Фан Клуб: Јувентус

A

apidrone

Гостин
Сега е моментот Конте да покаже дека останало нешто јувентино во него и да ги поштеди барем одбранбените играчи на Јуве :)
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
Не можам да бидам задоволен кога се мачевме против најслабиот тим во лигата на домашен терен. Всушност, не се мачевме од што покажаа нешто, туку се мачевме самите себе. Гол во 5та минута на домашен терен против тимови кои се борат за опстанок е најлошата работа која може да се случи на овој сегашен Јувентус.

Една работа мора да се сфати. Тимот посебно во офанзивниот дел е нов, а и млад. Тоа значи дека имаме неискусна навална линија. На таков напад му е потребна стабилна и непробојна одбрана, барем кога сме фаворити. Оти Дибала и Мората се стварно квалитетни, ама им треба многу поопуштена средина за да можат да се развијат. Не може недостаток после 5 минути да го надополнуваат деца. Дибала не е Тевез да го има искуството и да си игра исто како да не се случило ништо. Мората денеска ова што го промаши на 1-1 не смее да му текне да го промаши уште еднаш. Никогаш повеќе, never more. Погба е единствениот кој не покажува напредок, во врска со него Алегри мора да покаже малку повеќе авторитет како тренер.

Уште една работа само. Кедира е страшен фудбалер. Единствен на теренот што не направи грешка. Смирен, силен, одмерен. Да се варди од повреди само, ќе ни биде неверојатно засилување.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Јас напротив сум задоволен, после шок водството од прв допир на топка на противникот игравме смирено , креиравме шанси и не дозволивме до крајот на натпреварот да ни се приближат до голот, можевме уште некој гол да бевме поприсебни во завршицата. Сандро мислам дека ќе игра почесто кога ќе се врати Манџо , тогаш играме повеќе на нафрлени топки... Погба се надевам со враќањето на Маркисио дека ќе заигра како што сме навикнати на него... то е то , мини кризата е сигурно зад нас и сега одиме само напред .. ќе газиме повторно сигурен сум...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Не можам да бидам задоволен кога се мачевме против најслабиот тим во лигата на домашен терен. Всушност, не се мачевме од што покажаа нешто, туку се мачевме самите себе. Гол во 5та минута на домашен терен против тимови кои се борат за опстанок е најлошата работа која може да се случи на овој сегашен Јувентус.

Една работа мора да се сфати. Тимот посебно во офанзивниот дел е нов, а и млад. Тоа значи дека имаме неискусна навална линија. На таков напад му е потребна стабилна и непробојна одбрана, барем кога сме фаворити. Оти Дибала и Мората се стварно квалитетни, ама им треба многу поопуштена средина за да можат да се развијат. Не може недостаток после 5 минути да го надополнуваат деца. Дибала не е Тевез да го има искуството и да си игра исто како да не се случило ништо. Мората денеска ова што го промаши на 1-1 не смее да му текне да го промаши уште еднаш. Никогаш повеќе, never more. Погба е единствениот кој не покажува напредок, во врска со него Алегри мора да покаже малку повеќе авторитет како тренер.

Уште една работа само. Кедира е страшен фудбалер. Единствен на теренот што не направи грешка. Смирен, силен, одмерен. Да се варди од повреди само, ќе ни биде неверојатно засилување.
Ги гледав само последните 30 минути и Погба не ми делуваше воопшто лошо. Напротив, почнува да личи на себе. Незнам колку глупости напрај дури не гледав за да имаш негативна импресија за него за денес.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
Ги гледав само последните 30 минути и Погба не ми делуваше воопшто лошо. Напротив, почнува да личи на себе. Незнам колку глупости напрај дури не гледав за да имаш негативна импресија за него за денес.
Не направи особено глупости, туку повторно солираше. Како да игра пријателски меч или во некој школски двор на физичко. Плус тоа мислам дека во последните 30 минути беше ситуацијата кога имаше можност да шутира со десна нога од одлична позиција, а тој сакаше кул да се направи и се обиде да му додаде на Квадрадо со пета. Нормално не му успеа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.281
Она што се случуваше првите 30 минути е НЕДОПУСТЛИВО за тим како што е Јуве. Добро е што се свестија навреме.

За голот, 100% вината на себе ја носи Киелини, бидејќи заспа на офсајд замка. А тоа му е слабост, бидејќи ова не е прв пат да спија при замки.

Второто полувреме си го одработија рутински. 3-1, и до крајот ги штедеа силите. Малку фалеше пак Киелини да се изглупира и да му поклони асистенција на играчот на Болоња кога му поддаваше назад на Џиџи, ама за сета среќа Џиџи беше присебен.

И не знам што го плукате толку Погба, точно е дека многу пати солираше, особено во една ситуација кога наместо да шутира од 16-тик, тој си играше петици со Квадрадо, но не знам кои ви се очекувањата од него, да дрибла 11 играчи и да влези во гол заедно со противничкиот голман? Точно е дека не игра на нивото што играше лани, но тука си има влијание и отсуството на Пирло и Видал. Точно е тоа дека Алегри треба малце да му покажи заби, но млад е, агент му е Раиола, треба малку со повеќе тактика да се пристапи. Се на се, заврши добра работа во одбраната, пресече доста топки и не е фер постојано да се критикува.

Кедира :cuc: Која смиреност ја има, класа е.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Не направи особено глупости, туку повторно солираше. Како да игра пријателски меч или во некој школски двор на физичко. Плус тоа мислам дека во последните 30 минути беше ситуацијата кога имаше можност да шутира со десна нога од одлична позиција, а тој сакаше кул да се направи и се обиде да му додаде на Квадрадо со пета. Нормално не му успеа.
Да го видов, тоа беше лошо, можеше да подава десно ако ме прашаш. Јеби га по една две згрешени не е страшно, треба малку безобразно да се игра во напад али факт е дека во градењето на таа и уште некоја акција имаше супер финти и проигрувања.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.561
Сега после репрезентативниве натпревари ќе играме со шмечено од Милано. Мора да се добијат тие, ако ништо друго барем добро играме против вакви екипи кои имаат амбиции (само амбиции :icon_lol: ) да се искачат некое место погоре. Овој натпревар би требало да претставува пресвртница за нас... Алегри треба да поработи малце на одбраната.

За денешниот натпревар ќе пишам само дека вака треба да играме секој меч... и одбраната да се научи дека натпреварите не почнуваат од 20 минута мамето нивно киксерско. Најдобри на теренот беа Квадрадо (секоја чест за човеков),Кедира, Мората и Дибала. Нападот ни е ептен млад, неискусен, и ненавикнат на новите соиграчи... ама има потенцијал за во иднина у пичку материну, се да газат пред себе


Што стана со Марота тоа што се шпекулираше дека ќе го откупи и другиот дел од договорот на МОрата?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Allegri: 'Khedira brings experience'
By Football Italia staff

Max Allegri believes Sami Khedira has helped bring much-needed experience to a young Juventus side.

The Bianconeri finally got their first home win of the Serie A season in a 3-1 over Bologna, but were trailing for the fifth time in seven rounds.

“Alvaro Morata should’ve passed it to Juan Cuadrado in the opening minute, then we’d be 1-0 up. We conceded a goal with the defence in place, which shouldn’t happen,” the Coach told Sky Sport Italia.

“Having said that, we created a great deal and the thing we need to improve is our stability. We mustn’t keep giving off the sensation we’re struggling, as it’s important to play with a sense of authority.

“At the end of the day it was a good game and we deserved the three points. We were just lazy on the Bologna goal, though.”

Khedira has only two appearances in all competition for Juve, but they were both victories over Sevilla and Bologna.

“When someone has played three or four years at Real Madrid and is first choice for World Cup winners Germany, he brings experience and calm to the younger players.

“We are currently playing with a pared down attack. Our forwards are very talented, but also very young and don’t have that much experience.

When Morata first arrived, he always aimed for goal and never passed it. After a while he’d only pass it and never shoot! He’s young and needed to learn when it was best to pass and best to go for goal.”

Paulo Dybala converted the penalty and Allegri revealed it was his call from the touchline.

“Dybala, Morata or Pogba were in line for the penalty and today I decided to give it to Dybala.”
 
G

grande-juve

Гостин
За со Интер мора истиов тим и формација, само место Хернанес, Маркизио, а ако не е спремен, Лемина.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
I knew right from the get-go that Khedira would be used well by Mad Max as especially given he seeks midfielders in his form. Khedira for the first time in a club is being played akin to his famous role in Stuttgart and not being restricted.

Allegri is really taking risks as a whole and it will work for the longer term; the man has balls and is unfazed by current results.
[DOUBLEPOST=1443985043][/DOUBLEPOST]Наеднаш ги имаме : Aсамоа, Кедира, Маркизио, Лемина, Стураро, Перејра, Погба, Хернанес

пу пу машала да ни се здрави живи[DOUBLEPOST=1443985121][/DOUBLEPOST]


„Среќен сум за победата, за голот, но пред се за тебе пријателе " - Мората за Кедира
 

F|eR

Мало смо се напили, пали смо у џбун!
Член од
7 јуни 2008
Мислења
2.001
Поени од реакции
379
Пошто не ја гледав утакмицава, некој поопширно да прикажи кој, како, зошто, или да залепи некое линкче кај што можи да се изгледа :D
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
Пошто не ја гледав утакмицава, некој поопширно да прикажи кој, како, зошто, или да залепи некое линкче кај што можи да се изгледа :D
Почнавме со страшна шанса каде што Мората наместо да му додаде на Квадрадо кој ќе излезеше на празен гол, тој шутираше во голманот. Исто така имаше еден страшен спринт на Дибала чие што додавање за малку не заврши во нозете на Квадрадо.

После тоа ладен туш. Одбраната заспа, пред се Киелини. И Буфон лошо реагираше топката се протна под него некако и заврши во гол. Одма се осети нервозата кај играчите поради новиот гол примен по само 5 минути игра. Почнаа да напаѓаат конфузно, без некоја си идеја. Немавме речиси никаква шанса дваесетина минути. Само бесцелно вртење околу шеснаесетникот. Имавме неколку опасни уфрлувања каде што за жал закаснеа напаѓачите. После од една навидум обична акција по десната страна, Кедира ја уфрли топката во петерецот која што се чукна од некого и заврши точно на главата на Мората, кому не му беше тешко од пет метри да даде гол со глава. Одма кратко после тоа линискиот судија крена офсајд во акција каде што Мората излезе еден на еден со голманот, а офсајд немаше. Барем метар ипол беше во игра Мората. Горе-долу од првото тоа беше.

Одма на почетокот на второто Квадрадо се уфрли по десната страна и крајно несебично му додаде на Мората кој што пред себе имаше гол без голман на него, туку со два-три играчи на линијата. Сепак и јас не знам како ја шутна со левата нога, толку лошо ја поткачи што го промаши голот. Нејсе само пет минути подоцна по уште едно уфрлувања од десната страна Мората беше повлечен за дресот во обидот да скокне и судијата свирна пенал. Како што ми се причини самиот сакаше да го изведе, ама ваљда по насока на Алегри топката во раце ја зеде Дибала и реализираше одлично. Десетина минути после тоа Мората одлично нафрли за Кедира на втора статива кој што погоди со глава во спротивниот агол. 3-1 во 63та минута и оттогаш ништо битно не се деси до крајот.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
. И Буфон лошо реагираше топката се протна под него некако и заврши во гол. .
Ова ќе го надополнував баш сега, и Буфон денес има виза голот како ја испушти/му се протна топката не среќа цц[DOUBLEPOST=1444010755][/DOUBLEPOST]
Fiorentina play Napoli & Roma next. If we beat Inter & Atalanta then we will be back in the mix at best 4 points from the leaders. October could do wonders for us, huge month. Not to mention a win against gladbach will round it up nicely for CL.
 
Последно уредено:

commandante

diablo blue
Член од
16 мај 2008
Мислења
393
Поени од реакции
72
Некој да знае некоја страна кај што можам да ја изгледам целава утакмица со Болоња, а и други некои натпревари како на пример атлетико-реал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom