Фан Клуб: Рома

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
Емерсон Пелмиери мрш од клубот!! Во 2 утакмици да направиш пенал па директен црвен дреба да си идиот, дебил, неписмен, да се пензионираш!!
Нека го пратам на позајмица у Сибир бе или Владивосток на крфај света, нека измрзне таму да му ебам базилското копиле!!
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Емерсон Пелмиери мрш од клубот!! Во 2 утакмици да направиш пенал па директен црвен дреба да си идиот, дебил, неписмен, да се пензионираш!!
Нека го пратам на позајмица у Сибир бе или Владивосток на крфај света, нека измрзне таму да му ебам базилското копиле!!
Владивосток е прекрасен град. Потсеќа на Сан Франциско. :) Подобро во џунглите на Бразил да си се врати. Ограничен е потполно!
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
Владивосток е прекрасен град. Потсеќа на Сан Франциско. :) Подобро во џунглите на Бразил да си се врати. Ограничен е потполно!
Абе само во Русија бе, што има у џунгла да се враќа, кога е дојден од таму, ќе се снајде, вака нека му измрзне гзот у мадер Раша
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Ај да го скршиме мразот со ЛЕ :)
Сега-засега ова изгледа вака, а не верувам и да се промени после утрешните натпревари, при што напаѓаме од втор шешир. Коефициентот и во ова натпреварување е лош со оглед на тоа што и овде се заебававме долги години.
Од првите би било добро да се падне Ајакс, а од третите Краснодар (од лични причини) :)



Ќе има и овде нервози верувајте. :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Ultrasi Rome su se priključili pomaganju ljudima koja je zadesila tragedija usled zemljotresa. Naime u vrreme odigravanja prijateljske tekme Roma-San Lorenzo ultrasi će na nekom punktu u blizini stadiona skupljati neophodan materijal za unesrećene ljude, vodu, konzerviranu hranu, materijal za decu, dezinfekcioni materijal, gaze, zavoji, lekovi za koje ne treba lekarski recept. Mi nećemo biti samo posmatrači, vreme je da se pređe sa reči na dela, draga braćo iz pogođenih područja nećete ostati sami kaže se u proglasu Ultrasa.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Стадиончево некако многу тесно бе. Не може да се развива игра, одма ти се лепи играч. Каљари опасни, имаа прилики. Пред да ја погоди стативата Боро беше во офсајд, ама не свирна слепецот.
Пеналот за нас сомнителен, ала јуве стајл. А и за нив имаше слична ситуација ништо не свирна.
Можно е и црвен да има на натпреваров. Исла многу нервозен.
Нека смени формација 4-4-2, бидејќи со оваа многу простор им оставаат.[DOUBLEPOST=1472417239][/DOUBLEPOST]Шо измени беа овие јас не знам.
2-0 да водиш и да ти изедначат овие од геријатрија треба да си генијалец.
Одма мораше да ја згусти средината и нека клоцат таму, ама ај. Не вреди човек да се нервира веќе.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.179
Поени од реакции
3.153
Е кој глупаци се бе...
Ај да кикснеш си се бркал цел натпревар ти пружиле отпор ајде ќе разберем плус и ЛШ ти го начукаја па имаш блокажа..
Ама водиш 2-0 си го постигнал она што го бараш и испушташ водство кај Каљари?? Иди бе лечи се Спалети ти ебем лустерот црвен.. Од 63мин зема ми се брани мислиш против Реал игра на гости ебате манијакот.. А на 2-2 земаат ја нагазуваат топката идат на 3 гол а можело а??
За кој кур им ги чуваш силите?? За репрезентацииве??
Јадем бурек за кој кур Алисон го платија да седи на клупа?? Па Шчесни утре ќе ти оди сега ако не се прилагоди Алисон кога??
Ти ебем Спалети ти удрел климаксот у глава семе ти ебем..
Оној Флоренци место да ја рокне вченки зема во нозе му асистира на оној од Каљари :facepalm: ти бе дечко си црнец во бела верзија, само за трчање служиш за ништо друго!!
Џеко шутракон промашуе ли промашуе па добро бе коњ гол кога???
Салах дно вечерва иди разнесисе за Исис очи да не ти видим..
Голем клуб никогаш нема да бидеме никогаш ни титула со очи нема да видиме!!
Лутете се колку сакате, банирајте ме ако сметам олку нервоза не вреди убаво кажа Сантино!!
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.097
Поени од реакции
16.293
Е кој глупаци се бе...
Ај да кикснеш си се бркал цел натпревар ти пружиле отпор ајде ќе разберем плус и ЛШ ти го начукаја па имаш блокажа..
Ама водиш 2-0 си го постигнал она што го бараш и испушташ водство кај Каљари?? Иди бе лечи се Спалети ти ебем лустерот црвен.. Од 63мин зема ми се брани мислиш против Реал игра на гости ебате манијакот.. А на 2-2 земаат ја нагазуваат топката идат на 3 гол а можело а??
За кој кур им ги чуваш силите?? За репрезентацииве??
Јадем бурек за кој кур Алисон го платија да седи на клупа?? Па Шчесни утре ќе ти оди сега ако не се прилагоди Алисон кога??
Ти ебем Спалети ти удрел климаксот у глава семе ти ебем..
Оној Флоренци место да ја рокне вченки зема во нозе му асистира на оној од Каљари :facepalm: ти бе дечко си црнец во бела верзија, само за трчање служиш за ништо друго!!
Џеко шутракон промашуе ли промашуе па добро бе коњ гол кога???
Салах дно вечерва иди разнесисе за Исис очи да не ти видим..
Голем клуб никогаш нема да бидеме никогаш ни титула со очи нема да видиме!!
Лутете се колку сакате, банирајте ме ако сметам олку нервоза не вреди убаво кажа Сантино!!
:(
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Spaleti: Roma se raspala

"Sve zavisi od našeg stava u određenim situacijama. Ukoliko budemo igrali na način koji smo igrali tokom određenih perioda večerašnje utakmice, imaćemo još mnogo teških nedelja. Večerašnja predstava dokazuje da moramo da nađemo psihološki balans i da maksimalno fokusiramo naše umove na ciljeve. Mogli smo da kontrolišemo utakmicu kada je 2:0, ali pri prvoj pojavi poteškoća, nismo izdržali. Moramo da radimo. Imamo igrače, npr. Mohamed Salah, koji može biti briljantan na startu, ali se onda izoluje za vreme utakmice. Imamo nedostatak karaktera u Romi i moramo da imamo više od tehnike da bismo popunili tu prazninu. Pokušali smo da pobedimo danas, ali u ovom trentuku prosto ne funkcioniše. Ne mogu da objasnim zašto nismo pokušali da završimo meč ranije. Prečesto se dešava sada. Kada moramo da kontrolišemo igru, povučemo se, dajemo loptu jeftino našim protivnicima, i dopuštamo im prednost. Ako ne reagujemo na ovakve stvari, teško je videti koje ciljeve možemo dostići. Mi smo završili pre nego što smo počeli. Što se tiče De Rosija, to je bio tužan trenutak, ali De Rosi je razumeo i bio je srećan što će ispoštovati pravila iz svlačionice. Rekao sam De Rosiju ovu odluku u četiri oka, nakon toga i pred celim timom. Svaki igrač mora snositi posledice kada načini greške."
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Помина летниот трансфер период и се случија некои измени. Активноста на Рома оценета е со 6,5. Можеби сите очекувавме уште 1-2 засилувања до крајот, но најверојатно американците не сакаат да го одврзат ќесето. Очигледно неуспехот во ЛШ беше најголемата причина за тоа. Еве кои се промените:

Дојдоа:
Bruno Peres, Vermaelen (позајмен), Juan Jesus (позајмен), Gerson, Paredes (се враќа од позајмица), Alisson, Mario Rui, Fazio (позајмен), Seck, Iturbe (се враќа од позајмица), Szczesny (позајмен), Emerson Palmieri, Rudiger (откупен), El Shaarawy (откупен), Perotti (откупен), Salah (откупен).

Заминаа:
Pjanic, Ljajic, Iago Falque (позајмица), Digne (му заврши позајмицата), Ricci (позајмица), Torosidis, Vainqueur, Gyomber, Sadiq (позајмица со право на откуп и реоткуп), Zukanovic, Castan (позајмица), Sanabria, De Sanctis, Maicon, Keita, Ucan, Ponce (позајмица), Doumbia.

Болдираните се потполно нови.

Со овој состав не може да се очекуваат големи работи, но ова е фудбал и треба да се надеваме. Мора да се вратат во строј после поразот од Порто и онаа бламажа во второто полувреме со Каљари.
Психички ако се оправат ќе газат, ама токму психата е најголемиот проблем во Рома со години.

На голмнаските позиции сме солидно покриени. Спалети мора да му дава повеќе шанса на Алисон, со оглед на тоа што Шчешни се враќа во Арсенал после позајмицата, а токму Алисон е тој што ќе биде на голот на Рома во наредните години.
Szczesny-Alisson-Lobont

Во одбраната се случија голем број промени летово и токму во одбраната се и најголемите проблеми со повредени играчи (Ридигер, Марио Руи и Нура). Спалети сеуште не може да ја најде вистинската формула од дојденците за првиот состав. Преголемата ротација последните натпревари го чинеа многу.
Bruno Peres-Manolas-Vermaelen-Fazio-Juan Jesus-Rudiger-Mario Rui-Emerson Palmieri-Nura-Seck

Што се однесува до средината на теренот ситуацијата е таква што замина Пјаниќ, кој имаше голем удел во играта до минатата сезона (било позитивен или негативен), а не беше соодветно заменет со играч со слични карактеристики. Се шпекулираше за Борха Валеро и Тиелман, но ништо од тоа после поразот од Порто. Спалети изјави дека верува во Стротман и во Паредес и дека тие можат да го заменат Пјаниќ. Паредес игра топло ладно првите натпревари, а Стротман е солиден, но сеуште не го има достигнато она 100% ниво. На средина дојде уште Жерсон, кој е платен 16 милиони во кеш. Од него се очекува да гази, но очигледно не е аклиматизиран на Серија А. Можеби тоа што не го испратија уште зимата во некој италијански клуб да се кали е уште една грешка на управата. Како и да е се лсучија промени и тука.

Strootman-Nainggolan-De Rossi-Florenzi-Paredes-Gerson


Во однос на нападот ситуацијата горе-долу е иста. Итурбе е вратен од позајмица и тој ќе биде една од опциите за нападот. Последна шанса да покаже што знае и не знае.

Perotti-Salah-Dzeko-Totti-El Shaarawy-Iturbe

Мое мислење е дека со доаѓањето на Жерсон, Алисон, Перез, Марио Руи и сл. на место на Кеита, Маикон, Торосидис и сл. се подмлади екипата и токму на база на овие и на Стротман и Флоренци ќе се гради екипата во иднина. Раџа според најавите ќе потпише нов договор за скоро со клаузула од над 60 милки. Не е исклучено и тој да остане, а би било супер.
Оваа сезона мора да дадат 100% од себе си за да изборат ЛШ. Ќе биде тешко покрај Интер, Наполи и Јувентус, но мора шансата да ја бараат во победите над малите екипи.

Сите категорично пишуваат дека стадионот скоро ќе почне со изградба. Долго очекуваниот стадион од 1 200 000 000 евра. Ако добро разбрав деталниот план се подготвува и ќе им биде доставен во општината, по што за краток период ќе добијат дозвола. Во комплексот ќе се овозможат 6 000 нови вработувања. Ќе се подобри инфраструктурата во тој дел од градот и т.н.

За два дена играме пријателска со Сан Лоренцо (клубот на папата), па да видиме после тоа колку ќе ги поврати Спалети психички во наредните мечеви. Не смее да се дозволат онакви киксеви како против Каљари. Тие два бода можат многу да значат. Минатата сезона Верона ни скина 4 бода, со коишто би завршиле пред Наполи и немаше да си ја чукаме глата како Спалети и компанија.

То е то.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Ако не играш ЛШ, играш лига, треба да се бориш за скудето.Али кај у јенки мозок, мамето да им го ебам.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Ако не играш ЛШ, играш лига, треба да се бориш за скудето.Али кај у јенки мозок, мамето да им го ебам.
Тоа е така, ние правилно размислуваме, ама кај инвеститориве странци не е така. Секој бизниот си го гледа. Така да тоа е
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Вчера победа на пријателската со Сан Лоренцо во Рим, натпревар со хуманитарен карактер за семејствата на настраданите од земјотресот. За Рома стрелаа Итурбе и син му на Кеба. Позитивни критики има за младиот Сек, кој игра на позиција лев бек, па не е исклучено да се најде во составите наредните кола.

Единствен играч кој до сега го има на сите изданија ФИФА. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom