Фан Клуб: Јувентус

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.616
Поени од реакции
5.287
Е сега може само да нагаѓаме што им рекол Алегри пред да излезат на терен... можеби им кажал да се бранат, може им кажал да играат пресинг со посед на топка, може им кажал да играат напаѓачки... само он си знае. Не е секогаш вината во фудбалерите, многу е важно и тренерот што ќе им нареди пред да излезат на зелениот терен... јас сеуште не најдов изјава од Алегри какви му биле впечатоците после мечот
Според играта така беше. Играчите на Јуве си ја поддаваа топката, и се очекуваше да се навлечат играчите на Ателтико од средината, по страните, и со потег Тевез/Љоренте да се заканат по голот на Атлетико. Тактика која успева со послабо физички подготвена екипа, но со Атлетико не.
 

kobnik

Гнетач
Член од
14 јуни 2007
Мислења
211
Поени од реакции
37
Пресинг на одбрамбените играчи, "фластер" на Пирло(Маркизио) и нашиве се ко изгубени германци, без решение како да ја изнесат топката и че ја кошни Бонучи у курац па кој ја фати - ја фати... полесен начин како да се дестабилизира ГЛУПАТА 3-5-2 формација нема!! незнам уште колку време че му треба на италјанскиве екепи за да го увидат ова па да почнат да не шлакаат. Се надевав, пошто така велеше Алегри, дека со тактички поспремните екепи че пробуваме со 4ца во одбрана, ама ко го видов составо јасно ко ден ми беше дека че имаме бледо издание, 95% осудено на пораз. Немаше мадина да смени формација Алегри и изгуби. Тој ниту играч не замени до 80та минута а барем 5 души за на клоци беа да ги извајш од терен. Можеби и со друга формација че изгубеше ама барем че видевме дека пробува нешто да смени. Вака сме само ланска реприза.. натпреварот со евреине од рим че биди показател дали има карактер овај тим со овај тренер... останете црно-бели!!! поздраФ
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Е сега може само да нагаѓаме што им рекол Алегри пред да излезат на терен... можеби им кажал да се бранат, може им кажал да играат пресинг со посед на топка, може им кажал да играат напаѓачки... само он си знае. Не е секогаш вината во фудбалерите, многу е важно и тренерот што ќе им нареди пред да излезат на зелениот терен... јас сеуште не најдов изјава од Алегри какви му биле впечатоците после мечот
Се виде вчера убаво што им кажал да играат, од авион се гледаше дека се оди на бод.

Точно дека Атлетико играат висок пресинг, и премногу се цврсти во одбрана, ама има начини и тоа да се разбие, посебно кога имаше поквалитетни играчи.
Проблемот е што не се ни проба нешто да се направи, еден ебен центаршут асален имавме цела утакмица, Евра од лево, и толку.
Имаме напаѓач 195цм, една топка висока не доби.

Уопште не презема ризик Алегри, тоа е само до него, сигурно играчите не играат на своја рака. Се виде и со замените.
Нив можам да ги кривам само за безживотноста(is this a word? :icon_mrgr:) што ја оддаваа на теренот, неможеш да ми кажеш дека не се влечеле како црева, кога сите можни 50/50 топки ги доби Атлетико.

И да, време е Погба малку да одмори на клупа. Од почеток на сезона игра како на маалски утакмици да е, си џогира чил, си праи некои потези, ја успорува играта, не се бори, ми го изиграва црногорецот...Ај него стилот му е таков додуше, ама па вообичаено е опасен во напад и со шутеви од далечина, сезонава ништо од тоа.

Переира дефинитивно заслужи да стартува пред Погба или Видал во сабота.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Defensive Dashboard од Јуве вчера, скоро сите фаули сме ги направиле во напад, смешно е ова.


fasdfsdf.jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.599
Се виде вчера убаво што им кажал да играат, од авион се гледаше дека се оди на бод.

Точно дека Атлетико играат висок пресинг, и премногу се цврсти во одбрана, ама има начини и тоа да се разбие, посебно кога имаше поквалитетни играчи.
Проблемот е што не се ни проба нешто да се направи, еден ебен центаршут асален имавме цела утакмица, Евра од лево, и толку.
Имаме напаѓач 195цм, една топка висока не доби.


Уопште не презема ризик Алегри, тоа е само до него, сигурно играчите не играат на своја рака. Се виде и со замените.
Нив можам да ги кривам само за безживотноста(is this a word? :icon_mrgr:) што ја оддаваа на теренот, неможеш да ми кажеш дека не се влечеле како црева, кога сите можни 50/50 топки ги доби Атлетико.

И да, време е Погба малку да одмори на клупа. Од почеток на сезона игра како на маалски утакмици да е, си џогира чил, си праи некои потези, ја успорува играта, не се бори, ми го изиграва црногорецот...Ај него стилот му е таков додуше, ама па вообичаено е опасен во напад и со шутеви од далечина, сезонава ништо од тоа.

Переира дефинитивно заслужи да стартува пред Погба или Видал во сабота.
Црн Болд - Епа тогаш зошто ги плукаме фудбалерите, кога некоја виша сила им има речено да си играат курот на теренот? :coffee:

Црвен Болд - Е ајде де... кога некој ќе ти рече со задржување на топка и посед да одиш во напад против екипа од исто рамниште, значи дека нема толку лесно да стигнеш до нивниот гол... Башка тоа што Љоренте вчера со неговата очајна форма играше се на теренот, освен класичен шпиц.

Зелен Болд - Погба и вчера и предходните утакмици си ги одигра на ниво... Љоренте е тој што треба да се седне на клупа, а повеќе шанси треба да добијат Мората, Коман и Переира со 4-3-3 формација


Тоа е...:coffee:
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Црн Болд - Епа тогаш зошто ги плукаме фудбалерите, кога некоја виша сила им има речено да си играат курот на теренот? :coffee:

Црвен Болд - Е ајде де... кога некој ќе ти рече со задржување на топка и посед да одиш во напад против екипа од исто рамниште, значи дека нема толку лесно да стигнеш до нивниот гол... Башка тоа што Љоренте вчера со неговата очајна форма играше се на теренот, освен класичен шпиц.

Зелен Болд - Погба и вчера и предходните утакмици си ги одигра на ниво... Љоренте е тој што треба да се седне на клупа, а повеќе шанси треба да добијат Мората, Коман и Переира со 4-3-3 формација


Тоа е...:coffee:
Па не ги плукам, едноставно сметам дека не се залагаа доволно вчера, а за тактиката целата вина оди на Алегри.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
DeviAngel напиша:
Tacchinardi: Juve impressed me


Alessio Tacchinardi liked what he saw from Juventus at Atletico Madrid and backs the team’s strength in the Champions League.

The Bianconeri were frustrated in the Spanish capital and came away with a 1-0 defeat from the second round of Champions League group stage action last night.

Whilst scrutiny has fallen on the fact the team were defeated, one of their former midfield men sees the positive.

“I am on Allegri’s side, as I liked the team that I saw at the Calderon,” Tacchinardi, who won the 1996 Champions League with the Old Lady, has told Tuttomercatoweb.

“Atletico are very good at not allowing their opponents to play, instead making the most of their defensive strength.

“Criticism is often determined by the result, but I think that the development of the game itself has to be taken into account.

“Atletico are a team that have stopped even Barcelona and Real Madrid, have won La Liga and reached the final of the Champions League.

“The victory of Simeone’s men came from their only offensive move up the field. The Argentine Coach was good to realise that in an open game they would have lost.

“A drew would have been fairer? Yes. Juve have played as usual, but in front of them was not Cesena, Udinese, Atalanta or Milan.”

Fernando Llorente’s goalless start to the season has come in for questioning too.

“To date, the only striker to score is Tevez, if we exclude the goal from Morata in the 3-0 at Atalanta. Llorente last year proved to have a slow start at an athletic level, but is nevertheless working for the team. In any case, yesterday was awfully difficult to break that defence.

“Can Tevez, Morata and Llorente co-exist? I believe that with a diamond midfield in a 3-4-1-2 that it is feasible, because Morata has characteristics that are different to those of Llorente and Tevez.”

Tacchinardi reflected on where this Juventus side really are in Europe this term.

“Yesterday, Simeone said something important, that Juventus are the strongest team in the group.

“This is not a lie, he’s an old fox, but is aware that this Atletico is not the same as last year, but that Juventus are also not the same as the one eliminated by Galatasaray last year
.

“To not advance from the group would be a failure for this Juventus.”
Во право сие чоекот.
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Пошо ме мрзи да пишувам,се што мислев го кажа Такинарди,ја мислам дека фер ќе беше реми,не игравме нешто ептен добро ама ни Атлетико не играа нешто посебно,ако ние идевме на бод тогаш на што идеа Атлетико кои се бранеа дома?играа офанзивно или па имаа ептен некои добри шанси?НЕ,крај на муабетот.
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Не е проблемот и тоа што изгубивме, проблемот е што се вративме со празни раце ( а и со бод ја ќе бев задоволен ) а не шутнавме ко што треба на гол.
Премногу претпазливво игравме, требаше да се стисне малку повеќе кога Атлетико се укотви на својата половина некаде пред да падне голот.И измените предоцна ги направи Алегри.Се на се , резултатски лошо, играта горе долу беше ок, посебно во дефанзива,и на средина на теренот.Нападот ни потфрли,посебно Љоренте кој е непрепознатлив, шо и не е целосно негова кривица .
Поседот го имавме , ама се беше јалово, неконкретни у напад.

Далеку е ова од ситуацијата лани, груапва е изедначена , се е отворено,така да , chill out.


Сега треба да се сконцентрираме на Рома, несмее да ни влијае овој пораз на самодовербата.

Касерес и Мората најверојатно нема да бидат на располагање во недела.
 
Последно уредено:

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
И Саки тоа го изјави , па и со Алегри(кој според изјавите шо ги гледав синоѓа не се согласува со таа констатација). дебатираа малце на таа тема, ама дијаметрално спротивни погледи имаат на фудбалот.

@Mr. Mojo Risin' плаче оваа за на декстоп,или ковер, или постер огромен 2x2 за у соба :D

 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
За со Рома нема да играат Барзаљи (уште не бил спремен) Касерес (го истегнал рамото) и Мората (се пожалил на болки во мускул)
Сакам да видам 4-3-3 (или 4-3-1-2) формација со Евра, Лихт, Бонучи и Кјелини во одбрана, Маркизио, Погба (Асамоа), Видал/Переира средина и Коман, Љоренте и Тевез во напад.
Очигледно дека во 3-5-2 формација многу зависиме од Тевез во напад а Љоренте не можи да си ја пронајди формата сеуште, па редно е да пробаме со тројца напаѓачи.
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Неверувам дека ќе мењаме формациски нешто , Евра сигурно нема да стартува врза 2 утакмици ,кои и не беа баш у најдобор светло. Асамоа е спремен и одморен.
Лихт ваљда ќе додје до здив некаде до недела напладне :D
 
A

apidrone

Гостин
Абе за 4-3-3 треба две крила и една 9ка, не три шпица. Ај Тевез и Љоренте ќе се искомбинираат некако, ама овој Коман ако не може да изигра бочно, џабе. А да не заборавиме дека играме дома и треба ПОБЕДА.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Неверувам дека ќе мењаме формациски нешто , Евра сигурно нема да стартува врза 2 утакмици ,кои и не беа баш у најдобор светло. Асамоа е спремен и одморен.
Лихт ваљда ќе додје до здив некаде до недела напладне :D
Проблемот во одбрана е шо Ако не игра Евра ќе треба Мароне да игра, а сме биле со тројца, а со четворица во одбрана.Или пак Лихштајнер. Другите ни се повредени. Освен ако не му речи Алегри на Видал да игра во одбрана :D
Абе за 4-3-3 треба две крила и една 9ка, не три шпица. Ај Тевез и Љоренте ќе се искомбинираат некако, ама овој Коман ако не може да изигра бочно, џабе. А да не заборавиме дека играме дома и треба ПОБЕДА.
Koман >>>>> Џуџето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom