Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Нешто повеќе за Основи на Веб дизајн и Компјутерски компоненти? Што е подобро, како се оценуваат, со лаб како се?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.313
Нешто повеќе за Основи на Веб дизајн и Компјутерски компоненти? Што е подобро, како се оценуваат, со лаб како се?
Веб дизајн го препорачувам на сите од прва година. Ако сакате компјутерски компоненти може и понатаму да го запишете.

Веб дизајн се учи HTML и CSS кои ќе ви бидат основа понатаму по многу изборни предмети.
Прв колоквиум се полага теорија на етест, а втор колоквиум се дизајнира веб страна (даден HTML да се надополни со CSS) и плус краток етест.

Компјутерски компоненти се учи хардвер. Се полага на хартија со прашања на заокружување (има и негативни поени). Има и семинарска.

Лабораториски вежби има и по двата предмети.
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Дечки, уште не бев на систематски. Ќе ми дадат печат ако одам деновиве?
 
Член од
21 мај 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Дечки, уште не бев на систематски. Ќе ми дадат печат ако одам деновиве?
Јас кога бев на систематски, мислам дека кажаа дека можеш да одиш до упис на следниот семестар - што порано отидеш, тоа подобро.

А колеги, да ве прашам: што е најдобро да се избере од изборни предмети за втор семестар во ПЕТ ?
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Јас кога бев на систематски, мислам дека кажаа дека можеш да одиш до упис на следниот семестар - што порано отидеш, тоа подобро.

А колеги, да ве прашам: што е најдобро да се избере од изборни предмети за втор семестар во ПЕТ ?
Веб дизајн
 
Член од
6 јуни 2016
Мислења
24
Поени од реакции
1
На ФИНКИ на смер ИКИ во втор семестар по предметот Објектно ориентирано програмирање кој програмски јазик се изучува знае некој ??
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
На ФИНКИ на смер ИКИ во втор семестар по предметот Објектно ориентирано програмирање кој програмски јазик се изучува знае некој ??
C++, без разлика кој смер си.
 
Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183
Ај некој да ми објасни со пријавите. Имам пријавено електронски на iKnow уште на 17 Декември, сите колоквиуми и смс кодовоите ми се прифатени. Бев на сите испити, пријавите ми ги земаа, имав на нив напишано СМС код дека е платено. Сега читам на iKnow дека требало и серискиот број да се напише а на пријавата нема никавко поле за тоа да се внесе и нормално ниту на една пријава немам напишано. Една од професорките на колоквиумиот детално ми ја прегледа пријатавата(исто како и на другите) и ми кажа дека се е во ред. Зошто служат тие броеви и сега што да правам ? Положив 3 предмети, резултати имам, точно под име и презиме се е во ред. Сеа дали ке ме бутнат кога ке видат дека во пријавата немам тоа или се е во ред?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Знае некој кога и каде можам да го најдам Кире Триводалиев?
Му пишав мејл ама не враќа.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Ај некој да ми објасни со пријавите. Имам пријавено електронски на iKnow уште на 17 Декември, сите колоквиуми и смс кодовоите ми се прифатени. Бев на сите испити, пријавите ми ги земаа, имав на нив напишано СМС код дека е платено. Сега читам на iKnow дека требало и серискиот број да се напише а на пријавата нема никавко поле за тоа да се внесе и нормално ниту на една пријава немам напишано. Една од професорките на колоквиумиот детално ми ја прегледа пријатавата(исто како и на другите) и ми кажа дека се е во ред. Зошто служат тие броеви и сега што да правам ? Положив 3 предмети, резултати имам, точно под име и презиме се е во ред. Сеа дали ке ме бутнат кога ке видат дека во пријавата немам тоа или се е во ред?
Да, не само шо ќе те бутнат, туку џабе ти е и све да положиш не дават диплома на крај. Отпишуј се.
:D
Ахх професорот ти рекол дека е ок, мора да е ок. Па он ќе се замара :icon_lol:, да не се водело електронски во негово време, да не внесувал некогаш сериски број на пријава или смс код па да знае он или работел некогаш на студентски прашања :D или професор е - бог е.
За сите административни работи прашувај си по студентски прашања. Пример ако го прашаш проф. Марјан Гушев дали е битна оцена во индекс ќе ти рече најнебитно е и никад нема да добиеш оцена во индекс кај него. Прашај го проф. Давчев ќе ти рече најбитно е во индекс.
Кај што има многу памет има и инает, неслога а башка и инженерите по природа се такви - тврдоглави.
Така да не се потпирај многу на нивни мислења, посебно не во мислења кои не се во нивни домен.
Пред да дипломираш т.е. пред одбрана на димпломската, имаш преглед на пријавите. Тогаш одиш во студентски п. и ги преледувате пријавите кои фалат, освен името на предметот ама апсолутно ниту една друга информација не ја прегледавме :D Али то не значи дека не треба ти да ги внесуваш или дека не ги прегледуваат. Ништо страшно за тоа што си го направил, пишувај си ги од сега па натаму. И то.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Дали може збор-два за следните изборни предмети:
-Концепти на информатичко општество
-Медиуми и комуникации
Тежина? Како се полагаат? Кој бара помалку време за спремање или пак помалку активности во текот на семестарот?
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Има некој слушано Основи на компјутерската графика? Ако има некој, би ве замолил да кажете мислење за предметот. Исто така, дали има некои предуслови за запишување?
Ви благодарам :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.313
Има некој слушано Основи на компјутерската графика? Ако има некој, би ве замолил да кажете мислење за предметот. Исто така, дали има некои предуслови за запишување?
Ви благодарам :)
http://forum.kajgana.com/threads/Факултет-за-Информатички-Науки-и-Компјутерско-Инженерство-ФИНКИ.47105/page-357#post-7935432

http://forum.kajgana.com/threads/Факултет-за-Информатички-Науки-и-Компјутерско-Инженерство-ФИНКИ.47105/page-358#post-7936512
 

Kajgana Shop

На врв Bottom