Уплата на девизна сметка

Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Дали знае некој колку време е потребно да помине откако ке се изврши уплатата на девизна сметка во странство, до моментот кога парите ке легнат на таа сметка.

Пример доколку некој ми уплати во сабота, дали ке ги парите имам во недела? Дали се брои викендот во тој период, дали е битно во колку саат е извршена иплатата и слично.

Секакви информации се добредојдени.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Дали знае некој колку време е потребно да помине откако ке се изврши уплатата на девизна сметка во странство, до моментот кога парите ке легнат на таа сметка.

Пример доколку некој ми уплати во сабота, дали ке ги парите имам во недела? Дали се брои викендот во тој период, дали е битно во колку саат е извршена иплатата и слично.

Секакви информации се добредојдени.
Редовно 3-4 дена ,може и за еден ден ,се плаќа екстра провизија.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дали знае некој колку време е потребно да помине откако ке се изврши уплатата на девизна сметка во странство, до моментот кога парите ке легнат на таа сметка.

Пример доколку некој ми уплати во сабота, дали ке ги парите имам во недела? Дали се брои викендот во тој период, дали е битно во колку саат е извршена иплатата и слично.

Секакви информации се добредојдени.
Во зависност од банката, обично треба околу 5 работни дена за да се префрлат парите на сметка.
Ако ти треба брз трансфер на пари, наједноставно е да ти префрлат преку Western Union, трансакцијата се регистрира за буквално 5 минути, само што таму провизиите им се прилично високи.
Ако веќе ти се префрлени на сметка во банка, за 3-4 дена оди да провериш и побарај да проверат во системот зашто неколку пати кога ми имаат праќано пари од странство, парите ги немало директно на сметката туку мораше да ги бараат преку систем во банката дали им е регистрирана уплатата.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Фала ви за одговорите. Да не знаете случајно зашто толку многу се чека, и дали можам swift-от да го користам како потврда дека на сметка имам толку и толку пари?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала ви за одговорите. Да не знаете случајно зашто толку многу се чека, и дали можам swift-от да го користам како потврда дека на сметка имам толку и толку пари?
Зашто трансакциите земаат време :toe:
Можеш да го користиш свифтот како потврда дека ти се префрлени пари (значи повеќе е од корист на тој што ги уплатил како доказ дека има направено уплата), но мислам дека не може да се користи како потврда дека имаш пари на сметка бидејќи ти може и да си ги потрошиш парите штом ти стигнат :)
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Фала ви за одговорите. Да не знаете случајно зашто толку многу се чека, и дали можам swift-от да го користам како потврда дека на сметка имам толку и толку пари?
Друже на тој што ти праќа пари ке му кажеш да побара експресно плаќање за какво јас на пример плаќам околу 45 евра.Во тој случај рачунај дека парите ке ти стигнат за еден ден.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Океј, така и ке направам. Фала уште еднаш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Swift-от се користи како потврда дека си платил,а не дека „ќе имаш“ пари на сметка. Најголемите малверзации се прават со тоа парче хартија.
Зависи од каде ти праќаат,претежно се 3/5 дена.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.018
Поени од реакции
2.053
Абе еве оваа тема ја најдов, да не знае некој за колку време стигаат пари ако некој ми има/или јас му имам уплаето пари на сметка? Значи не од странство, туку во Македонија :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Истиот ден. Ако се под кец за 15 мин, ако се под 2ка стигнуваат после 15.30ч.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Не знаев кај да прашам па мислам дека тука е соодветно. Човек треба да ми уплати на сметка пари од Шведска. Е сега му дадов трансакциска сметка, име и банка, тој ми вели дека му барале и адреса моја. Вистина е ова или некоја далавера прави типов ?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Не знаев кај да прашам па мислам дека тука е соодветно. Човек треба да ми уплати на сметка пари од Шведска. Е сега му дадов трансакциска сметка, име и банка, тој ми вели дека му барале и адреса моја. Вистина е ова или некоја далавера прави типов ?
Обично треба.
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
А знае некој колку провизија земаат банкиве на пр. за трансфер од кај за во странство на 100 евра ?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Кoтизaцијaтa зa пoлумaрaтoн вo Сплит е 30еврa, a требa дa уплaтaм нa нивнa сметкa имa и ИБАН И СВИФТ.

Имaм девизнa кaртичкa или кaкo и дa се викaше oд кoмерцијaлнa.
Пред некoј месец дoбив пaри oд стрaнствo oд еден прoект и плaтив прoвизијa oд 20еврa.
И нa oвa тoлку oтприликa се плaќa прoвизијa?
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Дечки знам дека не е за тука ама многу ми е итно. Дали знаете колку време е потребно да легнат пари на денарска сметка, сабајлево во 11 уплатив кога треба да легнат на сметка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom