Фан Клуб: Рома

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Абе имаме прилично голем ростер, ете утакмици за Ујчан, Санабриа,Паредес, Стротман да се воигра, Кол да не дреми на клупа,секако и за големиот Матиа Дестро(доколку не биде продаден), па и Бориело, имаме играчи со кои и во ЛЕ можеме далеку да стигнеме ..
Али во право си, Сериа А е приоритет !!

Е сега незнам дали се собираа поените од последните 5 години или секоја година имаше поместување, во зависност од собраните поени, во тој шешир си, секоја година се мењаше
Да, се сметаат последните 5 години. Рома во моментов е на 52 место, благодарение на добрата сезона 10/11.




http://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/club/[DOUBLEPOST=1418589133][/DOUBLEPOST]Во ЛЕ поени се добиваат:
  • 2 поени за секоја победа
  • 1 за нерешено
  • 0 за пораз
  • бонус поен за секое поминување во наредна фаза (осминафинале, четвртфинале...)
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Јас сум скептик за ЛЕ и мислам дека Гарсија нема да форсира. Ама би било добро да им дава шанса на играчите од клупа, кои ќе добијат шанса да покажат што знаат и се разбира ќе влезат мотивирани.

Инаку што се однесува до последните натпревари, имаме катастрофален процент на постигнати голови од создадени шанси. Да имаме класа шпиц сигурен сум дека по 3-4 ќе лупавме секој натпревар.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.179
Поени од реакции
3.153
Od edna strana ubavo e sto igrame LE veruvajte..Se slozuvam so vas neka bide LE od vtor plan no ako dogurame do 1/4 finale togas moze da se posvetime na ova natprevaruvanje zosto da ne neli? Taka ke ima nekoi + poeni ,nekoe evro + i glava nema da ne boli sigurno ako osvoime :)
Imame dovolno dobri igraci za LE so ni dremat na klupa.. Eve od prilika koj se moze da dobiva sansa i da se razvivaat mladite i onie so sedat na klupa da odrzuvaat forma.
Skorupski
Emmanuelson/Cole - Mpou - Manolas - Torosidis/Somma
Strootman - Paredes - Ucan
Sanabria - Borriello - Florenzi/Iturbe
Pa so ovoj sostav lesno stigame do finale be lugje :tvg:
Inace utre e zdrepkata za LS i LE od 12 odnosno 13 casot,so srekja neka ni e :)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
@EuropaLeague: Roma v Feyenoord #UELdraw

Барем не треба Русија да одат пак.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
Руди трета година по ред избран за тренер на годината во Франција, но во Италија казен со два меча, влегов во конфликт со редар во Џенова, велат го плукнал. Пјанич исто така нема да биде во опција за со Милан.
Се споменува замена со Милан да правиме, Дестро за Шарави, глава за глава:D
Мислам дека и на двата тима ова добро ќе им дојде, Милан ќе земат центрафор кој им е потребен, некој што ќе бцка пред гол со глава и нога и ќе ги надополнува нивните офанзивни играчи, а ние ќе добиеме нешто поуниверзално што знае да прими топка и има техника.:)[DOUBLEPOST=1418743497][/DOUBLEPOST]Значи без Пјанич, Астори, Холебас и Гарсија, незнам Де Роси дали се враќа оваа или наредната?

Now the Lega Serie A has confirmed that the French Coach will face a two-match ban for his actions for his actions.

“Roma Coach Rudi Garcia will be suspended for two rounds, effective immediately, for aggressive and intimidatory behaviour in a confrontation with a steward,” the League’s official disciplinary judgement confirmed.

Roma were fined €20,000 for failing to co-operate with an investigation into the incident, while defender Jose Holebas will be suspended for one game for making an insulting gesture toward Genoa fans.

Genoa were fined €30,000 for violent behaviour of fans, mitigated by the Grifone’s willingness to co-operate with police and the League in identifying those responsible.

Genoa player Diego Perotti will face a three match ban after video evidence showed the Argentinian kicking a Roma player at the end of the match.

Juventus Coach Massimiliano Allegri is also in trouble, and will be suspended for one match for insulting match officials following the Bianconeri’s draw with Sampdoria on Sunday.

Suspensions were also confirmed for Paolo Cannavro and Andrea Consigli of Sassuolo who were both sent off in the defeat to Palermo, while Torino’s Pontus Jansson, Mattia Perin of Genoa and Cesena player Massimo Volta will also be suspended for a week having been sent off.

Alessandro Agostini of Verona, Napoli defender Raul Albiol, Davide Astori of Roma, Juventus’ Leonardo Bonucci, Allan of Udinese, Roma’s Miralem Pjanic, Alessio Romagnoli of Sampdoria and Matias Vecino of Empoli will all face a one match suspension after picking up a fourth yellow card in the weekend’s fixtures.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
Изјава на Гарсија во врска за неговата суспензија
“After the baseless accusations levelled against me and the penalty to which I am victim, I denounce this intolerable attack on my honour and my reputation,” Garcia is quoted by news agency ANSA.

“I shall fight with all means to defend myself against this injustice and these lies.”


Газнет е на основа на изјава на еден редар, а никоја друга страна не е сослушана, затоа ќе има и жалба. Башка тоа, Гарсија бил бесен на редарите кои требало да го пуштат plasti;niot тунел, ради дождот што врнел во моментот и плус нападите so predmeti од страна на фановите на Џенова кои се наоѓале над тунелот. Редарот кој ја дал изјавата исто така ќе биде тужен за измама, а никој ниту од делегатите, судиите и сите овластени лица, не видел инцидент поврзан со Руди.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Најжално е што се повеќе како човек што беше единствен противник на управата иде ја да ја бранам.Толку се капацитетите на Рома гледајте колку ниско паднавме во врска со болните проблеми кој голман и кој напагач ги бараме.Од секогаш бев против јенките пред се за грбот рак рана за мене али треба да сфатите толку се капацитетите.Јенките гледат на фудбалот како бизнис не се луди како фамилијата Сенси да ризикуват нивен банкрот на фамилијата само да се сопственици и Рома да е јака.Со градбата на стадионот не очекувајте ништо повеќе од Рома која ќе се бори до европските места.Како гледам ако не најдеме и нови спонзори црно ни се пишува периодот кој следува.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
^немаш потреба од ваков песимизам и да кукаш[DOUBLEPOST=1418915663][/DOUBLEPOST]Оваа жена роди ЛЕГЕНДА:)
 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
37
Најжално е што се повеќе како човек што беше единствен противник на управата иде ја да ја бранам.Толку се капацитетите на Рома гледајте колку ниско паднавме во врска со болните проблеми кој голман и кој напагач ги бараме.Од секогаш бев против јенките пред се за грбот рак рана за мене али треба да сфатите толку се капацитетите.Јенките гледат на фудбалот како бизнис не се луди како фамилијата Сенси да ризикуват нивен банкрот на фамилијата само да се сопственици и Рома да е јака.Со градбата на стадионот не очекувајте ништо повеќе од Рома која ќе се бори до европските места.Како гледам ако не најдеме и нови спонзори црно ни се пишува периодот кој следува.
Секоја чест. Не ми се верува колкав капацитет на песимизам имаш. Плукаш по некој што ти гради стадион, те врати да играш лш, ти го смени стариот грб со нов помодерен, отвара фан шопови, школи, и мн деуги позитивни работи а ти уште ја бараш онаа истрошена Рома пред јенките. Ако мислиш дека за 5 год.... Нема потреба од објаснување. Поздрав
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Секоја чест. Не ми се верува колкав капацитет на песимизам имаш. Плукаш по некој што ти гради стадион, те врати да играш лш, ти го смени стариот грб со нов помодерен, отвара фан шопови, школи, и мн деуги позитивни работи а ти уште ја бараш онаа истрошена Рома пред јенките. Ако мислиш дека за 5 год.... Нема потреба од објаснување. Поздрав
Кој дел од ИДЕ ДА ЈА БРАНАМ не го разбирате бе.Не сакам ај навреди да користима али читате цел пост или онака ред па ред.И каде пишува дека освен против логото сум против стадионот бе.Иако мене многу не ми менува дали наш модерен дали Олимпико.Така да ако не знаете да сфатете на што се однесува постот не ни реплицирајте.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
Кој дел од ИДЕ ДА ЈА БРАНАМ не го разбирате бе.Не сакам ај навреди да користима али читате цел пост или онака ред па ред.И каде пишува дека освен против логото сум против стадионот бе.Иако мене многу не ми менува дали наш модерен дали Олимпико.Така да ако не знаете да сфатете на што се однесува постот не ни реплицирајте.
Брат лошо велиш кога кажа "црно ни се пишува", и како тоа не ти мења дали е Олимпико или нов стадион? Па нов, сопствен стадион може да претставува пресвртница за овој клуб, исто ли е да плаќаш оргомна ќирија на некого за стадион кој е многу години стар(само за Тригорија што го користиме, плаќаме 4-5мил евра годишно), на кој ја гледаш утакмицата од 50 метри далечина, каде нема никакви поволности ниту удобност или па да имаш сопствен стадион со трговски, ресторани, музеи и триста други дрнгалашки кои ќе носат само прилив во клубот??
Јас би прифатил дури и ситуација како Арсенал каде ќе треба ради стадионот да се смали со трошење, бидејќи тоа е инвестиција за на долги патеки(ма да не верувам дека така ќе биде). Па да имаш сопствен стадион ти е основа и темел за успехот на клубот,незнам што друго да ти кажам ..

Сега за грбот. Да те прашам од кога навиваш за Рома и како го "пребороди" мењањето на главата на волчицата од грбот ?? Што, толку тешко ти падна што наместо АСР, пишаа РОМА на грбот ?? Па поглени низ историјата колку често се мењаат грбовите, изгуби клубот нешто традиционално со новиот грб? му фали нешто ? Или овој грб на тебе ти беше најубав, бидејќи е носен во период од кога ти си почнал да навиваш за клубот и ти станал драг, епа ако е така, прати писмо во клубот официјално да свикаат пресс и да ти се извинат, што друго да ти кажам:toe:

За нови спонзори имаме неколку опции, но не брзаат бидејќи не сакат да се "сврзат" на 5-6 години со некој бренд, кој би плаќал смешна сума за клуб кој се стреми кон највисоки дострели, нешто како Росела што не закрпи. Со тоа што чекаме, не губиме ништо, клубот не оди во надолна линија, туку расте, јас дури би ризикувал да пробаме да го освоиме Скудето, па потоа да се договориме со јака фирма која како шампиони на Италија сигурно би ни давала доста пари на годишно ниво, наместо она сега што би можеле да го договореме.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Оди у Рим кажи им дека ова лого е подобро од старото па ако не изедеш едно тешко тепање (од зона вчера го гледав ми се врти у глава :D:D) кажи фала на господ.Првите навивачи на Рома се и остануват против логото.На Curva Sud и на Curva Nord на најударните места стојат знамиња од новото лого.Исто навивачите бојкотираа се што е со новото лого продажбата падна за 70 % али кога сфатија дека со тој чекор го водат клубот кон банкрот се повлекоа.И еве јасен став и битката која трае
 

Kajgana Shop

На врв Bottom