 90ти и 2000-2010 сон му беше стадионот да се дооформи и да го добие овој изглед. Тоа ти е ко ти да живеш во куќа лепенка и конечно да добиеш цела куќа и да си ја подновиш и ја да дојдам да ти викам купатилото ти е мало дворот не ти е среден без да ти кажам честито нова куќа! Е тоа пријателе е јадење г****.
Ја незнам некој што пред да искочи извештајот рече дека е лош.Дури и по извештајот, стадионот за мене е сосема доволен за фудбалот кај нас.
Смешното беше што стадионот беше претставен како перфектен, и коа искочи проценката од уефа очигледно не е. Значи они се гомнојадците а не ние.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Зборот ми беше на мене за тие по фб , кои бараат влакна во супа за да пробат да го омаложуваат настанот. Точно дека има пропусти кои се договорија да ги санираат до 2017 , мада не е до толку црно за да неможе да се одигра еден европски супер куп.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ја незнам некој што пред да искочи извештајот рече дека е лош.Дури и по извештајот, стадионот за мене е сосема доволен за фудбалот кај нас.
Смешното беше што стадионот беше претставен како перфектен, и коа искочи проценката од уефа очигледно не е. Значи они се гомнојадците а не ние.
перфектен во Катар. Сега тој што е на чело на тој проект нормално дека ќе збори така...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ПСЖ се ослободени од ФФП санкциите кои ги добија пред некое време. Некој Белгиец нашол дупка во дел од ФФП регулативата каде што се кршеле човековите права :pos:
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Кривична пријава за Велинов, се обидел да го „намести“ мечот меѓу Силекс и Металург

прв случај во Македонија т.е. прв евидентиран. Велинов вика кај ме најдовте баш мене :)
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Брутус го откри подфорумов, отидовме јабана. :D

Не е проблемот во тоа што ќе се организира купов кај нас, убаво е тоа се. Проблемот е тоа што вие од партиските штабови ја пренесувате информацијата како не знам што да сме добиле. Пробувате да ќарите некој политички поен +. Мислите дека ако се одржи натпреварот кај нас ние народот ќе заборавиме на какво ниво е сведен фудбалот во нашата библиска земја.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
ВИЕ...јас сум еден човек не мора да ме персираш а тоа со штабови веќе станува излитено. исто ко да кажам дека ВИЕ од партиските штабови пробувате да го минимизирате успехот на ФФМ и Македонија.
Врати се три страни назад (не е многу) коментирав откако еден член напиша дека стадионот бил субстандарден после веста дека може супер купот ќе се организира кај нас и после уште еден коментар дека Скопје е вукојебина. Два дена подоцна УЕФА ја додели организацијата. Завршена приказна. Сега доволно е ете бегло да ја пренесеме веста никој да не се израдува што најјаките два клуба од Европа ќе дојдат 2017 тука. Сите молкум да ја примиме оваа информација, да се потсетиме дека нема доволно вециња на стадионот дека клубовите се слаби благодарение на немањето на стратегија и од европски прваци станавме земја со мизерни клубови и репрезенатација и така натака. Немој случајно еден ден да славиме ваква вест.
Сега кажи ми која логика ти личи попартиска? Твојата или мојата? Да не се израдуваш дека ќе се гледа добар фудбал макар еден ден според мене значи дека си премногу партиски оптоварен.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ахам (y)

За тоа дека си еден човек не знам. Активен си 24/7, ништо чудно профилот да е користен од повеќе фаци.
За мене ова не е успех. Јас по успех го подразбирам тоа што го направи БИХ, тоа што го прави Исланд, Словачка, Северна Ирска на овие квалификации. Кога можат они да вадат такви резултати не гледам зошто не би можеле и ние. А ова што ќе организираме еден натпревар дефинитивно не е успех.
И само ние како нација може да славиме за ова. Сигурен сум дека во Норвешка и Грузија не се крева толку фама поради тоа што и они ќе бидат домќини на вакво нешто. Само ние креваме толку многу врева за глупости. А како што гледам голем дел од народот не знае ни што преставуваа супер купот. Ќе играле двата најдобри европски клуба, ако подразбираш дека Севиља е најдобар европски клуб тогаш ок.
Ќе дојдат ќе изиграат еден ревијален натпревар без никакво значење и ќе си отидат. Ние ќе бидеме сведоци на тоа и послем тоа пак се ќе биде по старо. Ќе не пердаши кој ќе стигне, ама ФФМ и власта ќе се фалат дека Македонија била домаќин на СУПЕР КУПОТ.

PS. Не враќај веќе, ни ја не враќам. Да не ја унишитме темава со политика.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
ВИЕ...јас сум еден човек не мора да ме персираш а тоа со штабови веќе станува излитено. исто ко да кажам дека ВИЕ од партиските штабови пробувате да го минимизирате успехот на ФФМ и Македонија.
Врати се три страни назад (не е многу) коментирав откако еден член напиша дека стадионот бил субстандарден после веста дека може супер купот ќе се организира кај нас и после уште еден коментар дека Скопје е вукојебина. Два дена подоцна УЕФА ја додели организацијата. Завршена приказна. Сега доволно е ете бегло да ја пренесеме веста никој да не се израдува што најјаките два клуба од Европа ќе дојдат 2017 тука. Сите молкум да ја примиме оваа информација, да се потсетиме дека нема доволно вециња на стадионот дека клубовите се слаби благодарение на немањето на стратегија и од европски прваци станавме земја со мизерни клубови и репрезенатација и така натака. Немој случајно еден ден да славиме ваква вест.
Сега кажи ми која логика ти личи попартиска? Твојата или мојата? Да не се израдуваш дека ќе се гледа добар фудбал макар еден ден според мене значи дека си премногу партиски оптоварен.
Најјаките 2 клуба од Европа ќе дојдат кога ќе се игра финале ЛШ, тука е најјакиот клуб од Европа со многу веројатно некоја просечна екипа. Не дека е нешто битно, само да те исправам, те излажале малце. :P

Супер е што Скопје доби можност да биде организатор бидејќи ќе дојде шампионот на Европа, ќе дојде најјакиот фудбалски тим од сезоната 2016/17, ќе дојдат дел од најјаките фудбалери во Светот, и голем дел од Македонците ќе добијат шанса да го гледат својот омилен тим во живо, без да патуваат преку 2000 километри. Aрно ама не е "најголемиот настан во Македонија до сега" од проста причина што мечот може да биде ревијален, старт на сезоната е, на почеток на Август ќе се игра, играчите се далеку од најдобрата форма и да, иако е трофеј, е меѓу најнебитните во фудбалот. :) Сепак, убаво е да се почне од некаде, јас лично се радувам на Суперкупов, посебно ако Јунајтед освои ЛШ во 2017, ќе дојдам пеш до Скопје ако треба. Муабетот е само дека не е толку големо, дека не е финале ЛШ, или меч од Европско Првенство.

За стадионот, реално ни ваков не заслужува нашата ебана репрезентација. Стадионот за наши услови е супер, ама факт е дека од УЕФА не одјебаа кога аплициравме за натпревар од ЕП 2020. Никој не вика дека не го бива стадионот, само дека има недостатоци и не гледам кој е проблемот да се прифати дека уште не е на Евопрско ниво. Или можеби оти е дограден во времето на ВМРО? Да, го добивме Суперкупов, ама меч од едно ЕП е 100 пати побитен од ваква утакмица, која се игра на почеток на Август и која многу често не е кој знае колку сериозно сфаќана од големите фудбалски екипи. :)

И да, факт е дека и ова се користи за политички поени, не за џабе дојде ти на подфорумов. :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мора да сфатите дека стадион се прави еднаш а не да се доградува, досредува на секои 5 години. Затоа планот да се реновира Енфилд пример беше спреман 3 години ако не и повеќе а не „сакаме стадион, еве ви слика од Вембли и направете го ваков“ а буџет имаат ко јас у средно што имав за излагање.

Мора да се тргнеме од тоа „битно е да се гради“ и да дојдеме до „квалитет пред квантитет“. Подобро да почекавме уште 3-4 години, да се одвојат повеќе средства па да можеме да конкурираме и за посериозни натпреварувња одколку да имаме стадион за пар месеци што се вика и да го имаме овој куп сега и следен пат во другиот век.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Суперкуп на Европа бил ревијален натпревар, смешки.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.867
Најлошо од се е тоа што супер купов се најавува како некоја голема победа за македонскиот фудбал.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Мора да сфатите дека стадион се прави еднаш а не да се доградува, досредува на секои 5 години. Затоа планот да се реновира Енфилд пример беше спреман 3 години ако не и повеќе а не „сакаме стадион, еве ви слика од Вембли и направете го ваков“ а буџет имаат ко јас у средно што имав за излагање.

Мора да се тргнеме од тоа „битно е да се гради“ и да дојдеме до „квалитет пред квантитет“. Подобро да почекавме уште 3-4 години, да се одвојат повеќе средства па да можеме да конкурираме и за посериозни натпреварувња одколку да имаме стадион за пар месеци што се вика и да го имаме овој куп сега и следен пат во другиот век.
Квантитет што имаме па... :D

Додуша имаме, 100 теренчиња низ цела Македонија, овој кај нас не се ни користи, се игра на стадионот кој веќе го имавме, а овој е дом на милион змии ваљда, со оглед на тоа што тревите се до пречката пораснати. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom