Фан Клуб: Албанија

Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Vaka e sekogas, pobeduvaat koga nikoj ne ocekuva i koga site ja gledame so zar, site se nadevame na nesto, tie ke je sjebaat.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
11 албанци ќе бидат учесници во Лигата на Шампионите оваа сезона, тие се:

Blerim Xhemaili, Galatasaray
Agim Ibrahimi, Maribor
Agon Mehmeti, Malmo
Pajtim Kasami, Olympiacos
Arlind Ajeti, Basel
Taulant Xhaka, Basel
Naser Aliji, Basel
Shkëlzen Gashi, Basel
Xherdan Shaqiri, Bayern M
Donis Avdijas, Schalke
Besnik Hasi(trener), Anderlecht
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Неколку прашања, ме заинтересиравте после Португалија: :D
Кои од овие се репрезентативци на Албанија?
Овој Џака му е брат на тој од Менхенгладбах?
Во моментов во репрезентација колку играчи имате што се родени надвор од Албанија ( Косово, Македонија, Швајцарија...) и општо вашата федерација колку е успешна во нивно привлекување? Шаќири, Џемаили, Бехрами и другите имаа понуди да настапат за Албанија пред да играат за сегашните репрезентации и ги одбиваа или касно реагираше ваша федерација?
Кое место бевте, а кое сте сега после Португалија на Фифа-ранг листа?
Толку. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: AL.

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Пред Јапонија за прв пат во историјата.

А Македонија и Того го имаат најголемиот минус од 38 поени чинам.
Овие факти ги читав не знам колку се точни,а и од Септември месец не најдов официјално рангирање.
 
B

Beck's

Гостин
Пред Јапонија за прв пат во историјата.

А Македонија и Того го имаат најголемиот минус од 38 поени чинам.
Овие факти ги читав не знам колку се точни,а и од Септември месец не најдов официјално рангирање.
На 20ти ќе има официално рангирање од ФИФА, а овие проценки може и самиот да ги праеш на страната на ФИФА во зависност од тоа какви резултати прикажале репрезентациите[DOUBLEPOST=1410878212][/DOUBLEPOST]
Неколку прашања, ме заинтересиравте после Португалија: :D
Кои од овие се репрезентативци на Албанија?
Овој Џака му е брат на тој од Менхенгладбах?
Во моментов во репрезентација колку играчи имате што се родени надвор од Албанија ( Косово, Македонија, Швајцарија...) и општо вашата федерација колку е успешна во нивно привлекување? Шаќири, Џемаили, Бехрами и другите имаа понуди да настапат за Албанија пред да играат за сегашните репрезентации и ги одбиваа или касно реагираше ваша федерација?
Кое место бевте, а кое сте сега после Португалија на Фифа-ранг листа?
Толку. :)
  1. Таулант Џака, Шкелзен Гаши
  2. Да
  3. 10, 3 од Швајцарија, 1 од Германија, 1 од Норвешка и 5 од Косово. Федерацијата е срање у тој поглед, чисти пример ти се звучните албанци кои настапуваат низ европа
  4. После победава над Германија ќе имаме скок од 24 места
 
Последно уредено:

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Неколку прашања, ме заинтересиравте после Португалија: :D
Кои од овие се репрезентативци на Албанија?
Овој Џака му е брат на тој од Менхенгладбах?
Во моментов во репрезентација колку играчи имате што се родени надвор од Албанија ( Косово, Македонија, Швајцарија...) и општо вашата федерација колку е успешна во нивно привлекување? Шаќири, Џемаили, Бехрами и другите имаа понуди да настапат за Албанија пред да играат за сегашните репрезентации и ги одбиваа или касно реагираше ваша федерација?
Кое место бевте, а кое сте сега после Португалија на Фифа-ранг листа?
Толку. :)
Моментално само Таулант Џака, Агон Мехмети и Шклзен Гаши се членови на репрезентацијата на Албанија, а на добар пат е и Авдијај од Шалке да игра за Албанија.

Да Таулант Џака е помладиот брат на Гранит Џака.

Десет е бројот на моменталните репрезентативци кои се родени надвор од Албанија.
Федерацијата беше очајничка што се однесуваше до убедувањето на дел од играчите, но еден дел од нив сами избраа да играат за друга репрезентација.
Шаќири, Бехрами, Џемаили, Касами, Мустафи, Јанузај сами сакаа да играат за други земји. Со Џака најголема вина има федерацијата, но и Гранит Џака не е толку чист.
Сега во последно време во федерацијата се поставени повеќе поранешни репрезентативци на Албанија, па некако се има надеж за некои таленти дека ќе го облечат дресот на Албанија, како што е случајот со Донис Авдијај од Шалке за кого самиот Алтин Лала поранешниот долгогодишен капитен на Хановер изјави дека е многу блиску до играњето за Албанија.
Проблемот е да се согласат 3-4 добри играчи да настапат за Албанија, да се бележат подобри резултати па после полесно ќе биде да се убедат талентите.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Берат Џимшити 21 годишниот централен дефанзивец на Цирих го одбил повикот на Швајцарија У-21 и прифатил да игра за Албанија.
Веднаш е почната процедурата за да добие албански пасош.

http://www.transfermarkt.com/berat-djimsiti/profil/spieler/165513
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
овој по потекло е од Косово? дека глеам и Косово го барале а и плус името му е на српска латиница напишано.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Viktor Kasai ( HUN ) ke bide sudija na mecot Albanija - Danska ( Sabota 20:45 ) vo Elbasan .

Stadionot kade sto ke se odigra mecot vo Sabota.. Se nadevam na pozitiven rezultat!



 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom