Уреди за печење леб и рецепти

Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Бидејќи гледам дека нема тема за овие уреди, си реков да отворам една со препораки за кој апарат да го купам, а може да биде и општа со совети за употреба, рецепти... ако другите членови сакаат.

Значи, конкретното прашање ми е - кој апарат? Гледам, има големи варијации во цените. Што се добива со поскапите? Дали само тајмери и слични работи, кои нема да ги користам? На сајтовите на поголемите продавници за бела техника нема многу податоци, само основните технички.

Од поевтините, им фрлив око на Vivax-ите.

Второ прашање ми е, откако ќе го купам, каде да најдам поздраво брашно (црно, интегрално...) Т.е. од каде купувате, ако купувате.

Па, повелете. :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ја имам вивакс и пробав неколку пати да испечам лебче по рецептите што идат со апаратот и кората е ок и крцкава, но внатре ми е недопечено, т.е. влажно.
Друго нешто што не ме бендиса е тоа што садот во кој се меси и се пече е од тефлон, а не им верувам многу на тие модерни полимерни материјали.
Кога го купив се играв неколку пати, после то оставив, сега понекогаш го користам за месење и стасување кога немам време, а лебот го печам во рерна.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А бре земете научете да месете леб, какви апарати, какви бакрачи. Многу мрзлива младина, еј каде вака. Апарат за месење на леб бе!
Како што сме тргнале еден ден ќе се измисли и апарати за џвакање, па само ќе треба да голтате. Се знае, од нечија рака, најубав е месениот леб!
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Немам волја, услови, а богами ни знаење да се распафтувам со брашно по цела кујна...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се согласувам целосно со @blue ladybug :)
Лебот или си го купуваш од продавница или ти дома сам си го правиш/месиш.
Што се однесува до печењето за мене само два уреди постојат...... рерна/шпорет и фурна..... најстари, најдобри и најздрави начини за печење на леб :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Сите се со тефлон или негова варијација, многу нездраво за секојдневно користење а ниеден произведувач не прави без тефлон односно сад од стакло или челик што не рѓосува.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
А бре земете научете да месете леб, какви апарати, какви бакрачи. Многу мрзлива младина, еј каде вака. Апарат за месење на леб бе!
Како што сме тргнале еден ден ќе се измисли и апарати за џвакање, па само ќе треба да голтате. Се знае, од нечија рака, најубав е месениот леб!
Така е, сите и на рака да перете, што ќе ви се машини за перење! И вадете сите чешмите од дома, се знае, вода од бунар да се зема! Бојлери? Пфффф! Најпоштено, во котел ќе греете!
Буба маро ма, не очекував од тебе вакви ретро ставови! :unsure:

Он - се мислам и јас да земам, гледав неколку, цените им се движат од 4-5000 па нагоре. Вивакс не сум сигурна колку се трајни, инаку цените им се ок. Ако има некој добро искуство со конкретна марка нека сподели.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Така е, сите и на рака да перете, што ќе ви се машини за перење! И вадете сите чешмите од дома, се знае, вода од бунар да се зема! Бојлери? Пфффф! Најпоштено, во котел ќе греете!
Буба маро ма, не очекував од тебе вакви ретро ставови! :unsure:

Он - се мислам и јас да земам, гледав неколку, цените им се движат од 4-5000 па нагоре. Вивакс не сум сигурна колку се трајни, инаку цените им се ок. Ако има некој добро искуство со конкретна марка нека сподели.
Немој да споредуваш месење леб и перење. Барем мене не ми е исто. Коа станува збор за храна, се знае највкусно и најслатко е тоа што е приготвено со сопствени раце. Јас сум ретро девојка, ти не ме знаеш мене :P
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.788
А бре земете научете да месете леб, какви апарати, какви бакрачи. Многу мрзлива младина, еј каде вака. Апарат за месење на леб бе!
Како што сме тргнале еден ден ќе се измисли и апарати за џвакање, па само ќе треба да голтате. Се знае, од нечија рака, најубав е месениот леб!
Технички, не мора месење... Ако се стави помала количина квасец и се остави тестото да стасува преку ноќ, квасецот преку ферментацијата ќе "направи" глутен и без месење (глутенот и е главната причина за месењето).

Рецептот:
http://www.nytimes.com/2006/11/08/dining/081mrex.html?_r=1
Лебот што се добива е позбит, потврд, помалку возудшест од купечките, но повкусен (за мене барем).

 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Технички, не мора месење... Ако се стави помала количина квасец и се остави тестото да стасува преку ноќ, квасецот преку ферментацијата ќе "направи" глутен и без месење (глутенот и е главната причина за месењето).

Рецептот:
http://www.nytimes.com/2006/11/08/dining/081mrex.html?_r=1
Лебот што се добива е позбит, потврд, помалку возудшест од купечките, но повкусен (за мене барем).

Ете дури и полесно и поефтино. ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Откако почнав да наоѓам секакви глупости во лебот од продавница си купив Panasonic SD-255WXE сега барем знам што има во лебот.
Абе 21 век сме ај со раце да правиме леб и да го печиме во фурната што ни е во дворот. :D
Само да ја имате точната количина и редоследот на ставање на продуктите за 750гр леб. :)
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Добро е, тргна дискусијата. :свиркам: Ете, тоа за тефлонот не сум го знаел и прв пат го слушам.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Немам волја, услови, а богами ни знаење да се распафтувам со брашно по цела кујна...
А какви услови ти требаат за да замесиш леб ? Хала од 2345 квадрати , ѕидовите од мермер и спецјална печка ?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Сите вие што го хејтате апаратов за леб очигледно не сте пробале :D а за леб од продавница да не праиме муабет, корка ластик внатре е шума и после 1 ден можеш на врапчињата да го дадеш, и башка треба 2 и пол леба да купиш за да нахранич четри члено семејство у денот :D

Ја иам дома апарат незнам што марка е ке видам и ке ти пишам утре иначе лебот е врв, посебно кога е тазе изваден и може комотно да стои 3 до 4 дена лебот и ке биде добар за јадење и многу има разлика од брашно до брашно зашто коа купи мајка ми некое брашно од србија немаше споредби со ова од жито лукс, каков леб извади .... само леб да јадеш ништо друго :icon_mrgr: а и од економска страна е поисплатливо зашто еден леб ке те кошта околу 35-40 денари да направиш а у продавница 2 леба да купиш 60 денари така да за година дена и ке го исплатиш апаратот :icon_mrgr:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Едит:

Ваков имам јас moulinex Прави леб од 750,1кг и 1.5кг. Со леб од 1.5кг е доволно за еден ден- ден и пол да се пројде за 4души. Исто добра ствар е што можеш да си го програмираш кога да почне да прави леб па си доаѓаш од работа, стануваш од спиење и имаш готов тазе леб :icon_mrgr: друго незнам што да ви кажам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom