Фан Клуб: Рома

Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Вчера, за жал, поради технички проблеми не ја гледав. Во последно време некако не успевам да ги гледам натправарите против Милан. :(
Од хајлајтсот и статистиката можам да заклучам дека лесно сме ги добиле, што беше и за очекување. Милан на БрУки и Милан на Михајлович е разлика небо и земја. Да беше Србинов можеби ќе беше потешко.
Мене искрено овие денови толку не ми го привлекуваше вниманието натпреваров против Милан (сепак сѐ беше решено и очекувано), колку што бев заинтересиран за евентуалниот влез на најголемата кинеска авиокомпанија во Рома (како спонзор и дел од сопственоста) и трансфер пазарот.
Да бидам искрен малку сум загрижен од ситуацијата, не поради тоа дали еден од Пјаниќ или Раџа ќе си оди (за двајцата се шпекулира на големо), туку за тоа што имаме милион недовршени зделки од Саба со позајмени играчи. Го гледав списокот и сѐ е калакурница заплеткано. То клаузули, то цени, то ферплеј глупости. Ме копка тоа што со заминувањето на Сабатини (иако не се знае 100% дека ќе замине) да не останат недовршени голем број работи, а новите да се изгубат во просторот.
Сепак до 1 јуни мора да покриеме 32 милиони евра за ФФП и оправдани се шпекулациите дека наводно Јуве ја платиле клаузулата за Пјаниќ од 38 милиони евра. Таа опција им е најсигурна да не сносат санкции. Можеби сметаат дека можат лесно да го заменат со носење на Витсел, за кој потајно се шпекулира во потесните фудбалски кругови.
Вината ја гледам во Сабатини, бидејќи имаме еден тон фудбалери кои ги имаме позајмено, а нема да сметаме на нив. Ако се додадат и дел од вишокот, за којшто постои голема шанса да си оди (Џеко, Ѓомбер, Фалке и сл.) може да заклучиме дека можеа да се соберат бараните 32 милиони без да имаат потреба да продаваат од најдобрите. Но, тоа требаше до сега да го реши Саба, кој не успеа. Тука ќе ги додадам Думбија, некој од младите, Љајиќ, а можеби и Итурбе. Од овие фудбалери може да се извади добра цифра. Кога еден Бертолачи го продадовме околу 20 мил. за овие нема потреба да се прави муабет, посебно за Љајо, кој сезонава во Интер беше солиден и Џеко, на кој му вреди името. Според мене и Фалке и Думбија може како ништо 10 + да се продадат, ако не и повеќе.
Не сум запознаен и со тоа дали ако влези свеж кинески капител ќе повлијае на ФФП или само сумата од трансфер политиката + останати приходи влијае на билансот? Искрено не знам.
Исто така, треба да се обрати внимание дека Учан, Кеита, Љајо и Маикон со заминувањето ослободуваат нон-еу места, а доаѓаат Жерсон и Алисон. Остануваат слободни нон-еу места.
Да не забоавиме мора и ние да откупиме некој од позајмениве. Ел Ша се одлучија да го откупат, за останатите не сум сигурен нема ништо.
Како и да е ќе видиме деновиве. Со тоа што играме квалификации за ЛШ ќе мораме до 1 август да ја имаме склопено екипата 90 %.
Тоа е.
Za se si vo pravo, samo za Pjanic i klauzulata ne si. ROMA i oficijalno izleze so soopstenie deka niti imalo razgovori pomegju Roma i Juve niti pak e aktivirana nekakva si klauzula. Sega dali agentot na Pjanic pusta pufki za da dobie Pjanic pokacuvanje na platata ama iskreno ne veruvam deka kje dojde do prodavanje niti na Pjanic niti na Najgolan. Imame mal milion igraci za osloboduvanje i popolnuvanje na dupkite sto neveruvam deka bi go sjebale stolbot na igrata.
Mene mnogu povekje me plasi neraduvanjeto na Totti pri vcerasnata predasistencija za gol koj bese sovrsena i poslednite takvi ladni odnosi okolu igrata. Znam deka ne e se najsjajno vo timot no se nadevam deka kje najdat zlatna sredina. Mozno e i Totti da nesaka da prodolzi ako Spaleti ostane iako vekje iskreno za sekoja pocit kon Totti ama i na Timot mu treba cvrsta raka a ne sekoj koj saka i sto saka da pravi.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Za se si vo pravo, samo za Pjanic i klauzulata ne si. ROMA i oficijalno izleze so soopstenie deka niti imalo razgovori pomegju Roma i Juve niti pak e aktivirana nekakva si klauzula. Sega dali agentot na Pjanic pusta pufki za da dobie Pjanic pokacuvanje na platata ama iskreno ne veruvam deka kje dojde do prodavanje niti na Pjanic niti na Najgolan. Imame mal milion igraci za osloboduvanje i popolnuvanje na dupkite sto neveruvam deka bi go sjebale stolbot na igrata.
Mene mnogu povekje me plasi neraduvanjeto na Totti pri vcerasnata predasistencija za gol koj bese sovrsena i poslednite takvi ladni odnosi okolu igrata. Znam deka ne e se najsjajno vo timot no se nadevam deka kje najdat zlatna sredina. Mozno e i Totti da nesaka da prodolzi ako Spaleti ostane iako vekje iskreno za sekoja pocit kon Totti ama i na Timot mu treba cvrsta raka a ne sekoj koj saka i sto saka da pravi.

Затоа реков шпекулации, бидејќи и јас прочитав дека официјално лице од клубот демантираше. Се надевам дека си во право дека нема да продадат ниту еден од двајцата, ама со Американциве јас не сум сигурен дека е така. Тие се бизнисмени.
Тоти ќе продолжи на година дена мислам, ама со клаузула да ја заврши кариерата и да остани во раководството на клубот. Којзнае какви не муабети се вртат таму.
Како и да е не очекува интересно лето. :)
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Шчесни после изјавате дека Рома му служи за посериозни тренинзи за у Арсенал да се врати, нека се гони у пизду матер.Рома не може , и не смее да дозволи некој да си ја третира како Б тимче.Бразилецот што иде е класа голман, и така нз која е потребата од 2 супер голмани.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
Мене Шчесни мн ме изнервира кога не одеше на тимот под Руди цело време Арсенал па Арсенал!!! Кој курац со тој Арсенал небаре за Барса /Реал се работи...
А од ка дојде Спалети оп одеднаш промени мислење и збореше како тоа Рома му се свиѓа..Да му се свиѓа сега зошто Европа ќе играме а онаму клупа ќе грееше на дождливиот остров!!!
Алисон прв чувар на мрежата земиго Скорупски за втор голман и крај.. Нема што ние да им го калиме Шчесни.. Ипак фала му за се до сега :)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Шчесни после изјавате дека Рома му служи за посериозни тренинзи за у Арсенал да се врати, нека се гони у пизду матер.Рома не може , и не смее да дозволи некој да си ја третира како Б тимче.Бразилецот што иде е класа голман, и така нз која е потребата од 2 супер голмани.
Жулио Цезар да не го купувате? :D
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.816
Поени од реакции
8.651
Прилично скапо е платен голманот, со оглед на тоа што дадоа 7мил евра а договорот со клубот му завршува во октомври..
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Цезар беше, ама веќе не е. :) Алисон е новото име за класа голман. Запамти го да не се чудиш в година :)
Класата е вечна бајо мој. :D

Иначе бразилците немаат класа голман од Цезар навака, овој Алисон сеа за сеа сеуште не постои. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Me2
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
AS Roma Macedonia
пред 3 часа ·
Голманот на Бразилската репрезентација, Алисон, стигна во Рим и ќе ги брани боите на Рома од следната сезона.



[DOUBLEPOST=1463484492][/DOUBLEPOST]
Класата е вечна бајо мој. :D

Иначе бразилците немаат класа голман од Цезар навака, овој Алисон сеа за сеа сеуште не постои. :D
Ќе видиме дете :)[DOUBLEPOST=1463486313][/DOUBLEPOST]AS Roma Macedonia
пред 4 минути ·
"Му реков на Пјаниќ, ако отиде во Јувентус да не ми зборува повеќе"



Не смеат да ги разделат Един и Ајша :)
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Za se si vo pravo, samo za Pjanic i klauzulata ne si. ROMA i oficijalno izleze so soopstenie deka niti imalo razgovori pomegju Roma i Juve niti pak e aktivirana nekakva si klauzula. Sega dali agentot na Pjanic pusta pufki za da dobie Pjanic pokacuvanje na platata ama iskreno ne veruvam deka kje dojde do prodavanje niti na Pjanic niti na Najgolan. Imame mal milion igraci za osloboduvanje i popolnuvanje na dupkite sto neveruvam deka bi go sjebale stolbot na igrata.
Mene mnogu povekje me plasi neraduvanjeto na Totti pri vcerasnata predasistencija za gol koj bese sovrsena i poslednite takvi ladni odnosi okolu igrata. Znam deka ne e se najsjajno vo timot no se nadevam deka kje najdat zlatna sredina. Mozno e i Totti da nesaka da prodolzi ako Spaleti ostane iako vekje iskreno za sekoja pocit kon Totti ama i na Timot mu treba cvrsta raka a ne sekoj koj saka i sto saka da pravi.
Сабатини денес -

Roma director Walter Sabatini admits there’s nothing they can do if Juventus pay the €38m clause for Miralem Pjanic.

There have been multiple reports Juve are trying to sign the Bosnian midfielder this summer.

“It would be a delirious thought from Juve, it has nothing to do with me. I didn’t offer Pjanic to Juve,” Sabatini told Pagine Romaniste.


“Pjanic has a release clause. Roma do not negotiate for Pjanic, but if they should activate the clause…”

Does the release clause remain the same for Italian clubs or just overseas ones?

“It’s valid in Italy too.”

If Juventus do pay the €38m, which for a player of Pjanic’s age and quality is really fairly low in today’s market, it will be up to the player whether to accept the move or not.

Значи има клаузула :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Сабатини денес -

Roma director Walter Sabatini admits there’s nothing they can do if Juventus pay the €38m clause for Miralem Pjanic.

There have been multiple reports Juve are trying to sign the Bosnian midfielder this summer.

“It would be a delirious thought from Juve, it has nothing to do with me. I didn’t offer Pjanic to Juve,” Sabatini told Pagine Romaniste.


“Pjanic has a release clause. Roma do not negotiate for Pjanic, but if they should activate the clause…”

Does the release clause remain the same for Italian clubs or just overseas ones?

“It’s valid in Italy too.”

If Juventus do pay the €38m, which for a player of Pjanic’s age and quality is really fairly low in today’s market, it will be up to the player whether to accept the move or not.

Значи има клаузула :)
Има клаузула, ама нема врска тоа, останува на желбата на играчот дали сака да премине или не. :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Има клаузула, ама нема врска тоа, останува на желбата на играчот дали сака да премине или не. :)
Фала богу, го цитирав сако дека клаузулата навистина постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom