Фудбалот во Кина

  • Креатор на темата Џонтра Волта
  • Време на започнување

Кој е вашиот омилен клуб


  • Вкупно гласачи
    73
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
изгледа ќе постават селари кап во Кина во скоро време има најави :icon_lol:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.473
Поени од реакции
16.080
Знаев дека не е Кинез уште пред да кликнам. Немаат они имиња со три збора, па и посебно со Lee. За Корејци/Јапонци е тоа...

А и Џони мислеше на овој, го знам од Бундес

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Son_Heung-min
Jet Lee, Bruce Lee од Јапан да не се случајно? :P:cool:[DOUBLEPOST=1483835387][/DOUBLEPOST]



Еве ја нашата легенда. :D
Ууууу да кажеш дека Кореец и Кинез се исто ке те убијат :P
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Jet Lee, Bruce Lee од Јапан да не се случајно? :P:cool:[DOUBLEPOST=1483835387][/DOUBLEPOST]

Ууууу да кажеш дека Кореец и Кинез се исто ке те убијат :P
Не е ова Парк ако мислиш на него. Се работи за Dong Fangzuo, кинескиот Батистута :D
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.473
Поени од реакции
16.080
Не е ова Парк ако мислиш на него. Се работи за Dong Fangzuo, кинескиот Батистута :D
Леле каква статива си личат со Парк, инаку да се сеќавам го имаше на ФМ 2007 у Б тимот на Манчестер :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.878
Поени од реакции
84.182
Не е ова Парк ако мислиш на него. Се работи за Dong Fangzuo, кинескиот Батистута :D
...мене ми личат....да не беше постов уште ќе мислев дека постот е на заебанција стаен демек хехе Парк е кинез...
...добро бе овој го знаеле од дома дека игра фудбал? Најсериозно не ми текнува дека овој уопште постоел..
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
...мене ми личат....да не беше постов уште ќе мислев дека постот е на заебанција стаен демек хехе Парк е кинез...
...добро бе овој го знаеле од дома дека игра фудбал? Најсериозно не ми текнува дека овој уопште постоел..
CC3mgDTWAAAM7AY.png
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Неможе жучо без ориз, прва прилика сите тие стадиони комплекси ќе ги праат полиња со ориз.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
"But unfortunately for Rong, the Chinese government has decided to crack down on what it calls “irrational investment” in overseas players. It fears CSL club owners, many of whom are heavily indebted property developers, are paying far too much for foreign players and that China could become a dumping ground for overpriced players who cannot make it at the top level in Europe.

Chinese officials worry that these purchases do little to boost the development of the local game or improve the prospects of the poorly performing national team, which recently suffered a humiliating home defeat to war-torn Syria and is ranked 81st in the world. Despite the huge sums spent on foreign players, revenues generated by the local league are paltry, raising questions about the sustainability of the current boom.

Under the new rules, Chinese teams can only field three foreign players in a match, clubs must reserve 15 per cent of their expenditure for youth training and will face penalty fees if they are deemed to have spent too much on individual transfers. The Chinese Football Association also wants clubs to undergo third-party audits, with insolvent teams expelled from the league.

“There is definitely concern about Chinese football clubs spending ridiculous amounts of money buying foreign players,” said Chen Long, an economist at Gavekal Dragonomics, a Beijing-based research company."

Тука ја има целата статија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom