Фиксна протеза

Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Vcera mi gi izvadija protezite i mi zedoa mera za mobilna, denes mi stigna mobilnata proteza, ako moze da mi kazite kolku e potrebno da se nosi preku den ? za preku nokj znam deka treba celo vreme.
-Mi kazuvase doktorkata ama ne skapirav bash bash, ako moze pomos
И јас ги извадив пред месец дена и сега носам мобилни протези. Преку ден не мораш да ја носиш, јас само преку ноќ ги носам, и тоа наизменично, една вечер долната, а другата вечер горната протеза. Не можам во една ноќ и двете да ги носам. :toe:
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Да ве прашам нешто.
-Едната горна 2ка, не сака целосно да се исправи, иако ги носам веќе 2 години фиксните протези. И тоа со дисталниот дел е сосема на место, но со мезијалниот дел е малку закосена кон навнатре. А за место, има кај да се помести. Дали и на некој друг му се има случено ова или нешто слично со некој др заб?
-Друга работа, поврзана со истава двојка, е тоа што имам мала атрофија на тој дел од непцето,
односно малку ми е спуштена гингивата и покрива мал дел од забот, односно визуелно делува покус од другата 2ка. Тоа е нешто што го викаат уште и gummy teeth (како на сликава, само не до толку страшно) Како се средува тоа, дали е болна интервенцијата и каде може да се изврши ?
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Ок ај да прашам и нешто друго за кое се надевам ќе ми одговори некој. Докторката ми ги замени обичните гумички околу брикетите со метални жички. Која им е намената и дали воопшто има некоја поголема ефикасност од обичните гумички?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да ве прашам нешто.
-Едната горна 2ка, не сака целосно да се исправи, иако ги носам веќе 2 години фиксните протези. И тоа со дисталниот дел е сосема на место, но со мезијалниот дел е малку закосена кон навнатре. А за место, има кај да се помести. Дали и на некој друг му се има случено ова или нешто слично со некој др заб?
-Друга работа, поврзана со истава двојка, е тоа што имам мала атрофија на тој дел од непцето,
односно малку ми е спуштена гингивата и покрива мал дел од забот, односно визуелно делува покус од другата 2ка. Тоа е нешто што го викаат уште и gummy teeth (како на сликава, само не до толку страшно) Како се средува тоа, дали е болна интервенцијата и каде може да се изврши ?
Да, не значи дека сите заби ќе ти се исправат. И јас ги носев точно 2 години, не знам што не проба мојава ортодонтка, чистење забен камен, гуми, ластици, некои федери, ја викна дури и Жузелова да го види случајот, 20 стратегии смислија и не се помрдна долната двојка. За второво прашање, имам слушано дека се средува тоа и кај нас, а како иде постапката, колку чини и кој изработува не знам да ти кажам, може ќе се најде некој од форумов што минал низ тоа.
Ок ај да прашам и нешто друго за кое се надевам ќе ми одговори некој. Докторката ми ги замени обичните гумички околу брикетите со метални жички. Која им е намената и дали воопшто има некоја поголема ефикасност од обичните гумички?
Посилно стегаат и не се олабавуваат лесно со тек на време како гумените. Ама како што пишав погоре ни тоа не е знак дека ќе се среди проблемот :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Вистина ли е дека по вадењето на протезите се ставало/лепело нешто како жица од внатрешната страна на забите и дека таа жица се носела цел живот?:confused:
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Вистина ли е дека по вадењето на протезите се ставало/лепело нешто како жица од внатрешната страна на забите и дека таа жица се носела цел живот?:confused:
Да, вистина е. Мене кога ми ја вадеа фиксната протеза пред околу 2 месеца ми ставија жица од внатрешната страна на забите, од тројка до тројка се става жицата. На почетокот ми сметаше, едно два-три дена после се навикнав. Еве, денес не ја ни осеќам.:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да, вистина е. Мене кога ми ја вадеа фиксната протеза пред околу 2 месеца ми ставија жица од внатрешната страна на забите, од тројка до тројка се става жицата. На почетокот ми сметаше, едно два-три дена после се навикнав. Еве, денес не ја ни осеќам.:)
А таа цел живот се носи или има некое определено време?:)
 

M-M

Член од
21 ноември 2010
Мислења
206
Поени од реакции
58
Zdravo,
Sakav da prasham za preporaki za dobri ortodonti vo Skopje. Se mislam okolu vidot na protezite, najprvo gi sakav ovie lingual ama se predomisluvam poradi higienata, pa mi ostanuvaat keramickive ili obicnive.
Imam problem samo so gornite zabi, prednite mi se malce krivi, osmicite mi se izvadeni gore i ednata dole, a samo shto ja izvadiv i cetvorkata gore levo.
I ako moze da mi kazete nekoe info za cenite :) Fala odnapred.
P.S. Dali ima nekoj nekakvo iskustvo vo Stomatoloshka ordinacija Dental Art ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Zdravo,
Sakav da prasham za preporaki za dobri ortodonti vo Skopje. Se mislam okolu vidot na protezite, najprvo gi sakav ovie lingual ama se predomisluvam poradi higienata, pa mi ostanuvaat keramickive ili obicnive.
Imam problem samo so gornite zabi, prednite mi se malce krivi, osmicite mi se izvadeni gore i ednata dole, a samo shto ja izvadiv i cetvorkata gore levo.
I ako moze da mi kazete nekoe info za cenite :) Fala odnapred.
P.S. Dali ima nekoj nekakvo iskustvo vo Stomatoloshka ordinacija Dental Art ?
Металните се движат од 13.500 - 15.000 (секако дека можеш да најдеш и поефтино и поскапо), а керамичките се од 17.500, па уште една две илјадарки погоре. Се зависи кај кој стоматолог ги правиш.

Што се однесува до видот........, лингвалните се добри зошто не се гледаат, но @Ilumious се сеќавам дека ми рече дека за задржување кариес се први, а и прават проблем со говорот, што и стоматологот ми го потврди истото. Металните дејствуваат побрзо, зошто триењето е метал со метал, но затоа кога ќе се насмееш неубаво изгледаш. Керамичките (алал да му е на тој што ги измислил:D) ни се познаваат, ни ништо. Исто дејство имаат како металните, а се проѕирно бели............., плус во комбинација со бела жица, не се познава дека имаш протеза.

:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-M
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Дали ќе може да ми препорачате добар ортодонт во државна ?
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
ПО вадење на протезите, забите ми се ок наредени, али формата на поедини заби не ми се допаѓа. КАжете ми некое чаре за како да ги досредам забите , некое поевтино и не толку комплицирано. Али нејкам навлаки
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
ПО вадење на протезите, забите ми се ок наредени, али формата на поедини заби не ми се допаѓа. КАжете ми некое чаре за како да ги досредам забите , некое поевтино и не толку комплицирано. Али нејкам навлаки
Мислам дека имаше едни што се лепеа врз забите, да не те лажам, но мислам дека фасетки се викаа. Врз твојот заб ја лепат формата на одреден заб. Но нешто лошо во целата работа е што си ограничен во јадењето, т.е. треба да внимаваш што јадеш, да не нагризаш на нешто тврдо, па да се одлепи.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
ПО вадење на протезите, забите ми се ок наредени, али формата на поедини заби не ми се допаѓа. КАжете ми некое чаре за како да ги досредам забите , некое поевтино и не толку комплицирано. Али нејкам навлаки
Пломба, поевтино здравје.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Пломба, поевтино здравје.
Како, жити бога бе, пломба на предни заби? Ја колку што знам се ставаат на катници и предкатници и тоа одозгора, на џвакалната површина,кога нели ќе ти ги поправаат? Башка бојата на плобата ќе ми двои од бојата на природните заби
 

Kajgana Shop

На врв Bottom