Фан Клуб : Баерн Минхен

  • Креатор на темата 'Никола'
  • Време на започнување

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Ја неможам да сфатам фанови што чекаат текма ко денес и одма да кењаат како е све за нигде а дркале курац претходно коа ги газевме претходните утакмици...

Срамота е...Тоа се истите што пљукаа по Јуп 2012 а после 2013 Јуп ЦАРЕЕЕ најјак си..

Дај бидете реални малце,со Гладбах увек иаме вакви проблеми,едноставно нема решение,ко да им ги пуштаме дури неможам да сфатм.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Мене ме нервира тоа што го изгубивме Робен на месец и кусур.
Рекле неколку недели,може да све две три,може и месец да е...

Искрено се надевам нема да е месец,и да се врати бар за втората со Порто.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Em pobedija,em go povredija Robben.Tony Jantschke:sakasuste:

Taman doktorot go pofali deka bil kako f1 bolid,Robben odma so demant.Go urocija.

Inaku,najverojatno eden mesec.Realno ke bide problem bez nego.

Se nadevam Ribery ke se vrati za brzo vreme.Posledniot pat taka 'lazea',sega-utre-zadutre a toj so nedeli nadvor od terenite.

Barem eden e potreben,a bez dvajcata ke se molime na nekoj slucaen gol.:semolam:
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Food for thought…
Badstuber has been starting regularly lately. He’s not bad, many will prefer him over Dante. But like the first goal we conceded, Badstuber wasn’t able to mark Herrmann. Then the pass for the second goal against went right past him. Hannover’s goal can also be attributed to Badstuber leaving a man free.
Benatia meanwhile, is fast. Covers the RB/CB space brilliantly as seen in numerous games like in the Roma trashing. In his 12 games for Bayern in Bundesliga, we have conceded 2 goals with him on the pitch. In CL, we only conceded 1 when he was in the pitch (he was sent off before the City scored 3). We haven’t lost a game with him on the pitch.
His pace and BoaTank’s has been instrumental in curbing any counterattack. With both on the field, Bernat and Rafinha are allowed so much freedom going forward without the burden of too much defensive duties.

With both healthy and on the biggest matches, it’s imperative that both Boateng and Benatia make up the defense. For a suicidal high line, we need our Fast and Furious. (Yeah Boateng is the Furious in this duo)
Or...
Lahm.
Put extra protection in the defensive midfield. We need our captain back. Many would want him in his rightful place but let’s just face the truth that both Alaba and Lahm won’t be coming back to the defensive flank anytime soon. Or ever.

Lahm will provide extra protection for Alonso or Schweinsteiger (dear god, please no more both). Last year’s Kroos-Thiago-Lahm trident was a sight to behold. And with the latter two almost back to their 100% fitness, it’s going to be a conundrum for Guardiola.
Grab your towel.
It’s big sore point for Bayern fans that we’re continually exploited by counter attacking teams. In fact, there’s no other way to beat Bayern but to employ The Counter Bus. Organized in the back with two banks of four and hit one deadly counter and you’re set for 90 minutes. That’s the plan. It’s not a secret. In fact, teams use it almost every week.
With the way Bayern fans are reacting one would think every team that uses The Counter Bus defeats Bayern. They don’t. Buses are not made equal. Some are easier to crash, others are frustrating as hell.
But of course that’s not the issue here. The issue is, the Champion’s league.
Fans don’t want to lose another CL game like against Real Madrid. Some fans may even expect the team to win or even reach the final this year. Winning the domestic double and continually doing well in Germany is not enough anymore. Who cares about Bayernliga... It’s CL or nothing.
The Big Ears makes or break Pep this year for many. And for me, that’s unfair. It’s not an easy thing to win as Bayern itself has experienced. It’s not just skill but a hell lot of luck. Bayern’s treble didn’t face a bus. When The Great Heynckes’ Bayern met a bus, they tasted bitter tears at home.

Bayern losing to Wolfsburg and Gladbach means Bayern will lose to a team like Real Madrid or Atletico in the future according to some fans. Maybe we will. Maybe we won’t. Who can say just because of two games out of 32?
We can’t deny this is a weakness that great teams will be able to exploit. And we can’t deny Bayern need very specific players healthy and available to successfully overcome this. But it’s barely a cause to panic or call this season lost. Or call for the manager’s head. Or specific players.
We’re Bayern and we’re not Real Madrid. We don’t boo our players because a win is not enough or the Meisterschale or Pokal is not enough. We have a weakness. Every team has. Every player has. Even Super Neuer is humanized today. Because every single one of them is human.
The treble is a magical year for all of us. But let’s not for one second think it’s going to happen every year. Or every other year. Or every four years.


Читнете...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Шо ќе читам, ќелавиот измислува топла вода. Алаба денес како изгубен зајак у средина, на лев бек му игра Бернат кој е станат Контенто втор дел. Никаква креативност за напред, застани - подај назад, тоа му е играта веќе. Пичка игра, ниеден продор, ништо!
И не му е тоа од денес, откако Алаба играше малку лев бек, а овој одмараше. ја смени играта тотално, порано киснеше офанзивно.

Нема везе што Рибери не игра крило, стај го бе Алаба лев бек да ти ебам ќелавицата инаетлива!!!

Ако го минеме Порто и натаму се продужи со Бернат и Рафиња по бекови толку е од нас, уште сеа ви кажувам.
ФАКИНГ РАФИЊА ШТО У БОЛОЊА НЕ ИГРАШЕ ПРВА ПОСТАВА!

Гледавте Класико денес? Гледавте сигурно. Е замислете го Рафиња на Класико. Разликата од Алвес до Рафиња е небо - земја. Па и Карвахал!

Toтално не се слагам со последната реченица од постот над мене. Со оваа генерација е МОРАЛНО да се освои ЛШ и тоа повеќекратно! Само што ЛШ не се освојува со играње на играчите надвор од позициите што ги играле пред овој тренер...
 
Последно уредено:

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Ај ајј до сеа зборевме Бернат ѕвер,нема пропуштено утакмица,трча ко луд и сеа наеднаш станал Контенто...дај биди малце реален..секој може да има лош ден.Не ти паѓа на памет дека Гладбах изиграа у одбрана перфектно...Реално победата не им е дека створија шанси него чисти грешки на Ноер..Утакмицата требаше да зарши нерешено.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Никогаш ја не сум рекол дека Бернат е ѕвер, Алаба има измислено фудбал за него на било која позиција на терен. Бернат пичкари веќе неколку утакмици, не е од вчера. И тоа се дешава откако Алаба изигра неколку како лев бек.

Ако Гладбах ни изиграл у одбрана перфектно, што останува за ЛШ?
НИЕДНА асална шанса не направија вчера, па ако сакаат и марсовци нека играле у одбрана.

Ќе видите за што зборам коа ќе ги пројдеме Порто (ако) и ако продужат да играат Рафиња и Бернат. Дај Боже да сум грешка, само тешко...
Ја сфаќам дека шансите Лам да се врати десен бек се минимални, само тоа е кривица на ќелавиот.
Не знам зашто не сте реални и не признаете дека цела сезона Алаба игра на грешка позиција, а Лам веќе две. Колку и да дава изјави дека Лам е играчиште на било која позиција, дека бил најинтелигентен или не знаѓ што - за заден везен во ЛШ има играчи кои го шијат.

Има податок и дека од 7 средби со Топ 5 во Бундес имаме само 2 победи.
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Сега дури видов дека сме изгубиле од Гладбах.Не ми се верува што ни се случува со овој тим.Не знам дали се сеќавате,уште пред 15 години кога влегоа во прва лига ,не тепаа уште првото коло 1-0. Не ми е криво толку за поразот,барем сопствениот рекорд од најмалку примени голови да го срушиме.Вака,уште 8 кола, а не треба да примиме повеќе од 4...:cautious:.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Нема више екипа у ЛШ што со 8 души ќе ни игра таква одбрана ко овие копаничаривее....две линии по 4ца имаа у дефанзива дај не ме јеби со хебла немоеж да им влезеш...Плус без Робен и Рибери ко Барса без Меси и Суарез...Со Јуп ете кога Лам и Алаба играа бекови ИСТИ курац беше пак се мачевме со овие...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom