Фан Клуб: Вардар

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Реал (Реал Мадрид значи не некој друг) ќе го смени името на стадионот од наредните сезони, истото го направија и арсенал (кој го смени и цел стадион не и името), Ман. Сити исто и уште многу други. Реал, Челзи, Барса играа во дресови кои не се ни блиску со нивните “свети“ бои (розеви, дреч-зелени, жолти), Баер минхен и стадионот и името и да не го дрвам со уште еден куп вакви примери.
Сакавме “европски“ Вардар(и), епа то си носи и европски промени, на нас ни се падна најнеболната (според мене).

п.с. Градски не е градски туку “Филип II Арена“.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
Изгради сала, ке гради стадион и тренинг комплекс што ке вреди милиони, и така лесно власта да му диктира?
Не е он македонски бизнисмен и рекет да му прават :) russia
Не го ни формирал Вардар, па да го преместува клубот како што ќе му каже малиот. Ако сака да биде спонзор, нека биде, ако не кој го ебе и него, Вардар пак ќе си биде Вардар.

Сите одат напред само ние тапкаме у место. Ма уствари не ни тапкаме, се враќаме назад со големи чекори. Џабе имаме богат спонзор, џабе имаме прилично добри играчи за наши услови кога клубот оддамна ја изгуби душата. Ги изгуби навивачите. Колку и да нејќеме да го признаеме, тоа е суровата реалност. Оправдувања од типот не ни чинел фудбалот не ни држат вода. У Штип повеќе публика има него на нашиве утакмици, и не само Штип...
Освен натпреварот со Бате и на неколку други натпревари како Стеауа, Шалке Работнички па и ОФК Београд сликата на нашиот стадион е мизерна.
А за тоа сите се криви, од управи до навивачи. Сите се сеќаваме на своите први натпревари на Градски, сите ние сме врзани за Градски али кој сме тие ние ?! 20 души на форумов и уште 300-400 што идат на утакмици..... Мизерна бројка за толкав град. Затоа ние како навивачи треба да си ја свиткаме опашката и да го оставиме спонзорот да работи како он што мисли дека е најдобро. Очигледно е дека самите ние не знаеме и не можеме да привлечеме повеќе навивачи. Безразлика кој е Самсоненко и кој стои зад него. Ништо нема да изгубиме ако изгради стадион, само гордоста ( која и онака оддамна ја изгубивме ). Имаме неспособна управа, да, може и неспособен тренер, али ај да се погледнеме себеси и да си ја видиме бројката на Запад. Ние способни ли сме ?! Тимот ни е прв на табела, со една нога е у полуфиналето на купот а ние сме мизерија.
Тој што го сака Вардар ќе иде у Аеродром, и у Ѓорче и у Маџари и било каде кај што игра Вардар. Стварно не сте ми јасни зошто не би сакале нов стадион.
Тоа ти е како да живееш под кирија 20 години, и некој да ти понуди да ти напраи куќа безпари и ти да кажеш не бе нејќам овде прв пат ебев многу спомени имам тука....
А како би иделе напред со нов стадион 3 пати помал кој може и во Мршевци да ти го изгради? Нели е тапкање во место да градиш стадион, кога веќе имаш екстра стадион на кој играл тимот долги години и наместо да фрлаш милиони за стадион, со истите пари да склопиш тим кој би можел барем во ЛЕ да влезе? Зошто наместо во бетон, да не ги инвестираме во играчи? Брат ако не ви значи ништо Градски, зошто би ви значел па тој нов стадион, нели е поубаво Вардар да е појјак? Ако ние 500-600 души не сме фактор, кој фактор е па Самсоненко бе? Кој курац е па он да ми решава кај ќе игра Вардар? Голема грешка сте за тоа дека ние сме си криви што нема публика. Публиката оди за фудбал, не за затварање билетари, претреси, лични карти и податоци. Од каде тоа ние дека сме криви што не доаѓаат, да не идат случајно заради Комити па ние да сме криви? Што очекувате од запад, колку уапсени имаше во последно време? Мене искрено страв ми е веќе да одам на гостувања, за да не завршам во станица после утакмица. Казни колку сакаш, термини вриштат, директно од излагање на стадион да отидеш да се отрезниш. Кажав и предходно Скопје е милионски град, ама и Скопје си еба мајката, Комити,Шверцери, ФА, ЦПБ, 4 групи што можат по 2 000 на дерби и 300+ на обични утакмици да се соберат, плус екипици како Пирати и ДХ. Епа тоа ти е, додека другите навивачки групи си имаат екипи во секој град, за нас сите надвор од Скопје се провинцијалци.

Друга работа, тој што го сакал Вардар, ќе одел и во Ѓорче и во Аеродром и во Маџари. Јас ако сум сакал да идам по овие места, ќе сум навивал за Ѓорче или Маџари а не за Вардар!

Реал (Реал Мадрид значи не некој друг) ќе го смени името на стадионот од наредните сезони, истото го направија и арсенал (кој го смени и цел стадион не и името), Ман. Сити исто и уште многу други. Реал, Челзи, Барса играа во дресови кои не се ни блиску со нивните “свети“ бои (розеви, дреч-зелени, жолти), Баер минхен и стадионот и името и да не го дрвам со уште еден куп вакви примери.
Сакавме “европски“ Вардар(и), епа то си носи и европски промени, на нас ни се падна најнеболната (според мене).

п.с. Градски не е градски туку “Филип II Арена“.
Па различен менталитет си имаат таму бе друже, не е исто во сите земји, не само за спорт и општо други теми. не можеш да споредуваш западни земји со балкански или исток...Ај ако не спореди не со кинезине...Вардар си е Вардар, баш ми е гајле за другиве клубови.

И најмногу те цитирав заради последново, Градски си е Градски и така ќе остане.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.506
Па ете и така Кале нема никаква функција сега нека го урнат цел комплекс таму има убав простор за стадион да се направи.

Уште кога искочи шпекулацијата за нов стадион од 10к на темава пишав дека сонувам за такво нешто. Се е тоа во ред и јас го разбирам сем ситуацијата и околностите под кои беше продаден Вардар од Град Скопје на Самсоненко. Ако Вардар е акционерско друштво тогаш продажбата мораше да иде преку берза и продажба на акции. Овдека стануваше за продажба преку тендер колку што пратев. Ова остава многу нелогичности од правни и економски аспекти. Клубот башка нема јасна организациона структура, а и таа што ја има функционира од некој центар премногу е очигледно. Од превземањето од Град Скопје до оваа ера на Самсоненко немаме сретнато ниту една вест со конкретни цифри како биланси на успех кои се изготвуваат на крајот од годината. Еве му ја шансата на Самсоненко Јануари се ближи а ако сме АД тогаш мора тој извештај да го предаде во УЈП. А и како секое стабилно АД ќе искочи транспарентно и ќе биде достапно и во електронска форма. Мое мислење е дека лани не игравме во европа само поради дубарите што беа направени со купопродажбата, УЕФА не толерира такви работи а ќе видиме како ќе испадне годинава доколку избориме излез во европа.
Па и не си баш во право за ова што го збориш...
1. Продажбата идеше преку тендер со доста услови, сите можеа да достават понуди ако имаше заинтересирани, тоа го направи само Самсонено. Тендерот е задолжителен за Град Скопје, макар нарачувале и тоалетна хартија, така да мораше да се најде сопственик преку тендер, па после ако не се лажам идеше продажбата преку берза али со договорен купувач.
2. Сите извештаи се предадени, али не се секогаш достапни за јавноста, зависи од големината на друштвото и во кој дел од берзанската котација е, има посебни барања за известувања, моментално кај фудбалските клубови се минимални, секако не е исто ФК и да речем Алкалоид.
3. Јас мислам дека чим првата година дозволија од УЕФА, зашто не би дозволиле и втората година, не би било логички.
клик...
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Не го ни формирал Вардар, па да го преместува клубот како што ќе му каже малиот. Ако сака да биде спонзор, нека биде, ако не кој го ебе и него, Вардар пак ќе си биде Вардар.



А како би иделе напред со нов стадион 3 пати помал кој може и во Мршевци да ти го изгради? Нели е тапкање во место да градиш стадион, кога веќе имаш екстра стадион на кој играл тимот долги години и наместо да фрлаш милиони за стадион, со истите пари да склопиш тим кој би можел барем во ЛЕ да влезе? Зошто наместо во бетон, да не ги инвестираме во играчи? Брат ако не ви значи ништо Градски, зошто би ви значел па тој нов стадион, нели е поубаво Вардар да е појјак? Ако ние 500-600 души не сме фактор, кој фактор е па Самсоненко бе? Кој курац е па он да ми решава кај ќе игра Вардар? Голема грешка сте за тоа дека ние сме си криви што нема публика. Публиката оди за фудбал, не за затварање билетари, претреси, лични карти и податоци. Од каде тоа ние дека сме криви што не доаѓаат, да не идат случајно заради Комити па ние да сме криви? Што очекувате од запад, колку уапсени имаше во последно време? Мене искрено страв ми е веќе да одам на гостувања, за да не завршам во станица после утакмица. Казни колку сакаш, термини вриштат, директно од излагање на стадион да отидеш да се отрезниш. Кажав и предходно Скопје е милионски град, ама и Скопје си еба мајката, Комити,Шверцери, ФА, ЦПБ, 4 групи што можат по 2 000 на дерби и 300+ на обични утакмици да се соберат, плус екипици како Пирати и ДХ. Епа тоа ти е, додека другите навивачки групи си имаат екипи во секој град, за нас сите надвор од Скопје се провинцијалци.

Друга работа, тој што го сакал Вардар, ќе одел и во Ѓорче и во Аеродром и во Маџари. Јас ако сум сакал да идам по овие места, ќе сум навивал за Ѓорче или Маџари а не за Вардар!
Вардар си е Вардар, ама памтиш ли каде бевме пред 3 години ?! Личеше ли на нешто тој Вардар ? Сакаш ли пак да го гледаш Вардар како прима по 3-4 комада дома од ебаниот Турново ? Сакаш ли да читаш по весници сељакот Бајлозов како вика да не се плашиме да гостуваме тамо, немале да ни дадат повеќе од 5 гола ?! Е богами ја нејќам. Ако има пари Самсоненко за стадион ќе има и за играчи. Бујрум нека го гради, ја и ти ништо нема да изгубиме. Исто и со салата беше, ја изгради па гледам сега нема пари за играчи... И по некоја година он ако одлучи да прекине да го финансира Вардар, Градски нигде нема да избега. Таму ќе си стои. Само прашање е дали ќе имаме пари да го изнајмиме една утакмица да изиграме...
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
Вардар си е Вардар, ама памтиш ли каде бевме пред 3 години ?! Личеше ли на нешто тој Вардар ? Сакаш ли пак да го гледаш Вардар како прима по 3-4 комада дома од ебаниот Турново ? Сакаш ли да читаш по весници сељакот Бајлозов како вика да не се плашиме да гостуваме тамо, немале да ни дадат повеќе од 5 гола ?! Е богами ја нејќам. Ако има пари Самсоненко за стадион ќе има и за играчи. Бујрум нека го гради, ја и ти ништо нема да изгубиме. Исто и со салата беше, ја изгради па гледам сега нема пари за играчи... И по некоја година он ако одлучи да прекине да го финансира Вардар, Градски нигде нема да избега. Таму ќе си стои. Само прашање е дали ќе имаме пари да го изнајмиме една утакмица да изиграме...
Изгледа заборави дека освоивме титула пред да дојде Самсоненко. Ако цената на посилен Вардар е приватизирање на клубот и играње куртоазија - не фала. Не е на татко му Вардар па он да кажува кај да игра Вардар. Ти ако не губиш, јас многу губам, јас би го изгубил клубот, моја нога не стапнува на друг стадион каде што Вардар е домаќин, освен ако е принудно на утакмица-две како до сега.
Ако Самсоненко си отиде, и немаме пари за изнајмување на Градски, по таа логика не би имале пари ни за одржување на тој нов стадион, плаќање дресови, судии, автобуси. Не значи дека ако имаш свој стадион дека не можеш да се вратиш во најлошата сезона на Вардар.
И ме заболе патлаков што кажал Бајлозов, ако тоа ви е побитно од домот на Вардар, што да ви кажам :)
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
И добро по твојата логика кој треба да го финансира Вардар ?
Градот ? Владата ? Кој ?
Татковците на Вардар оддамна се изумрени, а ќе изумре и Вардар ако продолжиме со оваквиот однос кон тие што сакаат да инвестираат. Тоа погоре се што ти набројав беше за да ти текне до кое дно бевме спуштени да молиме за пари за прашок за дресовите да се исперат. Колку време немавме асален спонзор ? Арно се смилуваа овие од власта па фрлија некој денар за да станеме шампиони. Иначе сега ќе правевме муабет за тоа како си поминавме на гостовање у Пржино или Драчево.. А многу веројатно дека ќе игравме на домашен терен у Маџари или некој сличен терен.
Пак ќе кажам, сите ние го чувствуваме Градски како дом на Вардар, али на папир друга е реалноста.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.331
Поени од реакции
27.879
Изгледа заборави дека освоивме титула пред да дојде Самсоненко. Ако цената на посилен Вардар е приватизирање на клубот и играње куртоазија - не фала. Не е на татко му Вардар па он да кажува кај да игра Вардар. Ти ако не губиш, јас многу губам, јас би го изгубил клубот, моја нога не стапнува на друг стадион каде што Вардар е домаќин, освен ако е принудно на утакмица-две како до сега.
Ако Самсоненко си отиде, и немаме пари за изнајмување на Градски, по таа логика не би имале пари ни за одржување на тој нов стадион, плаќање дресови, судии, автобуси. Не значи дека ако имаш свој стадион дека не можеш да се вратиш во најлошата сезона на Вардар.
И ме заболе патлаков што кажал Бајлозов, ако тоа ви е побитно од домот на Вардар, што да ви кажам :)
Па да де, не е на татко му негов е :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
133
Поени од реакции
218
Голем проблем е што многу луѓе мислат дека се над клубот, па све нешто им смета, а многу малку имаат направено за Вардар... Ја сакам да гледам јак Вардар, кој ќе гази и во првенство и во Европа, а ако со изградба на стадион се овозможи напредок на клубот не гледам зашто тоа би му пречело на некој, сепак Вардар е над сите нас.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
Не реков јас Самсоненко да не го финансира Вардар, туку дека ако некој дава пари не значи дека може што сака да прави со клубот. Каков однос имавме ние кон Самсоненко, па не би сакале други да инвестираат? Му ги излижавме мадињата на татенце, пароли, скандирња.
Тебе нека ти текне дека и пред Самсоненко бевме шампиони и не игравме во Драчево и Пржино, пта би било кад би било...По постовиве гледам дека ФК Вардар, не ти е нешто тоа-тоа, ако си толку разочаран батали го..Нека изградат нов стадион и нека го преселат, па ајде тогаш ќе имаме полн стадион и среќа што е Самсоненко иначе немаше да постоиме.
Па да де, не е на татко му негов е :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
Хотел "Русија" е негов, Вардар не е.

Голем проблем е што многу луѓе мислат дека се над клубот, па све нешто им смета, а многу малку имаат направено за Вардар... Ја сакам да гледам јак Вардар, кој ќе гази и во првенство и во Европа, а ако со изградба на стадион се овозможи напредок на клубот не гледам зашто тоа би му пречело на некој, сепак Вардар е над сите нас.
Вардар над се бе другар, се што било во корист за Вардар, и сум бил во можност сум направил, не можам јас да го финансирам Вардар. Каков напредок би имале со нов стадион? На нива ли играме сега?
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Абе прв ќе стапнеш на новиот стадион, само ајде :icon_mrgr:

Најако ќе биде ако безврска само праиме муабет и не испадне ништо од тоа :pos:
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
Абе прв ќе стапнеш на новиот стадион, само ајде :icon_mrgr:

Најако ќе биде ако безврска само праиме муабет и не испадне ништо од тоа :pos:
Се надевам нема да има потреба да видиш дека нема да стапнам таму, памти ми ги зборовите :icon_mrgr:
Дај боже да биде така, а ништо чудно, 2 години помошно теренче не можат да ни направат, не па цел комплекс :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.331
Поени од реакции
27.879
Види вака со секое дело на спонзорот без разлика дали е Самсоненко или Брацо или Орце или Град Скопје. Секогаш ќе има незадоволни односно некои ќе се за некои против, што е и логично. Ме боли кур кој инвестира во Вардар додека клубот иде на прави патеки. Е сега проблем е што градски од секогаш бил наш дом и не е лесно да се смени, нешто што е традиција. Во светот многу клубови го сменија стадионот или името ама одат на модерен фудбал. Од една страна ќе добиеме сопствен стадион со свои простории, тренинг комплекс, и сите пропратни работи со него. Ко вчера да беше коа собиравме пари да ги однесеме играчите на гостување у времето на Драги Сетинов. Клубот сеуште нема свои простории нема трофејна сала како што личи еден голем клуб да има. А, со новиот стадион тоа ќе го добиеме. Е, сега од друга страна губиме традиција и дом што сме го имале со децении. Каде што ги имавме сите славни моменти од кои повеќето од нас тука не ги ни доживеале и не е лесно да се одвоиш од домот.

И јас сакам да се искорнат сите столчиња од градски да се направат црвено-црни да се истераат сите телевизии, бамбини и ред други техно маркети и да се направат клубски простории, со трофејна сала, сала за прес конференции, теретана, фан шоп, паб за пиење пиво пред утакмица и слично. Ама да не се лажеме дека ќе дојде до тоа. На клубот очајно му требаат простории, нешто што ќе остане за цел живот. Дали значи дека тоа што се изгради Јане треба да не стапнеме таму затоа што РК Вардар веќе имал свој дом, и тие пари да се инвестирале во врвни играчи и да освоиме одма ЛШ?

Реално да сме некој навивачи со констатна 1000ка на трибини и стадионот константно да има редовни 6-7000 гледачи па да се буни некој, а вака кој да се буни? Врапчиња ко нас ништо не можат. Он фрла пари, и он го има последниот збор, за жал.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
Види вака со секое дело на спонзорот без разлика дали е Самсоненко или Брацо или Орце или Град Скопје. Секогаш ќе има незадоволни односно некои ќе се за некои против, што е и логично. Ме боли кур кој инвестира во Вардар додека клубот иде на прави патеки. Е сега проблем е што градски од секогаш бил наш дом и не е лесно да се смени, нешто што е традиција. Во светот многу клубови го сменија стадионот или името ама одат на модерен фудбал. Од една страна ќе добиеме сопствен стадион со свои простории, тренинг комплекс, и сите пропратни работи со него. Ко вчера да беше коа собиравме пари да ги однесеме играчите на гостување у времето на Драги Сетинов. Клубот сеуште нема свои простории нема трофејна сала како што личи еден голем клуб да има. А, со новиот стадион тоа ќе го добиеме. Е, сега од друга страна губиме традиција и дом што сме го имале со децении. Каде што ги имавме сите славни моменти од кои повеќето од нас тука не ги ни доживеале и не е лесно да се одвоиш од домот.

И јас сакам да се искорнат сите столчиња од градски да се направат црвено-црни да се истераат сите телевизии, бамбини и ред други техно маркети и да се направат клубски простории, со трофејна сала, сала за прес конференции, теретана, фан шоп, паб за пиење пиво пред утакмица и слично. Ама да не се лажеме дека ќе дојде до тоа. На клубот очајно му требаат простории, нешто што ќе остане за цел живот. Дали значи дека тоа што се изгради Јане треба да не стапнеме таму затоа што РК Вардар веќе имал свој дом, и тие пари да се инвестирале во врвни играчи и да освоиме одма ЛШ?

Реално да сме некој навивачи со констатна 1000ка на трибини и стадионот константно да има редовни 6-7000 гледачи па да се буни некој, а вака кој да се буни? Врапчиња ко нас ништо не можат. Он фрла пари, и он го има последниот збор, за жал.
Па ние извадивме знаме на запад против модерниот фудбал, а сега сакаме енглези да глумиме со пабови, простории, модерен клуб, има фан шоп во Јане, просторија за треофеи е најмал проблем да се најде, ај за тоа да правиме ако не нов стадион. Кале-Јане и Градски-нов стадион од 10 000 ќе можеш да направиш споредба ако до сега игравме на некое стадионче од 3-4 000 нешто како на Слога па сега да ни прават како во Тетово. Многу ти е безвезе споредбава. Кале не беше за во ЛШ, новиот стадион не би бил за во ЛШ. И Јане и Градски се нови модерни. Вие направивте како од некоја нива да ќе се селиме а не Градски..Страшна работа стварно...
Тогаш не се бунете и нека си прави Самсоненко приватни забави со Вардар, пошто не сме никој фактор. И точно он го има последниот збор, јас нема да можам ништо да сменам, само болката ќе ми биде голема што ФК Вардар повеќе нема да биде тоа, тоа
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
133
Поени од реакции
218
У последниве 10 години Вардар не личеше на клуб, беше дури на работ на постоење, а сега би те болело тоа што би имал сопствен стадион... Мене ме боли тоа што мора да играме по туѓи стадиони за да можат демири и цуцули да го копаат стадионот, да слават гол со ш.птарски знамиња, да не брукаат балисти у квалификации да игра кој стигне на истиот тој “наш“ стадион. Е поради ова не би имал ништо против за нов стадион, на кој ќе игра само Вардар и никој друг и од кој нема да може да не селат ради “реновирање“.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
У последниве 10 години Вардар не личеше на клуб, беше дури на работ на постоење, а сега би те болело тоа што би имал сопствен стадион... Мене ме боли тоа што мора да играме по туѓи стадиони за да можат демири и цуцули да го копаат стадионот, да слават гол со ш.птарски знамиња, да не брукаат балисти у квалификации да игра кој стигне на истиот тој “наш“ стадион. Е поради ова не би имал ништо против за нов стадион, на кој ќе игра само Вардар и никој друг и од кој нема да може да не селат ради “реновирање“.
За мене Градски е втор дом, тебе ако ти е туѓ стадион, тоа е друга работа. Да не се повторувам, Градски е направен за Вардар, тоа што државата им го дадоа на Демири и Цуцули, не е ништо ново во Македонија, цела држава им ја дадоа не па Градски. По таа логика ај ако не и една населба нека ни изгради, за да не ни вадат шпонски знамиња, да не ни тепаат деца во автобуси итн. дај не забегувајте, заради Албанци да сме се селеле испаѓа муабетов. Демек не можат на тој нов стадион со 500 ЕБР да влезат и да си заминат и ништо да не им фали. Да не отвараме безвезе и други теми, нема повеќе што да се навраќам сите си имаме различно мислење...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom