Фан Клуб: Србија

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Да бе кога ви одговара тоа е провокација, ама кога не ви одговара наоѓате оправдувања.
Косово е независна држава со која раководат албанци т.е Косово е албанска држава.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Коа веќе го спомена ова, битно е и да се каже дека на српско знаме имаше напишано Будва. И тоа е своевидна провокација кон Црна Гора.
Само глуп човек може оваа да го напише..Ако јас како Македонец од Сиднеј можам да дојдам на утакмица на Македонија и напишам на знамето Сиднеј да ли тоа е провокација?
Значи ти си туп човек.
Има на куп знамиња на кои пишува градот од каде се навивачите,тоа е сосема нормално.
Од цел свет.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.861
Поени од реакции
11.482
Само глуп човек може оваа да го напише..Ако јас како Македонец од Сиднеј можам да дојдам на утакмица на Македонија и напишам на знамето Сиднеј да ли тоа е провокација?
Значи ти си туп човек.
Има на куп знамиња на кои пишува градот од каде се навивачите,тоа е сосема нормално.
Од цел свет.
Ироничен е типот. :D

Да бе кога ви одговара тоа е провокација, ама кога не ви одговара наоѓате оправдувања.
Косово е независна држава со која раководат албанци т.е Косово е албанска држава.
По стоти пат, во најмала рака е дискутабилен статусот на Косово како држава, па уште независна (можда во Уставот на Косово пишува дека е независна, ама де факто е далеку од тоа).
Интересното е што во Уставот на Косово нигде не се споменува зборот Албанци, туку само на едно место дека во Косово живеат албанската заедница и други заедници (меѓу кои и заедницата на косовските Срби-парафразирам да не вадам со исти зборови). Дури зборчето српски се употребува 3 пати, а албански 2 пати.
Како за споредба, во Уставот на РМ, уште во преамбулата пишува „македонскиот народ“.

Аналогијата ти е лабава, да не речам катастрофа. Пример, Кипар да го раководат Турците и сеа да кажеме дека Кипар е турска држава. Нејсе тоа, ако Косово е „албанска држава“, што не се спојат бе? :D

Воедно, ова е мојот последен пост како коментирам за оваа тема, здравје, во четврток нека ги соопштат санкциите па ќе коментираме пак тука, било каде. Да не испадне дека сум субјективен или не знам што, објективно гледано, двата тима заслужуваат подеднакви казни (за паричните не знам, Србија сигурно повеќе ќе плати), со тоа што натпреваров ќе се преигра од 1ва минута, на неутрален терен без гледачи, а и вториот натпревар очекувам да биде слично нешто. Е сега каде би се играло, пишав прееска, ваљда негде централна/западна Европа. Кај што нема или има минорен број Срби и Албанци. :D
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ај сега кога се се смири, да ми каже некој од албанците (гледам на темава се доста застапени) што славеа по градовите, всушност дали знаат зошто славатќ?
на пример јас да сум од Нов Зеланд и да видам онакво славење ке помислам дека биднале европски/светски шампиони...
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Најубаво ќе биде,мечот да се преигра некаде во Швајцарија:icon_mrgr:
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Само глуп човек може оваа да го напише..Ако јас како Македонец од Сиднеј можам да дојдам на утакмица на Македонија и напишам на знамето Сиднеј да ли тоа е провокација?
Значи ти си туп човек.
Има на куп знамиња на кои пишува градот од каде се навивачите,тоа е сосема нормално.
Од цел свет.
ти од Сиднеј си?
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Ај сега кога се се смири, да ми каже некој од албанците (гледам на темава се доста застапени) што славеа по градовите, всушност дали знаат зошто славатќ?
на пример јас да сум од Нов Зеланд и да видам онакво славење ке помислам дека биднале европски/светски шампиони...
Па има ги много,како да не ги има? Ги влечат корените од времето кога биле слуги на
ти од Сиднеј си?
Ха! Би сакал да сум,ама не сум.
Од куде сам ја само си ја знаем:)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Само глуп човек може оваа да го напише..Ако јас како Македонец од Сиднеј можам да дојдам на утакмица на Македонија и напишам на знамето Сиднеј да ли тоа е провокација?
Значи ти си туп човек.
Има на куп знамиња на кои пишува градот од каде се навивачите,тоа е сосема нормално.
Од цел свет.
А бре Балтазар, нареден пат коа ќе пишам таков пост ќе зеам и да нацртам, за паметните ко тебе разберат шо сакам да кажам.
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Ироничен е типот. :D



По стоти пат, во најмала рака е дискутабилен статусот на Косово како држава, па уште независна (можда во Уставот на Косово пишува дека е независна, ама де факто е далеку од тоа).
Интересното е што во Уставот на Косово нигде не се споменува зборот Албанци, туку само на едно место дека во Косово живеат албанската заедница и други заедници (меѓу кои и заедницата на косовските Срби-парафразирам да не вадам со исти зборови). Дури зборчето српски се употребува 3 пати, а албански 2 пати.
Како за споредба, во Уставот на РМ, уште во преамбулата пишува „македонскиот народ“.

Аналогијата ти е лабава, да не речам катастрофа. Пример, Кипар да го раководат Турците и сеа да кажеме дека Кипар е турска држава. Нејсе тоа, ако Косово е „албанска држава“, што не се спојат бе? :D

Воедно, ова е мојот последен пост како коментирам за оваа тема, здравје, во четврток нека ги соопштат санкциите па ќе коментираме пак тука, било каде. Да не испадне дека сум субјективен или не знам што, објективно гледано, двата тима заслужуваат подеднакви казни (за паричните не знам, Србија сигурно повеќе ќе плати), со тоа што натпреваров ќе се преигра од 1ва минута, на неутрален терен без гледачи, а и вториот натпревар очекувам да биде слично нешто. Е сега каде би се играло, пишав прееска, ваљда негде централна/западна Европа. Кај што нема или има минорен број Срби и Албанци. :D
Kosovo mozebi ne e priznata drzava no ne e del od srbija taka sto sekoj transparent so politicka pozadina treba da se kazni! :гомце:

Ako ne ti e jasno ke ti nacrtam
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.861
Поени од реакции
11.482
Ако Косово не е воопшто држава, тогаш што е? Некој си ентитет. Плус, самиот акт за сецесија од Србија е тотално нелегален. Исто ко сега Каталонија ако прогласа независност, па да се отцепи. Мада они бар ќе имаат референдум, во Косово немаше ништо.

Крај краева, каква врска има Косово со Албанија, повторно ќе прашам. Нели, ако веќе е држава, тогаш е различна држава со Албанија. Ако некој веќе има право да се буни за таа порака е Косово, не Албанија. Плус, такви транспаренти имало и во Грција и во Србија (во однос на Македонија), па гледам сите ги казниле до еден.

Плус, Федерацијата на Албанија се терети за ова : the display of an illicit banner. Значи не спомнува политичка провокација или друго нешто. Е сега не знам во тој нивен Правилник како е ова уредено. Еве ја одредбата од UEFA Disciplinary Regulations што е повредена.
the use of gestures, words, objects or any other means to transmit any message that is not fit for a sports event, particularly messages that are of a political, ideological, religious, offensive or provocative nature.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Кому му е гајле дали Косово е Србија или Марсовија , тоа е политичка парола и за тоа ќе треба да се казни Србија.

Исто како што не им е гајле во кој дел на Балканот абанците се автохтони.

Тоа е политика и нема врска со фудбалот.

Србите ги провоцираа албанските играчи уште пред да видиме ние во телевизија, односно можеби над 1 час пред да започне мечот. Им се пееше уби уби уби шипт‘ара.

Еве снимка (2:20 , 4:40 , 5:20 сеуште не влегле гледачите, но песните на омраза и навреда тука се)
8:25
8:57
9:45


 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.861
Поени од реакции
11.482
Ако де фино, песни на омраза и навреда. Не гледам дека ФСС се терети за такво нешто. А кажи ми, во Албанија и Косово никогаш не се пееле вакви песни против Срби, Македонци, каури и што и да е у принцип (пошто многу ствари можат да бидат протолкувани како омраза и навреда)? Постои нешто што се вика практика, т.е. ако веќе претходно толерирале такви дејствија, дека и во иднина ќе ја следат таа практика. Во спротивно, тоа значи дека правдата се спроведува селективно. А јас не се сеќавам Албанија (ај Косово 5 утакмици дали имаат изиграно) дали била некад казнета. Или еве, да не биде дека само Албанците ги таргетирам, во Македонија биле пеени слични песни. ФФМ биле казнети заради тоа? Можеби да, парично.

Тоа се' уште не го менува фактот дека беше пуштено беспилотно летало кое носеше знаме (а можеше да носи еден куп други ствари) на кое имаше јасна политичка пропаганда/провокација и тоа не само кон Србија, туку и кон Македонија, Црна Гора и Грција. А вие, Албанците на форумов, го негирате тоа! Никој не негира тоа што Србите направиле пропуст во организација, влегле навивачи во терен, биле физички нападнати и од навивачи и од редари. И тоа си стои во „обвинението“. И немој да се правдаш кој прв почнал, не е ова самоодбрана.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.502
Поени од реакции
62.299
3-0 за Србија, минус три бода, исто за Србија. Сега имаат нула бодови.

:facepalm:

Рамковниве казнети со 100 000 Е.

Нареден пат, со хеликоптер. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom