Фан Клуб: Борусија Дортмунд

Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Rekov ja sto e problemot so dortmund. Losata politika so dogovorite nemozes ti klub od toj rang da ostais hummel,miki i gundogan da imaat poedna god dogovor, pred toa lewandowski isto pa i klauzulata na gotze. Se znae pred letoto koga igracot ima dve godini dogovor se sednuva i se dogovara ili prodolzuvas ili go prodavas za golema suma i zemas za tie pari zamena a ne da se nadevas do posleden moment moze ke prodolzi moze ne i automatski si vo losa pozicija. Vidi primer atletico za razlika od dortmund koga go stignaa nivnoto nivo ne padnaa tokmu od pricini sto ili stavaat visoki klauzuli na igracite i lapaat jaka para pa gi menjaat.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Да, менаџментот изгледа аматерски ама не е така едноставно. Во времето Дортмунд не можеше да понуди плати високи исто така беше на друг ранг него денес. Прајме муабет за времето кога Дортмунд освои Бундеслига. Шахин го побара Реал и тој имаше одкупна клаузула. Што да прави Дортмунд? Кагава од дома имаше притисок да оди во Англија и Дортмунд мораше да го продаде за да земе пари. Што да прави Дортмунд ко сон му е тука да игра? Хумелс ќе ги видиме причините, ама ако му вика женаму идај Минхен или чао, што да прави Дортмунд? Мики ќе продолжи и ќе добие добра плата. Денес Дортмунд може да понуди до 10м плата како кај Хумелс, ама сега и не предходно. Геце исто така имаше одкупна клаузула, тука грешија. Ама иначе немаше да продолжи договор. Кој мислеше дека 20 годишен мирсулко друго имал на ум и све му беше за пари? Тогашната понуда на Баерн беше луда и тој ја прифати. Лева јасно за пари замина, Дортмунд не даваше толкави огромни пари. И во право е што тука се цврсти. Дортмунд има историја и беше пред колапс и мора да гледа на парите. Клубот секојпат ќе остане поважен од поединечни играчи и секојпат имаш играчи кој се мислат Меси и одат во други клуб па не успеваат настрана. Реално, само Лева колку толку успеа во друг клуб, никој друг. И да сме реални, Дортмунд е топ10 тим, ама неможе да се смета во ранг на Реал, Барса и Баерн кои 2-3 пати поголем буџет имаат и поголемо име. Исто така има клубови во Англија па и ПСЖ кои можат да нудат луди пари што Дортмунд не може. Дортмунд во блиска иднина не може да конкурира со тие клубови и не треба да го прави по секоја цена.

Иначе брзо се заборава тоа што управата успеа да направи. Шахин го замени со Гиндоган, Кагава со Ројс, од парите на Геце ги зедоа Мики и Обамејанг кои сега вредат тридупло. Клоп го замениа со Тухел. Ројс и Обамејанг беа барани од цела Европа и продолжија без одкупна клаузула до 2019 и 2020 и други барани играчи често без проблеми продолжија. Трансферите беа болни за фановите ама Дортмунд стана посилен. И Гундоган и Хумелс спортски се заменливи, ќе видите. Ама тоа не значи дека сево ова што се дешава со Хумелс не е најниско и најсрамно и само тој е тука крив.[DOUBLEPOST=1461940272][/DOUBLEPOST]
Rekov ja sto e problemot so dortmund. Losata politika so dogovorite nemozes ti klub od toj rang da ostais hummel,miki i gundogan da imaat poedna god dogovor, pred toa lewandowski isto pa i klauzulata na gotze. Se znae pred letoto koga igracot ima dve godini dogovor se sednuva i se dogovara ili prodolzuvas ili go prodavas za golema suma i zemas za tie pari zamena a ne da se nadevas do posleden moment moze ke prodolzi moze ne i automatski si vo losa pozicija. Vidi primer atletico za razlika od dortmund koga go stignaa nivnoto nivo ne padnaa tokmu od pricini sto ili stavaat visoki klauzuli na igracite i lapaat jaka para pa gi menjaat.
Лесно ти е да кажујш ко Баерн има дупло поголем буџет и 2,5 пати поголем буџет за плати. Лесно е да седнеш и на пола тим да му лупнеш плати од 15м ЕУР. А примерот со Атлетико не знам дали ти е најдобар ко тие можеби и почесто продаваат најважни играчи. Ама исто како Дортмунд успеваат да станат посилни. Тоа е за пофалба.[DOUBLEPOST=1461944361][/DOUBLEPOST]Цитати на Хумелс:

- после транферот на Геце: “Мислам дека спортски нема причини да се замине од Дортмунд. Можеше да се види како се разви нашиот тим и Геце со сите во тимот добро се слагаше. Затоа ме изнервира што тој мислеше дека треба толку рано да се замине.“

- за титули: “Подобро една титула со Дортмунд него шест со други клуб.“ Јасно на кој други клуб тој мислеше (Баерн).

- за заминување во странство: “Често размислувам за тоа дека сакам многу да одам во странство. Општо мислам дека странството за секого ќе биде добро искуство на спортски ама и личен план. Некојпат сакам да одам во странство.“

Ова е само мал дел од тоа што го има кажано сиве години. Не се будали Баерн и имаат голема потреба од ЦБ ама јако ќе беше малце тврдина да покажеа и да го одбиеја Хумелс.
 
Последно уредено:

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Затоа сега не во соблекувалните туку надвор од теренот ќе се загрева да му ебам душата продаена..не ги кривам Баерн воопшто,тие си имаат пари и си плаќаат нормално е тоа...Хумелс е виновен што сега ќе си го погази зборот и ќе лижи онаму кај што плукал...страм за таков професионалец после толку сезони каде се разви во Дортмунд да направи директен трансфер во најголемиот ривал без разлика што е дете на Баерн Минхен
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Затоа сега не во соблекувалните туку надвор од теренот ќе се загрева да му ебам душата продаена..не ги кривам Баерн воопшто,тие си имаат пари и си плаќаат нормално е тоа...Хумелс е виновен што сега ќе си го погази зборот и ќе лижи онаму кај што плукал...страм за таков професионалец после толку сезони каде се разви во Дортмунд да направи директен трансфер во најголемиот ривал без разлика што е дете на Баерн Минхен
Shto ne bese baernovo dete pred da go angaziraat tuku mu go turija go izbrkaa pa sega dete na baern..kako ne be.. humels e kopile!!
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Затоа сега не во соблекувалните туку надвор од теренот ќе се загрева да му ебам душата продаена..не ги кривам Баерн воопшто,тие си имаат пари и си плаќаат нормално е тоа...Хумелс е виновен што сега ќе си го погази зборот и ќе лижи онаму кај што плукал...страм за таков професионалец после толку сезони каде се разви во Дортмунд да направи директен трансфер во најголемиот ривал без разлика што е дете на Баерн Минхен
Shto ne bese baernovo dete pred da go angaziraat tuku mu go turija go izbrkaa pa sega dete na baern..kako ne be.. humels e kopile!!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Летово Дортмунд ќе добие сериозен фејслифт и добрo помладување:

Потенцијални трансфери:

Гундоган во Сити
Хумелс во Баерн
Суботич во Ливерпул
Рамос во ПЛ или Кина
Парк си оди.
Лајтнер навероватно си оди.

Потенцијални засилувања:

- Мерино фикс иде, има 19 години.
- Дембеле од Рен скоро сигурно иде има 18 години.
- Суле од Хофенхајм можна замена за Хумелс има 20 години.
- Дортмунд го бара Дахуд од Гладбах кој има 20 години ама тешко да се реализира.
- Воланд од Хофенхајм, 23 години, има шпекулаци оти има одкупна клаузула од 15м ЕУР. Не ми се верува дека ќе испадне.
- Топрак од Леверкузен како замена за Хумелс. 50/50
- Родригез од Волфсбург има одкупна клаузула од 25м ЕУР. Ја би сакал ама парите ќе се дадат за други играчи плус Шмелцер продолжи до 2021. Ќе се земе алтернатива за ЛБ ама не првотимец.
- Геце, 23 години, од Баерн. Има шанса да се земе ама ништо не е сигурно.
- Драгович, 25 години, потенцијална замена за Хумелс. И порано играчов се спомнуваше како цел на Дортмунд.
- Зинченко од Урал, млад 19 годишен Украински талент. Денојве излезе оваа шпекулација, играчот има веќе дојдено на Вестфален.


Можно и да има изненадувања како секојпат во Дортмунд. Али имињата кои сега се вртат се доста добри и ми се допаѓа што Дортмунд бара прва-класа таленти. Под Тухел многу ќе експлодираат, најдобар пример е Вајгл кој дојде од клупата на второлигаш.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Све во ред за актуелнава ситуација, ама објавувањето на трансферот на Гетце непосредно пред финалето во ЛШ, со што овој беше надвор од достапни играчи е гнасен потег и под честа на еден голем клуб
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Летово Дортмунд ќе добие сериозен фејслифт и добра помладување:

Потенцијални трансфери:

Гундоган во Сити
Хумелс во Баерн
Суботич во Ливерпул
Рамос во ПЛ или Кина
Парк си оди.
Лајтнер навероватно си оди.

Потенцијални засилувања:

- Мерино фикс иде, има 19 години.
- Дембеле од Рен скоро сигурно иде има 18 години.
- Суле од Хофенхајм можна замена за Хумелс има 20 години.
- Дортмунд го бара Дахуд од Гладбах кој има 20 години ама тешко да се реализира.
- Воланд од Хофенхајм, 23 години, има шпекулаци оти има одкупна клаузула од 15м ЕУР. Не ми се верува дека ќе испадне.
- Топрак од Леверкузен како замена за Хумелс. 50/50
- Родригез од Волфсбург има одкупна клаузула од 25м ЕУР. Ја би сакал ама парите ќе се дадат за други играчи плус Шмелцер продолжи до 2021. Ќе се земе алтернатива за ЛБ ама не првотимец.
- Геце, 23 години, од Баерн. Има шанса да се земе ама ништо не е сигурно.
- Драгович, 25 години, потенцијална замена за Хумелс. И порано играчов се спомнуваше како цел на Дортмунд.
- Зинченко од Урал, млад 19 годишен Украински талент. Денојве излезе оваа шпекулација, играчот има веќе дојдено на Вестфален.


Можно и да има изненадувања како секојпат во Дортмунд. Али имињата кои сега се вртат се доста добри и ми се допаѓа што Дортмунд бара прва-класа таленти. Под Тухел многу ќе експлодираат, најдобар пример е Вајгл кој дојде од клупата на второлигаш.
Od ovie sto gi nabroja samo rodrigez i gece se v'ci i iskusni vo LS..ja neznam kako ke igrame vo odbrana samo so sokratis i ginter..sule e silno momce ama treba uste leb da jade..nego rodrigez spored mene treba odma da se kupi i prva da se igra..mora dortmund da go iskoristi padot na wolfsburg sezonava..Dragovic e otkachen skroz ima dobar mark i ima nekoj kvaliteti ko nash sokratis.Ovie mladicive sto gi nabroja mozda se talenti ama prasanje e kolku vreme kje im treba da se vklopat.Toprak uopste ne mi se sviga nema gradba nema nekoja visina a i se nema nesto pokazano gledajkji leverkuzen kako primaat po mnogu golovi.Ako ne se zeme ime pak nisto nema da napravi dortmund.Ovaj voland bese u tandem so firmino ama nikakov go nema posle toa.Napadot ako ostane onda top treba vo sredinata edna dobra zamena za gundogan da se najde i odbranata najmnogu da se pojaca.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Летово Дортмунд ќе добие сериозен фејслифт и добра помладување:

Потенцијални трансфери:

Гундоган во Сити
Хумелс во Баерн
Суботич во Ливерпул
Рамос во ПЛ или Кина
Парк си оди.
Лајтнер навероватно си оди.

Потенцијални засилувања:

- Мерино фикс иде, има 19 години.
- Дембеле од Рен скоро сигурно иде има 18 години.
- Суле од Хофенхајм можна замена за Хумелс има 20 години.
- Дортмунд го бара Дахуд од Гладбах кој има 20 години ама тешко да се реализира.
- Воланд од Хофенхајм, 23 години, има шпекулаци оти има одкупна клаузула од 15м ЕУР. Не ми се верува дека ќе испадне.
- Топрак од Леверкузен како замена за Хумелс. 50/50
- Родригез од Волфсбург има одкупна клаузула од 25м ЕУР. Ја би сакал ама парите ќе се дадат за други играчи плус Шмелцер продолжи до 2021. Ќе се земе алтернатива за ЛБ ама не првотимец.
- Геце, 23 години, од Баерн. Има шанса да се земе ама ништо не е сигурно.
- Драгович, 25 години, потенцијална замена за Хумелс. И порано играчов се спомнуваше како цел на Дортмунд.
- Зинченко од Урал, млад 19 годишен Украински талент. Денојве излезе оваа шпекулација, играчот има веќе дојдено на Вестфален.


Можно и да има изненадувања како секојпат во Дортмунд. Али имињата кои сега се вртат се доста добри и ми се допаѓа што Дортмунд бара прва-класа таленти. Под Тухел многу ќе експлодираат, најдобар пример е Вајгл кој дојде од клупата на второлигаш.
Od ovie sto gi nabroja samo rodrigez i gece se v'ci i iskusni vo LS..ja neznam kako ke igrame vo odbrana samo so sokratis i ginter..sule e silno momce ama treba uste leb da jade..nego rodrigez spored mene treba odma da se kupi i prva da se igra..mora dortmund da go iskoristi padot na wolfsburg sezonava..Dragovic e otkachen skroz ima dobar mark i ima nekoj kvaliteti ko nash sokratis.Ovie mladicive sto gi nabroja mozda se talenti ama prasanje e kolku vreme kje im treba da se vklopat.Toprak uopste ne mi se sviga nema gradba nema nekoja visina a i se nema nesto pokazano gledajkji leverkuzen kako primaat po mnogu golovi.Ako ne se zeme ime pak nisto nema da napravi dortmund.Ovaj voland bese u tandem so firmino ama nikakov go nema posle toa.Napadot ako ostane onda top treba vo sredinata edna dobra zamena za gundogan da se najde i odbranata najmnogu da se pojaca.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Од каде тоа дека Суботич ќе оди во Ливерпул?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Све во ред за актуелнава ситуација, ама објавувањето на трансферот на Гетце непосредно пред финалето во ЛШ, со што овој беше надвор од достапни играчи е гнасен потег и под честа на еден голем клуб
Полуфинале со Реал, ама да, срамно беше. Не да го бранам Геце, ама скоро сигурно е дека некој од Баерн го има објавено па нормално Билд одма пишаа оти сакаа први да бидат со веста.[DOUBLEPOST=1462014933][/DOUBLEPOST]
Од каде тоа дека Суботич ќе оди во Ливерпул?
Има сериозни информации дека Суботич ќе си оди. Досега има само лабави шпекулации дека Клоп има интерес за него, секако дека не е сигурно ама е реална опција.[DOUBLEPOST=1462015153][/DOUBLEPOST]
Od ovie sto gi nabroja samo rodrigez i gece se v'ci i iskusni vo LS..ja neznam kako ke igrame vo odbrana samo so sokratis i ginter..sule e silno momce ama treba uste leb da jade..nego rodrigez spored mene treba odma da se kupi i prva da se igra..mora dortmund da go iskoristi padot na wolfsburg sezonava..Dragovic e otkachen skroz ima dobar mark i ima nekoj kvaliteti ko nash sokratis.Ovie mladicive sto gi nabroja mozda se talenti ama prasanje e kolku vreme kje im treba da se vklopat.Toprak uopste ne mi se sviga nema gradba nema nekoja visina a i se nema nesto pokazano gledajkji leverkuzen kako primaat po mnogu golovi.Ako ne se zeme ime pak nisto nema da napravi dortmund.Ovaj voland bese u tandem so firmino ama nikakov go nema posle toa.Napadot ako ostane onda top treba vo sredinata edna dobra zamena za gundogan da se najde i odbranata najmnogu da se pojaca.
Дортмунд не може Гундоган и Хумелс со играчи од ист калибер да ги замени. Мики со 27м ЕУР е најскап трансфер и Дортмунд тешко дека за играч би дал повеќе од 30м ЕУР. Затоа тактиката е да се земат одлични таленти како Мерино, Дембеле, Суле, Зинченко, тука се исто Паслак и Пулишич. Имаш добар микс од етаблирани играчи и таленти и со оваа филозофија Дортмунд последниве години има успех. Годинава со одењето на Хумелс и Гундоган има скоро 100м ЕУР за трансфери, мора паметно да се трошат парите и Дортмунд одамна не зема кредити за играчи. Нема да се трошат пари што не ги поседуваат.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Има сериозни информации дека Суботич ќе си оди. Досега има само лабави шпекулации дека Клоп има интерес за него, секако дека не е сигурно ама е реална опција.
Дај некој линк од билд или што јас знам, да не е шалабајзерски клик сајт.
Иначе, еве да израдувам некој @Scouser88 :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Суботич со Локи :love:
Нека дое кој сака.

Иначе многу ме накурчи Хумелс за потегов,да сум менаџеров што сака да биде Клоп ќе го зацементирам на клупа до крај. И тоа има со тие децава под 18 да тренира.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Na kraj ostanuva da se kaze deka Hummels so svetlosni godini prednost e najgolemiot predavnik vo fudbalot :ROFLMAO:

Saka da igra vo Dortmund no od familijarni pricni saka da se seli vo Minhen. Ne znam dali e tolku dobo da zemes igrac koj ne e 100% ubeden deka saka da igra vo klubot.

Kako i da e, Dortmund dobiva 38m EUR i moze da zeme dvajca odlicni talenti za odbranata i so toa da so pomladi. Isto taka so zastedenata plata na Hummels mozat dvajca igraci da bidat plateni.

Ako ima Hummels tronka pocit kon Dortmund ke odbiva da igra vo slednite dve partii za nego. Deka ne treba da ja nosi poveke lentata mislam e jasno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom