Фан Клуб : Гостивар

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Sto funkcija izvrsuva ovoj vo sredinata?
Dodeka ne go vidov na tv,na nekoja sednica na FFM ,nemav poima deka e nekoj delegat a go znaev,blisku ziveev. :) Znam imase prodavnica i nesto profesor po fizicko bese/ili uste e .


Inaku stom se nafatil bosanecov od Werder da dojde,znaci dobar budzet imaat.Bi trebalo minimum za mesto vo Evropa da atakuvaat.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Sto funkcija izvrsuva ovoj vo sredinata?
Dodeka ne go vidov na tv,na nekoja sednica na FFM ,nemav poima deka e nekoj delegat a go znaev,blisku ziveev. :) Znam imase prodavnica i nesto profesor po fizicko bese/ili uste e .


Inaku stom se nafatil bosanecov od Werder da dojde,znaci dobar budzet imaat.Bi trebalo minimum za mesto vo Evropa da atakuvaat.
Ilami Isejni,помошник тренер ланската сезона 3 месеци го водеше клубот додека Јакимовски беше на обука во Интер!
--- надополнето: 9 јули 2013 во 17:04 ---
Иначе на веб сајтот и на неколку портали претставени 3 засилувања,изгуглав малку :
Екрем Хоџич - 33 год. доаѓа од Јединство Бихач од босанската лига на позиција десен штопер како замена за Џангаровски,а претходно има играно и за азербејџански Баку...по видеата се глеа дека е пргав играч не се дава лесно,за разлика од Џангар кој беше многу пасивен (y) добар трансфер богата интернационална кариера и големо искуство ако се уиграат со Игњатовски би требало да бидат бедем пред голот на Зердески!
Фламур Таири - 22 год. од албанска Теута Дурус екипа која заврши 3та во нивното првенство! 52 настапи и 4 гола за Теута како и 14 настапи за репрезентацијата до 21 год. на Македонија! позиција DMF
Александар Пановски - од Борец Велес на позиција лево крило,знам дека уште од лани го бркаа и се поврзуваше со клубот еве конечно го договорија па ќе видиме што играч е.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.873
Поени од реакции
7.257
http://www.sport.com.mk/default.asp?ItemID=F69F700DA1D03E4C888BD44700A868D4
РУФЕЈА ГО ОБВИНИ ГОСТИВАР ЗА ФАЛСИФИКАТ
Фалсификуван печат на исписницата на фудбалерот Џихан Сефери, по што вештачењето кое го направи Министерството за внатрешни работи потврди за фалсификатот

Долго време, фудбалскиот клуб Руфеја од с. Милетино трагал по вистината, и конечно, дојде до неа. Второлигашот од тетовско го обвинува новиот прволигаш Гостивар за фалсификат, односно за фалсификувана исписница на фудбалерот Џихан Сефери, кој премина во редовите на Гостивар, но тоа го направил со фалсикуван печат на исписницата, за што има и потврда од Министерството за внатрешни работи, односно од СВР Тетово.

Суспензија на играчот до 1 година, клубот со минус бодови и 1.000 евраГостивар се соочува со казна со одземање на бодови, парична казна, и суспензија на фудбалерот Сефери. Правилникот на ФФМ вели дека за неправилен настап на играчот, играчот ќе се казни со:
- забрана за настап од 2 месеца до 1 година, а најмалку три првенствени или куп-натпревари и парична казна во висина од 250 евра.
За неправилен настап на играчот, клубот за кого играчот настапил се казнува со:
- одземање на три до девет бодови, или казна до девет негативни бода за онаа екипа со која настапил и парична казна од 1.000 евра.



ps.уште на старт ви ги сечат крилата и очекувам -9 бода да ви биде казната !
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
http://www.sport.com.mk/default.asp?ItemID=F69F700DA1D03E4C888BD44700A868D4



ps.уште на старт ви ги сечат крилата и очекувам -9 бода да ви биде казната !
Нема везе ова,скептик сум дека може да испадне нешо пологично е да им дадат нешто кеш на Руфеја за да си чутат вака никој нема корист,а и медиумов не е баш веродостоен!

Harry Potter Провери инбокс
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Ренова 1-1 Гостивар
Караорман 0-5 Гостивар (Лутфи Билали од Цеље стрелец на еден гол што значи дека најверојатно е пред потпис)

*Аксентиев и Паунов официјално преминале во Брегалница! Паунов не беше баш стандарден првотимец така да неговото отсуство ќе се надополни имаме играчи од тој калибар,али тешко да се најде замена за Аксентиев кој ја враќа старата форма која го донесе во шампионскиот тим на Работнички! да беше некој малце подобар клуб од брегалница ќе разберев али вака во најмала мера тапкаат во место плус боље стоиме финансиски од Брегалница а и публиката ги засака.
*Бобан Џангаровски во Шкупи! како што спомнав Екрем Хоџич е донесен на неговата позиција така да ојачани сме на десната стоперска позиција
*Булент Реџепи и Сулејмани не тренираат со клубот така да веројатно се аут,а Цветаноски иако беше најавено дека е ослободен од обврските во клубот може да остане!
 
G

Geezer

Гостин
Вистина е дека првата утакмица ќе се игра во Џепчиште, а не на Градскиот стадион?
Ако е така, тогаш тоа е голем пропуст. Требало навреме да мислат на реновирањето, белким знаеле кога почнува новата сезона.

Alen_001

Епа, се гледаме во недела!
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Вистина е дека првата утакмица ќе се игра во Џепчиште, а не на Градскиот стадион?
Ако е така, тогаш тоа е голем пропуст. Требало навреме да мислат на реновирањето, белким знаеле кога почнува новата сезона.
Oficijalno e potvrdeno deka ke se igra na Gradskiot Stadion vo Gostivar :D
 
B

Beck's

Гостин
Кај ќе играат у Џепчиште, само во дворот на Ќенан Идризи да играат:pos:

Иначе со среќа нека ви е во новата сезона.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Nedela ke bide golem,istoriski den za gradot! Prvpat od 1919 godina (iako se raboti za dva razlicni kluba) vo Gostivar ke se zaigra prvoligaski fudbal...Nemame fudbalski mentalitet kako Debar,Veles,Tetovo,Strumica radi otsustvoto od fudbalskata elita ali zatoa imame pasija kon fudbalot koja bese dokazana povekepati so gledanosta proslata sezona! Iako mobilizacijata e slaba bidejki do posleden den ne se znaese dali stadionot ke bide prifaten od strana na FFM soglasno nivnite standardi,vo nedela ocekuvam rekordna brojka od minimum 5 iljadna publika (stadionot ima dvojno pomal kapacitet,no ima mesta za stoenje) vo ovoj period od godinata koga gradot e najdinamicen bidejki pecalbarite se vrateni :)
Stavam akcent na atmosferata i celiot toj spektakl od pricina sto se raboti za istoriski moment,igrata i rezultatot gi stavam vo vtor plan barem vo prvata utakmica i strasno mie krivo sto sum van drzavava!:place:

P.S Izvinete za latinica,nemam mak podrska na tel
 
G

Geezer

Гостин
Nedela ke bide golem,istoriski den za gradot! Prvpat od 1919 godina (iako se raboti za dva razlicni kluba) vo Gostivar ke se zaigra prvoligaski fudbal...Nemame fudbalski mentalitet kako Debar,Veles,Tetovo,Strumica radi otsustvoto od fudbalskata elita ali zatoa imame pasija kon fudbalot koja bese dokazana povekepati so gledanosta proslata sezona! Iako mobilizacijata e slaba bidejki do posleden den ne se znaese dali stadionot ke bide prifaten od strana na FFM soglasno nivnite standardi,vo nedela ocekuvam rekordna brojka od minimum 5 iljadna publika (stadionot ima dvojno pomal kapacitet,no ima mesta za stoenje) vo ovoj period od godinata koga gradot e najdinamicen bidejki pecalbarite se vrateni :)
Stavam akcent na atmosferata i celiot toj spektakl od pricina sto se raboti za istoriski moment,igrata i rezultatot gi stavam vo vtor plan barem vo prvata utakmica i strasno mie krivo sto sum van drzavava!:place:

P.S Izvinete za latinica,nemam mak podrska na tel


И само да не се искакаат со националистички глупости, затоа што многу Македонци си го присвојуваат клубот и многу од нив ќе одат на стадион. Другото, таман.
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
nacionalisticki gluposti sigurno ke ima toa kao tradicija (iako sum protiv) na site klubovi vo mk, no me interesira dali nekoj znae sto e so stadionot dali go sredea nesto ?
 
G

Geezer

Гостин
Гостивар - Брегалница 0 :1

Стрелец, Аксентиев.

Фудбалот се врати на местото, каде што е од дамнешни времиња сакан и игран. Каде што имало, има и ќе има талентирани млади, што играат постојано, но поради немањето на врски, немањето членски книшки и финансии, за жал, останале да играат во маало, на два камења, на улица. Во Гостивар!

После 12 години повторно на стадион, да гледам натпревар. Претходно сум одел да играм само. Беше пријатно, не викам не. Овој град живее за спорт, само му фали малку искра.
Влеговме на стадион, трибините бетонски се полнеа, но стадионот е ист, како и пред 25 години, само што сега е поправен малку тревникот, засадена е нова трева и тоа е тоа. Не ги исполнува критериумите, нема место за камери, за новинари, асолни соблекувални и се останато. Нема ни соодветни места за седење, многу луѓе беа полегнати и по трева и качени на дрвјата одоколу ( добро, тоа е традиција, негувана со години :D ).

Натпреварот каснеше неколку минути. Почна. Гостивар се ослободи после првите 5 минути. Беше подобар противник. Имаше неколку полу шанси, имаше неколку продори странично, Брегалница беше анемична тотално во тие моменти. Инаку, играчите ќе ги условувам со бројки, Гостиварци ќе знаат, за другиве, тоа е :)
Бидејќи има и нови лица во клубот, па сега не се препознаваат баш сите.
Го диктиравме темпото, до кај 30-та минута, но претходно бевме опоменати, на двапати. И тоа на ист начин. Тренеров наш, форсира некоја висока одбрана, како Боас во Челзи, а стоперите се исклучително спори. Истрчуваа и превише напред и тоа не чинеше и три бода. Првиот пат, неуспешна офсајд замка, Аксентиев мислам дека излезе сам на сам со голманот, ама овој убаво се постави и одбрани. После 5 минути, истата приказна, ама овојпат беше фатално. Последен играч во одбрана, напаѓачов од Брегалница го претрча, овој го потегна пред шеснаесетник и си доби заслужен црвен. Добро што не беше и пенал.
После 35-та минута, Гостивар падна, што беше и очекувано, некако изгура до полувреме и мислам дека тоа беше тоа. Екипата е неспремна да изигра цел натпревар. Кондиционо е спремна за околу 35 минути, ајде да речам цело полувреме. Уште 45 минути, тешко. Со судни маки. Можеби игра улога и Рамазанскиот пост, бидејќи играат Албанци во екипата, па не смеат да јадат и пијат до 20 часот, не знам.
Во првото полувреме, најдобри поединци беа, 8-цата, задњи везни, поврзуваше, додаваше и бајги истрча, во текот на целата утакмица. И 10-ката, одличен техничар, но премногу себичен и таквите играчи колку што прават добро за тимот, толку прават и лошо. Некако сакаше да се докаже, ама го избра погрешниот начин.

Почна второ полувреме, лабаво. Брегалница почна полека да не притиска, имаа некои јалови обиди. 8-цата нивна им ја диктираше играта и тој беше најзаслужен за единствениот гол на натпреварот. Ја потегна целата акција, додаде до Аксентиев и овој со прекрасен гол ја заврши акцијата. Не знам кај која минута, затоа што дива лига е, нема ни семафор ни бутур.
И потоа, коментарите од Албанциве, рака на срце, се смееш со нив некогаш: '' Ее говни један, до вчера ние леб ти дававме, играше кај нас, сега ни даваш гол '' :pos:
На моменти ќе се јавеше и некој со нивното типично: '' АЈДЕЕЕЕЕЕЕЕЕ '' или пак тие на ограда што беа закачени до тренерот: '' Доста им збориш бе, оди влези ти да играш ако не, Бугар еден '' :D
Гостивар до крај имаше уште две шанси, од линија ја извадија вториот пат, а судијата даде продолжение, додека не дадеме гол, ама залудно :D
Заврши утакмицата, се разотидоа по дома сите и толку.

Е сега, ќе речам пак, дека Гостивар е меѓуетнички град, со највеќе соживот и толеранција во цела држава. Обидите да се извештачи нешто, на пример со Кастриотите, пропаднаа. Атмосферата си беше фер и коректна, немаше никакви националистички скандирања и глупости, имаше и Албанци и Македонци и Роми и Турци на стадион, чат-пат ќе се најдеше по некој измалтретиран од жена му од дома, па да лечи фрустрации по трибина, ама ги има насекаде, нема гајле.

Друго, на полувреме имаше само албанска музика, што не ми смета, туку Гостивар е и клуб на Македонци, па сметам дека треба да се направи некоја комбинација. А, спикерите зборуваа на двата јазици. Исто треба и да се корегира тоа со плакатите и условувањата на клубот, КФ Гостивари, не мора само на македонски, ама барем да е двојазично. Би било така праведно.

Почеток на сезона е, се темпира формата сега, мислам дека ќе обезбедиме опстанок. Ова денеска не беше за наши услови лошо издание, ама црвениот ја заеба целата игра и целиот натпревар. Очекувам, особено сега, после постот, да фатат здраво и да собираат поени, кои ќе им бидат доволни да изиграат уште минимум една сезона во МФЛ. И да се купат нови играчи, за во одбрана. Затоа што со онаа инертна одбрана, ќе не шибаат деца млади, дали по страна или по средина. Тоа ќе ни биде проблемот, цела сезона.

Фина промена, фудбалот пак е главна тема во градот, да се корегираат уште некои коцки во сложувалката, како на фудбалски, така и на нефудбалски план и се ќе биде во ред.


И за крај, не е се така црно, ајде:





Да не речат сограѓаните после :


 
G

Geezer

Гостин
Со мало закаснување. Пораз од Металург на гости, 4-0.
Не ја гледав утакмицата, благодарение на МТВ и националниот сервис кој се декларира како европски и совреме. Колку клетви изедоа тој ден, не би ме чудело да им се руши зградата, за некој ден.

Според кажувањата, прво полувреме сме се држеле солидно, сме биле опасни на контри, ама во второ полувреме, кондиционо сме паднале и резултатот го кажува своето. Металург е голем залак, сепак.
Проблемите се во одбраната. Премногу е спора и инертна, споро и ненавремено реагира, мислам дека дури и најслабиот крилен играч и напаѓач, може да ги помине. Немаат убоитост во напад, сосема се бескорисни.

Тешко ќе биде да се обезбеди опстанок, ама ќе видиме, можеби ја темпираат сеуште формата.

Наредна со Работнички на домашен терен, ќе биде заебано. Со бод ќе сум задоволен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom