Фирма во Словенија

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ако на некој му затреба работник нека смета на мене, доаѓам одма! Немам бугарски пасош ама ако може со Македонски тогаш доаѓам веднаш, би работел било што! :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Болварски пасош на .!.
Нека си ги напикаат отпозади тие што земале до сега, сега и ние и тие ќе работиме у толку за нив посакуваниот запад, но јас не се декларирам како болвар.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Чекај сега како што разбрав отвараш фирма у Словенија и со тоа добиваш работна дозвола у европска унија а придонесите ги плакаш во Словенија,е сега парашањето ми беше дали со таа работна дозвола може да работам во Финска да речеме, ако е некој добро запознаен нека пише,
Со фирмата у Сло потпишуваш фиктивен договор со оној што ќе те вработи во Финска и почнуваш легално со работа. Работава е што како ЕУ членка Словенија може секаде да праќа размена на работници. Како што гледам се е фиктивно и кај нив, не се за џабе дел од Балкан. Автоматски можеш преку фиктивни договори за квалификација и доквалификација да шалташ работници преку Словенската фирма. Ти треба измислен договор и човек во земјата во која сакаш да одиш, другото е се легално.
Првите 6 месеци само едно странско лице, после 6 месеци другаров ми рече дека можел колку сака да вработи. Се разбира секој ќе си го плаќа 500 евра придонесот во Сло за да може да си ја зачува работната дозвола. Кога веќе ќе си потпише договор со земјата во која сака да замине, ќе го раскине овој во Сло и прекинува со наплата на придонеси.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Болварски пасош на .!.
Нека си ги напикаат отпозади тие што земале до сега, сега и ние и тие ќе работиме у толку за нив посакуваниот запад, но јас не се декларирам како болвар.
Не мораш, ние се декларираме како ГОЛТАРИ:D
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Браво за темата Леандра, ако ми успее финтава, имаш частење од мене;):cuc:
Гледам дека има и такви кои веќе работат по овој модел, ги разгледав и линковите кои ги споделивте овде.
Имам неколку прашања, па ќе ве замолам за одговор од прва рака вас кои имате искуство (ако не сакате тука, пишете ми на ПП):

1. Колку минимум лица треба да има вработено фирмата? Дали може во прво време да фигурирам само јас, па потоа постепено и некој друг оттука? И колку минимум словенечки државјани треба да имам вработено?

2. Спомнавте некои месечни придонеси од 500 евра. Дали истата таа сума ја плаќа секој, или висината на придонеси се разликува во зависност од видот на фирмата и дејноста?

3. Кога веќе ќе се добие работната дозвола, не ли е малку ризично да се даде фиктивен договор на увид од Финска, Норвешка или било која друга ЕУ земја? Не за друго, нема ли да проверат податоци...? Ќе свртат број, е-мејл и ќе те провалат.

4. Какви се тие лекарски прегледи на кои човек треба да оди пред да добие работна дозвола? Или се работи за чиста формалност?

Ви благодарам на помошта:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Браво за темата Леандра, ако ми успее финтава, имаш частење од мене;):cuc:
Гледам дека има и такви кои веќе работат по овој модел, ги разгледав и линковите кои ги споделивте овде.
Имам неколку прашања, па ќе ве замолам за одговор од прва рака вас кои имате искуство (ако не сакате тука, пишете ми на ПП):

1. Колку минимум лица треба да има вработено фирмата? Дали може во прво време да фигурирам само јас, па потоа постепено и некој друг оттука? И колку минимум словенечки државјани треба да имам вработено?

2. Спомнавте некои месечни придонеси од 500 евра. Дали истата таа сума ја плаќа секој, или висината на придонеси се разликува во зависност од видот на фирмата и дејноста?

3. Кога веќе ќе се добие работната дозвола, не ли е малку ризично да се даде фиктивен договор на увид од Финска, Норвешка или било која друга ЕУ земја? Не за друго, нема ли да проверат податоци...? Ќе свртат број, е-мејл и ќе те провалат.

4. Какви се тие лекарски прегледи на кои човек треба да оди пред да добие работна дозвола? Или се работи за чиста формалност?

Ви благодарам на помошта:)
1. Ти и словенечката сметководителка. Ова е веќе разработена шема и они си ја знаат работата. Мора да има Словенец во фирмата, а тоа е оној што ќе ти ја отвори, во овој случај сметководителот. После 6 месеци може да дојде и друг Македонец во твојата фирма.
2. Како кај нас што е минимална плата од 8050денари плус придонеси од околу 7000денари, така и во Словенија има загарантиран мин, кај нив е 500евра минималец кој мораш да го поминеш низ сметка.
3. Кој може да докаже дека тебе не те ангажирал вујко ти да му ја молерисуваш куќата? Не е нешто нелегално тоа па да те плаши или некој да те проверува. Тоа е да имаш црно на бело ако има контрола. Лист хартија искуцан на компјутер потпишан од твоја страна и од страна на лицето кое те прима во Шведска да речеме. Ти си секако кај него во прво време, молерисуваш :)
4. Формалност, истите прегледи што се и кај нас задолжителни. Плаќаш и добиваш лекарско.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Декларирај се како сакаш, тоа си е твое право. И нареден пат, не мора у множина да збориш ;)
Види сега, ако бугарските пасоши се болварски, какви се нашите?!
Какви-такви преку тие пасоши луѓето бркаат работа надвор, за разлика од нас кои дремеме овде затворени.
Повеќето не земаат друг пасош затоа што сакаат, туку од мака, да излезат од оваа гето-држава.
Многу лесно е да осудуваш, потешко е да сочувствуваш со луѓето. ;)
Во множина зборував затоа што декларативно пола Македонија демек ја осудуваат праксава, а си имаат бугарски пасоши, за не дај Боже (е од тоа лицемерство ми се гади).

Оффтопик, темата е за Словенија и добро што се постави:) Баталете ги Бугарите.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Види сега, ако бугарските пасоши се болварски, какви се нашите?!
Какви-такви преку тие пасоши луѓето бркаат работа надвор, за разлика од нас кои дремеме овде затворени.
Повеќето не земаат друг пасош затоа што сакаат, туку од мака, да излезат од оваа гето-држава.
Многу лесно е да осудуваш, потешко е да сочувствуваш со луѓето. ;)
Во множина зборував затоа што декларативно пола Македонија демек ја осудуваат праксава, а си имаат бугарски пасоши, за не дај Боже (е од тоа лицемерство ми се гади).

Оффтопик, темата е за Словенија и добро што се постави:) Баталете ги Бугарите.
Види ваму, речиси сите што ги знам а се у постапка за добивање пасош не се луѓе кои немаат за јадење. Туку луѓе кои земаат околу 20.000 денари плата. Им биле тие пари малце, па сакале поише, бре мајката.
Друга работа, болварските пасоши засекогаш ќе останат болварски зашто тие се искористуваат за сосема други цели, подмолни цели, лицемерни цели, лицемерие од кое ти се гади.
Јас не можам да сочуствувам со таквите луѓе, жалам.

Со овој начин, и тие што имаат болварски пасош и тој со македонски пасош ќе дремат по скелиња на згради, ама тој со македонски пасош не бил понижуван и исмејуван од некои службеници кои си лечат комплекси над македонци или благонадежни болвари.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Пуста политика не се може без неа....:(
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Пријателке паметна идеја е ова на сличен начин и јас имав можност за оваа варијанта да извадам фирма во Чешка али најголемиот проблем е што мора да платиш данок пензиско здраство .. за да можеш повторно да добиеш виза ако имаш заостанет долг не ти дават .. Ако е ова некое друго искуство сподели може и јас ке се залагам лично .. поз
Ajde pisi kako e vo Ceska za vadenje firma porano bese vadis firma i za nekoe vreme dobivas ceski pasos ama go ukinaa ova kolku se davackite , citam deka ima mnogu rabota vo Praga t.e mnogu mala stapka na nezaposlenost



Sto znam ova so otvaranje firma vo Slovenija spored mene ne e bas pametna ideja zosto pa imas davacki sto moradase platat sekoj mesec 500 eura se misli najverojatno za plata +zdravstveno i socijalno imas knigovoditel 100 -200 eura vece odi nakaj 600 eura... ne veruvam deka nema uste nekoja davacka ...a sto pravime ako nemoze da najde rabota vo prvite 3-4 meseci davackite se zgolemuvaat ti nemozes da gi platis pa moze i da te gonat za neplateni davacki sprema drzavata
--- надополнето: 16 август 2012 во 02:34 ---
Ако на некој му затреба работник нека смета на мене, доаѓам одма! Немам бугарски пасош ама ако може со Македонски тогаш доаѓам веднаш, би работел било што! :D

Da imas zanat i da znaes dobro da go rabotis ne ti treba nikoj pasos ...Ako si cital postovi na kano-eko sistemi kako bil vo Grcija i rabotel bez bugarski pasos ce ti bide jasno sto zboruvam ama toj ima znaenje i zanat sto se ceni
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Da imas zanat i da znaes dobro da go rabotis ne ti treba nikoj pasos ...Ako si cital postovi na kano-eko sistemi kako bil vo Grcija i rabotel bez bugarski pasos ce ti bide jasno sto zboruvam ama toj ima znaenje i zanat sto se ceni
Јас имам неколку занаети, ама каде и да побарав работа во странство било преку интернет било преку некој пријател сите ми бараат бугарски пасош, никој не сака со Македонски пасош да се малтретира бидејќи големи биле трошоците за да можеш да добиеш работна виза, а за на црно пак никој не сака главата да си ја стави во торба.

Татко ми три години по ред оди на сезонска работа во Романија од Март до крајот на Април или почетокот на Мај со Македонски пасош и додека Романецот да им среди работна виза за тие 2 месеци најмалку 3 недели порано се шетаат низ Романската амбасада во Скопје додека да им ја одобрат визата, и тоа ако не фрли Романецот некоја пара тешко на сите дека ќе им дадат, а тие што одат со Бугарски пасош не се замараат ни со виза ни ништо, одма тргнуваат и можат уште другиот ден да почнат со работа... Тоа е предноста на Бугарскиот пасош. Ти ако сакаш имај и 100 занаети ако никој не се нафаќа да те прими со Македонски пасош џабе ти е се.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Јас имам неколку занаети, ама каде и да побарав работа во странство било преку интернет било преку некој пријател сите ми бараат бугарски пасош, никој не сака со Македонски пасош да се малтретира бидејќи големи биле трошоците за да можеш да добиеш работна виза, а за на црно пак никој не сака главата да си ја стави во торба.

Татко ми три години по ред оди на сезонска работа во Романија од Март до крајот на Април или почетокот на Мај со Македонски пасош и додека Романецот да им среди работна виза за тие 2 месеци најмалку 3 недели порано се шетаат низ Романската амбасада во Скопје додека да им ја одобрат визата, и тоа ако не фрли Романецот некоја пара тешко на сите дека ќе им дадат, а тие што одат со Бугарски пасош не се замараат ни со виза ни ништо, одма тргнуваат и можат уште другиот ден да почнат со работа... Тоа е предноста на Бугарскиот пасош. Ти ако сакаш имај и 100 занаети ако никој не се нафаќа да те прими со Македонски пасош џабе ти е се.
baraki nesto za rabotna viza naidov na ovaj dobar komentar so koj potpolno se slozuvam pred 2-3 nedeli na svoja koza pocuvstvuvav kolku se moznostite so mk pasos,ednakvi na nula.I kapak na se imam validen sertifikat ama so mk pasos nisto ne biva:(

konkretno dali nekoj ima vadeno viza vo ceska ambasada vo sk kolku e sigurno imam najdeno rabotodavec koj ke mi pusti dokumenti od tamu a vizata da ja izvadam tuka po malil mi napisaa deka moze i dokumenti raboten dogovor,potvrda od biro,kaj ke si smesten.i slicno no dali ima nekoj da spodeli iskustvo konkretno so ova za vremetraenje i procent na izdavanje .

znaci ako ima nekoj neka pise za drugi ambasadi i ne mora fala:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
baraki nesto za rabotna viza naidov na ovaj dobar komentar so koj potpolno se slozuvam pred 2-3 nedeli na svoja koza pocuvstvuvav kolku se moznostite so mk pasos,ednakvi na nula.I kapak na se imam validen sertifikat ama so mk pasos nisto ne biva:(

konkretno dali nekoj ima vadeno viza vo ceska ambasada vo sk kolku e sigurno imam najdeno rabotodavec koj ke mi pusti dokumenti od tamu a vizata da ja izvadam tuka po malil mi napisaa deka moze i dokumenti raboten dogovor,potvrda od biro,kaj ke si smesten.i slicno no dali ima nekoj da spodeli iskustvo konkretno so ova za vremetraenje i procent na izdavanje .

znaci ako ima nekoj neka pise za drugi ambasadi i ne mora fala:)
Немаат трошоци за да не вработат со мак пасош странците. Разликата со бугарски пасош е што они веднаш можат да почнат со работа, а кај нас има време на чекање поради документација и амбасади. Ако на некој му треба веднаш работник нема да ве вработи. Ако на некој му треба после 2/3 месеци тогаш може да ве вработат. За виза од Чешка незнам али имаш на секоја амбасада кај нас што ти треба документација за било каква виза. Чим имаш работен договор со Чешка фирма, нема амбасада која нема да ти даде работна виза. Постапката е во зависност од документацијата. Ако ги имаш сите документи, чекањето е месец ипол / два преку сила. Ако ти бараат дополнителен документ сето се пролонгира за уште две/ три недели. Работодавецот нема ни трошоци, ни трчања(зависно од земјата, претежно немаат освен некој документ дополнително ако не им бараат). Ти праќа договор за работа, ти мораш да пријавиш место на живеење, во договорот мора да стои висина на плата и време се разбира таа да е доволна за земјата во која одиш, евентуално познавање јазик од прв степен ако не ти треба јазик дополнителен и за тебе некои документи дипломи, извод на родени, државјанства такви ствари. И после два месеци добиваш виза на три месеци од амбасада, па кога ќе отидеш во земјата имаш продолжување на визата, веднаш треба да се упатиш кон општината каде има посебен сектор за странци кои работат на продолжување. Тие се трчкањата околу македонски пасош. И секој оној кој ве лаже дека за нас имаат незнам какви проблеми да не вработат насмејте му се. Единствена кочница е што ние веднаш неможеме да почнеме со работа. Туку ни требаат околу 3 месеци да средиме документација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom