Фан Клуб: Борусија Дортмунд

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.963
И Обамејанг исто :)
Кај Обамејанг Милан ја имаат напраено грешката зашто за нив бил недволно талентиран и го пуштиле у Сент Етијен. Таму се докажа и сега еве го каде е. Дортмунд кај него топла вода не открила, туку кај Суботич и Хумелс .
 

tander123

God save the queen!
Член од
5 октомври 2015
Мислења
715
Поени од реакции
363
Вајгл е ѕвер оваа сезона. Му го зеде местото на Бендер. А и како соработува со остатокот од средниот ред, особено со Гундоган, немам зборови. Добро тимче направи Тукал.
А за Оливер Торес, ако дојде ќе биде одлично засилување. Во Атлетико тој сакаше прва постава, а Симеоне не го играше доволно бидејки веќе имаше воигран среден ред.Габи, Тиаго, Коке, Саул, сега и Фернандес, па ако се додадат и Караско, Кореа и Парти мислам дека Оливер нема што да прави таму. Не дека одма ќе игра прва постава во Дортмунд, ама конкуренцијата ќе му биде помала, се разбира ако дојде.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Za Obamejang sigurno i vo Milan smetale deka ima Talent, inace ne bi bil tuka. Ama ima x-pricini poradi koi nekoj igrac ne uspeva vo odreden klub. Pa i mozebi vo toa vreme mnogu konkurencija imalo vo Milan. Obamejang e odlicen igrac ama mora da go koristis pored negovite sposobnosti. Prvata godina Klop go igrase krilo i taa pozicija ne mu lezese na Obamejang i zatoa imase i slabi partii. Kako spic gi pokazuva kvalitetite a i normalno e deka so tek na vreme i napreduva, igracot saka da napreduva i sreka e sto ima treneri od koi moze da uci.

Istoto e so Torres. Citav deka stilot na Simeone ne mu lezi i kaj nego odnosno vo negoviot sistem ja nema pozicijata koja bi bila soodvetna za Simeone. Znaci kolku i da e dobar, vo Atletiko ne moze da go pokaze maksimumot. Tuhel sigurno go znae igracot i smeta, deka Torres so negoviot Profil e dobar Transfer, zatoa i go bara.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Па мислам и у Франција дека Обамејанг играше на таа природна позиција SMF, и откога педерчето Левандовски си замина у Баерн, од немај каде Клоп почна да го игра шпиц, и се покажа како џек-пот.
А еве и сега со Фирмино гледам пробува истото у Ливерпул, и збрца 2 гола на прва утакмица како истурен напаѓач
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.963
Za Obamejang sigurno i vo Milan smetale deka ima Talent, inace ne bi bil tuka. Ama ima x-pricini poradi koi nekoj igrac ne uspeva vo odreden klub. Pa i mozebi vo toa vreme mnogu konkurencija imalo vo Milan. Obamejang e odlicen igrac ama mora da go koristis pored negovite sposobnosti. Prvata godina Klop go igrase krilo i taa pozicija ne mu lezese na Obamejang i zatoa imase i slabi partii. Kako spic gi pokazuva kvalitetite a i normalno e deka so tek na vreme i napreduva, igracot saka da napreduva i sreka e sto ima treneri od koi moze da uci.

Istoto e so Torres. Citav deka stilot na Simeone ne mu lezi i kaj nego odnosno vo negoviot sistem ja nema pozicijata koja bi bila soodvetna za Simeone. Znaci kolku i da e dobar, vo Atletiko ne moze da go pokaze maksimumot. Tuhel sigurno go znae igracot i smeta, deka Torres so negoviot Profil e dobar Transfer, zatoa i go bara.
Негова последна сезона у Милан беше 2012. Тогаш у напад кај Милан биле Пато,Робињо,Касано,Ел Шарави, Макси Лопез,Инзаги,Ибрахимович. Не верувам дека не се снашол зашто Милан тогаш си ја тераше филозофијата на старци и затоа сега е стигнат до ова ниво.
 

tander123

God save the queen!
Член од
5 октомври 2015
Мислења
715
Поени од реакции
363
Како и да е сега Обамејанг сигурно вреди над 50 милиони, така да уште една добра зделка за Дортмунд. И да планираат да го продадат во скоро време неверувам дека ќе го пуштат додека не му најдат соодветна замена.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Како и да е сега Обамејанг сигурно вреди над 50 милиони, така да уште една добра зделка за Дортмунд. И да планираат да го продадат во скоро време неверувам дека ќе го пуштат додека не му најдат соодветна замена.
Како и кај Левандовски, за Дортмунд не не можно да најде соодветна замена која е реална. Затоа и нема да се даде. :)
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.945
Поени од реакции
25.213
Микел Мерино од Осасуна сте го договориле за 5 мил. евра. Играл за младата репрезентација на Шпанија до 19 години, летото 2015 кога беа европски прваци. Не е крилен играч туку игра во средината. Деновиве треба да потпише.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Микел Мерино од Осасуна сте го договориле за 5 мил. евра. Играл за младата репрезентација на Шпанија до 19 години, летото 2015 кога беа европски прваци. Не е крилен играч туку игра во средината. Деновиве треба да потпише.
можда ќе заврши во Дортмунд, ама зимава не си иде од Осасуна зошто бркаат влез во Примера.
медиумите во Шпанија од поодамна го споредуваат со Хави Мартинез
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
tesko deka ke dojdat dvete spanci pored mene, ke vidime
 

tander123

God save the queen!
Член од
5 октомври 2015
Мислења
715
Поени од реакции
363
Мислам дека имаше минимален контакт врз Хумелс за поништениот гол, тоа го призна и Лезкано мислам беше. Ама се разбира тука беше и авториетот на Хумелс кој одма се затрча некај судијата. Да е бил на пример Сократис, можеби и ќе го признаеше голот судијата.
Најчудно од сета таа ситуација ми беше Бурки, кој иако виде дека неможе да ја смири топката оти беше висока, па барем нека ја фатеше со рацете, па нека свири индиректен судијата. Поарно индиректен него ли гол да се прими. Незнам само што ли си е мислил во тај момент Бурки.
Како и да е тешка, но заслушена победа на Дортмунд, кои според мене уште имаат какви такви шанси за титулата, ама изгледа најбитно е враќањето во ЛШ.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ете зошто Дортмунд ги чуваше парите, заинтересирани се за Мурињо (можеби како помошник тренер) ;):D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom