Фирма во Словенија

Член од
22 јули 2010
Мислења
778
Поени од реакции
447
Ако мене ме прашуваш, за живеењето е супер, стига-престига сите трошоци се покриват, а остануваат уште мноогу плус, ако те интересира нешто плус, прашај во порака
 
B

Blacks

Гостин
Како што разбрав, треба само да се плаќаат придонесите во фирмата во Словенија за да може да се работи во на пример Швајцарија? Со други зборови дали во Швајцарија, освен тоа што ќе се престојува легално, ќе може и легално да бидеш пријавен на работа таму, пошто нели веќе лицето е пријавено во Словенија на работа, па ќе треба да се плаќаат придонеси и на двете места?

IM CONFUSED!!! :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Slovenija poleka ama sigurno propaga,isto sranje kako Grcija,mnogu drzavni paraziti i nabildani plati vo javna administracija,fabriki se zatvaraat sekoj den,masovno propagaat mali i golemi pretprijatija. Nemaat nikakva sansa da se kurtulat ako ne gi sutnat pola zaposleni vo javniot sektor i da gi simnat platite na pola.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Slovenija poleka ama sigurno propaga,isto sranje kako Grcija,mnogu drzavni paraziti i nabildani plati vo javna administracija,fabriki se zatvaraat sekoj den,masovno propagaat mali i golemi pretprijatija. Nemaat nikakva sansa da se kurtulat ako ne gi sutnat pola zaposleni vo javniot sektor i da gi simnat platite na pola.
Никој не ни планира да работи во Словенија, муабетот е да се земе работната дозвола и да се работи на страна.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Za italija znam deka ne dozvoluva bajpas firmi,istoto vazi i za svajcarija i norveska(tie ne se ni vo eu). Mislam deka se sprema evropski zakon so koj ova ke se regulira,ako sakas da rabotis vo germanija,avstrija itn ke treba tamu da otvoris prestavnišvto i da plakaš nivni danoci i doprinosi. Ova ke go napravat zato sto mnogu damping ceni na uslugi se pojavuvaat na zapadnite pazari,zato sto mnogumina rabotat bas taka so bajpas firmi da si gi smalat troskovite. Ne znam dali e veke izglasan zakonot,ne sum siguren. Vo Italija se otideni i cekor ponatamu,ako zivees i rabotis tamu i kolata ke maora tamu da si ja registriras sto ke te cini 1500-2000 evra godišno samo za kolata.
p.s. prvi sto ke naebat to se transportnite firmi, ednocudo bugarski,rumunski,slovacki itn firmi dodeka trepnes ke ostanat bez rabota i ke mora da si otvorat prestavništva na zapadot,što znaci trošocite ke im se zgolemat najmalku za x5.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нека ги бапнат, така ќе се регулираат цените во транспорт, сега е нелојална конкуренција благодарение на Бугарите, Романците и Пољаците.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
778
Поени од реакции
447
за 1200евра отварам фирма комплет доколку нешто ве интересира може да прашате по порака
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вака оди процедурата. Си наоѓаш сметководител во Словенија (претежно сите ги отвараат овој тип на фирми), ти ја прави цела документација, гарантниот капитал од 7500 евра за отварање на фирма ти е фиктивен и те вработува. На мејл ти ја праќа документацијата за фирмата, а работната виза и дозволата за престој во рок од месец дена ги земаш од амбасада на Словенија кај нас.
Со фирмата во Словенија прикажуваш фиктивен договор со Шведска за работа. И фино лепо си одиш легално во Шведска и си работиш. Други Македонци можеш да примиш после 6 месеци во фирмата во Словенија и со договор да ги префрлиш во европските земји. Целата процедура чини 1000 евра.
Кога ќе си најдеш работа во ЕУ ќе си се снајдеш да го прекратиш овој работен договор и да добиеш договор од матичната земја пример Шведска. Ако за година дена не се снајдеш ..... врати се во Македонија, не те бива за надвор.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vo EU se tražat RABOTNICI,a ne diplomirani đabolebari po opštestveni nauki,na žalost ovie najvece gi ima kaj nas.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Vo EU se tražat RABOTNICI,a ne diplomirani đabolebari po opštestveni nauki,na žalost ovie najvece gi ima kaj nas.
Ама си негативен боже работата во ЕУ ќе ти ја земе некој. Да им дадеме можности и идеи на младиве, може некој ќе сака да си се снајде или ќе се распраша па ќе најде подобра солуција. Сигурно во ЕУ нема да бараат директорска позиција, се знае секаде се почнува од нула! Али таа нула во ЕУ се плаќа, кај нас не ни ја има за да почнат нешто.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ама си негативен боже работата во ЕУ ќе ти ја земе некој. Да им дадеме можности и идеи на младиве, може некој ќе сака да си се снајде или ќе се распраша па ќе најде подобра солуција. Сигурно во ЕУ нема да бараат директорска позиција, се знае секаде се почнува од нула! Али таа нула во ЕУ се плаќа, кај нас не ни ја има за да почнат нешто.
Hehe,poarno partiska kniska i državna rabota, a do togaš 24 časa dnevno od kladionica do kladionica. Rabotnici vo Makedonija nema veke. Samo partiski ležačišta ostanaa. Vo celo Skopje na prsti može da gi izbroiš tie sto nesto znaat i sakaat nešto da rabotat i imaat nekoj zanaet.A 99.99% pa se sve so diplomi a ne znaat guma da smenat na kola,ama gi znaat site kladionici vo gradot.
:D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Hehe,poarno partiska kniska i državna rabota, a do togaš 24 časa dnevno od kladionica do kladionica. Rabotnici vo Makedonija nema veke. Samo partiski ležačišta ostanaa. Vo celo Skopje na prsti može da gi izbroiš tie sto nesto znaat da rabotat i imaat nekoj zanaet.A 99.99% pa se sve so diplomi a ne znaat guma da smenat na kola,ama gi znaat site kladionici vo gradot.
:D
Не велам дека нема вистина во ова. Али ако таму некаде има барем едно дете што може да се снајде и да побегне од мизеријава сме направиле добро дело. Штета што не сме како албанциве па да се извлечеме сите нагоре. Кај нас еден заминува и затвора врати зад себе, немој случајно да дојде некој друг. Затоа и ќе си останеме такви мивки на Балканот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ако е вака како што кажувате, интересна работа, башка и изводлива. Значи имало и други алтернативи да му се дувни од тука легално а не само со бугарски пасош. То е само кој да си го тупи мозокот, полесно е да се кука и плука.
Ете сега има неколку начини за да заминтете во ветената земја.
Ај да видиме колку се за работа, колку само имаат желба за работа, а колку реално ве бива за работа.
После оваа информација која колку толку детално е опишана и не кошта којзнае колку скапо, очекувам пола форум да замини на печалба.
Одбројувањето почнува...
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Чекај сега како што разбрав отвараш фирма у Словенија и со тоа добиваш работна дозвола у европска унија а придонесите ги плакаш во Словенија,е сега парашањето ми беше дали со таа работна дозвола може да работам во Финска да речеме, ако е некој добро запознаен нека пише,
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Чекај сега како што разбрав отвараш фирма у Словенија и со тоа добиваш работна дозвола у европска унија а придонесите ги плакаш во Словенија,е сега парашањето ми беше дали со таа работна дозвола може да работам во Финска да речеме, ако е некој добро запознаен нека пише,
Колку што сум запознаен можеш во цела еу да работиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom