Фан Клуб: Валенсија

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Athletic Club @AthleticClub · 2 h
Valverde: “volver a Valencia es especial para mí. Hicimos un buen final de temporada. Disfruté mucho allí” #athlive

И ние уживавме Валверде. Човекот кој ми остави најдобар впечаток од последните неколку тренери пред Нуно. (y)
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Athletic Club @AthleticClub · 2 h
Valverde: “volver a Valencia es especial para mí. Hicimos un buen final de temporada. Disfruté mucho allí” #athlive

И ние уживавме Валверде. Човекот кој ми остави најдобар впечаток од последните неколку тренери пред Нуно. (y)
господин човек :)

сеа читам некои си АПА, сакаат клубот да го смени името од Valencia Club de Fútbol во Valencia Football Club. како што било и правилно. Знаеш нешто повеќе?
ја искрено немам слушнато дека некогаш било Valencia Football Club. И поубаво ми е вака Valencia CF, барем е различно од повеќето FC ... FC :)
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
господин човек :)

сеа читам некои си АПА, сакаат клубот да го смени името од Valencia Club de Fútbol во Valencia Football Club. како што било и правилно. Знаеш нешто повеќе?
ја искрено немам слушнато дека некогаш било Valencia Football Club. И поубаво ми е вака Valencia CF, барем е различно од повеќето FC ... FC :)
Така бил формиран клубот под името Valencia Football Club или Valencia Fútbol Club, но поради Франко било променето во Valencia Club de Fútbol (донел закон сите имиња да се на Кастељано) по завршувањето на граѓанската војна во Шпанија. Франко мислам дури наредил и Барселона да го промени името во Barcelona Club de Fútbol. И Севиља го имале истиот случај, но една година по смртта на Франко го вратиле името Sevilla FC.

Во нашиот случај, мислам дека сме навикнати на Club de Fútbol и многу навивачки песни не би одговарале со новото име (Valenciaaaa Club de Fuuuutboool lo lo lo lololoooo :D)

Но еве го и оригиналното знаме на кое на логото пишува VALENCIA FC



Штознам мене повеќе ми лежи VCF, но не би имал ништо против и да го вратат, ако планираат модернизација на клубот. :)

p.s. Питер Лим се пофалил дека за три години Валенсија ќе ја освои Ла Лига :D
 
Последно уредено:

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007


Guillem Balague за Onda Deportiva:

Поранешните играчи на Јунајтед: Гигс, Сколс, Бат, Гери и Фил Невил (The Class of '92) кои се ко-сопственици на Лим во Салфорд Сити, му рекле на Питер Лим дека сакаат да дојдат во Валенсија и да го запознаат моделот на тренирање на Нуно.

Питер Лим им рекол дека бил возбуден по купувањето на клубот и дека има големи планови со Валенсија како освојување на титули во Ла Лига и Лигата на Шампионите!
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
сега читам дека Билбао дошле во Валенсија без Де Маркос, Муниаин и Адуриз.
мора да се победи, особено после киксов на Севиља... Емери многу нервозен, влегол у филм, врши притисок на судии, па се караше и со тренерот на Леванте, клошар. (n)
не ја изгледав цела утакмица, ама Леванте херојски одиграа и капа доле за нив!
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
сега читам дека Билбао дошле во Валенсија без Де Маркос, Муниаин и Адуриз.
мора да се победи, особено после киксов на Севиља... Емери многу нервозен, влегол у филм, врши притисок на судии, па се караше и со тренерот на Леванте, клошар. (n)
не ја изгледав цела утакмица, ама Леванте херојски одиграа и капа доле за нив!
По мечот со Леванте:



:icon_lol:
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358


Билбао дојде со крпен состав и со цел да си заминат со бод (оправдано), а Валенсија со ништо не покажа дека сака 3 бода. Нуно тактички тотално ја сјеба работата од 1 мин.
изгледа конечно репрезентативната пауза добро ќе дојде за Валенсија.
сепак многу ми е криво зошто Валенсија имаше шанса да го задржи второто место и плус да се одлепи од Атлетико и Севиља, вака и понатаму ни дишат у врат.
многу повеќе критики би напишал прво за Нуно, исто и многу играчи се за критикување ама искрено ептен се разочарав...
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Валенсија најблиску до потпис на новиот бисер од Аргентина, Леонардо Суарез (18). Игра на позиција “10“. Веројатно Ајала ќе ја среди работава :)



Аимар > Меси > Леонардо Суарез (?) :)

Суарез најновиот магионичар што доаѓа од Аргентина? :vozbud:
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
San Diego (сигурно ќе го најдете) :D:D:D


сега прв голман на Бразил :)
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Валенсија води битка со DC Comics за патентот на ова лого:



Логото стварно наликува малце на едно од логоата на Бетмен, но не би имал ништо против да успеат да го патентираат. Плус ми текна дека веќе и го користеа ова лого на дуксер од Хома кој ептен наликува на Адидас :D

 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Валенсија води битка со DC Comics за патентот на ова лого:



Логото стварно наликува малце на едно од логоата на Бетмен, но не би имал ништо против да успеат да го патентираат. Плус ми текна дека веќе и го користеа ова лого на дуксер од Хома кој ептен наликува на Адидас :D

потсеќа на Бетмен и тоа многу :) али Салво знае што праи и веројатно сака Бетмен да биде како заштитен знак на Валенсија, а и како реклама низ светов :D (мое мислење)

Парехо се вратил на тренинзите и можно е да игра против Леванте
 

Kajgana Shop

На врв Bottom